škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Düşük devirde vites değiştirme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gazeteci

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar;
1.2 octide vitesleri 1500-1600 devir aralığında değiştiriyorum. Bunun bir zararı olur mu araca? Birde araç belli bir hıza ulaşınca ayağımı gazdan kesiyorum. 1000-1200 devir aralığına düşene kadar da gaza basmıyorum bunun zararı olur mu? Bilenler yanıtlarsa sevinirim arkadaşlar...

Çevrimdışı fb.samet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
2 bin devirden aşağı sakın vites değiştirme.motora çok yük biner.sen farķına varmazsın ama çok yük biner

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gazeteci;574115
Merhaba arkadaşlar;
1.2 octide vitesleri 1500-1600 devir aralığında değiştiriyorum. Bunun bir zararı olur mu araca? Birde araç belli bir hıza ulaşınca ayağımı gazdan kesiyorum. 1000-1200 devir aralığına düşene kadar da gaza basmıyorum bunun zararı olur mu? Bilenler yanıtlarsa sevinirim arkadaşlar...

Hiçbir sıkıntı olmaz. Multimedyanın eco sürüş kısmındaki talimatta bile günümüzde birçok aracın 50-60 km hızlarda 5. Viteste gidebileceği yazıyor. Siz de bende tam olarak turbo devrinde kullanıyoruz. Fakat dikkat edin 1500 devirde değilde 1800-2000 arasında değiştirin. Yoksa vites değiştirdiğinizde 1200 devirde falan yakalarsa 1400 devre kadar motoru yorar fazla yakıt yaktırırsınız. Normal seyrinde turbo devrinin en altı olan 1400-1500 de tutabilirsiniz. 1. Ve 2. Vites haricinde 1400 devrin altına düşmeyin 1 ve 2 de trafikten dolayı mecbur kalınıyor. Vites önergesi varsa sizi tam dediğim devirde tutmaya yardım ediyor sadece vites artırmada uyun düşüş için çok geç kalıyor. Ama bugün yaptığım gibi arada bir 5000-5500 devir çevirin motorun keyfine bakın :)