škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Dünyada 6 kişiden 1 kişi aç

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
21/06/2009 10:15
  Ekonomik krizle birlikte dünyadaki aç insanların sayısı 100 milyon  artarak 1 milyara yükseldi. Bu, dünyada her altı kişiden birin aç olduğu  anlamına geliyor

ROMA- Birleşmiş Milletler (BM), global ekonomik krizin dünyada aç  insanların sayısını rekor seviye olan 1 milyara çıkarttığını belirtti. BM Gıda  ve Tarım Teşkilatı tarafından Roma’da yapılan açıklamada dünya finansal krizin  geçen yıla göre global ölçekte 100 milyon insanın daha aç yaşamasına neden  olduğu ifade edildi. BM, dünyada her altı kişiden birinin savaşlar, politik  dengesizlikler, yüksek gıda fiyatları ve fakirliğin etkisi altında kaldığını  açıkladı. Aç insanların sayısındaki rekor artışının dünya da barış ve güvenlik  üzerinde tehdit oluşturduğu vurgulandı. BM’in tanımlamasına göre bir kişinin aç  olarak yaşaması için günde 1.800 kalorinin altında beslenmesi gerekiyor. BM,  açlık sınırı altında yaşayan insanların yaşadığı bölgelerdeki ortalama nüfus  artışının dünya genelinden daha hızlı olduğu bilgisine de yer verdi.  

‘Hiçbir bölge korunaklı değil’
BM Gıda ve Tarım Teşkilatı’nın üst düzey yöneticisi  Jacques Diouf, dünyanın hiçbir bölgesinin global ölçekte yaşanılan sorunlardan  korunaklı olmadığını vurguladı. BM yetkilileri, açlık ile politik dengesizlikler  arasında ciddi anlamda bağlantıların bulunduğunu belirtiyor.
Geçen yıl dünya  genelinde gıda fiyatlarının artması gelişen ülkelerde ciddi anlamda kargaşaya  neden olmuştu. BM’e ait bulunan Dünya Gıda Programı’ndan Josette Sheeran, ise  geçen yıl bilhassa gıda fiyatlarındaki yükselişlerinin tetiklediği dünya  genelinde en az 30 ülkede ciddi karışıkların olduğunu hatırlattı. “Aç bir dünya  tehlikeli bir dünyadır” diyen Sheeran, ”Yiyecek bulamayan insanların sadece üç  seçeneği bulunuyor: Ayaklanmak, göç etmek ya da ölmek. Elbette üç seçenek de  bizim için kabul edilemez” diye konuştu. BM yetkilileri gıda fiyatlarının geçen  yılki rekor seviyesiyle mukayese edildiğinde düşüş göstermesine rağmen hâlâ  yüksek düzeyde olduğu belirtiyor.

Geçen yıl 915 milyon aç insan  vardı
ABD Tarım Dairesi ise dünya genelinde 1.02 milyar aç insanın  bulunduğunu, geçen yıl ise bu rakamın 915 milyon olduğu bildirdi. Dünyanın en  kalabalık bölgeleri olan Asya ve Pasifik bölgesinde geçen yıla göre açlık yüzde  10.5 artarak 642 milyona çıktığı belirtiliyor. Afrika’nın Sahra altı bölgesinde  ise bu rakam 265 milyon düzeyinde bulunuyor. Tufts Üniversitesinden profesör  Alice Lichtenstein, yetişkin bir insanın, günlük olarak, vücüdun kilosunu  koruyabilmesi için en az 1800 kaloriye ihtiyaç duyduğunu, fakat bu rakamın o  insanın özelliklerine ve yaşam şartlarına göre değiştiğini belirtti. (ap)

