škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hangisi? octavia 1.2tsi, 1.6tdi mi?

AyPars · 80 · 11723

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bir de dizel daha büyük motor ve MTV de üst kategoriye çıkmasından dolayı oluşan fark bir kaç seneyi düşününce az sayılmaz.

Çevrimdışı simurgson

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yakıt konusunu dert etmeden ''gezip tozmak'' istiyorsanız dizel alın bence. Bende sizin gibiyim aslında. Benzinli aracım olsa kolay kolay haydi oraya haydi buraya diyemezdim herhalde.
Ayrıca Octaviada dizel motorda ses yalıtımı gayet iyi bence.
Yukarıda bir arkadaşında dediği gibi anlık tüketim dizelde benim de yüzümü güldüren bir unsur.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: engin_z_engin;586182
rocky62 "Dizel motor teknolojisi benzinliden daha ileridedir ve daha kaliteli materyallerden üretilir çok daha fazla sağlam ve daha uzun km yapabilir. "

10 yaşındaki çocuğa sorsan, benzinli motorla daha uzun km yapılacağını bilir.
100km hızlanma verisine bak arkadaşım, 1.2 TSI her zaman, her yerde 1.6 TDI'lar nal toplar. Aksini iddia eden varsa gelsin test edelim. Her iki motoru da kullandım. 1.2 TSI şuan itibari ile VW grubunun en başarılı motoru olmakla birlikte diğer markaların 1.2 motorları arasında da en başarılı motordur.

Arkadaşım o dediğin gibi değil kime sorsan Dizel motorun daha kaliteli materyalden üretildiğini ( Çünkü sürekli yüksek basınç altında ve daha fazla ısı üretir) bakımları zamanında ve doğru yapıldığında benzinli bir motordan daha dayanıklı ve sağlam olduğu çok daha uzun km yapabildiğini vs vs bunu da herkes bilir 10 yaşındaki bir çocuk hiç bir bo.... bilemez sizin bildiğiniz gibiyse artı burada amaç nal toplatmak ve ya serilik değil kaldı ki 1.2 TSI 1.6 TDI motorun uzun yolda rakibi bile olamaz nedeni burada drag yarışı yapmıyoruz 0/100 hızlanmasına filan takılmayın sen 1.2 TSI 1.6 TDI dan daha iyi diyorsan öyle olsun bir kere torklarına bakarsan bile bir şey biliyorsan anlaman gerekir di benim 1.2 TSI kullanıp kullanmamam vs önemli değil kullanmama da gerek yok teknik verileri bunu açıklıyor zaten ben şahsi fikrimi beyan ettim ufak hacimli turbo motorlara sıcak bakmıyorum ve kesinlikle tercih etmem marka ne olursa olsun bmw mercedes vs vs farketmez bu tercih meselesidir alıp kullanana da bir şey söylemek bize düşmez.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;586207
Ben de Zafer beye pek katılamıyorum. Çünkü Toyota zamanında benzili motorlar için çıtayı bir milyon km. ye çıkartmıştı. Belki atmasyon sanılabilir, bir iş yerinde sanırım Corolla idi tepe tepe birden fazla kişi ile 650 bin km. yi gören araba biliyorum. Bizim ömrümüz yetmez ayrı mesele ;)

Recep kardeşim sen hiç benzinli otobüs kamyon vs duydun mu? Dizel motorlar benzinli motorlardan çok farklı bir teknolojiye sahiptir benzinli bir motor Alüminyum bloklu olabilir ki yeni benzinli motorların tamamı neredeyse öyledir ama hiç bir dizel motor Alüminyum bloklu olamaz çelik alaşım dökümdür. ( Belki yeni nesil motorlar da olabilir çelik gibi alaşım alüminyumlar mevcut) Benzinli bir motorla dediğiniz bir milyon km yapabilirsiniz ben bunu söylemiyorum ama Dizel bir motorla 4 milyon km yapabilirsiniz ki zaten yolcu otobüsleri için bu km neredeyse çok rahat yapılabilir ve yapıyorlar...
« Son Düzenleme: 10 Ağustos 2016, 13:41:14 Gönderen: rocky62 »

