škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yağmur Sensörü

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı volkan.e

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar bildiğim kadarıyla far sensörü olan araçlarda yağmur sensörü de oluyor fakat Fabia larda bunu kontrol edecek kol yok. Fabia sındaki yağmur sensörünü kullanmak isteyen olursa Fabia III aracımdan çıkma 5 ay kullanılmış yağmur sensörlü hız limitleyicili kol bulunmaktadır.İsteyen olursa uygun fiyata verebilirim.200tl
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2016, 12:55:57 Gönderen: volkan.e »

Çevrimdışı r.a.i.f.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.qreatif.net
Alıntı yapılan: volkan.e;583403
Merhaba arkadaşlar bildiğim kadarıyla far sensörü olan araçlarda yağmur sensörü de oluyor fakat Fabia larda bunu kontrol edecek kol yok.

Baltalamak gibi olmasın ama,

Not :
Kol değişmesine veya mevcut ışık sensörünün sökülmesine gerek yoktur. Mevcut nem sensörünün (dikiz aynasının üstündeki sensör)
 yağmur-ışık-nem (RLHS) ile değişimi ve aracın düzgün olarak yeniden kodlanması yeterlidir.

Sensörünün olduğu kabı ayırmak için şöyle bir araç yeterlidir.

http://www.pelicanparts.com/techarticles/Mercedes-W204/63-ELEC-Rain_and_Light_Sensor_Replacement/images_med/pic02.jpg

Çevrimdışı volkan.e

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: r.a.i.f.;583448
Baltalamak gibi olmasın ama,

Not :
Kol değişmesine veya mevcut ışık sensörünün sökülmesine gerek yoktur. Mevcut nem sensörünün (dikiz aynasının üstündeki sensör)
 yağmur-ışık-nem (RLHS) ile değişimi ve aracın düzgün olarak yeniden kodlanması yeterlidir.

Sensörünün olduğu kabı ayırmak için şöyle bir araç yeterlidir.

http://www.pelicanparts.com/techarticles/Mercedes-W204/63-ELEC-Rain_and_Light_Sensor_Replacement/images_med/pic02.jpg

Baltalama değil yaptığınız :) Ama biraz konu dışına çıkmış ben bu özelliği devreye alacak kolu satıyorum. 750 Tl civarı satılan bir aksesuar.

Çevrimdışı r.a.i.f.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: volkan.e;583455
Baltalama değil yaptığınız :) Ama biraz konu dışına çıkmış ben bu özelliği devreye alacak kolu satıyorum. 750 Tl civarı satılan bir aksesuar.

Selamlar,
Demek istediğim, eğer "kol"dan kastınız direksiyonun sağında bulunan silecek kolu ise bu parçanın değişimi Fabia NJ, style donanım paketi için teknik olarak elzem değildir.

Yağmur Sensörü'nün araçta çalışabilmesi için gerekli olan donanımlar,
- Oto ön camında sensör için bölge (siyah noktalı alan)
- Far anahtarında auto konumu ve 2 nolu pinin elektrik kontrol ünitesine bağlı olması
- Dikiz aynasında ışık ve nem sensörünün çalışabilmesi için ufak bir pencere olması yeterlidir.

Yağmur sensörü takıldıktan sonra yazılımsal olarak hem elektrik ünitesi tanıtılmalı hemde sensörün kendisi programlanmalıdır.

Kendi aracıma yağmur sensörünü cam montajı hariç ben gerçekleştirdim. Kol ile ilgili bir değişiklik gerekmedi. Sadece onu dile getirmek istedim. Konuyu başka noktaya çektiysem kusura bakmayın.

Total masraf olarak sadece sensör VW'den aldığım için 400tl civarı tuttu.

Çevrimdışı volkan.e

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: r.a.i.f.;583510
Selamlar,
Demek istediğim, eğer "kol"dan kastınız direksiyonun sağında bulunan silecek kolu ise bu parçanın değişimi Fabia NJ, style donanım paketi için teknik olarak elzem değildir.

- Far anahtarında auto konumu ve 2 nolu pinin elektrik kontrol ünitesine bağlı olması
- Dikiz aynasında ışık ve nem sensörünün çalışabilmesi için ufak bir pencere olması yeterlidir.

Yağmur sensörü takıldıktan sonra yazılımsal olarak hem elektrik ünitesi tanıtılmalı hemde sensörün kendisi programlanmalıdır.

