škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Ufak Çizik ve Boya Sökülmeleri

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Firzen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Tekrar merhaba arkadaşlar. Orayı ufak sulu boya fırçasıyla hallettik artık gözüme batmıyor.

Ama!!! Yeni bi mevzu başıma geldi ve çok üzüldüm. Kapalı otoparkta aracı yanaştırırken kolona sürttüm ve sağ arka çamurluğu üstü göçüksüz çizildi :(

Olay anında görüntü şu şekilde:

Servise gittim hemen biraz pasta sürdü ama bu şekilde olacak değil, boyayalım dediler, henüz karar vermedim. Şu an ki durumu da şöyle:

Sizce ne yapmalıyım arkadaşlar lütfen yardım edin :(

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Firzen;594106

Sizce ne yapmalıyım arkadaşlar lütfen yardım edin :(

Geçmiş olsun. Bu kısım için tek çare rötuş, başka seçenek gözükmüyor gibi. Naçizane tavsiyem bu kadar pimpirikli olmayın. Sakınan göze çöp batar her zaman. Tekrardan geçmiş olsun.

Rahat olun, gerisi hallolur.

Çevrimdışı Firzen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;594109
Geçmiş olsun. Bu kısım için tek çare rötuş, başka seçenek gözükmüyor gibi. Naçizane tavsiyem bu kadar pimpirikli olmayın. Sakınan göze çöp batar her zaman. Tekrardan geçmiş olsun.

Rahat olun, gerisi hallolur.

Merhaba hocam sağolun çok. Yalnız o bölgede ufak tefek birçok çizik var rötuş olur mu? Bir de servise gittiğimde adam rötüş için tabaka kalır dedi. Zımparalayıp verniklemiyor musunuz diye sordum hayır sadece sulu boya fırçasıyla yaydırıyoruz dedi. Bunlar rötuş olayını mı biliyor yoksa olay sadece bundan mı ibaret?
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2016, 18:33:04 Gönderen: Firzen »

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Firzen;594111
Merhaba hocam sağolun çok. Yalnız o bölgede ufak tefek birçok çizik var rötuş olur mu? Bir de servise gittiğimde adam rötüş için tabaka kalır dedi. Zımparalayıp verniklemiyor musunuz diye sordum hayır sadece sulu boya fırçasıyla yaydırıyoruz dedi. Bunlar rötuş olayını mı biliyor yoksa olay sadece bundan mı ibaret?

rötuş sadece boyayı fırçayla tatbik etmekten ibarettir. zımpara uygulanan bir rötuş varsa da ben bilmiyorum. vernik sadece parça boyanırsa kullanılır ve tüm yüzeye atılır. noktasal vernik atılmaz. araba satma jargonunda kullanılan lokal boyalı tabiri tamamen yalandır.. boya lokal olsa bile vernik, tüm çamurluğa ya da tavana ya da kapıya atıldığından parça aslında tümden boyanmışla aynı hesaba gelir.

Son sürtme olayına gelirsek. böyle ufacık birşey için parça boyatmaya değmez zaten çizikler fazlasıyla yokolmuş. fircayla sadece kalın çizgilere rötuş yapın zaten göze batmayacak hale gelir iyiden iyiye, parçayı boyatmak sadece boya parası olarak vereceğiniz 200-300 tl ile sınırlı kalmayacak değer kaybıyla beraber size zararı 1700-1800 tl olacaktır. parça boyatmanın şu minik hasar için şahsım adına gereksiz hatta zararlı olacağını düşünüyorum. tekrar geçmiş olsun
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2016, 19:44:01 Gönderen: Eray Güler »

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam sürtük olan kısmın tamamına tırnak giriyor mu? Tırnak girmeyen yerler varsa polish ile hallolur, tırnak giren yerle ise benim tavsiyem hafif zımpara (boya çapakları alınması ve pürüzsüz hale gelmesi için) rötuş, zımpara en sona tekrar polish. Forumun sağ üst köşesinde detailturkey yazıyor üzerine tıklayarak daha fazla bilgi alabilir ve şehrinizdeki herhangi uygulama merkezinden yardım alabilirsiniz bu gibi işleri servis yapamaz.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Boyamadan olmaz orasi gecmis olsun.

Bide amma ALİNTİ yapmissiniz arkadaslar cokmu gerekli. Konu belli soyleyen belli.

Çevrimdışı Firzen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Boya için de şu c sutunun yarısından hani arabayı ikiye ayıran hat var ya oradan aşağısını boyarız dediler. Bu kadar küçük bir şey için böyle büyük bi boyama ne kadar doğru?

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Firzen;594164
Boya için de şu c sutunun yarısından hani arabayı ikiye ayıran hat var ya oradan aşağısını boyarız dediler. Bu kadar küçük bir şey için böyle büyük bi boyama ne kadar doğru?

renk ve ton farkı oluşmasın diye yapılıyor. boyacı dilinde "geçme" derler.

Çevrimdışı Firzen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bunu autoking de yapamazlar mı? Daha 3 haftalık araç sağ arka çamurluğun komple boyatılması ne denli doğru?

Çevrimdışı Corvette.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benimde ön tampon altına doğru var ince 2-3 cm boya kalkmış ama yaptırmayı düşünmüyorum. Nazarlık olarak kalsın.

