škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni Fabia Almayı Düşünüyorum

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MehmetAli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba Arkadaşlar,

Okulum biraz şehir dışında artık otobüse binmek bu sıcak havalarda çok sıkıntı oluyor. Bir arabayı almayı düşündüm, ilk defa araç sahibi olacağım. Öncelikle A3 ikinci el düşündüm Sonra BMW 1.16 ve Golf baktım. Bütçem de 45 bin tl kadar ama biraz daha yukarı çıkabilirim. Sonra bir arkadaşım ikinci el bu arabalardan alacağına sıfır 1.2 motor bir şeyler al dedi. 1.2 almayı hiç düşünmemiştim fiyatların bu kadar cazip olduğunu bilmiyordum. Birazda aracın performansında sorun olur diye hiç bakmadım sanırım. Biraz araştırdım corsa vb gibi araçların yokuşlarda sorun çıkardığı söyleniyor ancak TSI motorların bu konuda gayet iyi olduğunu yazmışlar.

Dacia Sandero 1.2
Opel Corsa 1.2
Seat Ibiza 1.2
Skoda Fabia 1.2
Kia Rio 1.2
Hyundai i20 1.2

gibi modellere baktım. Corsa, Fabia, Rio ve i20 nin tasarımları gayet hoş ama Fabia VW grubuna ait olmasından dolayı şuan gözümde birinci sırada. Almışken de otomatik almak istiyorum çok rahat oluyor.

Yeni Fabia 1.2 TSI 110 PS DSG Green Tec Ambition modeline baktım 53.900 liste fiyatı görünüyor.

ve

Yeni Rapid Spaceback 1.2 TSI 90 PS Green Tec DSG Ambition 57.800 görünüyor.

hangisini almak daha mantıklı ve yakın zamanda bu arabaları alan varsa aldığınız fiyatları yazabilir misiniz ?

Ne kadar indirim yapıyorlar merak ediyorum ve kaskoyu hangi firmadan kaça yaptırdınız ?

teşekkürler.

Çevrimdışı ozkanyanik

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba, yaptığınız araştırmanın aynısını çok kısa bir süre önce ben de yaptım. 1.2 TSI 90 Hp Fabia Style'da karar kılıp, 1 temmuzda aracımı teslim aldım.

Öncelikle şunu söyliyeyim, imkanınız varsa mutlaka Style versiyonu alın derim. Ambition ile arasında fiyat olarak az, ancak donanımsal olarak çok fazla fark var. Otomatik klima ve arka disk frenler bile, sonradan ekletmeye kalksanız o aradaki farktan daha fazla tutuyor mesela.

Diğer araçların hiçbirini de kötülemek istemem, ancak şunu söyliyebilirim ki TSI motorun farkı çok fazla. Sadece motoru için bile Skoda yada Seat tercih edebilirsiniz. Burda Skoda ile Seat arasında iç malzemede kalite farkı var. O anlamda Skoda bir adım önde diyebilirim, şahsi düşüncemdir.

İzmirde olamama rağmen 1.2 TSI 90 HP Style versiyonu Denizli Turkuaz bayisinden satın aldım. 1 Temmuz'da 50.000 TL, Test sürüşünü 110 HP lik otomotik vitesle yapmıştım. O an araca aşık oldum diyebilirim. 15 günde 1500 KM oldu aracım. Bayram dolayısıyla biraz fazla gezdim. Kesinlikle tavsiye ederim. İzmirde hergün işe gidip geliyorum aracımla. İlk 2-3 gün performanslı ve biraz agresif sayılabilecek tarzda kullandım. 90'lık olmasına rağmen performans tatmin edici. Şuara Bolero ekranda GreenScore menüsü açık olarak kullanıyorum hep. Bu şekilde yakıt tasarrufunu test ediyorum. Kullanım konusunda çok yardımcı oluyor. Karşıyaka - Bayraklı arası hergün 10 Km gidip, 10 Km geliyorum. Çok trafik olmadığı zaman ortalama 35-40 Km hızda yakıt sarfiyatım ortalama 5 litre gösteriyor. Bu anlamda yakıt konusunda da gayet tatmin edici..