Kendi aracıma yağmur sensörünü cam montajı hariç ben gerçekleştirdim. Kol ile ilgili bir değişiklik gerekmedi. Sadece onu dile getirmek istedim. Konuyu başka noktaya çektiysem kusura bakmayın.

Sileceği nasıl kapatıp nasıl açıyorsunuz? Anladığım kadarıyla silecek kolu devre dışı kalmış gibi durum oluşuyor. Ayrıca damla ayarını nasıl yapıyorsunuz?

Çevrimdışı r.a.i.f.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: volkan.e;583522
Sileceği nasıl kapatıp nasıl açıyorsunuz? Anladığım kadarıyla silecek kolu devre dışı kalmış gibi durum oluşuyor. Ayrıca damla ayarını nasıl yapıyorsunuz?

Silecek tam fonksiyonel olarak çalışmak. Kolun devreden çıkması gibi bir olay söz konusu değil.

Ezberden yazıyorum ama silecek kolu 5 kademe olması lazım,
High,Low,Int,Off ve 1x

Bununla beraber fasıla süresini ayarlamak için sağ kolun üstünde 4(5) kademe tırnak mevcut

INT pozisyona aldığınızda Yağmura göre hareket eden silecek devreye giriyor. Damlayı bekliyor. Yağmur yoğunluğunu üsteki 4(5) kademeli tırnaktan ayarlıyorsunuz

Sensör yoksa, INT pozisyonunda tırnakla belirlenen aralıkta silecek motoruna sinyal göndermekte.

Sensör değişimi yapılırsa sadece zamanlayıcı devreden çıkıyor, yağmur yoğunluğuna göre silecek motoruna sinyal iletilmekte.

Mevcut araçlar için kol resmini koymaya çalıştım.

Çevrimdışı volkan.e

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: r.a.i.f.;583567
Silecek tam fonksiyonel olarak çalışmak. Kolun devreden çıkması gibi bir olay söz konusu değil.

Ezberden yazıyorum ama silecek kolu 5 kademe olması lazım,
High,Low,Int,Off ve 1x

Bununla beraber fasıla süresini ayarlamak için sağ kolun üstünde 4(5) kademe tırnak mevcut

INT pozisyona aldığınızda Yağmura göre hareket eden silecek devreye giriyor. Damlayı bekliyor. Yağmur yoğunluğunu üsteki 4(5) kademeli tırnaktan ayarlıyorsunuz

Sensör yoksa, INT pozisyonunda tırnakla belirlenen aralıkta silecek motoruna sinyal göndermekte.

Sensör değişimi yapılırsa sadece zamanlayıcı devreden çıkıyor, yağmur yoğunluğuna göre silecek motoruna sinyal iletilmekte.

Mevcut araçlar için kol resmini koymaya çalıştım.

Nasıl çalışıtğını ve kolu iyi biliyorum ama siz mesajınızlarınızda bu kol olmadan çalışıyormuş gibi anlatıyorsunuz. Ben yağmur sensörünü devreye alan kolu satıyorum bu kol sahibi olmayan bir kişi yağmur sensörünü nasıl devereye alacak siz kol değişmeden olur şeklinde yazmışsınız.

Çevrimdışı r.a.i.f.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: volkan.e;583599
mesajınızlarınızda bu kol olmadan çalışıyormuş gibi anlatıyorsunuz.

Evet altını basa basa kol değişmesine gerek yok diyorum.

Alıntı yapılan: volkan.e;583599
Ben yağmur sensörünü devreye alan kolu satıyorum.

Yağmur sensörü devreye almak için özel bir kola ihtiyaçınız yoktur. Böyle bir gereksinim yoktur. Böyle bir gereksinim olduğuna nerden ulaştınız bilemiyorum ama kaynakları sorgulamakta yarar var.

Kısa ve öz tekrar yazıyorum.
Mevcut style paket için dikiz aynasının üstündeki sensörü değiştirmek dışında aracta başka hiçbir fiziksel müdahaleye gerek yoktur. Araçlarda bulunan silecek kolu fonksiyon için yeterlidir.

Çevrimdışı volkan.e

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: r.a.i.f.;583602
Evet altını basa basa kol değişmesine gerek yok diyorum.

Yağmur sensörü devreye almak için özel bir kola ihtiyaçınız yoktur. Böyle bir gereksinim yoktur. Böyle bir gereksinim olduğuna nerden ulaştınız bilemiyorum ama kaynakları sorgulamakta yarar var.