Ama sol ve sağ kapıda çok ufak bir göçük var çapı yaklaşık 3-4 cm avm otoparkında kapı açarken vurmuşlar, birinide gece karanlık ben kapı açarken kaldırıma çıkmasınlar diye birşey koymuşlar ona çarptım hafif ama hemen yamuldu. Zeytinburnunda bir göçükçü ile görüştüm tanesini 50 TL'ye yaparız dedi.

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Firzen;594199
Bunu autoking de yapamazlar mı? Daha 3 haftalık araç sağ arka çamurluğun komple boyatılması ne denli doğru?

bu ilk aracınız mı ? bence fazla üstüne düşüyorsunuz. Allah beterinden saklasın ama her ufak çizik için araba boyatılsaydı piyasa "komple boyalı" arabalarla dolardı bende böyleydim zamanında bir süre sonra gözünüze bile gelmiyor. trafikte kaza yapıyoruz sağa sola sürtüyoruz illaki bi şekilde birşeyler hep oluyor ve olmaya devam edecek. hem vereceğiniz paraya yazık hem de aracın değer kaybetmesine. ben şu an bu aracı sizden satın alsaydım pazarlık konusu bile etmezdim ama boyatmış olsaydınız pazarlık ederdim.
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2016, 17:19:09 Gönderen: Eray Güler »

Çevrimdışı Firzen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Evet ilk aracım Eray bey dediğiniz gibi fazla üstüne düşüyorum ama istemsizce siz de doğal karşılarsınız ki yeni olduğu için içim acıdı diyebilirim :) bugün maltepe autoking e gittim kaskoyu deldirmeden mini onarım ile yakıt deposu kapağının  aşağıda kalan kısmını boyarız dediler servisin de bana söylediği gibi. Şimdi soru şu daha bir ayı bile dolmamış aracı kasko delinmeden böyle ufak bi bölge için boyatmak ne denli doğru? İleride satarken alıcı için bi sıkıntı oluşturur mu?

Çevrimdışı Corvette.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ufak detayları boyatmak satarken sıkıntıya sokar bence, Sonuçta hepimizin başına geliyor çiziyorlar çarpıyorlar bence ufak şeylere boya ile pek müdahale etmemek gerekir. Biraz daha büyük olsaydı yaptırın derdim sonuçta 55-60 bin tl lik araba, öyle çirkin dolaştırmamak gerekir. :)

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Firzen;594289
Evet ilk aracım Eray bey dediğiniz gibi fazla üstüne düşüyorum ama istemsizce siz de doğal karşılarsınız ki yeni olduğu için içim acıdı diyebilirim :) bugün maltepe autoking e gittim kaskoyu deldirmeden mini onarım ile yakıt deposu kapağının  aşağıda kalan kısmını boyarız dediler servisin de bana söylediği gibi. Şimdi soru şu daha bir ayı bile dolmamış aracı kasko delinmeden böyle ufak bi bölge için boyatmak ne denli doğru? İleride satarken alıcı için bi sıkıntı oluşturur mu?

alıcı için bir sıkıntı oluşturmaz ama sizin için oluşturur :) birincisi daha ucuza satarsınız. 2. si yalan yok bu araçların piyasası malesef çok revaçta değil. zaten satılması akranlarına göre kolay olmayan bir aracında heryerını boyatıp, değerinde satma ihtimalini iyice düşürmemek gerek diye düşünüyorum. ayrıca şimdi bunu boyatırsınız önümüzdeki ay başka birşey çıkar, ondan sonra başka birşeyler daha çıkar. bu böyle malesef. problem herzaman sizde olmuyor adam ters yönden gelir çarpar, parkettiğiniz yerde sürter kaçar. çocuklar top oynar şut çeker göçer. üstüne çıkarlar çizerler. bunlar ufak tefek şeyler. aracın dış görünüşüne alıştığınızda boşa boyatmışım okadarcık şey için diyeceksiniz. dediğim gibi rötuşla hallolduğu kadarını yapmak en mantıklısı bence. adamlar parçayı boyatmamak ve ilanda boyasız diyebilmek için kaputun üstüne cisim düşmüş diyelim.. göçüğünü bile düzelttirmeden o şekilde satmaya çalışıyorlar. 86 model şahini almaya gelen adam boya var mı diye soruyor bu memlekette. tahmınımce siz de 3-4 yıl binip satacaksınız. satarken kazasız boyasız demek var. birde sağı solu boyalı demek var. 10 kişi arayacaksa 3 kişi arar. onlarda pazarlığın dibine vururlar. aynısını çizildiğinde de yapmaya çalışırlar öyle tipler, onlarla zaten pazarlık falan yapılmaz ama diğer 7 kişiyi kaçırmamak aracı değerinde satma ihtimalinizi arttırır. 43 bin tl ye satışa çıkardığım aracımı (piyasa değeri o) 32 bin tl veririm diye arayan çıktı. sever misin sabaha mı bırakırsın. başından beri anlatmaya çalıştığım şey; bu denli kendini dünyanın en akıllı yaratığı zanneden arkadaşların eline koz vermemeniz.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Firzen;594289

Hocam herkesin ortak fikri boyatmamanız yönünde. Soruyu 5 farklı şekilde soruyorsunuz :)