škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Masaüstü PC alacağım desteğe ihtiyacım var.

Ziyaretçi · 93 · 24628

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Eyv. bunu düşüneyim. Ama dediğim gibi Skodaya binipde anti renocu olmak gibi, çok daha iyi olsa bile bazı şeyleri kabullenemek tarzı bi durum yani, Intelden başkası bilmiyorum, alamam gibi yani :D

Bak birde şöle bişey var, klavye mouse dahil, monitörü yok, onu halledeceğim zaten;

Markası exper. 1100 küsür TL.

-Core 2 Quad Q8400
-2.66 gHz, 4MB L2 1333 MHz FSB
-4 GB Ram
-500 GB HDD
-1 GB ekran kartı GeForce 9400 GT
-Win 7

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En güzeli kendin toplamandır ama uğraşamam veya garanti (parçaların kendi garantisi var ama,en basit parça bile 2 yıl garantilidir) sorunu edersen alacağın hiçbir hazır sistem kendi topladığın kadar tatlı olmaz,bunu belirtmek isterim.Mutlaka içe sinmeyen bir parçası oluyor,optimum noktayı yakalaman çok zor.Bugün alacağın en son en pahallı sistemin bile maksimum 6 ay sonra cacık olacağınıda unutma :) o nedenle maddi olarak hiç zorlama,gerek yok.Hayatının merkezi şeklinde oyun oynamıyorsan,turnuvalara katılmıyorsan,ödül peşinde koşmuyorsan bugünün ortalama sistemi pek çok şeye takla attıracak güçte artık.Sana çok basit bir hesaplama,işlemci ve anakarta yaklaşık 100-150 dolardan fazla verme,bunun üzerinde verirsen sana zarar ettireceğini çok rahatlıkla söyleyebilirim.300 dolara aldığın işlemci 2 ay sonra 100 dolarlık işlemci oluyor,çok ciddi zarar ediyorsun.Ev ortamında,internet,oyun,kullandığın uygulamalar(ofis v.b) için AMD tavsiye ederim.Marka takıntın olmasın,fiyat/performansa bak sen asıl.Bizim profesyonel kurgu sistemlerinde AMD sistemler kullanıyoruz,gerisini sen hesapla artık.Sıkıştırmasız 6-7 TB'lık video dosyalarının montajı yapılıyor.Takla attırılıyor hepsine :hanz:
Bütcene uygun;
AMD işlemci
Asus,Gigabyte,Msi anakart
Kingston,Twinmos,Corsair Ram (en az 2 GB)
Ati ekran kartı (oyun oynuyorsan 150-200 dolarlık modellerin altına inme ama)
Western Digital(tavsiyem),Seagate sabit disk (1 TB alma yavaşlar şu anda,iki tane 500'lük al Raid yaparsın)veya 500-750 GB'lık tek disk.
En az 400W'lık power'a sahip 100 dolar civarlarında olan markalı kasa (AOpen fiyat/performansa çok iyidir)
Samsung LCD monitör (alabileceğin en büyüğü al,22"'ler çok uygun fiyatlı artık,tavsiyemdir)
Geri kalanlar senin keyfine kalıyor,güle güle kullan :ok::hanz:

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;54668
Eyv. bunu düşüneyim. Ama dediğim gibi Skodaya binipde anti renocu olmak gibi, çok daha iyi olsa bile bazı şeyleri kabullenemek tarzı bi durum yani, Intelden başkası bilmiyorum, alamam gibi yani :D

Bak birde şöle bişey var, klavye mouse dahil, monitörü yok, onu halledeceğim zaten;

Markası exper. 1100 küsür TL.

-Core 2 Quad Q8400
-2.66 gHz, 4MB L2 1333 MHz FSB
-4 GB Ram
-500 GB HDD
-1 GB ekran kartı GeForce 9400 GT
-Win 7

Marka pc lerde çok hinlik var bu işlemci 1333 mhz adam ona takıyor 1200 mhz lik ankart hemde en dandiği o yüzden tavsiye etmem.. 9400 gt ekran kartı nerdeyse 3 seneyi geçkin bir kart ve kötü vasat bile değil..

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Şu üstteki 2 mesaj çok şeyi özetledi. Saolun. Gidip bakıcam yav.

Çevrimdışı xxman

• New York Subesi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hakan mayıs ayında aldığım bilgisayarımın parçaları ve fiyatları aşşağıda, elimde sadece Asus güç kaynağı vardı. 4 aylık vatan faturalı ikinci el bir kasa buldum ve süper bir fiyata aldım (80 TL). Diğer ürünler sıfır ve hepsi garantili. Parçaların herhangi birinde arıza olsa kendim anlayabileceğim için, sistem garantisine ihtiyaç duymadım. Parçaları ayrı ayrı yerlerden temin edip birleştirmesini kendim yaptım. Toplamda bana 800 tl gibi bir rakama mal oldu.

Gigabyte X48-DS5 225 TL
E7300 155 TL
2*1 A-Data 1066 Mhz 83 TL
Sapphire HD4830 160 TL
320 GB Seagate 80 TL
Cooler Master RC-690 80 TL
Asus 350 Watt

İşlemci hızını overclock yaparak 2.66 dan 3.00 Ghz çıkardım, üzerinde stok fanla 7 aydan beri sorunsuz şekilde kullanıyorum. Sıcaklık testlerinide yaptım normal olarak çalışıyor. Hatta daha iyi bir soğutucu ve güç kaynağı ile daha fazla overclok edebilirim.

Anakarttan çok memnunum. Ram olarak A-Data tavsiye ederim, kingston dan uzak dur derim. Corsair da tavsiye ederim ama, fiyat olarak biraz yüksektir.

Ekran kartımın üzerinde HDMI çıkışı mevcut, tek kablo ile LCD televizyona bağlıyorum sesi ve görüntüyü iletiyor. PS3 gibi kablosuz gamepad ile oyun oynayabiliyorum. Ati chip setli olan kartları tavsiyederim. Eğer oyun oynayacaksan 256 bit altında bir kart almamanı öneririm.

HDD sana kalmış bir olay ancak 1 TB yerine daha küçük kapasiteli 2 tane almana daha yararlı olacaktır.

Sistemde en önemli olan kasa ve güç kaynağıdır. Burda iki seçeneğin var, biri daha ekonomik olan güç kaynaklı Asus bir kasa alman. 65 $ + kdv şeke fiları var. Benimde güç kaynağım bu kasalardan çıkma. yukarıda ki ekran kartı güç kaynağından harici güç ile besleniyor, buna rağmen çalıştırıyor. Crossfire yapmadığın sürece problem olmaz.

Diğer tercih soğutması iyi olan güç kaynaksız bir kasa ile 500 yada 600 watt üzeri amper değerleri yüksek bir güç kaynağı.

Ben kendi sistemimle şu anda piyasada ki tüm oyunları en yüksek ayarlardaoynuyorum ve bir problem ile karşılaşmadım.

Alacağın sistemin detaylarını yazarsan sana yardımcı olmaya çalışırım.
Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir,
Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: xxman;54680
Hakan mayıs ayında aldığım bilgisayarımın parçaları ve fiyatları aşşağıda, elimde sadece Asus güç kaynağı vardı. 4 aylık vatan faturalı ikinci el bir kasa buldum ve süper bir fiyata aldım (80 TL). Diğer ürünler sıfır ve hepsi garantili. Parçaların herhangi birinde arıza olsa kendim anlayabileceğim için, sistem garantisine ihtiyaç duymadım. Parçaları ayrı ayrı yerlerden temin edip birleştirmesini kendim yaptım. Toplamda bana 800 tl gibi bir rakama mal oldu.

Gigabyte X48-DS5 225 TL
E7300 155 TL
2*1 A-Data 1066 Mhz 83 TL
Sapphire HD4830 160 TL
320 GB Seagate 80 TL
Cooler Master RC-690 80 TL
Asus 350 Watt

İşlemci hızını overclock yaparak 2.66 dan 3.00 Ghz çıkardım, üzerinde stok fanla 7 aydan beri sorunsuz şekilde kullanıyorum. Sıcaklık testlerinide yaptım normal olarak çalışıyor. Hatta daha iyi bir soğutucu ve güç kaynağı ile daha fazla overclok edebilirim.

Anakarttan çok memnunum. Ram olarak A-Data tavsiye ederim, kingston dan uzak dur derim. Corsair da tavsiye ederim ama, fiyat olarak biraz yüksektir.

Ekran kartımın üzerinde HDMI çıkışı mevcut, tek kablo ile LCD televizyona bağlıyorum sesi ve görüntüyü iletiyor. PS3 gibi kablosuz gamepad ile oyun oynayabiliyorum. Ati chip setli olan kartları tavsiyederim. Eğer oyun oynayacaksan 256 bit altında bir kart almamanı öneririm.

HDD sana kalmış bir olay ancak 1 TB yerine daha küçük kapasiteli 2 tane almana daha yararlı olacaktır.

Sistemde en önemli olan kasa ve güç kaynağıdır. Burda iki seçeneğin var, biri daha ekonomik olan güç kaynaklı Asus bir kasa alman. 65 $ + kdv şeke fiları var. Benimde güç kaynağım bu kasalardan çıkma. yukarıda ki ekran kartı güç kaynağından harici güç ile besleniyor, buna rağmen çalıştırıyor. Crossfire yapmadığın sürece problem olmaz.

Diğer tercih soğutması iyi olan güç kaynaksız bir kasa ile 500 yada 600 watt üzeri amper değerleri yüksek bir güç kaynağı.

Ben kendi sistemimle şu anda piyasada ki tüm oyunları en yüksek ayarlardaoynuyorum ve bir problem ile karşılaşmadım.

Alacağın sistemin detaylarını yazarsan sana yardımcı olmaya çalışırım.

Çok teşekkür ederim.

Abi diyorum ki şöyle bi masaüstü alayım, bana uzun yıllar gitsin. 1997 yılında aldığım makineyi 2004 e kadar kullandım zaten, halada çalışıyor. ama laptopla o kadar olmuyormuş maalesef. Cihaz resmen bitti. 2000 USD vermiştik :(

Saolsun arkadaşlarda yardımcı oldular. Aşırı ucuza getirme gibi bi kaygım yok hani fazla, sıfır olsun, güzel olsun abartı olmasın diyorum.

AMD ile ilgili görüşlerim değişti, olur diyelim AMD için.

kadir_'in sölediği ve biraz oynadığım sistemi saymaya çalışayım;

-AMD Athlon II X4 620 AM3 2.66 gHz 2 MB Cache 45 NM işlemci
-MSI 785GM-E51 AMD 7850+SB710 DDR3 1333 mhz DVI, HDMI Anakart
-Asus HD4670 GDDR3 1 GB 128 bit (256 değilmiş:)) Ekran kart.
-500 GB HDD yeter diye düşünüyorum, zaten kasada dediğiniz gibi fiş vardır, söküp takmışlığım var HDD, ekleriz olmadı.
-4 GB DDR2 ram (marka konusu tartışılır)
-Ön kısmında SD-MMC kart okuyucu ve USB girişi olması şart! olan bir kasa.
-Win 7 olsa iyi olur diyorum.

şimdi olay böle parçaları saymakla bitiyor mu bilmiyorum, yukardaki şey 900 küsür bi fiyata çıkıyor, çokda sorun değil 1000 TL yi geçmedikçe benim açımdan. ama bu parçalar uyacak mı, verimli  çalışacaklar mı bilmiyorum :confused::confused:

Çevrimdışı xxman

• New York Subesi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
AMD işlemcilerden pek fazla anlamam. Intel kullanıcısıyım. :)

Yalnız senin belirttiğin anakart üzerinde bir ekran kartı mevcut.

INTEL C2QUAD Q8400 2.66GHz LGA775 4MB 1333MhZ 287 TL
Asus P5Q Deluxe S.775 INTEL Anakart 280 TL
SAPPHIRE HD4830 1 GB DDR3 PCI-EX 220 TL
A-DATA RAM DDR2 1066+/2 GB OVERCLOCK KIT 115 TL
WD Caviar Black 500G 3,5 SATA 32M WD5001AALS 113 TL
Cooler Master RC-690-KWP2-GP 460 Watt Siyah Kasa 160 TL

Şöyle bir kaç parça bir fiyat araştırması yaptım, bu sistemde işlemci, anakart ve ekran kartı ile oynanarak fiyat aşşağıya çekilebilir. Ayrıca fiyat araştırması yapılarak en uygun fiyatlar bulunabilir.

Bu bir örnek, daha değişik sistemler, bir araya getirebiliriz. Parça uyum problemi olacağını zannetmiyorum. Ama diğer marka sistemlere göre daha uzun ömürlü kullanacağını söyleyebilirim. Bugüne kadar eşe dosta ne kadar sistem topladığımı sayamıyorum bile, bunların hiç birinde uyumsuzluk problemi diye bir şey görmedim.

Kendin topladığında adığın parçalar marka oluyor, diğer casper gibi firmalarda ise oem ürünler olabiliyor. Hatta bazı parçalar sınırlanmış oluyor, overclock yapma imkanınız bulunmuyor. O yüzden kesinlikle toplama.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Bunuda not ettim, gönlümden geçende aslında Intel, yarın bakalım her şey olabilir :D

Teşekkür ediyorum. Parça uyum sorununun olmaması sevindirici, valla iyi ki foruma yazmışım herkes toplama diyor işi bilenlerden. Toplayalım vallahi :D

Çevrimdışı xxman

• New York Subesi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sen kararını ver, parayı ödemeden önce buraya yaz, son haline bakarız.

İstanbulda olsan parçaları birleştirir sana makineni teslim ederdim. İstanbula yolun düşecekse parçaları teker teker alıp, toplayalım geldiğin zaman alırsın :D...