Kısa ve öz tekrar yazıyorum.
Mevcut style paket için dikiz aynasının üstündeki sensörü değiştirmek dışında aracta başka hiçbir fiziksel müdahaleye gerek yoktur. Araçlarda bulunan silecek kolu fonksiyon için yeterlidir.

Bir önceki mesajda resmini koyduğunuz şey nedir?Fabrika dan veya sonradan alınmadıysa bahsettiğiniz kol style paketlerde standart olarak mevcut değil. Ne yapmaya çalıştığınızı anlamadım.
« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2016, 08:46:30 Gönderen: volkan.e »

Çevrimdışı r.a.i.f.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Selamlar,
%99,5 ihtimal ile ana diliniz Türkçe, ancak benim ikinci öğrendiğim dil Türkçe. Bügüne kadar gayet iyi okuyup, anladığımı hatta ve hatta yazabildiğimi düşünüyordum :)

Yazdıklarınızı anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum.Sorunuza cevap veriyorum ardından farklı bir yorum farklı bir ifade çıkartıyorum.

Adım adım bakarsak,

Alıntı yapılan: volkan.e;583653
Merhaba arkadaşlar bildiğim kadarıyla far sensörü olan araçlarda yağmur sensörü de oluyor fakat Fabia larda bunu kontrol edecek kol yok ....

Konu hakkında bir bilginiz var fakat emin olmadığınızı söylüyorsunuz, yani çok net olarak emin değilsiniz

Ardından şu cümleyi ilave ediyorsunuz.
Fabia III aracımdan çıkma 5 ay kullanılmış yağmur sensörlü hız limitleyicili kol bulunmaktadır.

Bu cümlenize istinaden, eksik teknik bir bilgiye sahip olduğunuzu düşünerekten cevap vermeye çalışıyorum.

Teknik olarak yanlış gördüğüm kısım
yağmur sensörlü hız limitleyicili kol bulunmaktadır.

ifadesidir.

Yağmur sensörü silecek kolunda bulunmamaktadır.

Satmaya çalıştığınız ekipmanda sensörünün olmadığını izah etmeye çalışmısım.

Fabia'lar için yağmur sensörü parça kodu 5Q0 955 547 A'dır.
Markası TRW'dir.
Teknik datasheeti ve görseli linkteki gibidir : https://www.trw.com/sites/default/files/TRW_rainlightsensor_en.pdf

Araçta dikiz aynasının üstünde bulunan yuvada durmaktadır.Nasıl erişebileceği ile ilgili bir görsel paylaşmışım.
Yine zihinde canlanması için şu çizime göz atılabilir.

Yani satmaya çalıştığınız kolda böyle bir sensörün olmadığını söylemek istemişim.

Ama biraz konu dışına çıkmış ben bu özelliği devreye alacak kolu satıyorum. 750 Tl civarı satılan bir aksesuar.

Buradan "Sensör ayrı satın alınmalı ancak bunun yanında kolda olmalı iddasını" çıkarmışım.

Cevap olarak sensörün çalışması için minimum 3 kriteri söylemişim bunların arasında kolun bulunmadığını dile getirmişim..

Ardından yine gördüğüm kadarıyla 2 soru ve 1 yorumda bulunmuşsunuz.

İlk soru
Sileceği nasıl kapatıp nasıl açıyorsunuz?

İlk önce standart fabia silecek kolunu ve kademelerini yazmışım ardından hangi pozisyonda devreye girdiğini söylemişim.

El-Cevap : INT pozisyona aldığınızda Yağmura göre hareket eden silecek devreye giriyor.

İkinci soru
Ayrıca damla ayarını nasıl yapıyorsunuz?

El-Cevap : Yağmur yoğunluğunu üsteki 4(5) kademeli tırnaktan ayarlıyorsunuz.

Kafada soru işareti kalmasın diye standart fabia silecek ve sinyal kolunun parça resmini koymuşum.Ancak resim ufak çıkmış.
Resim sağ tarafında silecek kolunda üst kısımda yağmur yoğunluğu ayar tırnakları var olduğunu göstermek istemişim.

Özet olarak standart fabia silecek kolu ile yağmur sensörü olan bir aracın silecek kolları arasında bir fark yok demişim.

!!! Dikkat buradan sonra benim beyin şase yaptı !!!, Türkçe bilgim iflas etti :)

Nasıl çalışıtğını ve kolu iyi biliyorum ama siz mesajınızlarınızda bu kol olmadan çalışıyormuş gibi anlatıyorsunuz.

