škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2016 Rapid Sedan 1.2 TSİ 90 Beygir DSG Style Yakıt ve Genel Geri Bildirim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ikulu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Paganini58;584071
Sevgili forum üyeleri, ilan başlığında da belirttiğim gibi 1350 km yolyaptığım aracımı hakkında almadan farklı modellerinden bilgiler almıştım fakat birebir kullanıp fikir veren bulamamıştım. Şimdi kendimce bir kaç bilgi paylaşmak istiyorum. Aynı aracı almayı düşünenlere fikir olması açısından.

1- Aracı İzmit Özdağdan sıfır olarak 61500₺ Temmuz pulu dahil satın aldım. Araç şeker beyazı içi bej style paket.
2- Çekiş problemi kesnlikle yaşamıyorum 1350 km yol boyunca klima sürekli açıktı diyebiliriz. Aracı 110 km hıza sabitleyip yokuşada vursan en fazla 5. Vitese küçültüp hız kesmeden ve gerektiğinde de gaz yiyerek çıkıyor. 1.2 olmasına kesinlikle kimse takılmasın.
3- Yakıt konusu çok büyük soru işaretiydi ama gördüm ki boşuna takılmışım. 3 farklı sonucu sizlerle pylaşayım.

- Güzergah İzmit-Yalova ve sonrası yalova içi 225 km yol sonrası hesaplama ile 31 krş tüketim. Klima sürekli açık.
- Güzergah Balıkesir- Kütahya Klima sürekli açık araçta 3 yetişkin 3 çocuk bagaj haddinden fazla dolu tüketim 24 krş.

- Güzergah Kütahya- Alanya Klima KAPALI. Gece yolculuğu tüketim 18 krş. [emoji1319][emoji1319]

Değerler gerçekçi full depo ile alınan yakıtın yola bölünmesiyle eldilen değerlerdir. Araç 110 km üzerine sollama ihtiyacı hariç hiç çıkmadı. Zorlamadan kararında kullanıldı.

4- Bu arabada göze batan tek şey malzeme kalitesi oda dokununca hissi çok güzel ama tamamına yakını sert pilastik.

5- Sürüş güvenliği üst seviyede. Yol tutuş güzel.

6- Daha çok yeni fakat kullanım sürecinde hiç tıkırtı filan olmadı inş ileriye doğruda olmaz.

7- Bagajı çok kullanışlı fazlasıyla yetiyor.

8- Bayi var dedi ama bir türlü bulamadım Seat Toledoda olan Yorgunluk tespit asistanı bu araçta yok.

9- Küçük bir vag-com operasyonu ile köşe dönüş sisleri ve eve refakat aydınlatmalarını açtırdım.

Geneliyle iyiki almışım diyorum. Sürümü zevkli tutumlu sessiz bir araç. Allah herkese nasip etsin.
Sorusu olan olur ise cevaplamaya çalışırım aklımın yettiği kadar...

9- Küçük bir vag-com operasyonu ile köşe dönüş sisleri ve eve refakat aydınlatmalarını açtırdım.  Bu operasyonu nasıl yaptırdınız biraz bilgi verirmisiniz.

Bende Temmuz ayında 1.2 style DSG sedan aldım. izmirden 4 bayi ile pazarlık sonucunda kampanya + 1.000,00TL + kauçuk paspas aldım.
aldığım gün izmir aydın otobanında 3 defa spor modda 180 km/h zorladım gerisi 110-120 arası sabit hız Denizliye geldiğimde ortalama yakıt tüketimi 6,5 Lt/km di. ertesi gün istanbula gidip geldim 118km/h sabit hızla istanbula yaklaşırken otobanda 130 km hızlarda ortalama 5,9 LT yaktı. şimdide şehir içinde bazen klima açık bazen kapalı ortlama 8-9 lt yakıyor.bu bana fazla geliyo.

Çevrimdışı Paganini58

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ikulu;585903
9- Küçük bir vag-com operasyonu ile köşe dönüş sisleri ve eve refakat aydınlatmalarını açtırdım.  Bu operasyonu nasıl yaptırdınız biraz bilgi verirmisiniz.

Bende Temmuz ayında 1.2 style DSG sedan aldım. izmirden 4 bayi ile pazarlık sonucunda kampanya + 1.000,00TL + kauçuk paspas aldım.

aldığım gün izmir aydın otobanında 3 defa spor modda 180 km/h zorladım gerisi 110-120 arası sabit hız Denizliye geldiğimde ortalama yakıt tüketimi 6,5 Lt/km di. ertesi gün istanbula gidip geldim 118km/h sabit hızla istanbula yaklaşırken otobanda 130 km hızlarda ortalama 5,9 LT yaktı. şimdide şehir içinde bazen klima açık bazen kapalı ortlama 8-9 lt yakıyor.bu bana fazla geliyo.