« Son Düzenleme: 21 Aralık 2009, 19:15:55 Gönderen: fenomen »
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşalr yukarda ki haber maalesef çok üzücü.çoğu zaman okuruz ama hiç empati yapabiliyormuyuz,onlar için yapılabilecek neler vardır biraz kafa yormaya ne dersiniz?Kafa konforumuzu bozacak bir haber ama biz onların yerinde olsaydık karnı tok olanlar için neler düşünürdük diye düşünüyorumda hiçde hoş olmıcak şeyler geliyor insan aklına.Sadece microsoft'un serveti geçen yıl 120 milyar dolardı ve bu yıl unesco bu bir milyar insanın doyması ve hayatiyetini devam ettirmesi için 50 milyar dolara ihtiyaç var demişti.yani o adamın servetinden yarıdanda az bir parayla hallolacak bir mevzu.Neden bu insanların durumu için bişi yapılmaz.Bu konuda ne tür şeyler yapılabilir?

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
tokun açın halinden anlaması gerekir öncelikle.birde daha çok kazanayım daha fazla üstte olayım altta kalanın canı çıksın mantıgınn bitmesi lazım.
kimsenin yeri garanti değil. bu alem ne krallar ne efendiler gördü kim kaldı yeryüzünde?sadece kitaplara girebildilerse ne ala....
paylaşmak bu işi çözer ama dünya düzeni bu yönde değil.ezilen daha çok ezilsin kazanan daha çok kazansın mantıgı var....

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Açlık hiç bir zaman bitmez ve bitirmeye hiç bir güç yetmez. Belki bende aç kalırım... Ama birileri kesinlikle aç kalacak, mecbur kalacak.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;56789
Açlık hiç bir zaman bitmez ve bitirmeye hiç bir güç yetmez. Belki bende aç kalırım... Ama birileri kesinlikle aç kalacak, mecbur kalacak.
neden Hakan mecburiyet neden onu anlayamadım?Hz.Ömer zamanında insanlar zekat verecek kimse bulamadıkları için hristiyan ve yahudilere veriliyordu,yani müslümanlar arasında açlık meselesi hallolmuş ki diğer gayri müslimlere sıra gelmişti.şimdi neden olmasın.Düşünün dünyada ne kadar zengin var?bunlar o aç insanların yoğun olduğu yerlerde iş sahaları açılamazmı,buralara yetırımlar,yapılamazmı?

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Bahsettikleriniz anca o dönemde olur. Din artık insanlar üzerinde çok zayıf yaptırım gücü olan bir şey, yani biri çıkıp kendini dini lider ilan edecek, insanlarda inanacak ki vaziyet yayılacak sonra müslümanlık kardeşlik duyguları yeşerecekde falan filan açlık bitecek... Din sadece Allah ile insan arasında havada kalmış bir şey artık, yeryüzünde somut hiç bir şeyin dini olamaz. Hiç bir şeye ve hiç bir kimseye din bunu gerektirir şeklinde yaptırım uygulayamazsın. Bahsettiğin dönemde din katı kuralların temeliydi.

Cumaları çok hoş şeylerden bahsedersiniz, cemaat tabi öle ne güzel falan fişman der, camiden çıkar sorsan hoca ne anlattı sen ne yapıyon? Hatırlamaz...

Masallarda olur...

Biraz çenemi düşüreyim.

Dinin orta çağ zamanlarında insanlar üzerindeki etkisi bilindiği için tilki tipler bunu kullanmaya başladı. En basitinden katolik kilisesi, hadi müslümanlık demişsiniz örnek olarak hilafeti vereyim.

Haliyle yüz yıllarca bunlar sürekli kullanıldı, para almak başta olmak üzere cennetten arsa satmaya kadar giden bir süreç.

Müslümanlık bu açıdan daha masum. Ne gibi işte Hilafet kavramı dediğim gibi. Benim başım sıkışacak, tüm müslümanlar kardeştir vs. ayağına Hindistandaki yada Arabistandaki müslüman kardeş gelecek benim için savaşacak.

(bkz. gülüyorum :lol:)

Arapların bizi I. Dünya Savaşında önceden hilafet ayağına temin edip, sonra İngilizlerin parasını görünce kalleşçe arkadan vurmaları gibi.