Kısacası tavsiyem Fabia 1.2 Style alın derim.Pişman olmazsınız

Kasko ve Trafik Sigortasını da Denizli'den yaptırmıştım. Mapfre sigorta. Trafik için 900, Kasko için 1000 TL ödedim yaklaşık. İndirim konusunda, birçok bayiden fiyat alın derim. Size yakın olanları tek tek arayın. Hepsinin farklı fiyat vereceğini göreceksiniz. Denizli turkuaz bayisini ararsanız Önder bey yada Satış müdürü Erkin bey ile görüşebilirsiniz. İsterseniz özelden cep telefonlarını iletebilirim.
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2016, 17:01:11 Gönderen: enoktakenokta »

Çevrimdışı -CND-

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Sipariş ettiğim Fabia'yı beklemekten sıkıldığım dönemlerde olası alternatifler için bende benzer bir araştırmayı yaptım. Kişisel kararıma etkiyen durumlar belki sizin de daha kolay karar almanıza yardımcı olur.

Seat İbiza ve vw Polo henüz mqb platformuna geçmedikleri için yaklaşık 6-12 ay bandında güncel kasa ile piyasada olacaklar. Sıfır alacağım için iki aracın da yüzünün hemen eskiyecek olması beni iki modelden de soğuttu. Oysa ibiza için sıfır olarak bile çok cazip teklifler vardı. (4x k seviyelerinden başlayarak)

Ford fiesta da kısa süre içerisinde yüz değiştirmesi beklenen modeller arasındaydı ve tercih etmeme sebebim daha ön konsol dizaynından ötürü. Biraz daha öznel bir görüş yani.

Corsayı zaten giderek kurbağaya benzeyen ön yüzü sebebi ile hiç listeme almadım.

Donanım seviyesi seçimi biraz bütçe ile alakalı olsa da style ile ambition arasındaki seçimde style donanım seviyesi f/p oranı olarak ciddi önde.

Gelelim sigorta konusuna. Ben veya diğer üyelerin nerelerden yaptırdığı aslında sizin için bir kıstas değil. Çünkü her firmanın her kırılım için fiyatlaması farklı. Üşenmeden her firmanın acentesinden olabildiğince benzer klozlar içeren teklifler alıp karşılaştıracaksınız. Unutmayın ucuz kasko her zaman iyi olmayabilir. Bunu kaza anında anlamamak için en başından dikkat etmekte fayda var.

İndirim konusunda şuanda fabia için 1500 TL lik bir satış kampanyası var. Yani kim giderse gitsin listeden direkt 1,5k indirim alıyor. Üstü biraz bayi ile ilişkinize, aracın onlara fatura edildiği tutara ve satış yapma ihtiyaçlarına göre değişiyor.

Şayet özel sipariş olmayacak ise ay sonlarına doğru direkt işlemi başlayacak araç için temsilciler daha istekli olacaklardır. Malum ay sonu kota muhabbetleri.

Kişisel yorumum ben sizin yerinizde o bütçe ile karar alacak olsam sanırım ibiza seçerdim. Style donanıma ek olarak eklenen style plus opsiyonu ile 56500 listesi var. Bu araç için yaklaşık 2-2,5k indirim de yapıyorlar.

Umarım yazdıklarım bir nebze olsun karar almanızda kolaylık sağlar.

Çevrimdışı Mrtyldrgn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhaba. 30 haziranda 1.2 tsi manuel ambition şeker beyaz aracımı izmit özdağ'dan 44.800 tl ye aldım. bundan önceki aracım dacia olduğundan arada inanılmaz bir konfor ve sürüş farkı var arabama aşığım kesinlikle tavsiye ediyorum :)

kasko 900 tl trafik sigortası 430 tl ye halloldu.

Çevrimdışı MehmetAli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Yorumda bulunan herkese çok teşekkür ederim. Bir arkadaşım iki hafta önce ibiza almış ona baktım ama araba çok küçük göründü gözüme hatta arkadaş koltukları biraz geri çekmiş rahat olmak için ve arka tarafta oturacak boşluk kalmamış. Fabia yıda gidip yakından görmedim ama bu kadar küçükse eğer içi çok kötü olacak.

