škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kar lastiği ne işe yarar? Ne zaman kullanılır?

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Biraz önce mybaba'ya uludağ polisevini arattırdım.Hani kar durumu nasıl gibisinden..Adamın dediği Milli Park girişinden itibaren zincirsiz araçların geçisine izin verilmediğini söyledi.

Şimdi sorun şu ; ben oraya kadar çıkıp Milli Park girişinden içeri giremez isem, zincir sorarlarsa ben ne diyeyim onlara..O kadar kar lastiği alıp dağ yolunda kullanamayacaksak ne zaman kullanacağız.! 4X4,4WD çekiş sistemine sahip araçların lastiklerine bakılmadan izin veriyorlar bu ne oluyor şimdi?!.:confused::confused::confused:
Böyle görevlileri bilgisizliği mi? yoksa gerçekten kar lastiği o yollarda ilerlerlemez mi sizce?  

--Bence ve zaten o yollarda kar lastiği oldukça güvenli bir yol tutuş sağlıyor.Önü zincir arkası yaz lastiği olan araçların nasıl kaydığı çok fazla tecrübe ettim, gördüm vs...
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

hakanerdogan

• Ziyaretçi
4WD araç herhangi bir lastikle senin kral Contili önden çekerli aracından daha iyi ilerler. Burda sorun yok.

Ama bence yanlış yapmışlar, her ne kadar zincir en mükemmeli olsada kar lastiği; tampona kadar olmayan, sadece zemindeki tabakada rahat ilerler, yaz lastiğiyle bile gidilir belki eğer durum bahsettiğimden ileri değilse.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;54593
4WD araç herhangi bir lastikle senin kral Contili önden çekerli aracından daha iyi ilerler. Burda sorun yok.

Ama bence yanlış yapmışlar, her ne kadar zincir en mükemmeli olsada kar lastiği; tampona kadar olmayan, sadece zemindeki tabakada rahat ilerler, yaz lastiğiyle bile gidilir belki eğer durum bahsettiğimden ileri değilse.

Daha iyi ilerler ama daha iyi duramaz ,olay zaten burda..:ok::ok::ok:

Yaz lastiği ile karlı yollarda falan biraz zor ilerler..Çok defa tecrübe ettim.Heleki hafif rampada ...
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Bende ettim.

Valla bizim Ranger 04 üretimi asfalt lastiğiyle 4L de bizim çayın içinde dizime kadar karı yara yara gidiyordu.

Frontera'da zaten Rancher lastik var hadi onu saymayımda, bu olay arabana taktığın lastike bi yere kadar alakalıdır. Yaklaşma açın, tekerleğinin % (yüzde) kaçının kara battığı önemlidir, bizim tekerin yarısının battığı yerde 4WD yüksek aracın anca yanakları karda olur.

Ayrıca;

Önden çekiyorsun sadece, arkandaki tüm ağırlığı taşıman sadece ön tekerlerinin sürtünme katsayısına kalmış. 4x4 de olayı tahmin edersin, dönüşlerdede çok daha başarılı olacaktır. Bağımsız arka taraf ile döndüğünü düşün, sürükleme gibi bir şey, ama tahrikte olan 4 teker her zaman için havada karada daha iyi yol tutar.

Durma konusunda haklısın, zaten Roomster daha hafif, daha kolay durur.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2009, 11:25:07 Gönderen: hakanerdogan »

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
http://video.yahoo.com/watch/117424/1209614

İzleyin merso ML serisi 4x4.. nasıl kayıyor :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Hatırladım, ne güzel videodur ya, arabadan atlıyor malak, ulan ezilirsin zihinseliye! :D :D :D

Abi burda zeminin ciddi buzlanması söz konusu, ayrıca hepsi inek gibi freni toynaklamış tam sol kırmış bekliyo, ulenn gaza bassana! Ben karda ne yaptıysam, nası yön değiştirdiysem, her neyi başardıysam hepsi gaz-debriyaj-vites-direksiyon dörtgeninde olmuştur, fren heç bi halta yaramaz anca seyredersin akışını :lol: :lol:

Yani öncedende dediğim gibi, ML kayar, hatta duramaz, ama herifin kıçının altında hayvan gibi şanzıman, şaft var 4 tekere hükmeden, ama bunu kullanacak mantık kırıntısı lazım.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
jeepte ne kadar 4 çeker olsada kar lastiği olmayınca tam bir fiyasko GL serisi ile yaz lastikleri varken adamlar uludağa çıkamadılar hem araba ağar hem tutuş yok mecbur olduğu yere saplanıyor..

Benim aklıma gelen kar biraz yüksektir arabanın önüne set yapıyo olabilir bu durumda zincir daha iyi tutunur ama jantı yer..

