škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Colombus NAV Cihazını Bilenler Bir Anlatabilir mi?

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Attorney58

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Superb alma arefesindeyim colombus alıp almamakta kararsızım. Bu cihaz Türkiye haritası ile geliyor mu ömür boyu güncelleme olayı var mı? Avrupa haritası ücretsiz içinde var mı? Almaya değer mi? Arkadaşlar? Harita izinleriniz alınmadığını duydum yalan mı gerçek mi bayillere güven olmuyor bayiler net bilgi vermekten kaçınıyorlar

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Konunun uzmanını davet edelim konuya: [MENTION=2596]rumiexile[/MENTION]
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hazir uzman geliyorken bir anlatsa nasil guncelliyecegiz haritayi?
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Columbus haritaları yılda iki kez olacak şekilde http://updateportal.skoda-auto.com/ adresinde şasi numası üzerinden yayınlanıyor. Şasinizi girip her sene Mayıs ve Kasım aylarında yayınlanan haritaları indiriyorsunuz, SD karta atıp cihaza yüklemeniz gerekiyor. Yükleme süresi 30-40 dk sürüyor akünüze dikkat edin.

Open Maps altyapısı haritalar kullanılıyor. (Garmin gibi) Avrupda çok başarılı güncellenen bir sistem ancak Türkiye'deki güncelleme ağı büyük şehirler için başarılı. Küçük şehirlerde güncelleme sorunları var.  3D binalar silüet ya da önemli binaları renderlı olarak gösterebiliyor. Performanslı bir sistem. Türkiye'deki haritası ROW (Rest of the World) haritası olduğundan, tüm dünyayı kapsıyor, Avrupaya aracıyla çıkanlar için iyi birşey bu. Ancak güncelleme dosyası 22 GB tutuyor.

Türkiye'de sim kartı, media command  ve DAB gibi özellikler malesef opsiyon olarak alınamıyor.

Özellikle artık bolero'da 8" geldiği için ve AppleCar ya da Android Auto kullanımı mümkün olduğundan bence çok düşünülmesi lazım alınırken. Ekstra olarak DVD CD slotu sadece Columbus'ta var.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rumiexile;585804
Columbus haritaları yılda iki kez olacak şekilde http://updateportal.skoda-auto.com/ adresinde şasi numası üzerinden yayınlanıyor. Şasinizi girip her sene Mayıs ve Kasım aylarında yayınlanan haritaları indiriyorsunuz, SD karta atıp cihaza yüklemeniz gerekiyor. Yükleme süresi 30-40 dk sürüyor akünüze dikkat edin.

Open Maps altyapısı haritalar kullanılıyor. (Garmin gibi) Avrupda çok başarılı güncellenen bir sistem ancak Türkiye'deki güncelleme ağı büyük şehirler için başarılı. Küçük şehirlerde güncelleme sorunları var. 3D binalar silüet ya da önemli binaları renderlı olarak gösterebiliyor. Performanslı bir sistem. Türkiye'deki haritası ROW (Rest of the World) haritası olduğundan, tüm dünyayı kapsıyor, Avrupaya aracıyla çıkanlar için iyi birşey bu. Ancak güncelleme dosyası 22 GB tutuyor.

Türkiye'de sim kartı, media command ve DAB gibi özellikler malesef opsiyon olarak alınamıyor.

Özellikle artık bolero'da 8" geldiği için ve AppleCar ya da Android Auto kullanımı mümkün olduğundan bence çok düşünülmesi lazım alınırken. Ekstra olarak DVD CD slotu sadece Columbus'ta var.

İlave olarak 5.1 ses desteği ve sound cancel özelliğinden bahsetmiştin. Bunlarla ilgili izlenimin nasıl Faruk? Trafik bilgisi alıyor mu cihaz?
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;585806
İlave olarak 5.1 ses desteği ve sound cancel özelliğinden bahsetmiştin. Bunlarla ilgili izlenimin nasıl Faruk? Trafik bilgisi alıyor mu cihaz?