Aracınız hayırlı olsun kazasız belasız kullanın inş. Fiyatı güzel olmuş sizin. Şimdi aracı yüksek devirlerde kullandığınız zaman çok yakması normal konuyu okudu iseniz sürat yapınca yaktığından bahsetmiştim. Sakin kullanım ile değerleri makul seviyelere düşürmek mümkün. Klimalı kasmadan kararında kulanımda şehir içi 7-7,3 gibi değerler alıyorum. Gerçekçi değerlerdir. Şehirler arası Klimasız 4-4,5 klimalı ortalama 5,3-6.0 lt tüketime sahibim. Araç 3100 km de şu anda. TSİ motor sakin kullanım ile az yakar benzinli bir araca göre ama basarsanız sizi üzer.Şunuda belirteyim herkese söylerim sıfır araçlarınızı çok sıkıştırmayın. 1500 km en az sabretmek ve full devir kullanmamak gerekiyor.

Vag gurubu araçlar konfor beynine göre bir dizi gizli özellik ile gelir. Bunları işi bilen Vag-Com orjinal kablo ve 15.0 yazılım üzeri ile açtırmak mümkün bizim araçlarda sürüm önemli. Ben bursada bir çocuğa açtırdım bu özellikleri fakat yazılımı güncel olmadığı için kısıtlı özellikleri aça bildi. İliniz de araştırıp varsa yapan yaptırabilirsiniz. Yoksa istanbul ender elektronik ile irtibata geçip bilgi almanızı tavsiye ediyorum.

Çevrimdışı Paganini58

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Araç 3200 km. de. Aracın Bu güne kadarki yakıt tüketim değerleridir.  Yol bilgisayarı değil yakıt/yol oran hesaplaması ile elde edilen gerçekçi değerlerdir. Tarih 09.08.2016 ( Moderatör arkadaş tarihi ile birlikte Güncelleme adında İlk Mesaja Ekler ise kişilere daha fazla yardımcı olur diye düşünüyorum)

Klimalı Sakin Kullanım Şehir içi-dışı karışık. 7,2 lt/ 100 km. ( Hız Şehir içi 50-60 km. Şehirler Arası 90-100km)

Klimalı Tırmanma ağırlıklı Şehirler Arası 5,7lt/ 100 km. ( Hız Genelinde 110 km. Araç ve Bagaj Dolu)

Klimasız Gece Yolculuğu Geneli Düz ve İniş Ağırlıklı 4,1 lt/100 km. ( Araç İki Yetişkin ve Bir Çocuk Bagaj Tıka tık Dolu sabit 100km. Hız ile)

Şehirler Arası Klimalı Berbat Yol( Antalya-Mersin Arası) 6,5 lt/100 km.

Klimalı Sürat Yaparak ve Aracı Yorarak Şehirler Arası Kullanım ( Araç ve Bagaj Dolu Yeri Gelince 190 km. Hız Çoğunda 110km . Hız Adana-Kayseri Otoban Güzergahı) 7,1 lt/100 km.

Klimasız çoğunluklu olmak üzere Tamamı Sivas il içi kullanım. Araç çoğunlukla dolu. Esirgemeden kasmadan yeri gelince sakin, yeri gelince basarak tamamen kasmadan kullanım sonucu 8,4 lt/100km.

Araba bir düzende değil bazan çok az bazan fazla yakıyor. İleride stabil bir manzara olurmu bilemem. Tarafsız net yol bilgisayarı değil alınan yakıtın yola bölünmesi ile elde edilen verilerdir. Kuruş bazında yazmak istemedim illerde yakıt fiyatları farklılık gösteriyor. Ama genede merak edenlere 0.18 krş- 0,24 krş- 0,32 krş- 0,37 krş gibi değişik rakamlar var. İlginç [emoji4]

Her zaman derim paranız peşin ve var ise dizel alın. Başta iyiki diyordum ama yakıt konusunda çok değişken. Dizele bas kır vur dök kasma en baba alacağın değer 0,25 krş yada 5,5 lt tüketim olur. Saygıyla herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı guthrie

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
üstteki mesajın son paragrafı için yazıyorum

yazınızın son paragrafına kesinlikle katılıyorum tsi motor minimum ve maksimum tuketim değerleri arasında ki makas çok açık 5 lt yakıyorum diyende var 10lt diyende dizelde böyle bi durum çok olmuyor. benim arac 1.4 dizel dsg uzun dönem yakıt ortalamam 5,6 lt göüzküyor ama ben spor kullanmaı seviyorum. genelde kısa mesafe şehir içi soğuk motor kullanımımda maksimum 7 lt leri görüyor. herkese kazasız belasız sürüşler

Sent from my iPhone using Tapatalk[/QUOTE]

Çevrimdışı Paganini58

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar son verileri paylaşayım.