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;54601
Hatırladım, ne güzel videodur ya, arabadan atlıyor malak, ulan ezilirsin zihinseliye! :D :D :D

Abi burda zeminin ciddi buzlanması söz konusu, ayrıca hepsi inek gibi freni toynaklamış tam sol kırmış bekliyo, ulenn gaza bassana! Ben karda ne yaptıysam, nası yön değiştirdiysem, her neyi başardıysam hepsi gaz-debriyaj-vites-direksiyon dörtgeninde olmuştur, fren heç bi halta yaramaz anca seyredersin akışını :lol: :lol:

Yani öncedende dediğim gibi, ML kayar, hatta duramaz, ama herifin kıçının altında hayvan gibi şanzıman, şaft var 4 tekere hükmeden, ama bunu kullanacak mantık kırıntısı lazım.

Benimde anlatmak istediğim bu. :)

Bizim burda 2 sene önce sanırım bir kar yağmıştı akıllara zarar.Her yer bembeyaz.Malum bizim evde dağın eteğinde..Her yer rampa. Bende sadece heyecan olsun diye rampada takılı kalan araçların yanından geçiyordum rampada dur ve kalk yapıyordum :D Ne dumur oldu millet, merso, transporter ve başka lüks araçlar :D

Ama risk tabi..Ben kar lastiği ile olayı abartıp  kaldırıma hafiften vurduğum var..fabito ile..

Şu lastik olayını çok seviyorum ..Geçende şirketteki dangalak diyeceğim ayıp olacak, elemanın birisi lastiğin patladığını geç farkediyor ve tam olarak indiğini anladığında ise yolda olduğu için duramamış güya.Güzelim canım contiler paramparça olmuş.3 yerde delik vardı.
Bizde ölçüleri tamamen uymayan 10 senelik stepne lastiğini taktık pirelli P3000..Aman Allahım bir viraja hızlı girdim, bir anda kafadan araba düz gitmeye başladı.Ön lastiğe takılıydı o pirelli.Başka bir dönüşte tekrar bu sefer bilerek sert girdim aynen çarpıyordum orta refüje..El frenine asılmasam girecektik..:hanz:

Şimdide arkadaş aradı lastik bakmaya gideceğiz ona :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;54613
Benimde anlatmak istediğim bu. :)

Bizim burda 2 sene önce sanırım bir kar yağmıştı akıllara zarar.Her yer bembeyaz.Malum bizim evde dağın eteğinde..Her yer rampa. Bende sadece heyecan olsun diye rampada takılı kalan araçların yanından geçiyordum rampada dur ve kalk yapıyordum :D Ne dumur oldu millet, merso, transporter ve başka lüks araçlar :D

Ama risk tabi..Ben kar lastiği ile olayı abartıp kaldırıma hafiften vurduğum var..fabito ile..

Şu lastik olayını çok seviyorum ..Geçende şirketteki dangalak diyeceğim ayıp olacak, elemanın birisi lastiğin patladığını geç farkediyor ve tam olarak indiğini anladığında ise yolda olduğu için duramamış güya.Güzelim canım contiler paramparça olmuş.3 yerde delik vardı.
Bizde ölçüleri tamamen uymayan 10 senelik stepne lastiğini taktık pirelli P3000..Aman Allahım bir viraja hızlı girdim, bir anda kafadan araba düz gitmeye başladı.Ön lastiğe takılıydı o pirelli.Başka bir dönüşte tekrar bu sefer bilerek sert girdim aynen çarpıyordum orta refüje..El frenine asılmasam girecektik..:hanz:

Şimdide arkadaş aradı lastik bakmaya gideceğiz ona :)

Pazar günü ? :D

hakanerdogan

• Ziyaretçi
O eskidendi gardaş, burda büyük çaplı tükanlar açık hep pazar.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;54616
Pazar günü ? :D

3 saat önce kışlıkları takıp geldik.Dükkanı görsen pazartesi zannedersin.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şimdi geldim..Ne adamlar var esnaf değil!

Marshall I'ZEN KW15 kışlık lastiği 4 mevsim diye söyleyen satıcılar oldu.
Hatta michelin alpine için "abi 4 mevsim kullan bişey olmaz" diyenler oldu..

Bir tanesine dayanamadım"bunun üzerinde kar tanesi işareti var?" " yok abi bu 4 mevsim, I'ZEN yazıyor bak buz kırıcı" :++: :++: :kiki: Ne diyeyim şimdi bu adamlara :D
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı Real81

• ROOMSTER COMFORTSPORT 1.4 TDI 105 HP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
gökhan geçenlerde contiler patlamıyor kolay kolay diyordun , nazar dedi desene...

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Real81;54632
gökhan geçenlerde contiler patlamıyor kolay kolay diyordun , nazar dedi desene...

Bizim eleman patlak lastik üzerinde giderse lastiğin yapacağı bişey yok.Ya çukura girdi kesin.Lastiğin üzerinde çivi falan bişeyde yok.

Daha önceki michelin'larda haftada bir hava basıyorduk..

Ayrıca biraaz önce uludağdan geldim :D Heryer bembeyaz.Mevsimin ilk karını gördüm :D Contiler patır patır çıktı.20 cm'lik kar birikinsine girdim yol kenarındaki vede hemen çıktım sıkıntı yok yani..

Ama şu milli parka kar lastiklerimle girememek beni deli ediyor !

:D:D:D:D:D
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle