škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Superb II Ses Problemi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ogumusay

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Haziran 2009'da büyük bir heyecanla aracımı satın aldım ve hala büyük bir heyecanla biniyorum. Ancak, son birkaç haftadır can sıkıcı bir ses gelmeye başladı. Motor devri 1500-1800 dev/dak arasında iken gögüsten bir zırıltı geliyor. Sanki birşey başka birşeye çarpıyor ve bu da ses yapıyor.

Gögüsün sağına soluna iyice baktım ancak ses yapacak birşey bulamadım. Aracımı sevise götürdüm, motor bölmesindeki bazı boruların şaseye vuruyor olabileceğini söylediler, söküp bakmak gerekir dediler, açıkçası söktürmeye kıyamadım ve birde servisi pek gözüm tutmadı (Ankara Ata Plaza).

Ses çok can sıkıcı seviyede, özellikle o devirlerde yokuş çıkarken daha da belirgin oluyor.

Konu ile ilgili önerisi veya tecrübesi olan var mıdır? Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2009, 15:11:28 Gönderen: ogumusay »

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle Hoşgeldiniz:)Acaba aracınız triptronik vites mi?

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Size tavsiyem  kesinlikle  çok  iyi  irdelemeden  hiç birşeyini söktürmeyin arabaının  orijinali gibi toplayamazlar geri.

araç yeni olduğundan  tecrübeleri  eksik olabilir.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: AhmetH;55023
Size tavsiyem kesinlikle çok iyi irdelemeden hiç birşeyini söktürmeyin arabaının orijinali gibi toplayamazlar geri.

araç yeni olduğundan tecrübeleri eksik olabilir.
:kat:Özellikle koyu renkli kısımda yazanlara katılıyorum.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Aramıza :wlc:

Ufak sesler için söktürmeyin derim ben de...

Çevrimdışı seyyah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aramıza hoşgeldiniz. Ses çok alakasız bir yerden geliyordur. Uzun bir süre aradığım sesi sonunda buldum. Cama yapıştırdığım OGS cihazından geliyormuş. Muhtemelen sizinkide çok alakasız bir yerden geliyordur.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Sesin sebebi aracın devrinin düşük olmasına bağlı motorun daha sarsıntılı ve isteksiz çalışması olabilir. Bendede yapıyor düşük devirde.(Çoğu hacimsiz motorlu araçta yapar) Tabi aracınızın 1.4 TSI olduğunu var sayıyorum. 2.0 TDI yada 1.8 TSI zaten o devirlerde kasayı rahatça taşır.

Ama yok aracınız 2.0 TDI falansa problem olabilir ufak bi yerde.

Dediğim gibi, düşük devir daha fazla sarsıntılı motor demek, aslında sadece motorun isteksizlik sesi gelmesi lazım (umarım anlatabildim, bayık motor) ama sarsıntı sese sebebiyet verebiliyor demek ki.

Ama yok aracınız 2.0 TDI falansa problem olabilir ufak bi yerde.

Hele ki hassas bir insansanız abartıp takılmanız normal. Ben işlev yitimine kadar asla başkasına bir yeri söktürmem.
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2009, 17:38:49 Gönderen: hakanerdogan »

Çevrimdışı selchuk

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
eğer belirttiğiniz devirde gazı sabit tutuyorsanız ses gelmesi normal.ben rastlamadım öyle birşeye.yakıttanda olabilir belki.
2010 SKODA SUPERB 2.0 TDI 170 HP CR DSG ELEGANCE SİYAH
2011 SKODA YETI EXPERIENCE 140 HP DSG GUMUS

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
mutlaka bir kaç tane ustaya/servise sorun ve teşhis koydurun hemen bir ustanın dediğine inanıpta söktürmeyin ben tecrübe edindim bizzat.onun için araştırın derim.geçmiş olsun.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı selchuk

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ankara and otomotivde hüseyin usta var bu işlerden iyi anlar.atayı beğenmediniz birde oraya bakın derim.benimde başıma eski yıllarda böyle bir olay gelmişti.meğerse bizimkiler aracın ön camına kimlik kartı koymuşlar.kart konsolla cam arasına girmiş.benimde haberim yok.aracı alıp çıktım.yolda sesler gelmeye başladı.viraj dönerken bi sağdan bi soldan ses geliyor.yolumun üstüydu uğradım.konsolu sökelim dediler önce.sonra hüseyin usta geldi baktı gerek yok dedi.tel gibi bi aletleri var.onu konsolla cam arasına soktu kartı çıkardı.böyle ufak şeyler için parada almıyolar ayrıca:)
2010 SKODA SUPERB 2.0 TDI 170 HP CR DSG ELEGANCE SİYAH
2011 SKODA YETI EXPERIENCE 140 HP DSG GUMUS

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Düşük devirlerde bile çekişi güzel bu aracın..O yüzden düşük devirle alakası yok bence..Rampa çıkarken ses artıyor demişsiniz.Muhtemelen motor bölümünden bir parça vs yüzünden olabilir.
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Kendiniz bulana kadar müdahele ettirmeyin derim...

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

fabialife

• Ziyaretçi
bu tür olayları biraz da zamana bırakmak lazım, bir müddet sonra kaynağı bulunuyor.
geçen yıl bir arkadaş dizel era almıştı, sizinkine benzer bir sesten dolayı defalarca servise ve başka ustalara baktırdı. sorunun kaynağını bulamadılar.
servis göğüsten kalorifer ızgaraları dahil bir çok parça değiştirdi yine sorun hallolmadı. geçenlerde sanayiden bir usta araca biner binmez dikiz aynasını tutunca sesin dikiz aynasından geldiği belli oldu ve ayna değişti, sorun çözüldü.
aşırı rahatsız edici sorunlar dışında kaynağı tam tespit edilmeden arabanın sağını solunu söktürmeyin, sorunlar daha çok büyüyüyor ve yeni sesler meydana geliyor.

Çevrimdışı ogumusay

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Öncelikle ilgisinden dolayı tüm cevap yazanlara teşekkür ederim.

Bazı arkadaşlar ek bilgi istemişler, aracımın özellikler şu şekilde: Superb II, 1.4TSI, manuel, ambition

Araçtan gelen sesin motordan gelmediğini tahmin ediyorum. Motorun yığılması ile veya subapların vurması ile ilgili gelen sesi iyi bilirim, bu o ses değil. Kendim makine mühendisi olmam nedeniyle az çok otomobillerden anladığımdan ve titreşim meselelerine mesleğim icabı ilgim olduğundan sesin tam olarak gögüsün ortasından, teybin arkasından geldiğini düşünüyorum. Ses daha çok ucu boşta kalmış bir aksamın diğer bir aksama o motor devirlerinde çarpması gibi geliyor. Aracın motor bölmesinden ise gelen herhangi bir ses yok.

Sesin geldiği yeri tespit etmeden ve nasıl çözüleceğini bilmeden asla herhangi bir yerine söktürmeyeceğim. Zira servisler bu konuda hiç güvenilir değiller. Tecrübeleri ise yok denecek kadar az (en azından Ata Plazadan bahsediyorum).

Ben sadece benzer bir problemi aracında yaşan ve çözüm bulmuş birileri olabilir diye düşünerek yazmıştım. Değerli öneri ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Benzer bir sorunla karşılaşmış ve çözüm bulmuş birileri varsa lütfen cevap yazsınlar.