škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hangisi? octavia 1.2tsi, 1.6tdi mi?

AyPars · 80 · 10958

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: engin_z_engin;586463
Yazınızın tamamını ima etmedim. bir kısmı için söyledim. Size tavsiyem 1.2 TSI test edin. Kuzenimde de 1.6 TDI Yeti var geçen benim 1.2 TSI test etti, dik yokuşlara vurdu, bayılması için özel çaba gösterdi. Test sonucunda kısa süreli bir şok geçirdi. Kendine geldiğin de 1.2 hacimli motor nasıl olur da bu yokuşları böyle rahat çıkabiliyor dedi.

Engin bey 1.2 TSI motorun performansı iyi olabilir bununla ilgili şöyledir böyledir vs kötüdür diye bir yorum yazan yok en azından ben yazmadım. Sizin aracınızın boş ağırlığı 1230 kg ve 1.2 TSI beygir gücü ve torkundan dolayı 1.6 Atmosferik bir araca kıyasla yeterli performansı sunar ama Yeti'nin boş ağırlığı 1445 kg burada da sakin bir kullanıcıya göre yeterlidir fakat 1.6 TDI ile kıyasladığınızda aynı performansı bekleyemeyiz sadece bunu açıklamaya çalıştım.

Çevrimdışı AyPars

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cagatayozkan;586470
ilk mesajı atan arkadaş içinden çıkılmaz bir duruma gelmiştir şimdi :)
çok karıştı hemde. ben nasip olursa alacağım aracı 10 yıl kullanırım diye düşünüyorum o yüzden alabileceğim en full donanımı almayı düşünüyorum. düşündüğüm opsiyonlar..

1- Krom cam çerçevesi
2- Adaptif hız sabitleyici ve ön bölge asistanı
3- Panoramik sanroof
4- koyu renk arka camlar
5- Kess Anahtarsız giriş ve çalıştırma
6- Sürüş modu yönetimi
7- otomatik park
8- Yarış mavisi :)

Sizler octavia ve donanımlar konusunda gördüğüm kadarıyla bilgilisiniz tüm arkadaşlar, bunlardan hangisi gerekli hangii gereksiz başka ne eklenebilir siparişi. Bir de böyle bir araç ellerinde olma ihtimali yoktur değil mi? Mecbur bir süre beklemek zorunda kalacağım sanırım siparişi girip.

Çevrimdışı AyPars

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;586480
Özkan bey benim dizel motorların üstün olduğu yönünde bir iddiam yok sadece dizel motor yapısı gereği ile daha kaliteli ve sağlam parçalardan oluşur daha dayanıklı ve uzun km yapabilir dedim ve diyorum. Performans konusunda aynı hacimde turbocharger ile Benzinli bir motor daha performanslı ve güçlü olabilir. Bu yüzden 1.6 TSI benzinli bir motoru 1.6 TDI motora performans anlamında tercih ederim. Bazı arkadaşların 1.2 TSI motoru performans olarak 1.6 TDI dan daha iyi olduğunu vs belirtince bazı örnekler verdim yoksa bu motorlar hiç bir anlamda kıyaslanamazlar. Burada benim kastım 1.2 TSI motorun 1.6 Atmosferik bir motordan daha performanslı olduğunu da örneklerle verdim. Dediğim gibi 6 adet 1.6 Atmosferik Benzinli model aracım oldu bunlarla kıyasladığımda 1.6 TDI çok çok üstün işin içine aynı hacimde  turbo girdiğinde durum değişir. Bende benzinli araçları severim bu kez yılda 7.000 km yapmama rağmen dizel tercih ettim çok da memnunum başka bir konuda da yazmıştım 1.2 - 1.4 değilde 1.6 TSI düz vites bir Yeti benim son aracım olurdu.
Bu arada konuyu açan arkadaşa bütçesi uygunsa tabi ki 1.2 TSI yerine1.6 TDI tavsiye ettim bu tavsiyemi yineliyorum.

bütçem var olabildiğince olu paket alıp Allah nasip ederse uzun yıllar kullanmak istiyorum.

Alıntı yapılan: mrtyl07;586473
1.2 in ivmelenmezini 1.6 dizeldne daha iyi gosteemisler ama nedense 1.2 leon , octavia duz yolda hepsiyle yaristim arkamda kayboldular madem bu kadar performanslilar niye yetisemiyolar ������ Performansi gayet iyi tuketimi dusuk baslangicta fazla oduyosun ama omur boyu kafa rahat en azindan. Dizel otomatik almanizi tavsiye ederim ayrica opsiyon 17 teron + sunroof

başka gerekli opsiyon tavsiyelerinizide söylermisiniz.

