škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

hız sabitleyici

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lacivert1112

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar normal gittiğimde anlık tüketimde örneğin; 2.2 gösterirken hız sabitleyiciyi devreye soktuğumda 5.0 yazıyor.Acaba hız sabitleyicinin yakıta etkisi olumlu mudur olumsuz mudur? Teşekkürler.

Çevrimdışı Physicist16

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2016, 19:35:28 Gönderen: Physicist16 »

Çevrimdışı icarus

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
CC adaptif olmadığı sürece araca fren yaptıramaz

Çevrimdışı Ayran_Buz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Mümkün değil. Birebir aynı yolda mı ölçdünüz

Çevrimdışı mcbtr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2.2 biraz garip bir değer olmuş hocam. Bence o değerde bir hata var. 2.2 lt hiç bir koşulda giden arabanın tüketeceğini sanmıyorum çok yokuş aşağı olmadığı veya fren anı olmadığı müddetçe. Bence CC ile ölçülen değer doğru. Hem adı üstünde "anlık" tüketim. Yani saliselik bir şey. CC de fren yapmadığı için 2.2 gibi bir değer görmek pek mümkün değil.

CC'nin yakıt tüketimine etkisi olumludur.

Çevrimdışı yeren

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ben hız sabitleyicinin yakıt tüketimini azalttığını farkettim.
sizin dediğiniz durum yani anlık tüketime bakmak çok sağlıklı değil. en az 40-50 km lik aynı yolu aynı hızlarda hız sabitleyiciyle ve hız sabitleyicisiz giderseniz farkı göreceksiniz :) tabiki trafik yoğunluğu ve sizin trafiği okuyup fren kullanımınız duruma etki edecektir

Çevrimdışı limraaa

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yeren;584072
ben hız sabitleyicinin yakıt tüketimini azalttığını farkettim.
sizin dediğiniz durum yani anlık tüketime bakmak çok sağlıklı değil. en az 40-50 km lik aynı yolu aynı hızlarda hız sabitleyiciyle ve hız sabitleyicisiz giderseniz farkı göreceksiniz :) tabiki trafik yoğunluğu ve sizin trafiği okuyup fren kullanımınız duruma etki edecektir

Çok haklsınız, özellikle uzun yolda çok fazla engebeli olmayan yollarda çok işe yarıyor; ancak çok fazla inişli çıkışlı yollarda hız sabitleyicisini kullanmanızı önermem.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eğer dikkatli ve sakin sürücü iseniz hız sabitleyicinin tüketimi azalttığını düşünmüyorum. Şu bakımdan; mesela hız sabitleyiciyi 120'ye aldınız ve yokuş aşağı iniyorsunuz araç 120'ye kadar hızı artırıp daha sonra frenleme yapıyor. Ancak aynı şekilde siz sürüyor iseniz yokuş aşağı hızlanacağını bildiğiniz için ayağınızı gazdan çekiyorsunuz ve tüketimi düşürebiliyorsunuz.

Yokuşta da 120'ye aldınız diyelim aracı zorluyor, ve yüksek devirde gidiyor.

Ama yine de kimine göre büyük rahatlık, inanılmaz değerler de oynamıyor sonuç olarak :)

Çevrimdışı DaNGeRouS_

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;592058
Eğer dikkatli ve sakin sürücü iseniz hız sabitleyicinin tüketimi azalttığını düşünmüyorum. Şu bakımdan; mesela hız sabitleyiciyi 120'ye aldınız ve yokuş aşağı iniyorsunuz araç 120'ye kadar hızı artırıp daha sonra frenleme yapıyor. Ancak aynı şekilde siz sürüyor iseniz yokuş aşağı hızlanacağını bildiğiniz için ayağınızı gazdan çekiyorsunuz ve tüketimi düşürebiliyorsunuz.

Yokuşta da 120'ye aldınız diyelim aracı zorluyor, ve yüksek devirde gidiyor.

Ama yine de kimine göre büyük rahatlık, inanılmaz değerler de oynamıyor sonuç olarak :)

Bende siz gibi düşünüyorum..

Maslak - Bayrampaşa istikameti gidiyorum.

Kağıthane tarafında mesela hafif rampa vardır araçlar tatlı bayılır.

Şimdi TT Arena önünden hız sabitleyici açık ile gidersem hafif rampa iniyor tüketim tabi ki biraz düşük oluyor. Ama rampaya geldikçe aracı aynı hızda tutmak için vites küçültüyor, devir yükseltiyor bence daha fazla yakıyor.