Çevrimdışı cagatayozkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;586265
Recep kardeşim sen hiç benzinli otobüs kamyon vs duydun mu? Dizel motorlar benzinli motorlardan çok farklı bir teknolojiye sahiptir benzinli bir motor Alüminyum bloklu olabilir ki yeni benzinli motorların tamamı neredeyse öyledir ama hiç bir dizel motor Alüminyum bloklu olamaz çelik alaşım dökümdür. ( Belki yeni nesil motorlar da olabilir çelik gibi alaşım alüminyumlar mevcut) Benzinli bir motorla dediğiniz bir milyon km yapabilirsiniz ben bunu söylemiyorum ama Dizel bir motorla 4 milyon km yapabilirsiniz ki zaten yolcu otobüsleri için bu km neredeyse çok rahat yapılabilir ve yapıyorlar...

işte bunda yanılıyorsunuz Skoda servisinde çalışan bir abim ile sohbet arasında sordum TSI motor nasıldır diye kendisi aynen şöyle söyledi '' TSI motorlar dizel mantığında çalışan benzinli motorlardır bu sebeple diğer benzer benzinli motorlardan daha az yakar '' dedi doğrumudur yanlışmıdır bilemem
« Son Düzenleme: 10 Ağustos 2016, 13:47:30 Gönderen: cagatayozkan »

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=9067]cagatayozkan[/MENTION] Kardeşim yanıldığım noktayı belirtmemişsin tabi ki TSI motorda TDI gibi turbocharger bir benzinli motor burada aynı noktadayız konu yakıt tüketimleri değil ama benzinli bir motor dizel mantığı ile çalışamaz sadece turbocharger mantığı dışında en basiti dizel motorda buji yoktur yakıt sıkıştırılıp yüksek basınç oluşturulur ve patlatılarak yakılır dizel bir motor hava alabildiği sürece tamamen suyun içinde bile çalışabilir.

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
roky62 arkadaşım anladım senin demek istediğini, motor bloğunun yapımında kullanılan malzemenin, dizel motorda daha güçlü malzemeden yapıldığını ifade ediyorsun. Doğrudur. Ancak, dizel motor ne kadar sağlam malzemeden yapılırsa yapılsın, benzinli motor kadar dayanamaz, km yapamaz. Çünkü benzin temiz bir yakıttır, benzinli motorlar tarafından rahatça yakılır. Oysaki dizel yakıtın içerisinde birçok yabancı madde vardır.
Dizel motorun fazla gürültülü çalışması, yüzsek devirlere çıkamamasının sebebi, dizelin içerisindeki yabancı maddeleri yakmak zorunda olmasından kaynaklanıyor.  
Her gün çorba-sulu yemek ile beslenen bir insanın dişleri ile, her gün çerez-kuruyemiş ile beslenen bir insanın dişleri aynı kalır mı?
Benzinle veya mazotla ateş yakanlar bilir ki, benzin aşırı yanıcı bir maddedir. Mazot öyle kolay kolay yanmaz. 1.2 TSI motorun 1.6 TDI'dan daha fazla perf. olmasının sebebi de budur.
Benim kanaatime göre 1.2 TSI dizeldeki karşılığı 1.7 TDI'dır.

Çevrimdışı cagatayozkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
yeti dizel motorunu kaldırdı vw jetta dizel üretimini durdurdu sadece benzinli satıyor nedendir hiç araştıran varmı ben araştırdım amerikada dizel üretimi yasaklanacak şeklinde haberler buldum

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cagatayozkan;586272
yeti dizel motorunu kaldırdı vw jetta dizel üretimini durdurdu sadece benzinli satıyor nedendir hiç araştıran varmı ben araştırdım amerikada dizel üretimi yasaklanacak şeklinde haberler buldum

Çevreye daha çok zarar verdiği için olmasın mı?

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: engin_z_engin;586271
roky62 arkadaşım anladım senin demek istediğini, motor bloğunun yapımında kullanılan malzemenin, dizel motorda daha güçlü malzemeden yapıldığını ifade ediyorsun. Doğrudur. Ancak, dizel motor ne kadar sağlam malzemeden yapılırsa yapılsın, benzinli motor kadar dayanamaz, km yapamaz. Çünkü benzin temiz bir yakıttır, benzinli motorlar tarafından rahatça yakılır. Oysaki dizel yakıtın içerisinde birçok yabancı madde vardır.
Dizel motorun fazla gürültülü çalışması, yüzsek devirlere çıkamamasının sebebi, dizelin içerisindeki yabancı maddeleri yakmak zorunda olmasından kaynaklanıyor.  
Her gün çorba-sulu yemek ile beslenen bir insanın dişleri ile, her gün çerez-kuruyemiş ile beslenen bir insanın dişleri aynı kalır mı?
Benzinle veya mazotla ateş yakanlar bilir ki, benzin aşırı yanıcı bir maddedir. Mazot öyle kolay kolay yanmaz. 1.2 TSI motorun 1.6 TDI'dan daha fazla perf. olmasının sebebi de budur.
Benim kanaatime göre 1.2 TSI dizeldeki karşılığı 1.7 TDI'dır.