Çevrimdışı cagatayozkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AyPars;586483
çok karıştı hemde. ben nasip olursa alacağım aracı 10 yıl kullanırım diye düşünüyorum o yüzden alabileceğim en full donanımı almayı düşünüyorum. düşündüğüm opsiyonlar..

1- Krom cam çerçevesi
3- Panoramik sanroof
4- koyu renk arka camlar
6- Sürüş modu yönetimi
7- otomatik park

Sizler octavia ve donanımlar konusunda gördüğüm kadarıyla bilgilisiniz tüm arkadaşlar, bunlardan hangisi gerekli hangii gereksiz başka ne eklenebilir siparişi. Bir de böyle bir araç ellerinde olma ihtimali yoktur değil mi? Mecbur bir süre beklemek zorunda kalacağım sanırım siparişi girip.

1- Krom cam çerçevesi
3- Panoramik sanroof
4- koyu renk arka camlar (bence gerek yok cam filmi daha çok işinizi görecektir çünkü ön yan camlar koyu renk olmuyor )
6- Sürüş modu yönetimi (sürüş modu yönetimi için fabrika olusuz dönüş yapmıştı ben yaptıramadım )
7- otomatik park

arka tarafta klima kanallarının altına 230V priz  (600 tl ) ekletebilirsiniz
ben ekletmedim bazen aklıma geliyor acaba ekletsem dahamı iyi olurdu diye
geri görüş kamerası stylede standart gelmiyor 1100 tl fark ile ekletebiliyorsunuz
böyle bir araç sıparişle gelebilir 6-9 hafta içerisinde araç size teslim edilir
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2016, 13:56:08 Gönderen: cagatayozkan »

Çevrimdışı AyPars

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cagatayozkan;586489
1- Krom cam çerçevesi
3- Panoramik sanroof
4- koyu renk arka camlar (bence gerek yok cam filmi daha çok işinizi görecektir çünkü ön yan camlar koyu renk olmuyor )
6- Sürüş modu yönetimi (sürüş modu yönetimi için fabrika olusuz dönüş yapmıştı ben yaptıramadım )
7- otomatik park

arka tarafta klima kanallarının altına 230V priz  (600 tl ) ekletebilirsiniz
ben ekletmedim bazen aklıma geliyor acaba ekletsem dahamı iyi olurdu diye
geri görüş kamerası stylede standart gelmiyor 1100 tl fark ile ekletebiliyorsunuz
böyle bir araç sıparişle gelebilir 6-9 hafta içerisinde araç size teslim edilir

Eklenmiyor diye mi dönüş yapmışlardı. Otomatik park eklenince kamera ekleniyor diye eklememiştim. Bende koyu renk arka cam istiyorum sadece açıkcası tüm camları istemiyorum arka 3 cam koyu olsa yeterli.

Çevrimdışı elliyedi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: engin_z_engin;586465
Hocam neden bilgi kirliliği olsun, siz yazılanları tam okumuyorsunuz veya okuduğunuzu anlamamak gibi bir probleminiz var.
Araçları kullanan bizlerin yaşadığı deneyimleri, yaptığımız testlerin sonuçlarını paylaşmak, tartışmak veya eleştirmek neden bilgi kirliliği olsun, forumun amacı budur. Hiç birimiz araç uzmanı olduğumuzu idea etmiyoruz.
Siz kesin bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, forum sitelerinde değilde, araçların resmi sitelerine bakın lütfen.

öncelikle burda çok bilgi kirliliği var diyerek konuya haksızlık ettiğim için özür dilerim. son derece makul bir başlıkmış.

bunda sonraki yazacaklarım engin.. rumuzlu zata.

birincisi okuduğumu anlamada bir problemim olduğunu söyleyecek statüde değilsin.
ikincisi şöyle bir baştan sona okudum konuyu bilgi kirliliğine boğan kişi de senmişsin. şöyle ki;

- dizel motor dayanıklı değildir, benzinli kadar km yapamaz (klişe ve sanayi ustası tabiri. milyonlarca km yapan dizel araçlardan bihabersin.)

- benzin kolay yanar o yüzden 1.2tsi daha performanslıdır. (bu durumda 1.6 atmosferiklerin ortalığı kasıp kavurması lazım. sallama bir görüş.)