Türkiyede RDS/TMC özelliği olmadığından malesef Trafik mümkün değil. Dolby desteği sadece Canton kombinasyonu ile kullanılabiliyor. Canton arkadaşların dediği gibi kayıpsız ses dosyaları ve kaynaklarıyla çok iyi bir sistem.

Çevrimdışı Attorney58

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rumiexile;585804

Open Maps altyapısı haritalar kullanılıyor. (Garmin gibi) Avrupda çok başarılı güncellenen bir sistem ancak Türkiye'deki güncelleme ağı büyük şehirler için başarılı. Küçük şehirlerde güncelleme sorunları var.  3D binalar silüet ya da önemli binaları renderlı olarak gösterebiliyor. Performanslı bir sistem. Türkiye'deki haritası ROW (Rest of the World) haritası olduğundan, tüm dünyayı kapsıyor, Avrupaya aracıyla çıkanlar için iyi birşey bu. Ancak güncelleme dosyası 22 GB tutuyor.

Türkiye'de sim kartı, media command  ve DAB gibi özellikler malesef opsiyon olarak alınamıyor.

Faruk bey detaylı açıklamalar için teşekkür ederim. Servis sonradan navigasyon takılamadığını ifade etti, bolera dediğiniz sistemde tabii telefonda sürekli internet olacak telin sarjı vs. olacak bu sıkıntılar var gibi. bir de önce telefonda gerekli düzenlemeri yapacağız ekrandan tabii bir müdahale yapılamıyor sadece ekran yansıtma görevi görüyor değil mi? Bunlar biraz sıkıntılı gibi ama tabii colombus navisi iyi değilse bu da düşünülebilir

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
MIB ve MIB2 dediğimiz yeni platform ana üniteler retrofit (sonradan montaj) yapılamıyor. Yapılsa bile şasi nosunda fabrikadan çıktığı cihaz görüneceği için güncellenmesi mümkün olmuyor. Carplay ve Android Auto sadece görüntü aktarımı değil birçok işlevi ekran dokunmatiğinden yapmanıza izin veriyor. Şöyle söyleyeyim, örneğin bir arkadaşınız konum attı, ya da evden çıkmadan gideceğiniz konumu telefonunuzda belirlediniz, doğrudan naviye atabilyor olsanız harika olurdu. (Media Command özelliği kullanılamadığı için bunu yapamıyorsunuz.)

22. hafta üretimi sonrasında Columbus artık çok büyük bir gereklilik olmaktan çıktı bence.
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2016, 14:03:28 Gönderen: rumiexile »

Çevrimdışı namre3kutuk

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rumiexile;585822
MIB ve MIB2 dediğimiz yeni platform ana üniteler retrofit (sonradan montaj) yapılamıyor. Yapılsa bile şasi nosunda fabrikadan çıktığı cihaz görüneceği için güncellenmesi mümkün olmuyor. Carplay ve Android Auto sadece görüntü aktarımı değil birçok işlevi ekran dokunmatiğinden yapmanıza izin veriyor. Şöyle söyleyeyim, örneğin bir arkadaşınız konum attı, ya da evden çıkmadan gideceğiniz konumu telefonunuzda belirlediniz, doğrudan naviye atabilyor olsanız harika olurdu. (Media Command özelliği kullanılamadığı için bunu yapamıyorsunuz.)

22. hafta üretimi sonrasında Columbus artık çok büyük bir gereklilik olmaktan çıktı bence.

Faruk Bey selam,

Forumda bir ara tartışılmıştı, şimdi aradım ama bulamadım. 6.5 inç olan ekranları 8 inç olarak güncelleme durumu vardı bir ara. Sonucu ne oldu, bilginiz var mıdır?

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Malesef sanırım cesaret edip yurtdışından getiren olmadı. Satan siteden de kaldırılmış.

Çevrimdışı namre3kutuk

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rumiexile;600596
Malesef sanırım cesaret edip yurtdışından getiren olmadı. Satan siteden de kaldırılmış.