Bende zaten yeni bir kolun tesis edilmesine gerek yok diyorum. Standart fabia'nın silecek kolu dikiz aynasının üstüne tesis edeceğiniz yağmur sensörünü devreye almak için yeterli.
Sensörü aktif hale getirmek için silecek kolunu INT'e almanız kafi demişim yada demek istemişim.

Beynin alev aldığı nokta :)
Ben yağmur sensörünü devreye alan kolu satıyorum bu kol sahibi olmayan bir kişi yağmur sensörünü nasıl devereye alacak siz kol değişmeden olur şeklinde yazmışsınız.

Cümleyi en az 10 kez okudum. Noktalama işaretleri, soru işareti vb olmayınca sanırsam işin içinden çıkamadım.

Şöyle düzeltirsek;
Ben yağmur sensörünü devreye alan kolu satıyorum. Bu kol sahibi olmayan bir kişi yağmur sensörünü nasıl devreye alacak ?. Siz kol değişmeden olur şeklinde yazmışsınız

El-Cevap :
Yağmur sensörünü devreye alan diye özel bir silecek kolu yoktur. Yağmur sensörünü dikiz aynasının üstüne monte ettikten sonra ve gerekli programlamayı gerçekleştirdiklerinde standart silecek kolunu INT pozisyonuna getirerek devreye alabilirler.
Evet kol değişimine gerek olmadığını standart fabia silecek kolunun yeterli olduğunu söyledim.

Etka'dan (VAG grubu parça kataloğu) yağmur sensörlü bir kol olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
http://etka.cc/skoda/part_single/catalog/sk/markt/CZ/modell/FAB/year/2015/drive_standart/697/hg_ug/953/subcategory/953055/part_id/2547567/lang/e#sec_1
(Not : Fabrika bant geçerlilik tarihine göre parça koduna göre aratmadım, gruplandırmayı görmeniz için herhangi bir aralık için örnek gösterdim)
Sinyal ve silecek kolları, cruise kontrol ve onboard computer göre sınıflandırılmaktadırlar.

Bir önceki mesajda resmini koyduğunuz şey nedir?

Resmin üzerine yazmıştım. Mevcut araçlar (standart yağmur sensörsüz araçlar) için silecek ve sinyal kolu takımı, Işık tutması açısında Google'den (steering column switch) resim yapıştırdım. Ancak ışık tutmamış.

Fabrika dan veya sonradan alınmadıysa bahsettiğiniz kol style paketlerde standart olarak mevcut değil.

Böyle bir bilgiye nerden edindiniz ? Kaynak verebilir misiniz ? Yukarıda parça kataloğunu verdim. Standart donanım olmayan yağmur sensörüdür. Kol standart.

En son olarak bizzat kendi aracıma sonradan yağmur sensörünü ben adepte ettim.(Yanılmıyorsamda  Fabia NJ kasada bu işlemi gerçekleştiren benim, zira Golfun, Polonun yada diğer VAG grubu araçların apsiyon kodları Fabia'da çalışmıyor :) ) Kendi haberim olmadan kol değiştirme gibi bir olay söz konusu olamaz :D

Ne yapmaya çalıştığınızı anlamadım.

Bende sizi anlayamadım :)

Sağlıcakla.

Not : Özelden bazı arkadaşlar konu ile ilgili soru sormuşlar, herkesin bilgi sahibi olması için konu başlığı altına sorularınızı yazarsanız cevaplamaya çalışırım.

Not 2 : Burada verilen bilgiler 2015 model araçlar için yapılan çalışmayı kapsamaktadır.

Çevrimdışı mahony

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Sn. r.a.i.f.,
Tecrübe ettiğim kadarıyla; sensör bulunan araçlarda, silecek kolunu birinci aşamaya fasılaya getirirseniz ve üzerindeki fasıla ayarına dokunmazsanız yağmur yağmadıkça silecek çalışmaz. Sensörsüz araçlarda ise brinci aşamada fasılalı çalışmaya başlar. Buradan hareketle yağmur sensörü olsun veya olmasın Fabia için aynı kolun kullanıldığını söyleyebilir miyiz? Siz bu sensörü ne kadar maliyetle ekleyebildiniz?

