škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

dsg motor freni

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Onur22

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar otomatik arabalarda bayır aşağı inerken motor frenini nasıl gerçekleştiriyor? Dün virajlı dağ tepeden inerken birkaç defa aracım 3. viteste 4000 deviri geçti ve vites yükseltmedi ancak bunu her zaman yapmıyor. Motor freni yapması gerektiğini algılayan birşey var mıdır acaba?

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dsg de değilde başka bir şanzımanda yokuş aşağı gaza basmassanız devir 4 olsada vites atmıyor ne zaman gaza basarsınız o zaman vites atıyor

Çevrimdışı Uzman24

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bende de oluyor ve memlekete gidip gelirken yolun yarısı bayır aşşağı. Ben de manele alıp kendim vites büyütüyorum. Acaba doğru mu yanlış mı yapıyorum onu da bilmiyorum?

Çevrimdışı antonio

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uzman24;584734
Bende de oluyor ve memlekete gidip gelirken yolun yarısı bayır aşşağı. Ben de manele alıp kendim vites büyütüyorum. Acaba doğru mu yanlış mı yapıyorum onu da bilmiyorum?
Doğru olanda bu  zaten, Araç bilgisayar kontrolünde ve rampa  çıkarken ki  mantık, araç teker  devri düştüğnde vites  küçülterek devrini artırıyor. Aynı  mantık la bayır aşağı  inerken  motorun  şanzuman dişlisi düşük  devirde  mesela 4. vites inerken araç  hızı olması  gerekenden  fazla olduğunda aracın  beyni  motorun devrini artırmaya yani  rampa yukarı  daki  gibi mantıkla  çalışıyor. devi bu  yüzden  2500- hatta 3000 lere  varabiliyor. aracın  hızını  kesmede bir  nebzede  olsa fayda  sağlıyacaktır  ama yakıt  açısında  ekonomik  olmayacaktır. Bu durumda  en iyisi benim tavsiyem, yol uygunsa manuale  alıp vites büyüterek  moturu  rahatlatıp devri  düşürmek  olacaktır.

Çevrimdışı Furkann

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: antonio;584743
Doğru olanda bu  zaten, Araç bilgisayar kontrolünde ve rampa  çıkarken ki  mantık, araç teker  devri düştüğnde vites  küçülterek devrini artırıyor. Aynı  mantık la bayır aşağı  inerken  motorun  şanzuman dişlisi düşük  devirde  mesela 4. vites inerken araç  hızı olması  gerekenden  fazla olduğunda aracın  beyni  motorun devrini artırmaya yani  rampa yukarı  daki  gibi mantıkla  çalışıyor. devi bu  yüzden  2500- hatta 3000 lere  varabiliyor. aracın  hızını  kesmede bir  nebzede  olsa fayda  sağlıyacaktır  ama yakıt  açısında  ekonomik  olmayacaktır. Bu durumda  en iyisi benim tavsiyem, yol uygunsa manuale  alıp vites büyüterek  moturu  rahatlatıp devri  düşürmek  olacaktır.
Yokus asagi giderken arac ne kadar devir cevirirse cevirsin gaza basmadiginiz surece araba yakit tuketmez.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
DSG sizin yokuş aşağı inerken fren pedalına basma kuvvetinine  göre vitesi düşürüyor eğer belli bir süre frene basmaz isen vitesi büyütüyor eğer tekrar müdahale olmazsa bir vites daha büyütüyor, frene dokunduğunda küçülmeye başlıyor

Çevrimdışı Uzman24

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Furkann;584746
Yokus asagi giderken arac ne kadar devir cevirirse cevirsin gaza basmadiginiz surece araba yakit tuketmez.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dediğiniz doğru gaza basmayınca tüketim olmuyor ama hızınızı düşürmek için fren yapınca tüketim oluyor. Greenscore ekranında veya anlık tüketim ekranında görebilirsiniz

Çevrimdışı Sathoriani

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uzman24;584750
dediğiniz doğru gaza basmayınca tüketim olmuyor ama hızınızı düşürmek için fren yapınca tüketim oluyor. Greenscore ekranında veya anlık tüketim ekranında görebilirsiniz

Greenscore ekranı mı var sizde? Bizde niye yok? [emoji848]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uzman24;584750

Hızımızı düşürmek için frene bastığımızda yakıt mı tüketiyor :) greenscore nasıl çalışıyor bilmiyorum ama mantığı şu olmalı siz ne kadar az frene basarsanız o kadar öngörülü sürüyorsunuz demektir ve ona göre score verir. Mutlaka başka parametreleri de vardır.

