škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Buda scooter ım :) Kırmızı kırmızı..

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Motorun keyfi gerçekten çok bambaşka o tutku geçen yıl bana da bulaştı bu da benim Kırmızı şimşek Kymco Agility 125 cc 9 hp Otomatik

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;576150
...bu da benim Kırmızı şimşek Kymco Agility 125 cc 9 hp Otomatik...
DSG mi bu da abi?[emoji5]

Cep telefonundan yazdım. Yazım hataları affola.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı özkan82

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Motordaki durum arabalardan biraz farkli, tadi bambaskadir ama isin icine insanin kendi nefis yetmezligini bulastirir. Dusuk cc ile baslanan bu seruven zamanla imkan dogrultusunda cok yuksek guce sahip motorlara kadar cikar, buda tehlikeyi 5 misli 10 misli arttirir. Ne zamanki heves alinir,herseyin tadina bakilir,iste ozaman en gucsuz motora geri donulur. Amac artik varmak degil , yolda olmaktir. Garajinizda,kiyida kosede mutlaka bitane bulundurulmasi gereken gercek bi ihtiyactir aslinda..

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;576178
DSG mi bu da abi?[emoji5]

Uğur kardeşim bu DSG değil :D:D bunda DSG yerine CVT var....:gut::gut: Volkswagen grubunda olsa DSG olabilirdi ama bu Hyundai ve Kia sınıfında :moto::):):)

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim mrk ettogim bu full otomatik aktarmayi nicin Super Sport - Touring - Chopper lara da koymuyorlar

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;576322
Benim mrk ettogim bu full otomatik aktarmayi nicin Super Sport - Touring - Chopper lara da koymuyorlar

daha önce cvt bir şanzıman kullandıysan aslında anlarsın abi :) acayip güç törpülüyo bu tip şanzımanlar

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;576341
daha önce cvt bir şanzıman kullandıysan aslında anlarsın abi :) acayip güç törpülüyo bu tip şanzımanlar
Audi' deki multitronic öyle değil ama yahu!:hmm::blm:

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bir çok araç üreticisi Scooterlarda kullanılan CVT sistemini sanırım biraz daha gelişmiş olarak bir çok modellerinde kullanmaya başladı ve genellikle CVT sistemlerini kullanan araç kullanıcıları memnunlar.

Cvt şanzıman nedir?
CVT (Constantly Variable Transmission), Türkçe’ye “sürekli değişken iletim” yada sürekli değişken hareket iletimi” olarak çevrilmektedir. Bazı yabancı kaynaklarda bu şanzıman sistemine “Twist and Go” (Çevir ve Git) denilmektedir. Elektronik olanı ise ECVT şeklinde kısaltılmıştır.

Bildiğimiz gibi scooterlar kısaca CVT denilen şanzıman sistemine sahiptir. Maksi scooterlar diğer motosikletlere göre ebatları daha büyük olmasına ve bir çok avantaja sahip olmalarına rağmen bazı motosiklet kullanıcıları tarafından sırf CVT şanzımana sahip oldukları için küçümsenirler. Biz Motosiklet kullanıcıları olarak CVT şanzımana burun bükerken otomobil üreticileri çoktan CVT şanzımanın avantajlarının farkına vardı ve yeni modellerini CVT şanzımanlı olarak üretmeye başladı bile. Çünkü CVT şanzımanın hem 5 ileri düz vitesli hem de 4 ileri otomatik vitesli şanzıman sistemlerine göre birçok avantajı bulunmaktadır. Gürültüsüz olması, az yakıt sarfiyatı ve sarsıntısız vites değişimi bunlardan bazılarıdır. . CVT teknolojisinin sunduğu avantajlar tanındıkça VDT, Ford, Nissan, Volvo, Honda, Subaru, Fiat, Fuji Heavy Ind. Ltd., Audi, BMW gibi firmaların bu konuyla ilgili yatırımları da artmıştır.
CVT şanzıman günümüzde scooter’lardan binek araçlara birçok motorlu taşıtta görev yapan bir sistemdir. Otomatik vites kategorisinde değerlendirilen bu sistemde debriyaj ve vites kutusu bulunmamaktadır. Bir çeşit makara-kasnak sistemi ile gücün motordan tekerleklere iletimi sağlanır.
CVT şanzımanda dişli bulunmamaktadır. Onun yerin konik yapıda makaralar bulunur. Bu makaraların yalnızca üst ve alt sınırı bellidir. Onun dışında bu üst ve alt sınır arasında teorik olarak sonsuz vites bulunur. Bu sayede aracın hızına bağlı olmaksızın yalnızca motor hızına bağlı kalarak sistem en uygun vites seçimini yapabilmektedir.

Kaynak: http://cvtsanziman.nedir.com/#ixzz49PibRFpU

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;576349
Audi' deki multitronic öyle değil ama yahu!:hmm::blm:

Bi dsg değil abi kaldı ki öyle hakkaten mantıklı birşey olsaydı cvtden devam ederdi :) şimdi yeni nesil cvtlere önceden belirlenmiş sahte oran koyuyolar devir sürekli redline da hatatatat modunda gitmiyo hiç değilse [emoji23]

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;576355
Bi dsg değil abi kaldı ki öyle hakkaten mantıklı birşey olsaydı cvtden devam ederdi :) şimdi yeni nesil cvtlere önceden belirlenmiş sahte oran koyuyolar devir sürekli redline da hatatatat modunda gitmiyo hiç değilse [emoji23]
Audi A5 2.0TDI ile Peugeot 508Sw 2.0HDI  yanyana kalktığında A5 fersah fersah öne geçiyordu. Gerçi 508' de de tork konvertörlü otomatik var.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;576360
Audi A5 2.0TDI ile Peugeot 508Sw 2.0HDI  yanyana kalktığında A5 fersah fersah öne geçiyordu. Gerçi 508' de de tork konvertörlü otomatik var.

Tork konvertörü de epey çalıyo valla dsgye devam [emoji23] patlıyo çatlıyı falan ama yürüyo en azından :)

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;576361
Tork konvertörü de epey çalıyo valla dsgye devam [emoji23] patlıyo çatlıyı falan ama yürüyo en azından :)
He yürüyüşü güzel DSG' nin de ne bileyim Multitronic daha bir iyi geldiydi. Devir 2000' de sabit ama hızın hep artması hoştu.:)

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;576362
He yürüyüşü güzel DSG' nin de ne bileyim Multitronic daha bir iyi geldiydi. Devir 2000' de sabit ama hızın hep artması hoştu.:)

2000 devirde eyvallah da o devir 4000 devir dabit giderken kafa kalmıyodu[emoji23]

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;576363
2000 devirde eyvallah da o devir 4000 devir dabit giderken kafa kalmıyodu[emoji23]
4000rpm' de İbiş bile bağırıyor yaw!:rm:

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;576364
4000rpm' de İbiş bile bağırıyor yaw!:rm:

Bağırıyoda abi takılı kalmıyo en azından cvtler gibi [emoji23]