škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hangisi? octavia 1.2tsi, 1.6tdi mi?

AyPars · 80 · 10859

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cagatayozkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;586145
Bu konuda onlarca forumda, yüzlerce yazıldı, çizildi.

Dizel çok km yapan, ilk alıştaki 10-12 bin tl fazlalık farkı (satışta bir kısmını geri alınsa da) önemsemeyen, yakıtı fazla düşünmek istemeyen, gürültüsüne, bakımına katlanan için uygundur.

Konforuna düşkün, nispeten daha sessiz, yakıt harici ve daha temiz yakıttan dolayı daha az masraflı, daha atak, yakıt yönündense 3-5 fazla yaksa da yıllık 15-20k km leri aşmayan için uygundur vesselam. :)

yeti kullanıcısı olarak aracın 1.2 TSI da yokuş performansı nasıl ? Hiç bayıldığına şahit oldunuzmu ?

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kesinlikle öyle bir durum olmadı. TSI turbo düşük değirlerden başlayıp daha geniş bir devir aralığında belirtilen gücü ürettiğinden bayılma ve çekememe durumuna yanaşmadım bile. Tabi otomatik şanzımanlarda genelde yokuşa tırmanma ve zorlama olunca vites küçültme yaptığından bu geçen süre hızın düşmesine sebep olur. Kullanım alışkanlığı edinince otomatiği beklemeden zamanında vitesi düşürerek bu handikapı önler, sorunsuz tırmanırsınız.

Her arabada, üretenler gerekli gücü koymuşlar, sürücüye düşen o güçten gerektiği gibi kullanmak ve yararlanmaktır.

Çevrimdışı AyPars

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;586145
Bu konuda onlarca forumda, yüzlerce yazıldı, çizildi.

Dizel çok km yapan, ilk alıştaki 10-12 bin tl fazlalık farkı (satışta bir kısmını geri alınsa da) önemsemeyen, yakıtı fazla düşünmek istemeyen, gürültüsüne, bakımına katlanan için uygundur.

Konforuna düşkün, nispeten daha sessiz, yakıt harici ve daha temiz yakıttan dolayı daha az masraflı, daha atak, yakıt yönündense 3-5 fazla yaksa da yıllık 15-20k km leri aşmayan için uygundur vesselam. :)

Dizelin bakımı serviste daha mı pahalı, konfor olarak kötü mü dizeller? Birde gürültü demişsiniz çok mu ses farkı var?

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AyPars;586160
Dizelin bakımı serviste daha mı pahalı, konfor olarak kötü mü dizeller? Birde gürültü demişsiniz çok mu ses farkı var?

Bu soruya her iki cins yakıtlı araba kullananlar cevap verse daha iyi olur. Üst sınıf arabalarda dizel/benzinli ses farkı yalıtımla önlenebilmektedir.

Çevrimdışı AyPars

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;586161
Bu soruya her iki cins yakıtlı araba kullananlar cevap verse daha iyi olur. Üst sınıf arabalarda dizel/benzinli ses farkı yalıtımla önlenebilmektedir.

Teşekkürler. Umarım cevaplayan yardımcı olan arkadaşlarımız olur :)

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Daha önceki 6 aracım manuel 1.6 atmosferik benzinli motorlara sahip modellerdi şu an 2 yıldır 1.6 dizel dsg Yeti kullanıyorum motor sesi olarak aman aman çok fazla fark yoktur ve aşırı memnunum. Bu anlamda yerinizde olsam bütçem de müsaitse kesinlikle dizel öneririm ben 2 yılda 15 000 km yapmışım ama dizel tercih ettim. Dizel motor teknolojisi benzinliden daha ileridedir ve daha kaliteli materyallerden üretilir çok daha fazla sağlam ve daha uzun km yapabilir. Satın alınırken verilen fazla miktar araç satılırken bir şekilde geri alınabilir yani ikinci elde daha fazla tercih sebebi de olabilir. Bir ekleme daha yaparsam 1.2 TSI 175 nm tork 1.6 TDI 250 nm tork'a sahip bu tork değerleri her anlamda TDI alın diyor. Bu da benim şahsi görüşüm olsun ufak hacimli turbo beslemeli motorlara kesinlikle sıcak bakamıyorum hangi marka olursa olsun.
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2016, 14:07:09 Gönderen: rocky62 »

Çevrimdışı ssdd

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
tsi motorlar hakkında bilgi sahibi olmadığınız kesin

