škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Termostat değişimi

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kemal Korkmaz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba Arkadaşlar

2013 Model Dizel otomatik 45000 km de  Octavia A7 aracım ile Sabah saatlerinde yola çıktım.
10 km gittikten sonra bir uyarı verdi motor aşırı ısındı motoru durdurun uyarı çıktı. Hemen durdurdum fan çalışıyordu biraz bekledikten sonra termostat açtı durum normale bindi . Bu uyarıyı 3 kez daha yaptı. Yol yardımı aradım. Aracın termostatı açmadığını ısınınca açacağını bir servise aracı kontrol ettirmemi söyledi. Skoda çok yoğun bir kaç servisini aradım çok yoğun olduklarını belirttiler Daha sonra  yaşadığım yere 250 km uzaklıktaki bir servise götürdüm.
Çok güzel görüntüsü olan ama içi boş olan servisin Servis danışmanına ısrar ederek ustalar ile görüşme talebimi  zor da olsa kabul ettirerek Ustaya durumu anlattım. Usta devirdaim ve termostat değişimi olacağını parça ve işçilik ile bayağı bir ücret olacağını söyleyince soluğu sanayi de aldım. Aracımın zaten garantisi bitmişti. Sanayi de Erhan ustanın yanına gittim. Durumu anlattım sadece termostat değişimi yapmamız gerektiğini söyledi . Bulduk taktık sorunu hallettik. Böyle bir arıza başınıza gelir ise bilginiz olsun..

Çevrimdışı Kemal Korkmaz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Araç Bugün sabah yine aynı arızayı yaptı Adana ya gidiyordum Adana  skoda servisine gittim. Devir daim arızalı dediler onu da değiştik. Soğuk motor da oluyor yarın sabah tekrar deneyeceğim bakalım  aynı arızayı yapacak mı?

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Devirdaim arızası 1.6 TDİ lerde sık karşılaşılan bir arıza. Geçmiş olsun gelişmelerden haber vermeyi unutmayın.

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşımın rapid spaceback aracında da birebir aynı sıkıntı olmuştu. Su pompasının bozulduğu söylenmişti. O parça değişince sorun çözüldü. Garanti kapsamında olduğu için ücret vermemişti. Ama fiyatının epey yüksek olduğunu hatırlıyoum

Çevrimdışı taner_octavia

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
daha onceki skoda octavia aracımızda termostat acık kalıyordu sanırım bizdede. uzun yolda aracı zorlamadan bayır assa bosa alınca motor ısısı düsüyordu ama ısınma yapmıyordu oyle bizdekinde

Çevrimdışı Kemal Korkmaz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arıza kesin çözüldü devirdaim yani su pompası değişince.  Termostat boşa değişmiş oldu...

Çevrimdışı elliyedi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yıllar önce öğrenciyken ilk aracım fabia idi. ikinci el almıştık. sürekli su eksiltiyordu ve hararete neden oluyordu. skoda efe'ye gittim. radyatör delik değişecek dediler ve astronomik rakamlar çıkınca tamir etseniz falan dedim ama olmadı tabi. sonra sanayiye gittim radyatör söküldü, radyatörcüye götürdük contalardan biri gevşemiş, adam sıktı geri verdi, para istemez dedi :)

Çevrimdışı leventhyilmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Benzer bir sorun şu an bende de mevcut. Devirdaim pompasına kaç tl verdiniz?

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
bana 1500'e patlamıştı trigerde değişmişti pompadan akan su nedeni ile.

Çevrimdışı Kemal Korkmaz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: leventhyilmaz;593460
Benzer bir sorun şu an bende de mevcut. Devirdaim pompasına kaç tl verdiniz?
Adana servis 1150 TL ye yapti

Çevrimdışı TGYCVS

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bende devirdaim pompasını 800 tl ye yaptırdım ama yetkili servis 1200 tl gibi bir fiyat verdi. Devirdaimden akan su benim trigeri de bozduğu için ona da 400 tl toplam 1200 ye mal oldu..

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aynı sorunu bugün 2 defa ben de yaşadım. Motor aşırı ısındı, aracı durdurun diye uyarı verdi. Durdum, motor stop etmedim. Devir göstergesinin altındaki sıcaklık 130'lara dayanmıştı bir anda. Motor zorlanmadı. Su eksik değil, yağ sıcaklığı 104 derecedeydi. İlk hatada önce stop edip tekrar çalıştırdım. Göstergedeki ibre biraz hızlı bir şekilde 90'lara geri çekildi. Akşam dönüş yolunda, rampada az gittikten sonra yine aynı uyarı çıktı. Tekrar stop etmeden durdum. Bu sefer öncekiden daha hızlı şekilde sıcaklık düşüşü gösterdi. Bu arada motorun görebildiğim kısımlarını kontrol ettim. Akan, sızan, püsküren bir sıvı yok. Müşür arızası olabilir mi emin olamadım.

Tekrar yapma ihtimali anladığım kadarıyla yüksek. Şu an termostat veya devirdaim pompası değişimi bana kaça mal olur gerçekten merak ettim; zira 2016'da 800 lira olan şey şu an 1500'leri görmüştür sanırım...
« Son Düzenleme: 16 Haziran 2019, 23:51:22 Gönderen: octa »

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hararet durumunda fanı ısıtma konumunda açtığınızda radyatör fanı ve müşüründe bir arıza, çalışmama durumu varsa acil soğutmaya yardımcı olur. Bu durumda sıcak hava gelmiyorsa termostat açmıyordur ya da devirdaim pompası soğutma suyunu sirküle edemiyordur.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fanı sıcağa çekip, motor sıcaklığını daha hızlı başka organlara aktarma  işini, harareti hızlı düşürme maksatlı yapılması gerekenlerden biri diye  öğrenmiştim ama denemedim. Çünkü denemeye fırsat kalmadan zaten  sıcaklık düşmüştü.

Forumlarda, aynı sorunla karşılaşanların  anlattıklarına göre kronik soruna işaret ediyor. VW grubu 1.6 TDI  motorlu 2013 sonrasındaki araçlarda devirdaim pompası değiştirilerek  sorun çözüldüğü yazılmış. Anlaşılan Golf, Leon, Octavia gibi araçlar bu  soruna gebe. Yalnız devirdaim pompası ya çalışır ya hiç çalışmaz da  deniliyor. Ben hararet göstergesinin hızlı arttığını ve uyarı çıktıktan  çok kısa 1 dk içinde hatta ikinci uyarıdan sonra 15-20 sn içinde ideal  seviye olan 90 dereceye geldiğini gözlemledim. Pompa sağlamsa, müşür  veya termostat değişimiyle sorun çözülecek gibi. Ustaya götürünce artık  durum netleşecek. Sonucu buraya yazarım.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sorun iyice makul ve mantıklı bir şekilde teşhis ve tespit edilmeden, ustaya teslim olursanız inanın bir sürü parçayı yenileme olasılığınız çok yüksek!

Hararet sorununda küçükten büyüğe muhtemel arızalar;
1.Soğutma sistemi hava yapmış ya da soğutma sıvısı yetersiz
2.Radyatör fan müşürü arızası
3.Termostat açmıyor
4.Fan arızası
5.Devridaim pompası arızası