Sn. volkan.e
Far sensörüyle yağmur sensörünün beraber olduğunu, far sensörü olan araçlarda yağmur sensörünün de bulunduğunu söylüyorsunuz. Siz aracınızdaki yağmur sensörünü kol değiştirerek mi aktif hale getirdiniz. Yoksa aracınız baştan yağmur sensörlü olarak mı alınmıştı?

Çevrimdışı volkan.e

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: r.a.i.f.;583510
Selamlar,

Alıntı yapılan: r.a.i.f.;583804
Selamlar,
%99,5 ihtimal ile ana diliniz Türkçe, ancak benim ikinci öğrendiğim dil Türkçe. Bügüne kadar gayet iyi okuyup, anladığımı hatta ve hatta yazabildiğimi düşünüyordum :)

Yazdıklarınızı anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum.Sorunuza cevap veriyorum ardından farklı bir yorum farklı bir ifade çıkartıyorum.

Adım adım bakarsak,

Konu hakkında bir bilginiz var fakat emin olmadığınızı söylüyorsunuz, yani çok net olarak emin değilsiniz

Ardından şu cümleyi ilave ediyorsunuz.

Bu cümlenize istinaden, eksik teknik bir bilgiye sahip olduğunuzu düşünerekten cevap vermeye çalışıyorum.

Teknik olarak yanlış gördüğüm kısım
ifadesidir.

Yağmur sensörü silecek kolunda bulunmamaktadır.

Satmaya çalıştığınız ekipmanda sensörünün olmadığını izah etmeye çalışmısım.

Fabia'lar için yağmur sensörü parça kodu 5Q0 955 547 A'dır.
Markası TRW'dir.
Teknik datasheeti ve görseli linkteki gibidir : https://www.trw.com/sites/default/files/TRW_rainlightsensor_en.pdf

Araçta dikiz aynasının üstünde bulunan yuvada durmaktadır.Nasıl erişebileceği ile ilgili bir görsel paylaşmışım.
Yine zihinde canlanması için şu çizime göz atılabilir.

Yani satmaya çalıştığınız kolda böyle bir sensörün olmadığını söylemek istemişim.

Buradan "Sensör ayrı satın alınmalı ancak bunun yanında kolda olmalı iddasını" çıkarmışım.

Cevap olarak sensörün çalışması için minimum 3 kriteri söylemişim bunların arasında kolun bulunmadığını dile getirmişim..

Ardından yine gördüğüm kadarıyla 2 soru ve 1 yorumda bulunmuşsunuz.

İlk soru

İlk önce standart fabia silecek kolunu ve kademelerini yazmışım ardından hangi pozisyonda devreye girdiğini söylemişim.

El-Cevap : INT pozisyona aldığınızda Yağmura göre hareket eden silecek devreye giriyor.

İkinci soru

El-Cevap : Yağmur yoğunluğunu üsteki 4(5) kademeli tırnaktan ayarlıyorsunuz.

Kafada soru işareti kalmasın diye standart fabia silecek ve sinyal kolunun parça resmini koymuşum.Ancak resim ufak çıkmış.
Resim sağ tarafında silecek kolunda üst kısımda yağmur yoğunluğu ayar tırnakları var olduğunu göstermek istemişim.

Özet olarak standart fabia silecek kolu ile yağmur sensörü olan bir aracın silecek kolları arasında bir fark yok demişim.

!!! Dikkat buradan sonra benim beyin şase yaptı !!!, Türkçe bilgim iflas etti :)

Bende zaten yeni bir kolun tesis edilmesine gerek yok diyorum. Standart fabia'nın silecek kolu dikiz aynasının üstüne tesis edeceğiniz yağmur sensörünü devreye almak için yeterli.
Sensörü aktif hale getirmek için silecek kolunu INT'e almanız kafi demişim yada demek istemişim.

Beynin alev aldığı nokta :)

Cümleyi en az 10 kez okudum. Noktalama işaretleri, soru işareti vb olmayınca sanırsam işin içinden çıkamadım.

Şöyle düzeltirsek;
Ben yağmur sensörünü devreye alan kolu satıyorum. Bu kol sahibi olmayan bir kişi yağmur sensörünü nasıl devreye alacak ?. Siz kol değişmeden olur şeklinde yazmışsınız

El-Cevap :
Yağmur sensörünü devreye alan diye özel bir silecek kolu yoktur. Yağmur sensörünü dikiz aynasının üstüne monte ettikten sonra ve gerekli programlamayı gerçekleştirdiklerinde standart silecek kolunu INT pozisyonuna getirerek devreye alabilirler.
Evet kol değişimine gerek olmadığını standart fabia silecek kolunun yeterli olduğunu söyledim.

