škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

start-stop sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CanoCan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
çoğu zaman çalışmayan bir start-stop durumundan muzdaripim.
incelediğimde birçok madde etkili çalışmasına ama tüm şartlar uygun iken bile çalışmadığı oluyor.
aynı sorunu yaşayan , çözümü bilen var mı ??

Çevrimdışı LA BEBE

• Bir Angara Klasiği
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araba start&stop'u açmadığında bolero ekranınızdan "Car" bölümünden bakarak neden açmadığını görebilirsiniz.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kusura bakmayın ama tüm şartların sağlanıp sağlanmadığını siz nasıl kontrol ediyorsunuz?

Çevrimdışı Cenkcengiz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;585081
kusura bakmayın ama tüm şartların sağlanıp sağlanmadığını siz nasıl kontrol ediyorsunuz?

Car Bolumunde info sekmesi var orda motorun veya klima icin motorun calismasi gerekli diye birlgi veriliyor. Zaten kitapcikta da izah eziyor calisma sekli biraz enterasan ama bir ara bende oyle durumla karsilastim sandim ama hic beklenmedik bir anda devreye girdi eger arada bir bile devreye giriyorsa buyuk ihtimalle sorun elektronik bir sikintidan olabilir. Servise gitmeni tavsiye ederim. Cunku onun devreye girmesini engelleyen elektriksel bir akim kesikligi olabilir

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
zaten S&S arada bir devreye giriyor. Dediğiniz gibi kitapçıkta gerekli koşullar listelenmiş ama hepsi değil.

S&S in devreye girmesi veya çıkması vb durumlar için ECU bir çok parametreyi gözlemliyor. Bunları bireysel olarak gözlemlemek veya bahsettiğiniz gibi INFO ekranından görmek mümkün değil.

Koşulları değerlendirebilmek için ancak ve ancak ECU dan S&S le ilgili sürekli LOG almanız lazım. Ancak bu sayede aynı durumda S&S çalıştı sonrakinde çalışmadı diyebilirsiniz.

KIsaca aracınızda S&S hiçbir zaman devreye girmiyor ise ve bu çok çok uzun süreler bu şekilde ise arızadan şüphelenilebilir.

Çevrimdışı murat08

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bende de 2012 yeti var ama ne hikmetse benim start stop ta çalışmıyo servise götürdüm ankara efe skoda  araçta herhangi bi arıza bulamadılar hatta bide test sürüşü yaptık 10 dakika  abi s&s çok hassas bunlarda klima akünün şarj durumu  motor ısısı açık camlar emniyet kemeri filan falan kırk tane şey saydı bunlardan ötürü çalışmıyo olabilir deyip yolladılar sonuç halen çalışmayan bi s&s
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2016, 14:16:01 Gönderen: murat08 »

Çevrimdışı taner_octavia

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
kia sportage var bizde de. aküde biraz zayıflayınca olabiliyo. biraz zayıfladı dedigim bize gore normal olan akü. içinde akım ölçermi var artık. baya bi gezince calısmaya baslıyo. garajdan ilk cıktıgında zaten ilk durmalarda calısmıyor

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hiç Start&Stop arabam olmadığından tecrübelerimi aktaramayacağım. Tahmin ve düşüncelerimi aktarmak isterim; Dediğiniz gibi bir sürü parametresi olabilir. Bu parametrelerden en önemlisi de akü voltajıdır. Sanırım normal değeri 12.6 Volt gibi olması gerekiyor. Yük altında varsa bir avometre ile kontak açık motor çalışmıyorken ölçebilirsiniz. Far, rezistans, klima gibi yüksek güç çeken cihazlarınız varsa çalışmayan arabada akü voltajını iyice düşürecektir. Dolaysıyla da ECU düşen akü voltajından dolayı aküyü koruma derdinden S&S yi devreye alamayacaktır. Çünkü dakikalar içinde defalarca marş aküyü iyice boşaltacaktır.