Sanırım yaşınız benden küçük bu yüzden kardeşim diye hitap ediyorum kusura bakmayınız.

Ne yazık ki sizinle aynı fikirde değiliz sadece temiz yakıt konusu hariç evet Benzin daha temiz ve yanıcıdır sesli çalışma konusu ise dizel buji sayesinde yanmaz sıkıştırılıp patladığı içindir ki motor sarsıntılı ve sesli çalışabilir. Performans konusunda da yanılıyorsunuz bence 1.6 TDI motorun karşılığı 1.4 TSI motordur çünkü teknik veriler tork olarak aynıdır.(250nm) 1.2 TSI ise 175 nm'dir 1.2 TSI kalkışlarda ve kısa mesafelerde 0/100 hızlanma verilerinde 1.6 TDI motorlu muadiline karşı ufak bir üstünlük sağlasa da bu uzun yolda uzun sürüşlerde ve rampalarda 1.6 TDI lehine olacaktır. Her iki motorda turbo beslemeli olduğu için 1.6 TDI 1.2 TSI'ye kıyasla yüksek hacim farkından dolayı üstünlük sağlayacaktır bu sadece performans anlamında değil uzun ömür dayanıklılık vs vs açısından da böyle olacaktır. Eski nesil turbosuz dizel motorlar çok çok aşırı km yapabilir. Yineliyorum benim şahsi görüşümdür ufak hacimli turbocharger motorlara sıcak bakmıyorum kesinlikle tercih etmem edene de hayırlı olsun derim ama 1.6 TSI neden olmasın işte o zaman TDI motora tercih edebilirim.

Çevrimdışı Swift

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cagatayozkan;586272

Kalkmasının sebebi bu araçlarda ilk nesil Common Rail TDI motor olması. Malum, bu motorlarda yazılım hilesi var. Çevreye verdiği zarar bir yana, en temel sebebi yazılım hilesinden dolayı yeni araçlarda kullanımının yasak olması.

Octavia A7'!erde 2. nesil (EA288) CR TDI motor var.m Bunlarda hile yok (ya da henüz bulunamadı)

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kalkmasının bir değer nedeni de pazarlama stratejisi Tiguan satışlarının önü kesildiği için Yeti dizel gelmiyor diye bir kaç bayiden duymuştum.

Çevrimdışı Swift

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;586281
Kalkmasının bir değer nedeni de pazarlama stratejisi Tiguan satışlarının önü kesildiği için Yeti dizel gelmiyor diye bir kaç bayiden duymuştum.

Pazarlamacı zırvası. Jetta dizeli de Octavia'nın önünü kesmesin diye kaldırdılar o zaman. :)

Zamanlamaya bakın konu anlaşılır. Skandal patlayınca mı akıllarına geldi?

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cagatayozkan;586268
işte bunda yanılıyorsunuz Skoda servisinde çalışan bir abim ile sohbet arasında sordum TSI motor nasıldır diye kendisi aynen şöyle söyledi '' TSI motorlar dizel mantığında çalışan benzinli motorlardır bu sebeple diğer benzer benzinli motorlardan daha az yakar '' dedi doğrumudur yanlışmıdır bilemem

Servis uzmanının bahsettiği benzerlik sadece turbo olayıdır. Malum aynı hacimdeki benzinli motor ile elde edilen tork, yakıt farkı ve yanma şeklinden ziyade yanma/çalışma basıncından dolayı (ki bunu turbo ile sağlar) dizel motorda daha fazladır. TSI ve benzeri motorlardaki turbo atmosferik motorların çalışma basıncını bir miktar artırarak düşük hacimde daha yüksek güç üretir.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Zafer bey de motor bloku olarak tespitinde haklı olabilir. Çünkü dizel hem daha titreşimli hem de daha yüksek basınçta çalıştığından daha güçlü bir blok yapısına ihtiyaç duyabilir. Benim anlatmak istediğim ise, sekman, piston, rektifiye yaptırmadan yapılabilecek km. dir.