Şimdi araç yokuş aşağı isterse 6000 devir çevirsin gram yakıt yakmaz. Siz frene bastığınızda da yakıt harcamaz. Ama diyorsanız hazır yokuş aşağı frene basmayıyım 6-7. viteste 150-200 km hızla ineyim o zaman haklısınız tabi o hızda virajları alabilirseniz tabi :)

Green score dediğiniz belli parametreleri alıp puan veren bir sistem. Yüksek puan alacağım diye yokuş aşağı allah ne verdiyse vites yükseltilir mi birde puan kascam diye frene de basmayın. Oh... Bu iş pokemon go olayına döner mazallah :D

Yokuşbinerken istediğiniz hızla gidebileceğiniz vitesi seçin devir kırmızıya gelmediği sürece sıkıntı yok yakıtta harcamazsınız. Eğer vites sizi frenlemiyorsa sürekli fren yapmayın zorda kalmadıkça. Şöyle güzelce frenleyip bırakın yeniden hızlanın yeniden frenleyin motor freni sizi tutamıyorsa bu yöntemle yavaşlayabilirsiniz. Tüm yokuş frene basarak inerseniz önce güzel bir koku duyarsınız yokuş sonunda. Zamanla da disk ve balataları elinize alırsınız
« Son Düzenleme: 25 Temmuz 2016, 21:25:30 Gönderen: **SEMİH** »

Çevrimdışı Uzman24

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sathoriani;584752
Greenscore ekranı mı var sizde? Bizde niye yok? [emoji848]

Bolero ekranda araç menüsüne girip solda seçenekler diye bir yer var orayı seçince çıkar karşınıza

Çevrimdışı Sathoriani

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bende yok. Sanırım smartlink gibi bişey o da..

Çevrimdışı Uzman24

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: **SEMİH**;584760
Hızımızı düşürmek için frene bastığımızda yakıt mı tüketiyor :) greenscore nasıl çalışıyor bilmiyorum ama mantığı şu olmalı siz ne kadar az frene basarsanız o kadar öngörülü sürüyorsunuz demektir ve ona göre score verir. Mutlaka başka parametreleri de vardır.

Şimdi araç yokuş aşağı isterse 6000 devir çevirsin gram yakıt yakmaz. Siz frene bastığınızda da yakıt harcamaz. Ama diyorsanız hazır yokuş aşağı frene basmayıyım 6-7. viteste 150-200 km hızla ineyim o zaman haklısınız tabi o hızda virajları alabilirseniz tabi :)

Green score dediğiniz belli parametreleri alıp puan veren bir sistem. Yüksek puan alacağım diye yokuş aşağı allah ne verdiyse vites yükseltilir mi birde puan kascam diye frene de basmayın. Oh... Bu iş pokemon go olayına döner mazallah :D

Yokuşbinerken istediğiniz hızla gidebileceğiniz vitesi seçin devir kırmızıya gelmediği sürece sıkıntı yok yakıtta harcamazsınız. Eğer vites sizi frenlemiyorsa sürekli fren yapmayın zorda kalmadıkça. Şöyle güzelce frenleyip bırakın yeniden hızlanın yeniden frenleyin motor freni sizi tutamıyorsa bu yöntemle yavaşlayabilirsiniz. Tüm yokuş frene basarak inerseniz önce güzel bir koku duyarsınız yokuş sonunda. Zamanla da disk ve balataları elinize alırsınız

Maxidot bilgi ekranında sürüş bilgilerinden anlık tüketimi seçin ve yokuş aşağı inerken frene basın o zaman göreceksiniz.Greenscore ekranında frene bastığımda Eco moddan normal moda geçiyor oradan yakıt tüketildiği anlaşılıyor.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uzman24;584766
Maxidot bilgi ekranında sürüş bilgilerinden anlık tüketimi seçin ve yokuş aşağı inerken frene basın o zaman göreceksiniz.Greenscore ekranında frene bastığımda Eco moddan normal moda geçiyor oradan yakıt tüketildiği anlaşılıyor.

Bir araç vitesteyse siz gaza basmadan yakıt harcaması imkansız.

Greenscore u açıklamaya çalıştım. Adamlar diyor ki ne kadar az fren yaparsan o kadar öngörülü sürüyorsun ve sana puanım 100 ama sen gereksiz yere frenledin (cihaza göre öyle) demekki gereksiz gaz vermişsin yani sistem kaç litre yakıt tükettiğine bakıp puan vermiyor. Sistem öngörülü sürüşünü de ölçüyor fren pedalı ile. Burda sistem sizin yokuş indiğinizi bilmediğinden aha fren yaptı deyip puanınızı düşürüyor. Fakat aynı ekrandan anlık tüketim sekmesini açarsanız koskocaman bir 0 görürsünüz. Umarım anlatabilmişimdir. Hata greenscore un açığından dolayı var ve kafanızı karıştırmış.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Burada "yakıt harcamaz" için sihirli kelime: Cut-Off'dur. Yokuş aşağı inerken belli bir hızın üzerinde motora güç binmediği zaman araç kendi ağırlığıyla sürüklendiğinden yakıt kesilir.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;584795
Burada "yakıt harcamaz" için sihirli kelime: Cut-Off'dur. Yokuş aşağı inerken belli bir hızın üzerinde motora güç binmediği zaman araç kendi ağırlığıyla sürüklendiğinden yakıt kesilir.

Ufak bir ekleme yapayım belli hız değil de belli bir deviri geçtikten sonra her vites için geçerlidir bu