škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lastik Yardım...

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Redneck1980

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.facebook.com/cagdasyasambursa
Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar

Uzun süredir yoktum forumda şimdi tekrar geri döndüm ve bir yardıma ihtiyacım var. konu ile ilgili kesin ve net bilgi sahibi arkadaşlar yorum yapıp yardımcı olursa sevinirim.

Aracım halen bende hiç sorun yok Maşallahı var ancak Lastiklerin birinin başına geçenlerde bir vukuat geldi O.Ç. birisi herhalde park ettiğim yeri beğenmediği için sağ arka lastiğe bıçak saplamış ve öyle usturuplu saplamış ki tamiri de mümkün olmadı. Tam Jantın başladığı yerden sokmuş bıçağı O.Ç. Neyse Allah Kimsenin Başına vermesin.

Gelelim konumuza bendeki lastikler 215.40.17 continental Ancak ben artık ince yanak lastikten doydum (bıkkınlık geldi) Konfor çok kötü en ufak çukurları da hissettiriyor. Bu yüzden 1 tane aynısından alacağıma 4 adet 195.65.15 alayım diyorum.

Sizden Ricam Jant ölçülerini netleştirmeniz 5*100 diye biliyorum doğrumu ? ve bilmem gereken ölçü yada başka bir şey var mı jant ile ilgili ?

Son olarak Lastik marka modeli de önerirseniz sevinirim sizinde malumunuz bu sektör deniz derya çok çeşit var kafam çok karıştı fiyat olarak ta çok uçmamam gerekiyor.

Teşekkürler...

Çevrimdışı Ozan SARAÇ

• RSS 99
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
17 inc janta 15 inc lastik takamazsınız, aksi durumda yeni jant gerekir ki lüzumsuz olur. Yanak genişliğini artırmak için 205/50/17; yetmezse 205/55/17..

Çevrimdışı Redneck1980

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ozan SARAÇ;592395
17 inc janta 15 inc lastik takamazsınız, aksi durumda yeni jant gerekir ki lüzumsuz olur. Yanak genişliğini artırmak için 205/50/17; yetmezse 205/55/17..

Ben Yanlış anlaşıldım sanırım 17 inç janta 15 inç lastik takılamayacağı konusunda aynı fikirdeyim.. :)
ancak ben konfor arıyorum tekrar söylüyorum ben jantları zaten değiştireceğim ancak lastikler konusu netleşemedi kafamda.
bir de jant bijon aralığı ölçülerini soruyorum.

Çevrimdışı mcb951

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle geçmiş olsun. Bijon aralığınız 5x100. Lastik olarakta tyreviews.com sitesinden istediğiniz ebat için yapılan testlere ve kullanıcı yorumlarına bi gözgezdirin derim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Ozan SARAÇ

• RSS 99
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Redneck1980;592410
Ben Yanlış anlaşıldım sanırım 17 inç janta 15 inç lastik takılamayacağı konusunda aynı fikirdeyim.. :)
ancak ben konfor arıyorum tekrar söylüyorum ben jantları zaten değiştireceğim ancak lastikler konusu netleşemedi kafamda.
bir de jant bijon aralığı ölçülerini soruyorum.

Yanlış anladığıma sevindim :) konforu etkileyen lastik yanak yüksekliği aslında, jantı değiştirmenize gerek yok hem 17 inc ile daha güzel görünür.

Verdiğim ölçülerdeki lastikler daha yumuşatır arabanın süspansiyonunu.

Çevrimdışı Redneck1980

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
225 45 17 lastik aldım 2 kar lastiği 2 mevsimlik lastik araba biraz daha yükseldi.. :)  
Şimdi konfor çok daha iyi memnunum. Jantlarıda değiştirmeye gerek kalmadı gayet güzel oldu..

Çevrimdışı Arai

• Bahtsız
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bugün 17" jantları söktürüp 15" janta geçmiş birisi olarak sorularınız olursa cevaplayabilirim :)

15" çelik jantta lastik ölçüleriniz 185 - 60 R15
jant ölçüleriniz 5x100 38 ET

bugün fazla deneme şansım olmadı ama ufak çukurlarda bile aracın takırt diye vurma sesi gitti normal geçip gidiyorum.
ekonomik yönden bakarsak 17" çelik janta göre olan lastiklerin fiyatı 470-510 lira arası. yani 4 adet kış lastiği almak için 2.000 tl vermem gerekiyordu. Aynı marka ve model lastiğin 15" jant için olanının fiyatı 185 TL
4 adet CMS çelik jant + 4 adet bridgestone lm001 kışlık lastiğe toplamda 1.550 lira verdim. bence hem konfor hem de ekonomik olarak 17" jantlar malesef çok sıkıntılı.

Dipnot: Eğer 17" lastiklerinizde bir sıkıntı yaşarsanız cidden büyük problem çünkü aracı aldıktan 10 gün sonra kaza yaparak ön sol lastiği yardım üzerinde standart takılı gelen Bridgestone Potenza lastiği türkiyedeki hiçbir bayide bulamadım Bridgestone müşteri temsilcisi de aradı hiçbiryerde yoktu. Hepsiburada dan sipariş verdim sadece orada vardı onunda tanesinin fiyatı 470 TL. Dün tam 2. ayı doldu ve ön lastik meme yapmıştı üstelik hiç kaza maza da yapmadığım halde. Normal yollardaki çukurlara girmekten olmuş dedi servis. Ve yine servis kendisi 15" e geçmeni öneririm 17 de lastikler çok ince Türkiye yol şartlarında bu lastikleri sorunsuz sadece otobanda kullanırsın dediler.

bunlar da yeni jantlarımın takılmış hali

Çevrimdışı Redneck1980

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sağ ol Hocam Seninkilerde güzel görünüyor ancak ben o işi çözdüm 225 45 17 lastik aldım konfor baya bir arttı şimdilik iyi durumda icap ederse söylediklerini değerlendireceğim.