Çevrimdışı cagatayozkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;586166
Daha önceki 6 aracım manuel 1.6 atmosferik benzinli motorlara sahip modellerdi şu an 2 yıldır 1.6 dizel dsg Yeti kullanıyorum motor sesi olarak aman aman çok fazla fark yoktur ve aşırı memnunum. Bu anlamda yerinizde olsam bütçem de müsaitse kesinlikle dizel öneririm ben 2 yılda 15 000 km yapmışım ama dizel tercih ettim. Dizel motor teknolojisi benzinliden daha ileridedir ve daha kaliteli materyallerden üretilir çok daha fazla sağlam ve daha uzun km yapabilir. Satın alınırken verilen fazla miktar araç satılırken bir şekilde geri alınabilir yani ikinci elde daha fazla tercih sebebi de olabilir. Bir ekleme daha yaparsam 1.2 TSI 175 nm tork 1.6 TDI 250 nm tork'a sahip bu tork değerleri her anlamda TDI alın diyor. Bu da benim şahsi görüşüm olsun ufak hacimli turbo beslemeli motorlara kesinlikle sıcak bakamıyorum hangi marka olursa olsun.

Alıntı yapılan: ozkanyanik;586143
120-150bin km'de ikinci el bir araç alacak kişi dizelden korkar,
enjektör, pompa vs. sorun çıkarır mı diye..

Tabi işi biliyorsa.. Bilmiyorsa zaten kaktırırlar ;)

Ama aynı km'de benzinli araç çok kolay alıcı bulur :ok:

bu iki yorumu birleştirme ihtiyacı duydum  yorum sizin çelişkili geldi bana

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
rocky62 "Dizel motor teknolojisi benzinliden daha ileridedir ve daha kaliteli materyallerden üretilir çok daha fazla sağlam ve daha uzun km yapabilir. "

10 yaşındaki çocuğa sorsan, benzinli motorla daha uzun km yapılacağını bilir.
100km hızlanma verisine bak arkadaşım, 1.2 TSI her zaman, her yerde 1.6 TDI'lar nal toplar. Aksini iddia eden varsa gelsin test edelim. Her iki motoru da kullandım. 1.2 TSI şuan itibari ile VW grubunun en başarılı motoru olmakla birlikte diğer markaların 1.2 motorları arasında da en başarılı motordur.

Çevrimdışı ssdd

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1.2 tsi motor maksimum güce maksimum torka çok düşük devirlerde ulaşır ama tdi daha yüksek devirlerde ulaşır bu yüzden hızlanma verileri daha iyidir

Çevrimdışı AyPars

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
özür dileyerek bir soru daha ekliyorum. Hangi modeli alırsam alayım STYLE paket alacağım. Opsiyon listesi bulamadım ama opsiyon olarak neleri ekletmeliyim. Sonradan şu da olsaydı keşke diyebileceğim şeyleri eklemek istiyorum. Navigasyon ekleme mevcut mu?

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de Zafer beye pek katılamıyorum. Çünkü Toyota zamanında benzili motorlar için çıtayı bir milyon km. ye çıkartmıştı. Belki atmasyon sanılabilir, bir iş yerinde sanırım Corolla idi tepe tepe birden fazla kişi ile 650 bin km. yi gören araba biliyorum. Bizim ömrümüz yetmez ayrı mesele ;)

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2. El alırken 100 bin km üzeri dizel almam ama benzinli düşünürüm. Ayrıca yılda 15 bin km yi aşmıyorsanız benzinli alın derler ama binerken az yakması hoşunuza gidiyorsa dizel alın. Ben 1 yılda 13 bin yaptım ama basınca benzinli yakıyor yakıncada çok basamıyorum ama dizel olsa yakıta hiç bakmam rahat rahat basarım. Ben olsam dizel sesi rahatsız etmiyorsa dizel alırdım. 100 bin km yi bulmadanda satardım oda benim için baya sene yapıyor. Satarkende kolay satardım. Tabi seçim sizin. Mesela passatlarda dizel araç içeri hiç ses almıyor . Octi ne derecede yalıtım sağlıyor buda çok önemli. 2. Mesele ise dizel fiyat farkı . Toparlamak gerekirse içinizde sorgulamanız gereken
1) Motor sesini takıyor musunuz ?
2) basınca yakması canınınızı acıtıyor mu
3) dizele vereceğiniz fiyat farkı

Şimdiden hayırlı olsun. İyi forumlar

Çevrimdışı cagatayozkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AyPars;586195
özür dileyerek bir soru daha ekliyorum. Hangi modeli alırsam alayım STYLE paket alacağım. Opsiyon listesi bulamadım ama opsiyon olarak neleri ekletmeliyim. Sonradan şu da olsaydı keşke diyebileceğim şeyleri eklemek istiyorum. Navigasyon ekleme mevcut mu?

navigasyon ekletebilirsin ama biraz pahalı yanlış hatırlamıyorsam 3000 tl civarıydı