škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

kullananlardan fabia için destek

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cngz41

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar skoda fabia 2003 model 1.4 comfort ve 2008 1.2 classic model araçlar var bunlar hakkında genel bilgi alabilirmiyim.ilk arabam olucak yakıt,çekiş vs. çok üst düzey beklentim yok tatminkar olsada yeter.

Çevrimdışı noxy44

• Hayaller VRS,hayatlar HTP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cngz41;584105
arkadaşlar skoda fabia 2003 model 1.4 comfort ve 2008 1.2 classic model araçlar var bunlar hakkında genel bilgi alabilirmiyim.ilk arabam olucak yakıt,çekiş vs. çok üst düzey beklentim yok tatminkar olsada yeter.

ve aleykümselam...2.5 senedir 1.2 htp classic sahibiyim. performans açısından üst düzey beklentiniz yoksa dediğiniz gibi memnun kalırsınız diye düşünüyorum. onun dışında 1.2 htp gündelik kullanımda ve şehir içinde düşük yakıt tüketimine sahip -tabi şehrin trafik, yol durumu vs vs de etkileri olacaktır- parçası genel itibariyle ucuz ve düzenli bakılırsa çok sıkıntı yaratacak bir durumu da yok.

Çevrimdışı cngz41

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler 1.2 clasicler 6 mi 12 valf mi bilginiz var mi

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı noxy44

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cngz41;584112
Teşekkürler 1.2 clasicler 6 mi 12 valf mi bilginiz var mi

mesajımın başındaki "aleykümselam" kısmını dikkate almamışsınız pek :) 1.2 classicler 3 silindir 12 valf.

Çevrimdışı cngz41

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Kardeşler Selamın Aleyküm diyim bağlıyım işi :)

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı noxy44

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cngz41;584125
Kardeşler Selamın Aleyküm diyim bağlıyım işi :)

ve aleykümselam :) lütfen yanlış anlamayın. ancak forum yönetimimizin belirlediği kurallar içerisinde şöyle bir madde  var:

"30. Foruma üye olan her yeni üyeden forum kültürü gereği herhangi bir konu açmadan ya da mesaj yazmadan önce "Tanışma" bölümünden kendini tanıtması(İsim, yaş, şehir, meslek vb. bilgileri içerecek şekilde) beklenmektedir."

anlayışınız için çok teşekkür ediyorum. umarım kısa zamanda aracınızı alıp aramıza katılırsınız.

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Her iki motor seçeneğini de alabilirsiniz fabia çok kaliteli bir arabadır. Yeter ki aldığınız arabanın bakımları vs. düzenli ve düzgün yapılmış olsun kolay kolay birşey olmaz fabiaya ne motor ne kaporta olarak.

Çevrimdışı BerkayK

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Öncelikle model yılı olarak 2005 ve sonrası tercih etmenizi öneririm, fabialarda kronik olan direksiyon pompası problemi büyük oranda giderildi. Motor farkına gelecek olursak 1.4 16v olan modellerde yağ yakma problemi mevcut, 1.2 htp ve 1.4 tdi motora sahip fabialar en problemsiz araçlar diye düşünüyorum. Ayrıca Htp motorun zincirli aksama sahip olması bakım maliyetini büyük ölçüde düşürmekte.

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: BerkayK;584239
Öncelikle model yılı olarak 2005 ve sonrası tercih etmenizi öneririm, fabialarda kronik olan direksiyon pompası problemi büyük oranda giderildi. Motor farkına gelecek olursak 1.4 16v olan modellerde yağ yakma problemi mevcut, 1.2 htp ve 1.4 tdi motora sahip fabialar en problemsiz araçlar diye düşünüyorum. Ayrıca Htp motorun zincirli aksama sahip olması bakım maliyetini büyük ölçüde düşürmekte.

1.4 16v ler de yağ yakma problemi mevcut değil 1.4 16v leri kullananlar araçlarına yanlış yağ koydukları için araba yağ yakıyor siz gönül rahatlığı ile 1.4 16v alın ben size aracınızın yağ yakmaması için gerekli bilgiyi veririm.

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: trio;584288
1.4 16v ler de yağ yakma problemi mevcut değil 1.4 16v leri kullananlar araçlarına yanlış yağ koydukları için araba yağ yakıyor siz gönül rahatlığı ile 1.4 16v alın ben size aracınızın yağ yakmaması için gerekli bilgiyi veririm.

eski aracım 1.4 101 hp special di. şehir içi neyse de uzun yolda müthiş yağ yakıyordu. bunu kullanma kılavuzunda bile belirtmişler 1000 km de yarım litre yağ yakar diye.velhasıl yağ yakma miktarı abartılacak düzeyde değil ama muhakkak.