Peki bir yerlerden çıkma bulsak direk uyar mı sizce, yoksa bunda da Columbus'ta olduğu gibi şase no'su muhabbeti falan olur mu?

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Columbus ile boleroyu ayıran fark sadece ekran değil, torpidodaki ünite herşeyden sorumlu MIB2 cihazlarda. Ön kısım sadece ekran ve düğmelerden ibaret. Eğer yeni boleroda torpidodaki ünite değişmiyorsa bir ihtimal var.

Çevrimdışı smsener

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Faruk Bey merhaba;

müsaadenizle bir sualde ben sormak isterim.

5000TL fark vererek NAV almanın çok büyük bir avantajı var mı?

mesela ben Blackberry telefon kullanıyorum Android Auto kullanıyorum.,

Haritaya ihtiyacım olduğumda Blackberry google maps üzerinden aracın bolero

sistemine aktararak ses özelliğinide kullanmak sureti ile kullanabiliyorum ve %90 başarılı sonuç alıyorum.

yakında aracım ile Avrupa'ya gideceğim eminim oradaki başarı oranı %98 filan olacaktır.

yılda 2 sefer gibi uzun uza güncelleme ile ve güncelleme esnasında çıkabilecek hatalar ile uğraşmak yerine telefonun özelliği üzerinden gitmek işi bilmeyen biri olarak benim daha çok işime geliyor ama çok büyük bir avantajı varsa atladığım, bilmediğim o zaman diyecek birşeyim yok.

araçta DVD kullanımı yapmıyorum, film izlemiyorum. sadece şarkı dinliyorum 32GB SD kartta fazla fazla mp3 için yetiyor. ( bu mudur extrası bunuda bilmiyorum )
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2016, 14:07:53 Gönderen: smsener »

Çevrimdışı smsener

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Galiba NAV lazim olacak :)

Biraz once Android Auto calismamaya bu pge bu ulkede kullanilmiyor demeye basladi...

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smsener;600966
Faruk Bey merhaba;

müsaadenizle bir sualde ben sormak isterim.

5000TL fark vererek NAV almanın çok büyük bir avantajı var mı?

mesela ben Blackberry telefon kullanıyorum Android Auto kullanıyorum.,

Haritaya ihtiyacım olduğumda Blackberry google maps üzerinden aracın bolero

sistemine aktararak ses özelliğinide kullanmak sureti ile kullanabiliyorum ve %90 başarılı sonuç alıyorum.

yakında aracım ile Avrupa'ya gideceğim eminim oradaki başarı oranı %98 filan olacaktır.

yılda 2 sefer gibi uzun uza güncelleme ile ve güncelleme esnasında çıkabilecek hatalar ile uğraşmak yerine telefonun özelliği üzerinden gitmek işi bilmeyen biri olarak benim daha çok işime geliyor ama çok büyük bir avantajı varsa atladığım, bilmediğim o zaman diyecek birşeyim yok.

araçta DVD kullanımı yapmıyorum, film izlemiyorum. sadece şarkı dinliyorum 32GB SD kartta fazla fazla mp3 için yetiyor. ( bu mudur extrası bunuda bilmiyorum )

Est. Serhat bey;

Mayıs güncellemelerine kadar mantıklıydı ama mayısda 8" bolero geldikten sonra bence gereksiz, zira Türkiye'de Columbusun avantajlarını kullanabileceğiniz sim kartlı ünite, media command vs opsiyon olarak bile gelmiyor. Elbetteki online çalışan Applecarplay ve Androidauto daha pratik geliyor, bir de şöyle düşünmek lazım androidauto ve carplay donanım bağımlı olmadığı için telefon güncellendikçe yeni özellik geliyor. Şu ana kadar Skoda columbus ya da boleroyla ilgili harita güncellemeleri dışında hiçbir güncelleme gelmedi, halbuki cihaz çok kabiliyetli ama araç üreticileri yazılım güncellemeleri konusunda çok yavaş.