Bu durumu bildiğim için yokuş aşağı inerken 100-120 ile salıyorum arabayı ayağımı gazdan çekiyorum ve tüketim 0lt ' a düşüyor. Rampaya yakın yine gazımı veriyorum. Hem rahat çıkmış oluyorum. Hemde daha az yaktığımı düşünüyorum.

Hafif inişli - çıkışlı yollarda hız sabitleyicisinin bir faydası belkim olabilir.

Benim kullanım amacım, radar vs dolayı sabit hızda gitmek istiyorum. Veya uzun süre sabit gidiyorsam ayağım ağrıyor o yüzden sabitliyorum.

Çevrimdışı night

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bende hız sabitleyicinin yakıta olumsuz etkisi olduğunu düşünüyorum, uzun yolda yol bilgisayarından takip ettiğim kadarıyla ortalama 0,5 lt fazla yakıyor

Çevrimdışı Ayran_Buz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Birçok arabada denedim. Citroen, chevrole, volswagen ve skoda. Hepsinde de hız sabitleyici uzun vadede daha az yakıt tüketimi yapıyor. Tabi ki yokuş çıkarken siz sürdüğünüzde hızınızı düşürürsünüz daha az yakabilirsiniz ancak o yokuşun inişinde de gaza gereğinden fazla basıp daha fazla yakarsanız. Nihai olarak hız sabitleyici iyidir, zaten uzun yolda kullanılır, o da kullanılmalıdır

Çevrimdışı paleosen

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
+1  katılıyorum . kesinlikle yakıtı daha ekonomik kullandırıyor

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Düşük tüketimin olmazsa olmazlarını biliyorsanız CC ile beraber manuel sürüşü harmanlayıp en etkili yakıt tüketimini sağlayabilirsiniz. Benim için en önemli donanımdır CC. Kullanma sıklığımdandır belki, şehir içinde bile rahatlıkla CC ye alabiliyorum. Pratiklik kazandıktan sonra CC nin konfor katkısı inanılmaz.

Tüketim olayına tekrar dönecek olursak, düz yolda farzedelim 120 km ile gidiyorsunuz CC açık ve ortalama tüketim 5,0 lt olsun. Eğimli bir yola girdiğinizde, eğer eğim arabayı 120 km de tutacak bir açıda değilse, CC sürekli 120 km de tutunmak için araca gaz vermeye devam edecektir.120 yi gördüğünde gazı kesecek ve sonrasında hız düştüğünde tekrar gaz verecektir.

Ben böyle bir durumda yolun uzunluğuna göre CC yi devreden çıkarıyorum. Hız çok çok 105 km ye düşsün varsayalım. Ancak siz yine gaza basmama konforuna sahipsiniz. Üstelik cut off devrede olduğundan tüketim, bu eğim boyunca 0 lt olacak.

Bu anlamda CC nin tüketime etkisini maksimize edebilirsiniz. Şunu da belirtmeliyim ki, fabiamda bulunan CC nin kullanım mantığı çok güzel ayarlanmış. Mesela daha önce Kia Ceed kullanırken CC devreye aldığımda araç hafızadaki hıza ulaşmak için neredeyse dip gaz yapıp o hıza geliyordu. Bu sebeple anlık tüketim sapıtıyordu.

Ancak şu anda kullandığım CC istenilen hıza yavaş bir gazlamayla geliyor. Bu açıdan daha başarılı bir tüketim değerini yakalayabiliyorum.

Çevrimdışı yeniceli2001

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bende otomatik 1,4 araç var, hız sabitleyicisi benim için yakıtı düşürüyor gibime geldi, ekranda yazan değer gerçek değer ise gayet verimli, ayrıca hız sabitleyicisine bastığım anda araç sanki roket takmış gibi hızlanıyor, ama ben normal gaza bassam o kdr çabuk hızlanmıyor:)

Çevrimdışı audioslave

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
yerine göre değişir. her zaman hız sabitleyici yakıt tasarufunda bulunur derseniz yanılırsınız. uzun yolda yol dümdüz bir yol ise evet hız sabitleyici yakıt tasarrufunda bulunur, ama yol engebeli ise ben kullanmanızı tavsiye etmem. hatta bunu en basitinde rampa aşağı giderek gözlemleyebilirsiniz, bazı rampalarda anlık tüketim 0.0 olarak göstermez, oysa hız sabitleyici devrede değilken gaza basmıyorsanız sıfırlanır.

yol mesela ankara-istanbul ise; ankara-bolu arası hız sabitleyici kullanmıyorum ama bolu yu geçtikten sonra istanbul'a kadar bolu dağı hariç neredeyse dümdüz bir yol. bu yolda devreye sokarım. her koşulda da verdiği rahatlık tabiki tartışılmaz.