Yani din ile müslümanlık ile açlık maçlık bitmez. Hiç bişi olmaz artık.

Dünyanın en büyük ekonomi karar vericileri kapitalisttir! İngiltere, ABD gibi. Bu düzenin bir sonucu olarak birileri sömürücek, ucuza ham maddeyi milletin eline vurup alacak (ABD-Irak, İNG-ve çok çeşitli sömürgeleri) sonra ucuza birilerini çalıştıracak aç bırakma pahasına (Afrikalılar) ve bu mallara dünya çapında yeni pazarlar yaratıp piyasaya sürecek.

Adam te ABD'den kalktı, burda petrolü çok olan bi ülke varmış adıda Irak, bide lideri varmış Saddam.

Adam ABD den kalkıp geliyor devletin liderinin kellesini alıyor kellesiniiii...! Kaç bebe, kaç kadın ne için olduğunu bilmeden geçtiği ülkeyi gölgelendiren uçan kale B-52 den yağan bombayla kalbi binlerce parçaya ayrılmış buldu.

Bizde müslüman ülkeyiz, onlarla kardeşiiiiz... Ama dedik yauv ne demek, sen uçakları İncirlikten kaldır canııım yer mi yok al sana yer Coni... Sen yeterki müslüman kardeşlerimizi yok et.

(hani arada bizede IMF falan bişiler atarsın, borsa filanda yükselir ;))

Sen hangi dinden hangi müslümanlıktan bahsediyorsun Muhammed Hocam?

Adam merkantil! Adam kapital! Adam kan emici! O hep kazanan, hiç kaybetmeyen...

Verdiğin ütopik müslümanlık örneği bana biraz sosyalizmi hatırlattı. Şimdi sen içinden geçen duygularla birazdan aşağıda yazacaklarıma aaaa ne güzelmiş diyeceksin.

Herkes eşittir, para ile hiç bişey ölçülmez, üretim devlet kontrolünde ana meseledir. Herkese eşit dağılır her kes hakkını alır, kimse aç kalmaz, herkesin sıcak evi olur... vuuuv ne kadar hoş şeyler.

Ama;

Bana ne be! Ben zekiyim ben uyanığım! Ben bu arabaya binmek istemiyorum ben Collection'a binecem! Ben bu kumaşı giymem, daha iyisini giyeceğim, ben bu ayakkabıya ayağımı sürmek zorunda mıyım!!!

Kendim daha iyisini üretip insanların hizmetine sunarım satarım ve daha çok kazanırım hemde kalite artar!

İşte o fikrin insanların aklına gelmesiyle iş değişir, sosyalizm her zaman çökmeye mahkumdur. Çünkü her şey eşit dağılırsa birim başına azalır. Öncesinde daha fazlasına sahip olan yada olmak isteyen isyanı basar. Ve yıkılır. Bu kadar basit.

(Çin sosyalizmi apayrı bir olaydır. O başka bir şey, ama müthiş derecede Mao ilklerinden bi kopma, kapitalist ticarette büyük atılımları var Çin'in)

Neyse konumuz açlık, heh dediğim gibi işte açlık yine geri gelecektir bu yüzden.

Umarım anlatabildim.

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
akıllı  parasını kazanır  açta  kalmaz..

ha  aptalmısın  ozaman  açsın bu kadar  net.

sonra akıllı  adamlar  toplanır beraber para kazanır.
aptallar hala  açız  der..