- bi de tsi'a tdi karşılık üretmişsin 1.7tdi :)

- dizel çevreye daha çok zarar verir demişsin, (dizel çevreye daha çok zarar vermez emisyon değeri daha düşüktür bknz. fabrika verileri. http://www.skoda.com.tr/models/new-octavia/teknikbilgiler/ )

- başlık 1.2tsi ile 1.6tdi karşılaştırması tork için 1.4tsi 150hp aracı örnek vermişsin. 1.2 tsi torku 175nm.

- dizel de buji var demek zaten cahilliğin zirvesi. dizel sıkıştırmalı motordur. ehliyet sınavlarında çokça çıkar. (tabi varsa)

bu arada rocky52 sabırla cevaplamış arkadaşa bilmediklerini erdemli bir şekilde öğretmeye çalışmış. arada rocky52'yi de harcamaya kalkmış "copy-paste" falan diye. Yalan yanlış sallama bilgidense copy-paste evladır.

normalde böyle tartışmalara girmem ancak bu arkadaş hakarete varan bir cevapla karşıma çıktığı için ve belki gerçekleri anlar düşüncesiyle yazma ihtiyacı hissettim.

bu forumun seviyesi oldukça yüksek ve bilgi dolu bir forum ancak böyle zırvalara da müsade edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. forum yöneticilerini de bu arkadaşın yazdıklarını incelemeye davet ediyorum.

Saygılarımla,

Çevrimdışı AyPars

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
"Otomatik Park Yardım Sistemi PDA" bunu ekletince  "Akıllı Park Asistanı (Ön ve Arka Park Sensörleri)" bu opsiyonu da kapsıyor mu acaba ?

17" teron jantta ekletirim diyordum ama yorumlarda kasis ve çukurlarda sıkıntı ve yakıt tüketimini artırır diye vazgeçtim bilmiyorum ne kadar doğru.

Çevrimdışı cagatayozkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AyPars;586491
Eklenmiyor diye mi dönüş yapmışlardı. Otomatik park eklenince kamera ekleniyor diye eklememiştim. Bende koyu renk arka cam istiyorum sadece açıkcası tüm camları istemiyorum arka 3 cam koyu olsa yeterli.

satış temsilcisi sıparişi verdikten 10 gün sonra aradı fabrika sürüş modunu ekleyemiyor diye bende üstelemedim
ben ekletmediğim için otomatik parkta kamera varmı yokmu bilmiyorum
ön bölge asistanı ve geri görüş kamerası ekletmiştim . otomatik parkedecek diye okadar para vermek istemedim

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AyPars;586493
"Otomatik Park Yardım Sistemi PDA" bunu ekletince "Akıllı Park Asistanı (Ön ve Arka Park Sensörleri)" bu opsiyonu da kapsıyor mu acaba ?

17" teron jantta ekletirim diyordum ama yorumlarda kasis ve çukurlarda sıkıntı ve yakıt tüketimini artırır diye vazgeçtim bilmiyorum ne kadar doğru.

Kapsar; zira çalışmak için o sensörlere gereksinimi vardır.

Jant işi biraz sizin kullanımınız ve aracı kullandığınız yer ile alakalı. Sert bir sürüş karakteriniz var ve aracı da ağırlıklı bozuk yollarda kullanıyorsanız; evet sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ancak misal ben 6 yıldır Superb aracımda 17" jant kullanıyorum, aman aman bir sıkıntı yaşamadım. Görsel olarak da 16 ve 17 arasında ciddi fark olduğunu da kabul etmek gerekir.

Seçtiğiniz donanımlara ilave olarak aşağıdaki donanımları da ekletebilirsiniz:

-Sürücü diz hava yastığı
 -Arka yan hava yastıkları
 -Koltuk ısıtma
 -Canton ses sistemi
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı AyPars

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;586500
Kapsar; zira çalışmak için o sensörlere gereksinimi vardır.

Jant işi biraz sizin kullanımınız ve aracı kullandığınız yer ile alakalı. Sert bir sürüş karakteriniz var ve aracı da ağırlıklı bozuk yollarda kullanıyorsanız; evet sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ancak misal ben 6 yıldır Superb aracımda 17" jant kullanıyorum, aman aman bir sıkıntı yaşamadım. Görsel olarak da 16 ve 17 arasında ciddi fark olduğunu da kabul etmek gerekir.