Etka'dan (VAG grubu parça kataloğu) yağmur sensörlü bir kol olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
http://etka.cc/skoda/part_single/catalog/sk/markt/CZ/modell/FAB/year/2015/drive_standart/697/hg_ug/953/subcategory/953055/part_id/2547567/lang/e#sec_1
(Not : Fabrika bant geçerlilik tarihine göre parça koduna göre aratmadım, gruplandırmayı görmeniz için herhangi bir aralık için örnek gösterdim)
Sinyal ve silecek kolları, cruise kontrol ve onboard computer göre sınıflandırılmaktadırlar.

Resmin üzerine yazmıştım. Mevcut araçlar (standart yağmur sensörsüz araçlar) için silecek ve sinyal kolu takımı, Işık tutması açısında Google'den (steering column switch) resim yapıştırdım. Ancak ışık tutmamış.

Böyle bir bilgiye nerden edindiniz ? Kaynak verebilir misiniz ? Yukarıda parça kataloğunu verdim. Standart donanım olmayan yağmur sensörüdür. Kol standart.

En son olarak bizzat kendi aracıma sonradan yağmur sensörünü ben adepte ettim.(Yanılmıyorsamda  Fabia NJ kasada bu işlemi gerçekleştiren benim, zira Golfun, Polonun yada diğer VAG grubu araçların apsiyon kodları Fabia'da çalışmıyor :) ) Kendi haberim olmadan kol değiştirme gibi bir olay söz konusu olamaz :D

Bende sizi anlayamadım :)

Sağlıcakla.

Not : Özelden bazı arkadaşlar konu ile ilgili soru sormuşlar, herkesin bilgi sahibi olması için konu başlığı altına sorularınızı yazarsanız cevaplamaya çalışırım.

Not 2 : Burada verilen bilgiler 2015 model araçlar için yapılan çalışmayı kapsamaktadır.

Hem gerek yok deyip hemde ayarlarını anlattığınız kol tekrar söylüyorum Fabia III de standart olarak yok siz sanki standartta var gibi anlatıyorsunuz.

1) Ben sensörü sattığımı söylemedim.Sensörü kontrol etmeniz için gerekecek kolu sattğımı söyledim ve muhtemelen far sensörü olan araçlarda sensörün olabileceğini söyledim.
2) Eğer bu kola ihtiyaç yoksa (üstünde int ve damla ayarı olan) sileceklerin yağmura göre otomatik çalışmasını ve damla ayarını nasıl yapacağınızı anlatmamışsınız. Anlatıklarınız sanki bu kol bütün fabia larda varmış gibi bahsediyorsunuz.
3) Tekrar tekrar yağmur sensörünün çalışma prensibini anlatma yerine  aldığınız parçaları ve arabanızın fotolarını koysaydaydınız herkese daha faydalı olurdu. Sadece burdaki teorik bilgiler çok yardımcı olmayacaktır.

Çevrimdışı volkan.e

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mahony;583818
Sn. r.a.i.f.,
Tecrübe ettiğim kadarıyla; sensör bulunan araçlarda, silecek kolunu birinci aşamaya fasılaya getirirseniz ve üzerindeki fasıla ayarına dokunmazsanız yağmur yağmadıkça silecek çalışmaz. Sensörsüz araçlarda ise brinci aşamada fasılalı çalışmaya başlar. Buradan hareketle yağmur sensörü olsun veya olmasın Fabia için aynı kolun kullanıldığını söyleyebilir miyiz? Siz bu sensörü ne kadar maliyetle ekleyebildiniz?

Sn. volkan.e
Far sensörüyle yağmur sensörünün beraber olduğunu, far sensörü olan araçlarda yağmur sensörünün de bulunduğunu söylüyorsunuz. Siz aracınızdaki yağmur sensörünü kol değiştirerek mi aktif hale getirdiniz. Yoksa aracınız baştan yağmur sensörlü olarak mı alınmıştı?

Sn.Mahony
Olduğunu değil olabileceğini söyledim ilk mesajımıda mevcut. Benim sattığım bu sensörü devreye alabilecek kol. Kendi aracımda fabrika çıkışı bu şekildeydi. Daha sonra hız sabitleyici taktırdığım için bu kol boşa çıktı. Bende bu kolu satıyorum. 2015 fabialarda yağmur sensörü ve kararan dikiz aynası opsiyonu şekilde 750 TL ye satılıyordu. (Burda o zamanlar çok konusu dönmüştü aslında kararan dikiz aynası style paketde standart olarak vardı.)