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hakan bana şunu açikça söylermisin,kavrayamadiğim bir husus var;yani islam ilkeleri bize bu vaad ettiği temel kurallar işlevini yerine getirenlre bu dünyada adeletsizliğin biteceğini söylerken sen bunlarin ütopya olduğunu mu söylemek istiyorsun?yani bunlar uygulanamaz şeyler mi?eğer öyleyse çölde 1400 sene önce hemde o dönemde standartlarin üstünde bir tahsile sahip olmiyan bir muhammed çikip bunu nasil uyguladi ve başardi dersin.herşey inanmakla ve inandiklarini uygulamakla başlar.büyük kapitalistlere kafa tutan 70 milyonluk iran bunu dünyaya göstermiyor mu?daha geçen gün 2000km lik bir füze denemesiyle düşmanlarina korku salmadimi?
  Evet herşey inanmakla başlar,ütopyasi,rüyalari,vizyonlari olmiyanlarin başarabileceği bişi olamaz.evet irak işgalinde tüm dünyada ki varsil ve bağimsiz olan halklarin ve ülkelerin bunda cidden büyük vebali vardir.ama önce irak kendi halki buna müstehakti.bir ülke halklari belayi kendileri çağiriyorsa belaya engel ne kadar olunur ayri bir tartişma konusudur.
   Konumuza dönecek olursak,collection'a binmemin dünya ölçeklerinde hangi standartlara tekabül ettiğinide en iyi bilenlerden biriside sen olmalisin.zira bu col.almanya'da 2500 avro vererek herkes binebiliyor.zor bir şey değil.islam da buna engel değildir.eğer sermaye dağilimi hakça olsaydi bu düzende bu kadar zalim olmazdi.bu zalim sadece laik kapitallerde değil,abdestli kapitallerde daha fazla bu konuda haklisin.ama sermayenin eşit dağilimi olmayişidir bizi üzen.birde anlamadiğim husus neden birilerinin tokluğu diğerlerinin açliğina bağlidir ki?
  Dünyada ki verili nimetler dünya standartlarinda herkese yetecek kadar vardir,birilerinin aç kalmasina gerek yoktur.sadece azicik vicdan,merhamet ve kaldiysa birazda insanlik o kadar.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şunuda unutmadan eklemek isterim;yukarda ki bahsettiğin saptamalar bir tesbitmidir,yoksa olması gerekenmidir?Eğer olması gerekendir diyorsan söyliyecek sözüm bitmiştir.yok eğer dünya da bu düzen hüküm sürüyor bu dediklerin olanaksızdır,dinlerin özelde islam'ın bu alanda yapabileceği şey kalmamıştır diyorsan diyecek çok şey vardır.
NOT;İslam ebedidir ve ezelidir,ama müslümanların yaptığı yanlışlardan islam değil kendileri sorumludur.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Collection sadece temsili bir örnek takılma hocam. En azından sosyalistin bindiği Ladanın yanında bi nebze örnek teşkil eder.

1400 sene öncesiyle bugünü hiç karıştırma. Ben bugün dünyanın öbür ucunda ne olmuş bilebiliyorum. O dönemlerde her şey bambaşka, insanlar her şeye aç. Haliyle teşkilatlannmakda kolay.

Evet ütopik buluyorum ve bizim evlatlarımızında hiç görebileceğini sanmıyorum.

İran gibi bir ülkeden bahsetmişsin. Hakkaten AhmediNejat sağlam adam. ABD'nin girmeyi gözünün zor yiyebileceği bir yer.

Peki İran neden o kadar tutucu, neden o kadar gaddarca kurallarla yönetiliyor, neden o kadar dünyaya korku salma ihtiyacı hissediyor biliyor musun?

O da biliyor ki emperyal bi gün onun toprağınada göz dikecek ondan. Ama Irak'ı aldıda zaman kazandı biraz. Bi gün o da olacak. Ayrıca o denli vahşi yönetilen İran'da mutlu olan halkın yanı sıra dış dünyayı görüp gelen, insanca özgür haklara sahip olmanın ne demek olduğunu anlayan insanlarda (bayanlar özellikle) pekde memnun değiller, o tarz sıkı bir yönetim halk tabakasından her an bir kopma yaşayabilir.

Hah açlık biter müslümanlık-kardeşlik ütopyamız...

Neden birileri hep aç kalmak zorunda? Nimetler (gerçek adıyla üretim faktörlerinden ''doğal kaynak'') yeter yetmeyede, adil paylaşılırsa emperyalist zengin olmazdı, ama aç kalanda aç olmazdı. Kefeler eşit olurdu o zaman. Zaten adamın derdi sermaye birikimi yapmak, yatırım yapmak...