Çevrimdışı ozkanyanik

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bildiğim kadarı ile Fabia sınıfında en geniş iş hacime sahip.

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Onur22

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
i 20 daha geniş ama iki arabayla da test sürüşüne çıkıp i20 alan yoktur sanırım

Çevrimdışı ozkanyanik

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Onur22;584009
i 20 daha geniş ama iki arabayla da test sürüşüne çıkıp i20 alan yoktur sanırım

Net olarak karşılaştırma yapabileceğimiz b sınıfı tüm araçların ic hacim verilerinin olduğu bir site var mı bildiğiniz ?

Çevrimdışı -CND-

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Muhtemelen ilk baktığınız araçlar c segmenti olduğu için b segmenti size küçük geldi. Şayet fabia da iç mekanda tatmin etmez ise ikinci el golf 6 aramanızda fayda var.

Çevrimdışı mahony

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Fabia yı görmeden karar vermeyin bence. Benim beklentilerimin üzerinde çıkan bir araç. Skodaya bakmaya giderken eşim ne işimiz var Skoda'da demişti. Sonrasında ne Ibiza nede başka arabayı gözü görmedi.
Bu arada bende ikinci Skoda aracımızı Denizli bayisinden Ece hanım vasıtasıyla aldım. Denizli bayisiyle de görüşmenizde de fayda var.

Çevrimdışı MehmetAli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar, az önce araçları görmeye gittim.

Önce  EFE ye gittim. Fabia yı gördüm gerçekten çok küçük geldi. Hazır gelmişken hemen Rapid Spaceback'e bakayım dedim dışarıdan arabanın içine filan baktım gayet iyi görünüyordu ama içini elletmediler. Bir tane varmış oda satılmış. Ağustos sonuna bir tane daha gelecekmiş. AND'yi aradık. telefonu açmadılar 3. 4. aramada açtılar bu seferde ahiret sorusu gibi adınız ne soyadınız ne numaranız ne. Yahu diyorum elinizde varsa rapid gelip göreceğim. E aktaralım sizi satışa aktarıyor. Telefona bakan yok. çok yoğunlarmış.

Ata Hyundai'ye gittim. i20 baktım. Dışı iyi güzel hoş içi de eh işte ama yok araba bana sağlımlık hissi vermiyor konfor hissi vermiyor.

Opel'e vss bakma gereği de duymadım artık. Sene olmuş 2016 ama 2016 model arabalar bana göre araba değil. Bu kadar olumsuz olacağını düşünmemiştim.

Şuan ya BMW 1 Serisi ya da AUDI A3 ikinci el almak için bakıyorum.

Çevrimdışı ozkanyanik

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: MehmetAli;584024
Merhabalar, az önce araçları görmeye gittim.

Önce  EFE ye gittim. Fabia yı gördüm gerçekten çok küçük geldi. Hazır gelmişken hemen Rapid Spaceback'e bakayım dedim dışarıdan arabanın içine filan baktım gayet iyi görünüyordu ama içini elletmediler.

Fabia küçük geldiyse, gitmişken Octavia yada Suberb baksaydınız bari :gaz::gaz:

Çevrimdışı MehmetAli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ozkanyanik;584025
Fabia küçük geldiyse, gitmişken Octavia yada Suberb baksaydınız bari :gaz::gaz:

Onlarda çok büyük. Ben Audi A3, Bmw 1.16, Mercedes AMG180 tipi araçlara bakıyorum. Tam bu ayar arabalara. Ha Spaceback güzel gibi geldi bana, ona bakabilseydim belki onu tercih edebilirdim ama ne yapalım. Elletmiyor adamlar.

Çevrimdışı erkan22

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
http://i.hizliresim.com/l1VnNQ.jpg

http://i.hizliresim.com/VYb4zB.jpg

Arabamı yeni aldım ve tozlandıgında böyle sayılar belirdi ?  
Bilgisi veya fikri olan var mıdır  ?

( Yıkladım güzelce sildim boya koruması da var ama nedense böyle beliriyor araba kirlenince )