škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia'm yolda bıraktı silkelenip stop etti ve devam edemedim

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mutlue

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Fabia I 2002 1.4 MPI 68BG yalnızca benzinli.

Merhaba,

Afyon-Marmaris arası yol alırken, Denizli'de ışıklarda kalktıktan sonra 2. viteste stop etti ve durdu. Tekrar çalıştırıp devam ettim. Yine silkelendi. Stop ettirmeden bir benzinciye çektim. Hiçbir arıza ışığı yanmamıştı. Depo doluydu. Hararet sabit ortada idi. Klima açıktı ve Denizli'de sıcaklık 38 derece civarındaydı. Sorun ışıklarda durup kalktıktan sonra oluştu. Bir ihtimal yakıt diye iyi bir marka yakıt katkısı koydum. Motor ısındıktan sonra yine aynı sorunu yapıyordu. Akşama kadar usta aradım. Bayram olduğu için bulamadım. Akşam hava normal sıcaklığa döndüğünde şehir içinde dolaşırken sorun yaşamadım. Usta ve servis bulamayınca orada sabahlayıp, sabah erkenden yola çıkıp klima açmadan Marmaris'e ulaştım. Rampalarda falan 3000 deviri fazla geçmeden yavaş çıktım. Bir sorun olmadı. Hiç gaz kesmedi.

Araba hala yürüyor. 2000 devire yaklaşırken çok hafif bir silkeleme oluyor ama çok hafif.

Sorun ne olabilir? Sıcaktan yapmış ve geçmiş olamaz diye düşünüyorum. Bir elektrikçiye gösterdim ateşleme bobini dedi. Ustama telefonla sordum kelebek sensörü sıcaktan bozulmuş olabilir dedi. Bobin de olabilir dedi. Ateşleme bobini tek parça bujlilerin üzerine takılan tipten. Buji kablosu yok.

Deneyimlerinizi ve yorumlarınızı bekler teşekkür ederim.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Atesleme olabilir ya da ufak bir ihtimal yakit pompasi. Gaza yuklendiginizdd silkelemeye basliyor gazdan ayaginizi cektiginizde gazi az actiginizda silkeleme yapmiyorsa yakit pompasidir.

Ya da buyuk ihtimal ateslemedir

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı mutlue

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Silkeleme yaparken Gaza basmayla verdiği tepki sabit değil. Çiğ benzin kokusu yapıyor egzozdan. Bu da ateşleme sorunundan yakamadığı için olabilir sanırım. İstanbul'dan sipariş versem kendim değiştirsem adaptasyon falan gerekir mi?

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Buyuk ihtimal atesleme. Istanbuldan bekleyene kadar ve odeyeceginiz kargoya kadar buljndugunuz yerde arastirin muhakkak vardir derim

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kendiniz degistirebilirsiniz sikinti yok

Çevrimdışı mutlue

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Marmaris'te Akasya Otomotiv diye bir yer buldum. Arızayı anlattım. Ateşleme bobini değildir dedi. Bilgisayara bağladı. 1. silindirde zengin karışım gösterdi. Subaplara bakalım dedi. 1. subap sıkışık çıktı. Hepsini ayarladı. Yakıt filtresini de değiştirttim. Yola çıkıp 15 km %8-10 eğimli rampalarda test ettik. Klimayı da açtık. 5bin devire kadar düşük viteste rampaları çıktım. Hızlanırken hafif silkeleme dışında bir gaz kesme, stop etme olmadı. Kelebek adaptasyonu elindeki cihazla yapamadı. Öylece gönderdi beni. Ateşleme bobini de olabilir dedi en son. Elinde yokmuş.

Oradan ayrıldıktan sonra yolda yine stop etti gaz kesti. Üstelik hiç zorlamadan kullanmıştım. 4-5 gün sonunda ustaya  ulaştım. Hala bobin gelmemiş. Şimdi İstanbul'dan sipariş edeyim diyorum ama bir çok kişi, 'ateşleme bobini sorun yaptı mı tak diye gider ya da arıza olarak beyne yazar' diyor. Parça 350TL olduğundan alıp değiştirmiş olayım da diyemiyorum.

Ne yapmalıyım?

Çevrimdışı mutlue

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Başka bir yere gösterdim. Sigorta tablasını söküp trmizlemek gerek dedi. Bilgisayara bağlayınca 'sistem sorunsuz (kablo bağlantısı sorunlu olabilir) gibi bir şey yazıyordu. Usta dedi ki sigorta tablasında temazsızlık var, o yüzden bilgisayar görmüyor. 300 lira istedi. Mantıklı gelmediğinden bir şey yaptırmadım.
Yolda bir şey dikkatimi çekti. Camlar açık, klima kapalı, fan kapalı ve soğuk konumda iken, hararet tam olması gereken yerde iken mn taraftan sıcaklık basıyor ve torpido, ayak bölgesi çok sıcak oluyor. Bazen normale dönüyor. Ve gaz kesmeyi hatırladığım kadarıyla bu sıcak basmasından sonra yapıyor. Okuduklarımdan anladığım kadarıyla, hararet müşürü arızalanmış ve motor çok ısınıp gaz kesiyor olabilir mi? Fan açıyor ama müşür sıcaklığı doğru aktarmadığı için motor yüksek sıcaklıkta çalışıyor olabilir mi?