Yatırım tasarruftan ileri gelir. Tasarrufta nedir? İhtiyacından fazlasıdır!!!!

Senin ihtiyacının fazlası, başkasının ihtiyacıdır! O yüzden açtır başkası. Düzen böyle işler. İnsanlar dahada açlaştırılıyor.

İşte yukardakilerde senin yazdığın merhamet ve vicdan ütaopyasının ütopyalığına kanıttır.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hakan bu konuda değil çoğu konuda anlaştığımı düşünüyorum senle.İran benim için model ülke olamaz.En azından bağımsızlığına çok düşkün ve okuma oranı ülkemize göre çok çok fazla.Okudukları için özgürlüklerine daha düşkün.Halkına kurban olayım onların.Sadece yönetimi rezalet okadar.Ama emperyalistlere kafa tutuşuna,dünyaya meydan okuyuşuna,israil'e kök söktürüşüne,yerli savunma sanayiini kendileri geliştirdikleri için takdir ediyorum.Düşmanı neden çoktur dersen emperyalistlerin korkulu rüyası olduğu için.Kendi halkına baskıcı davranması ise tamamen din algılarından kaynaklanıyor.İslam algılarının çoğuna katılmadığımı söylemekle iktifa edeyim konumuza dönelim.
  İhtiyaç fazlası günümüz koşullarına göre değişir,10 sene sonra yine değişir,1400 sene öncede değişikti.Günümüzde ki insanların örgütlenmesi 1400 sene öncesine göre daha fazladır bunu gözden kaçırdığını söylemk isterim.internet diye bişi var.insanlar fecabook diye bir siteden neler yapmıyor ki.pekala nelerde yapılamaz ki.yeter ki insan istesin.
ütopyamın ütopyanla uyuşması sevindirici bişi umarım ütopyalarımız için bişi yapabiliyorsak biz onun varız değilse neden varız ki.
  Yaşamak için yaşamak kanser hücresinin ideolojısidir.halbu ki insan yaşamak için yaşamaz değilse kanser virüsünden farkımız kalmaz.ne için yaşar dersen Allah'ın bize emrettiği istikamette yaşamaktır.Bu ilkelerin içinde bahsettiklerimizin hepside vardır.Bütün mesle o kitabı gerektiği okuyup kavramak,yasini ölü kasidesi haline getiren anlayışlada bir yere varılamaz.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Ben öyle düşünmüyorum. Yani şu örgütlenme olayında. Her şey bu kadar ortada olduğu için izin verilmiyor. Önemli olan bizim değil onların haberinin oluyor olması. Yani yaptığımız her şeyden haberleri oluyor ;)

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;57116
Hakan bana şunu açikça söylermisin,kavrayamadiğim bir husus var;yani islam ilkeleri bize bu vaad ettiği temel kurallar işlevini yerine getirenlre bu dünyada adeletsizliğin biteceğini söylerken sen bunlarin ütopya olduğunu mu söylemek istiyorsun?yani bunlar uygulanamaz şeyler mi?eğer öyleyse çölde 1400 sene önce hemde o dönemde standartlarin üstünde bir tahsile sahip olmiyan bir muhammed çikip bunu nasil uyguladi ve başardi dersin.herşey inanmakla ve inandiklarini uygulamakla başlar.büyük kapitalistlere kafa tutan 70 milyonluk iran bunu dünyaya göstermiyor mu?daha geçen gün 2000km lik bir füze denemesiyle düşmanlarina korku salmadimi?
  Evet herşey inanmakla başlar,ütopyasi,rüyalari,vizyonlari olmiyanlarin başarabileceği bişi olamaz.evet irak işgalinde tüm dünyada ki varsil ve bağimsiz olan halklarin ve ülkelerin bunda cidden büyük vebali vardir.ama önce irak kendi halki buna müstehakti.bir ülke halklari belayi kendileri çağiriyorsa belaya engel ne kadar olunur ayri bir tartişma konusudur.
   Konumuza dönecek olursak,collection'a binmemin dünya ölçeklerinde hangi standartlara tekabül ettiğinide en iyi bilenlerden biriside sen olmalisin.zira bu col.almanya'da 2500 avro vererek herkes binebiliyor.zor bir şey değil.islam da buna engel değildir.eğer sermaye dağilimi hakça olsaydi bu düzende bu kadar zalim olmazdi.bu zalim sadece laik kapitallerde değil,abdestli kapitallerde daha fazla bu konuda haklisin.ama sermayenin eşit dağilimi olmayişidir bizi üzen.birde anlamadiğim husus neden birilerinin tokluğu diğerlerinin açliğina bağlidir ki?
  Dünyada ki verili nimetler dünya standartlarinda herkese yetecek kadar vardir,birilerinin aç kalmasina gerek yoktur.sadece azicik vicdan,merhamet ve kaldiysa birazda insanlik o kadar.