Çevrimdışı r.a.i.f.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sn. r.a.i.f.,
Tecrübe ettiğim kadarıyla; sensör bulunan araçlarda, silecek kolunu birinci aşamaya fasılaya getirirseniz ve üzerindeki fasıla ayarına dokunmazsanız yağmur yağmadıkça silecek çalışmaz.
Doğrudur. Aynen katılıyorum.

Sensörsüz araçlarda ise brinci aşamada fasılalı çalışmaya başlar. Buradan hareketle yağmur sensörü olsun veya olmasın Fabia için aynı kolun kullanıldığını söyleyebilir miyiz?
Söylebiliriz.Fabia style donanım paketi için aynı kol kullanılmaktadır. Aşağıdaki linkte kendi aracımın silecek kolunun resmini paylaşıyorum.

Aracıma sonradan yağmur sensörü ilavesi yaptım ve silecek kolu ile ilgili hiçbir değişiklik gerçekleştirmedim. (Resimden görebileceğiniz gibi otomatik silme devrede.)

Sensörü monte ettikten sonra görüntüsü;

Sensörün  kutusu;
http://i.hizliresim.com/7v32gN.jpg

Siz bu sensörü ne kadar maliyetle ekleyebildiniz?
Yedek parça deposundan, Yaklaşık 545 TL civarına geldi. (Edit : Maliyeti yanlış hesaplamışım)
Ancak TRW firmasından bu sensörü direkt alabilirsiniz. Bunu araştırırsanız çok daha ucuza mal edersiniz. Ben sipariş geçerken bu kadar detaylı bilmiyordum.

Önemli not : Parça temin edip montajını yaptığınız anda sensör çalışmayacak. Araca yeni sensörü tanıtmanız ve kodlamanız gerekmektedir.
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2016, 20:59:57 Gönderen: r.a.i.f. »

Çevrimdışı r.a.i.f.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Selamlar,
Alıntı yapılan: volkan.e;583821
Hem gerek yok deyip hemde ayarlarını anlattığınız kol tekrar söylüyorum Fabia III de standart olarak yok siz sanki standartta var gibi anlatıyorsunuz.
Sanırsam bir iki defa daha yazmış olmam gerek. Standart olmadığı kanısına nasıl vardınız ? Benim gösterdiğim gibi katalog, teknik bülten, parça liste vb bir kaynak paylaşmanızı rica ediyorum.
Link vs'de olur. En sonunda bende insanım, yanlış biliyor olabilirim ancak bana bu kanıya nasıl vardığınızı lütfen izah edin, kaynağını paylaşın bende öğrenmek istiyorum.

Style paket aracımın silecek kolunu sizinlede paylaşıyorum.

Tekrardan yazıyorum,
Sonradan taktığınız yağmur sensörünü, aracınızda çalışmasını sağlamak için mevcutta bulunan kolu sökmeniz ve başka "özel" bir kol ile değiştirmenize gerek yoktur. Mevcuttaki silecek kolu işinizi görecektir.
Mevcuttaki silecek kolunda zaten INT ve fasıla ayarı var.

Eğer bu kola ihtiyaç yoksa (üstünde int ve damla ayarı olan) sileceklerin yağmura göre otomatik çalışmasını ve damla ayarını nasıl yapacağınızı anlatmamışsınız.
Daha önceki entrylerde ve yukarıda açıkladım. Fasıla ayarı damla yoğunluğu ayarına dönüyor. Yağmur sensörü takılması halinde INT pozisyonunda yağmur damlasını bekliyor fasılalı hareket etmiyor.

Anlatıklarınız sanki bu kol bütün fabia larda varmış gibi bahsediyorsunuz.
İster yağmur sensörlü sipariş edilsin, istersede yağmur sensörsüz sipariş edilsin, style paket olan tüm silecek kolları fonksiyonel olarak aynı. Eğer sizde elinizdeki satmış olduğunuz fabrika çıkışlı silecek kolunu paylaşabilirseniz
arasında görsel bir farklılık var mı bakabiliriz. Diğer entrylerinize göz attım ancak resim göremedim.