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. :)

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Western Digital HDD ha, vauuvv benim 1997 model bilgisayarımda hala faal 3.02 GB bir WD HDD vardır, ne mal bee, saf Amerikan :lol:

Bir sorum olacak, burada belirttiğiniz Cooler Master RC-690-KWP2-GP 460 Watt Siyah Kasa'nın SD-MMC kart girişi yok galiba :D

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
valla  büyük konuşmak istemem  ama  heralde  bundan sonra  masaüstü PC  sahibi  olmam :)

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: AhmetH;54710
valla  büyük konuşmak istemem  ama  heralde  bundan sonra  masaüstü PC  sahibi  olmam :)

bende laptop.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: xxman;54694
AMD işlemcilerden pek fazla anlamam. Intel kullanıcısıyım. :)

Yalnız senin belirttiğin anakart üzerinde bir ekran kartı mevcut.

INTEL C2QUAD Q8400 2.66GHz LGA775 4MB 1333MhZ 287 TL
Asus P5Q Deluxe S.775 INTEL Anakart 280 TL
SAPPHIRE HD4830 1 GB DDR3 PCI-EX 220 TL
A-DATA RAM DDR2 1066+/2 GB OVERCLOCK KIT 115 TL
WD Caviar Black 500G 3,5 SATA 32M WD5001AALS 113 TL
Cooler Master RC-690-KWP2-GP 460 Watt Siyah Kasa 160 TL

Şöyle bir kaç parça bir fiyat araştırması yaptım, bu sistemde işlemci, anakart ve ekran kartı ile oynanarak fiyat aşşağıya çekilebilir. Ayrıca fiyat araştırması yapılarak en uygun fiyatlar bulunabilir.

Bu bir örnek, daha değişik sistemler, bir araya getirebiliriz. Parça uyum problemi olacağını zannetmiyorum. Ama diğer marka sistemlere göre daha uzun ömürlü kullanacağını söyleyebilirim. Bugüne kadar eşe dosta ne kadar sistem topladığımı sayamıyorum bile, bunların hiç birinde uyumsuzluk problemi diye bir şey görmedim.

Kendin topladığında adığın parçalar marka oluyor, diğer casper gibi firmalarda ise oem ürünler olabiliyor. Hatta bazı parçalar sınırlanmış oluyor, overclock yapma imkanınız bulunmuyor. O yüzden kesinlikle toplama.

O işlemci o anakartı öldürür tek sözüm bu onun yerine p43 chipsetli gigabyte anakart almak daha uygun olur ama bu fiyat için phenom2 ler var daha performanslı ve anakartları daha uygun denebilir..

Bu arada o sistemle o powerı nasıl kullanıyorsunuz anlayamadım benim feel 460 lık powe kaldırmadı gümledi az kalsın yakıyoduk o kadar sağlıklı değil beslemeleri sağlam değil tam olarak 350 veremiyor birde o/c ile üstüneyüklenmişsiniz uzun vadede translatörler şişme yapar sis yanarsınız :)

Benim yazdığım sistem iyidir uygundur caviar black iyidir eğer bulabilirsen ki piyasada bulmak biraz zor daha makul olur yada internetten toparlayıp parçalarını bir bilgisayarcıya toplatırsan iyi olur ama işten anlayan birisi olsun artık yeni sistemlerçok hassas araba beyini gibi tutki pc ci fanın tek ayağını sıkmasın pc açılırken sürekli reset atar vs birde orjinal thermal macun yerine kaliteli macun kullanırsan daha serin olur pc fan sesi dinlemezsin

Birde dip not düşeceğim eğer binada akım koruma jenaratör vs yoksa birde ups almanı tavsiye ederim onun yüzünden 1 tane anakart yedim ki diğer bileşenlerede zarar verme ihtimali çok yüksek arkadaşın kullandığı ekran kartını bende kullanıyorum 17" monitördü full ayarda tüm oyunları açar ama 22" almayı düşünürsen orta detayda oynarsın 1 gb alman senin yararına olur bellek tıkanması yapmaz ama dediğim gibi 22" veya 21.5" alırsan ayrı bi tadı oluyor ne de olsa full hd :D

eğer başka sorun vs olursa dahada detaya inebilirim şu an f/p olarak piyasada amd var üst seviyede intel var i7 serisi fark açıyor ama 1000 tl içinde almak bunu çok zor intel dersen bende intelciydim 1 sene önce piyasada f/p olarak orta seviyede en iyi işlemci e5200 idi onu aldım kullanıyorum o/c felanda var üstünde 2,5 ghz lik işlemci 3,4 te banamısın demeden çalışıyor gel gör ki şimdi onun tahtını amd kaptı fiyatına göre daha çok performans sağlıyor yalandan fanatiklik die gidip intele fazla para vermeyede gerek yok birde dışardaki pc ciye sen elindeki listeye gitsende elinde olmayınca o yok bu var daha iyi deyip dual core işlemciyide kakalayabilir biraz dh yi karıştır derim almadan önce neyse fazla uzattım :D