Benim de kavrayamadığım günümüz dünyasını 1400 sene ile nasıl bir tutmaya çalışıyor sunuz?

70 milyonluk iran mıdır acaba teknolojiyi bulan? Silah sanayinde ilerleme kaydetmek için profesörleri iran dışına hiç mi çıkmadı? Ya da iran sütten çıkmış ak kaşık mı? O halka yapılan ya da yapılmayanlardan bahsetmiyorum. Halkın kendi yaptıklarından bahsediyorum. Evet gidip görmedim ama en azından az çok biliniyor artık oralarda da nasıl bir hayat olduğu...

1400 sene önceki dünyadaki insan nüfusu ne kadar dı ki açlık/tokluğu şuan ile karşılaştırıyoruz? Yanlış bilmiyorsam M.S. 500lü yıllarda 190-200 milyon insan varmış tün dünya üzerinde. Türkiyenin şuanki nüfusu 70 milyondan fazla.

Elbette Allah herkesin rızkınız verir. Buna şüphe götürmek saçmalıktan başka birşey olmaz. Ancak bu kadar insanı (sanırım bu zamanlarda 7 milyar!) kim nasıl doyuracak? Günümüz dünyasında sizce de azıcık! zor değil mi?

Ugur A.

• Ziyaretçi
Konu hakkında söyleyebileceğim çok şey var ama söylemeyeyim zira belki bazı arkadaşlarımı üzebilirim. Ancak şunu söylemeden geçmeyeceğim;
Helal olsun size! Harika tartışılıyor. İşte bunu seviyorum.
Teşekkürler!

Not : Tartışma "münakaşa" anlamında değildir, "münazara" anlamındadır.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: hakanerdogan;57127

İran gibi bir ülkeden bahsetmişsin. Hakkaten AhmediNejat sağlam adam. ABD'nin girmeyi gözünün zor yiyebileceği bir yer.

Peki İran neden o kadar tutucu, neden o kadar gaddarca kurallarla yönetiliyor, neden o kadar dünyaya korku salma ihtiyacı hissediyor biliyor musun?

O da biliyor ki emperyal bi gün onun toprağınada göz dikecek ondan. Ama Irak'ı aldıda zaman kazandı biraz. Bi gün o da olacak. Ayrıca o denli vahşi yönetilen İran'da mutlu olan halkın yanı sıra dış dünyayı görüp gelen, insanca özgür haklara sahip olmanın ne demek olduğunu anlayan insanlarda (bayanlar özellikle) pekde memnun değiller, o tarz sıkı bir yönetim halk tabakasından her an bir kopma yaşayabilir.

Aiiyy nefret ederim bunu yapmaktanda, aklıma geliverdi birden :blm:

http://www.radyoselam.com/h-5211-b-iran-fokur-fokur-kayniyor.html

http://www.euractiv.com.tr/ab-ve-turkiye/article/iran-karisti-15-gosterici-oldu-008294

http://www.superonline.com/haber/iranda-yine-olay-var-73391