Çevrimdışı CanoCan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;585081

şartların ne olduğuna bir göz atmış olsaydınız bu sorunun ne kadar yersiz olduğunu anlardınız.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Maksadim agiz dalasi veya yersiz elestiri degil ancak sanirim siz oyle ablamissiniz.

Bana soylediginiz uzere S&S calisma sartlarini okumus olan biri her zaman S&S in devreye girmeyecegini bilir. Bunu gectim sistemin calismasi icin kontrol edilen parametrelerin bire bir kontrolunun yapilmasinin olanaksiz oldugunu da bilir.

Ha siz voltaj durumu, aracin o anki elektrik ihtiyaci ve tuketimini, ic ve dis sicakligi vb daha bircok etkeni anlik olarak olcup birbiriyle karsilastirabiliyorsaniz ve buna dayanarak kosullarin S&S icin uygun oldugunu soyleyebiliyorsaniz ne mutlu size

Ek olarak S&S sorunu, cozumleri ve calisma prensipleri hakkinda forumda bircok baslik var. Onceden bir arama yapmis olsaniz cok daha detayli cevaplara ulasabilirdiniz.

Çevrimdışı CanoCan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
yaşamış olduğum soruna diğer cevap yazan ilgili üyeler gibi olası tesbit yada yardımcı bilgi vermek yerine ;
''kusura bakmayın ama tüm şartların sağlanıp sağlanmadığını siz nasıl kontrol ediyorsunuz? ''    ifadesi ne kadar çözüm önerisi veriyor ?
forumun amacı sorunu global düşünmek , olası tüm sebep ve çözümleri burada yani ortak alanda paylaşmak.
işte tamda bu sebeple diğer üyelerin yaptığını yapıp bilgi paylaşımına gitmek en doğru davranış olacaktır diye düşünüyor ve konuyu kapatıyorum.
bilgi paylaşan tüm üyelere  tşkr.ediyorum.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O zaman lutfen glbal dusunup " bu sorunu belki daha once birisi yasamistir, forumda konulari bir aratayim cevabi bulayim" diye dusunun ve konu aadan once bir zahmet arama yapin.

Forum uyeleri ayni konu hakkinda bildikleri herseyi herzanan defalarca farkli basliklar altinda paylasmak zorunda degil.

Ha paylasan uyelere tesekkurler o ayri konu.

Çevrimdışı CanoCan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bak ne güzel demişssin , herzaman yazmak zorunda değil üyeler diye....ama kendinle çelişip cevap yazmışsın ve hala devam ediyorsun ?
varsa paylaşacak bişeyin yaz ,
yoksa ne diye lokal düşünüyon ?
rica etsem sen ve senin gibi üyeler yeni üyelere herhangi bir cevap yazmasınlar. hani dedin ya mecburmu diye ????

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=7581]viperking[/MENTION] nasıl ölçüyorsunuz parametreleri demişsinizde biz ölçmüyoruz dokunmatik ekranda car ın ilk sayfasında raporlar var. Burada neyin ne olduğu yazıyor zaten. Kısaca neden çalışmadığını açıklıyor.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşım ben seni kale almışım cvp yazmışım. Sorduğum soruya vereceğin cevaba göre sana yardımcı olacağım, hala abuk subuk yorumlar yapıyorsun. S&S in çalışma prensiplerini anlatıyorum hala anlamamazlıktan gelip (belki de cidden anlayamayıp) faydalı paylaşım yapmadığımı söylüyorsun.

Neyse açık açık söylediğin iyi oldu böylece gereksiz konu ve üyeleri kale almayız forum kirliliği olmaz

@SEMİH
Sizin bahsetmiş olduğunuz rapor sayfasında çok temel şeyler yer alır. Onun dışında S&S  in çalışması çok daha karmaşık, ve bunları bahsettiğiniz o ekranda görme imkanınız yok. Konuyu açan arkadaşın bahsettiği gibi şartları an an veya belli zaman periyotlarında karşılaştırma imkanınız ise hiç yok.
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2016, 00:04:00 Gönderen: viperking »