Yapılan Toplam yol 1410 km. En fazla 100 km'si şehir içidir.

Toplam alınan yakıt 390₺

Hesaplarıma göre 6,3 lt/100 km yakıt tüketimi olmuş. Yakıt bölgelerde hemen hemen aynı 4,44₺ lt bazında.  Krş bazında 0,28 krş yapar.

Kullanım kasmadan yeri geldi bastık yeri geldi normal 100 km hızın altına hiç düşmedik, klima sürekli açık, araçta bagaj dolu 4 yetişkin 1 çocuk vardı.

Güzergah Sivas-Erzurum-Artvin-Trabzon-Ordu-Tokat-Sivas.

Bu arada 4750km doldurduk 1.5 aylık aracımla.[emoji4]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı yeren

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
hocam köşe dönüş özeliikli sisler için kablo çekmeden sadece yazılımla halledebildiniz mi? kontrol ünitesinden sislere kablo çekilmesi gerek bir şeyler duymuştum

Çevrimdışı Paganini58

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yeren;587138
hocam köşe dönüş özeliikli sisler için kablo çekmeden sadece yazılımla halledebildiniz mi? kontrol ünitesinden sislere kablo çekilmesi gerek bir şeyler duymuştum

Bendeki dodanım style bunda gerek yok yazılım olarak direk açılıyor. Donanım seviyesinde farklılır olur ise gerek olabilir.

Çevrimdışı DaNGeRouS_

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Paganini58;587139
Bendeki dodanım style bunda gerek yok yazılım olarak direk açılıyor. Donanım seviyesinde farklılır olur ise gerek olabilir.

Bahsettiğiniz köşe dönüşleri bende standart açık geldi.
Temmuz 25 de aldım aracı.

Çevrimdışı Paganini58

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DaNGeRouS_;587309
Bahsettiğiniz köşe dönüşleri bende standart açık geldi.

Temmuz 25 de aldım aracı.

Biraz daha bekleseydiniz ayak altı aydınlatmaları da açık olarak gelecekti hayırlı olsun güle güle binin [emoji4]

Çevrimdışı DaNGeRouS_

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Paganini58;587310
Biraz daha bekleseydiniz ayak altı aydınlatmaları da açık olarak gelecekti hayırlı olsun güle güle binin [emoji4]

Ayak altında lambalar mı var :)) :confused:

Çevrimdışı Paganini58

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DaNGeRouS_;587311
Ayak altında lambalar mı var :)) :confused:

Onu yeni style paketlere eklediler tahminime ağustos ayından itibaren alanlarda ayak aydınlatması donanım olarak gelecek. Bizlerde yok açılabilecek birşey değil tesisatı vardır belki ama lambarın montajı gerekiyor .

Çevrimdışı DaNGeRouS_

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Paganini58;587313
Onu yeni style paketlere eklediler tahminime ağustos ayından itibaren alanlarda ayak aydınlatması donanım olarak gelecek. Bizlerde yok açılabilecek birşey değil tesisatı vardır belki ama lambarın montajı gerekiyor .

Vay arkadaş :))

Rapid fena geliyor.. Doldura doldura geliyooo :)

Çevrimdışı antonio

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar  bir şeyi  merak  ettim, Rapid  ve  rapid  spaceback  arasında  aynı  donanım  olmasına  karşın  bariz  farklılıklar  var mı  karasör dışında  bana  hemen hemen aynı  gibi  geliyor. STYL Paket olmasına  karşın bazı  özellikler
bende  kapalı  Farkları bilen  bir  arkadaşımızdan  rica  etsek de  yazsa..:confused:

Çevrimdışı Paganini58

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: antonio;587379
Arkadaşlar  bir şeyi  merak  ettim, Rapid  ve  rapid  spaceback  arasında  aynı  donanım  olmasına  karşın  bariz  farklılıklar  var mı  karasör dışında  bana  hemen hemen aynı  gibi  geliyor. STYL Paket olmasına  karşın bazı  özellikler

bende  kapalı  Farkları bilen  bir  arkadaşımızdan  rica  etsek de  yazsa..:confused:

Siteden bakarsanız cam tavan dışında bir fark yok. Ama birde opsiyon listesi var her ikisi için. Örneğin anahtarsız çalıştırma, zenon far paketi, ön arka park sensörleri vb. Ama o listeye ben bir türlü ulaşamadım.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yeren;587138

Köşe dönüş özellikli sis lambaları vag koduyla açılıyor. Ancak yazılım gereği 40 km/h altı hızlarda kullanılabilen bir özellik.