Seçtiğiniz donanımlara ilave olarak aşağıdaki donanımları da ekletebilirsiniz:

-Sürücü diz hava yastığı
 -Arka yan hava yastıkları
 -Koltuk ısıtma
 -Canton ses sistemi

kanton ses sistemini düşündüm ama normale göre kalitesi artacak mı iyi olacak mı bilemediğimden birşey diyemedim.

Birde bu kadar opsiyonla birlikte araç ne kadara gelir sizce. telefonla arayarak bunların hepsini söyleyip fiyat veremezler sanırım.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AyPars;586502
kanton ses sistemini düşündüm ama normale göre kalitesi artacak mı iyi olacak mı bilemediğimden birşey diyemedim.

Birde bu kadar opsiyonla birlikte araç ne kadara gelir sizce. telefonla arayarak bunların hepsini söyleyip fiyat veremezler sanırım.

Normal ses sistemine göre artacaktır tabii. Burada 2 farklı yaklaşım söz konusu araçta müzik dinlemek için iyi bir ses sistemine gereksinim duyanlar açısındır. 1. grup opsiyon almayıp, sonradan kendi istedikleri özelliklere göre(amfi, subwoofer, hoparlör vb.) ses sistemini şekillendiriyor. 2. grup ise 1. gruba göre bu tarz bilgileri genelde daha az olan, aracın orijinal haliyle oynamayı sevmeyen, ancak yine de standarta göre daha iyi bir ses elde etmek isteyen kişilerden oluşuyor.

Bayiden bayiye bile fark eder fiyat konusu, ancak opsiyonlu araçlarda fiyat esnekliği hazır araçlar gibi olmaz hiçbir zaman. İmkan varsa listeyi alıp, bayi bayi dolaşmak ya da telefonla yakından uzağa doğru çevre illerdeki bayileri de aramak mantıklı olur.

Çevrimdışı AyPars

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;586503
Normal ses sistemine göre artacaktır tabii. Burada 2 farklı yaklaşım söz konusu araçta müzik dinlemek için iyi bir ses sistemine gereksinim duyanlar açısındır. 1. grup opsiyon almayıp, sonradan kendi istedikleri özelliklere göre(amfi, subwoofer, hoparlör vb.) ses sistemini şekillendiriyor. 2. grup ise 1. gruba göre bu tarz bilgileri genelde daha az olan, aracın orijinal haliyle oynamayı sevmeyen, ancak yine de standarta göre daha iyi bir ses elde etmek isteyen kişilerden oluşuyor.

Bayiden bayiye bile fark eder fiyat konusu, ancak opsiyonlu araçlarda fiyat esnekliği hazır araçlar gibi olmaz hiçbir zaman. İmkan varsa listeyi alıp, bayi bayi dolaşmak ya da telefonla yakından uzağa doğru çevre illerdeki bayileri de aramak mantıklı olur.

Ben 2. gruptanım imkanım kadar donanımı ekleyip bir daha dertsiz tasasız binmek keyif sürmek :) daha az mı indirim olur demek istediniz

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AyPars;586504
Ben 2. gruptanım imkanım kadar donanımı ekleyip bir daha dertsiz tasasız binmek keyif sürmek :) daha az mı indirim olur demek istediniz

Aynen; bayii her zaman mevcuttaki aracı satmak ister. Siz özel sipariş vereceksiniz.

Ayrıca forumdan bir arkadaşımızın Octavia aracını İstanbul'daki bir bayiden Ankara bayilerine göre birkaç bin lira daha ucuza aldığını da şahsen biliyorum.

Çevrimdışı secret

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AyPars;586483

1- Krom cam çerçevesi
3- Panoramik sanroof
4- koyu renk arka camlar
6- Sürüş modu yönetimi
7- otomatik park

1- Krom cam çerçevesi gereksiz bence bayii de 550 tl ve sadece alt tarafı kaplıyor çerçeve. Ben aliexpress den sipariş verdim 250 tl ye cam filmimi takan arkadaşa taktırdım, cam komple etrafı krom çerçeve, daha yakışıklı oldu.
4- koyu renk arka camlar da gereksiz cam filmi işinizi görecektir.
8- Yarış mavisi :) bakımlarını yapabilecekseniz ne ala. koyu renk bakmazsanız güneş yanıkları olur riskli, detail sitelerine gireceksiniz nasıl bakım yapılır, neler yapılır vs. vs. Beyaz renk çok kolay ayda 1 bir wax hızlı cila atıyorum cam gibi..  Beyaz renk tavsiye ederim ama yarış mavisi de 1 km den kendini belli ediyor :) bakan dönüp bir daha bakıyor :)