Tekrar tekrar yağmur sensörünün çalışma prensibini anlatma yerine  aldığınız parçaları ve arabanızın fotolarını koysaydaydınız herkese daha faydalı olurdu
Resim koyma talebinde bulundunuzda ben mi hayır dedim ? Buyrun :)

Mevcut silecek kolu
http://i.hizliresim.com/R3zyZ7.jpg

Sensörün kutusu;
http://i.hizliresim.com/7v32gN.jpg

Sensörü monte ettikten sonra görüntüsü;
http://i.hizliresim.com/nr0YmV.jpg

Almanların cost-cutting felsefesi ve 4 markanın ürünlerinin bir birinin satışlarını kesmemesi adına yapılan, yağmur/far sensörü ile ilgili
çok garip bir uygulamaları var.

Türkiye için üretilen benimde eşimin sahip olduğu 2015 yılı fabia style paket için;
- Far sensörü
- Kararan dikiz aynası
- Nem sensörü
Standart olarak sunulmaktadır.

Standart olarak üretilen fabia style pakette;
Far sensörü ön konsolda bulunmaktadır. Aşağıda resmi bulunmakta. Arkadaşlar eli ile sensörü kapatıp farları ve aydınlatmaları yakabilirler.
Kalas gibi, fiyatı dikiz aynasına monte edilen tiplerden daha ucuz.Lütfen dikkat ediniz, yağmur patternine çok uzak yağmur algılayan bir tipte olması mümkün değil

Nem sensörü dikiz aynasının üstündedir.
Lokasyon. Gösterilen kapağın altındadır.
http://i.hizliresim.com/1dOn3G.jpg

Nem sensörünün kendisi
http://i.hizliresim.com/2ZzQz0.jpg

Lütfen not ediniz. Nem sensörünün üzerinde doğal olarak led (göz) vs yoktur.

Yine bu araç için çok karıştırılan bir konu. Dikiz aynasının üstündeki pencere. Burası bu araç için nem sensörü açıklığıdır.
http://i.hizliresim.com/nr0YmV.jpg

Yine standart olarak dikiz aynası ışığa karşı tepki vermekte geceleri yeşil bir hal almaktadır.

Şimdi siz araç satın alırken ya özel sipariş verdiniz, yada farbika bandında özel imal edilmiş araç satın aldınız ? Doğru mudur ?
Resimde 2015 yılı için opsiyon listesi ve fiyatlarını paylaştım.

!! Buraya dikkat !!
Sizden bunun için ekstra 750 TL ücret talep ettiler değil mi ? Yada böyle bir bedelinin olduğunu filan söylediler. Ayrıca kararan dikiz aynasının opsiyonel olduğunu söylediler.  (Şimdi web sitelerinde düzeltmişler : http://www.skoda.com.tr/models/yeni-fabia/donanim) Bildiğiniz daha önceden kazıklamışlar yani...Verdiğiniz 750 TL sadece sensöre gitmiş. Zira kararan dikiz aynası standart.

Fabrikaya yağmur sensör istekli bir araç talebi geldiğinde. Fabrika özel olarak Yağmur + Işık + Nem sensörünün bir arada bulunduğu ve cam sürücülerine sinyal göndere bilen tipte bir sensörü (kodunu daha önce paylaşmıştım)
dikiz aynasının üstüne monte edecektir.

Standart style pakette olduğu gibi ön konsolda kocaman bir far(ışık sensörü) ve dandik nem sensörü olmayacaktır.

!! Bir ikinci nokta !!
Yedek parçada fiyat 545~600TL civarı değil miydi ? 750'li neyin nesi ?
Geri kalan fiyat farkının meali : standart yapılan işi bozup aracın bantta daha fazla kalmasına sebep olduğunuz için işçilik maliyeti olarak sizden istenen bedeldir.

Fabrika olarak bakıldığında araç üretim maliyetinden iki adet sensör çıkardın, yerine 1 adet toplu sensör ilave ettin ve üstüne işçilik parası aldın...iyi iş...

Genel olarak konuşuyorum, Bizde fazla para verdiğimiz için, yada bize bu opsiyon hediye edildiği için mutluluk duyduk. Onöre olduk vs.

Bu arada silecek kolu hala aynı.

Umarım "kıt" Türkçem ile standart style paket fabia ile özel sipariş fabrikaya yaptırılmış yağmur sensörlü fabia arasındaki farkı, farkın nelere gittiğini anlatabilmişimdir. :)

Faydalı olması dileği ile
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2016, 21:00:54 Gönderen: r.a.i.f. »