Çevrimdışı BerkayK

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: trio;584288

Forum arama kısmından yağ yakma başlıklarını aratarak incelemenizi öneririm, insanlar yağ yakma problemi yüzünden uygun olmayan yağlara yönelmekte.

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: BerkayK;584305
Forum arama kısmından yağ yakma başlıklarını aratarak incelemenizi öneririm, insanlar yağ yakma problemi yüzünden uygun olmayan yağlara yönelmekte.

İnsanlar 10w40 yağ koyan işi bilmez ustaların yüzünden yağ araştırıyor yağ yakan araca 5w40 tam sentetik yağ koyunca yakmıyor konu başlıklarında deneyerek çözüme ulaşanları görebilirsiniz kullanma klavuzunda 5w30 yazıyor ama yetkili servisler bile 10w40 koyuyor 101 lik fabia aracım varken 0km den beri olan servis hareketlerinde araca hep 10w40 koymuş yetkili servis bir kez bile 5w30 koymamış sonrada araba yağ yakıyor damgası yiyor. Yarın fabia I alacak olsam 101 lik bbz kodlu fabia yı gözümü kapar alırım hatta isterse 150.000 km de olsun Motul 5w40 tam sentetik yağı koya aracın keyfini sürerim. 1.4 tsı 125 hp lik 6 ileri altea xl aracıma geçen hafta Motul X-cess tam sentetik yağ ile bakım yaptım eminim ki turbolu olmasına rağmen hiçbir eksilme olmayacak. Turboyuda motor yağı yağladığı için içim rahat.
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2016, 10:15:16 Gönderen: trio »

Çevrimdışı bipekkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Walla bende 1.4 16 valve 75 BG' lerde yağ yakma prb. ilk defa duyuyorum. Aracım şu an 52.800 km de ve bu güne kadar gözle hissedilir bir eksiltme yapmadı.Sürekli Shell helix 5-30 kullanıldı,geçen sene servis değiştirdiğimde GULF kullanıldı,bu sene ise  bakımda Castrol magnet 5-30 kullandılar gittiğim serviste. Adeta motor sesi sıfırlandı diyebilirim. 101 BG için kitabında ortalama 1000 km de 0.5 litre kadar eksitmesi normal kabul edilmiş, İlk 5000 km de motor daha fazla yağ tüketebilir, kullanım koşullarına göre ortalama miktar biraz artabilir (Sayfa 193) denilmiş. Aslında bu konu en azından benim için rahatsız edici bir durum. 1966 yılından beri araç kullanırım bu derece yakıtın yanında yağda yakan bir motora en azından ben rastlamadım, Amerkan arabaları dahil.
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2016, 12:14:33 Gönderen: bipekkan »

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
10w40 - 10w60 mineral yağ = yağ eksiltme
5w30 - 5w40 tam sentetik yağ = sorunsuzluk ( tercihen Motul - Mobil )

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bipekkan;584378
Walla bende 1.4 16 valve 75 BG' lerde yağ yakma prb. ilk defa duyuyorum. Aracım şu an 52.800 km de ve bu güne kadar gözle hissedilir bir eksiltme yapmadı.Sürekli Shell helix 5-30 kullanıldı,geçen sene servis değiştirdiğimde GULF kullanıldı,bu sene ise  bakımda Castrol magnet 5-30 kullandılar gittiğim serviste. Adeta motor sesi sıfırlandı diyebilirim. 101 BG için kitabında ortalama 1000 km de 0.5 litre kadar eksitmesi normal kabul edilmiş, İlk 5000 km de motor daha fazla yağ tüketebilir, kullanım koşullarına göre ortalama miktar biraz artabilir (Sayfa 193) denilmiş. Aslında bu konu en azından benim için rahatsız edici bir durum. 1966 yılından beri araç kullanırım bu derece yakıtın yanında yağda yakan bir motora en azından ben rastlamadım, Amerkan arabaları dahil.

101 bg bbz ler şehir içi kullanımda neredeyse hiç yağ yakmaz. ama yüksek devirlerde hele ki lpg de varsa 1000 km de yarım litreden biraz fazla yakar.