škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni ÖTV düzenlemesi ile fiyatlarda artış ?

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FabiaElegance

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Konuyu umarım doğru yere açmışımdır; yanlış ise affola
Bilmiyorum haberiniz var mı; bir kaç gündür özellikle 1.6/2.0 ve/veya daha düşük hacimlerdeki motorlara sahip araçlarda ÖTV artırımı yapılması planlanıyor. Hedeflenen grup lüks araçlar deniyor; söz konusu artışın Skoda grubunu da vurması ihtimal dahilinde. (özellikle Octavia, SuperB ve Yeti)
Araç alacak arkadaşlara duyurulur

Haberin ayrıntısı için buyrun;

http://www.hurriyet.com.tr/maliyeye-otoda-dev-otv-yetkisi-40262081
« Son Düzenleme: 30 Ekim 2016, 23:14:10 Gönderen: FabiaElegance »

Çevrimdışı emrsln

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bence vurmaz skodayı vurur ise renault opel vb.lerinide vurur o zaman kıyamet koparır firmalar.Bence hedef mercedes audi bmw gibi markalar...

Hem öyle olursa 2. El fiyatlarıda vergiyle orantılı fırlar.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Büyük ihtimalle araçların vergisiz ülkeye giriş fiyatları üzerinden işlem yapılacaktır bunda skoda veya x marka diye kısıtlayamayız.Mercedesin zaten vergisiz giriş fiyatı yüksek bununla beraber sınıfına görede ekstra bir vergi koyacaklar gibi görünüyor.Olumlu olarak 1.0-1.2 motorların C sınıfında fiyatları düşebilir.C sınıfı 2.0 motorlu araçlarında fiyatlarında düşme bekliyorum D sınıfında ise biraz zamlanabilir.

Çevrimdışı FabiaElegance

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;594893
Büyük ihtimalle araçların vergisiz ülkeye giriş fiyatları üzerinden işlem yapılacaktır bunda skoda veya x marka diye kısıtlayamayız.Mercedesin zaten vergisiz giriş fiyatı yüksek bununla beraber sınıfına görede ekstra bir vergi koyacaklar gibi görünüyor.Olumlu olarak 1.0-1.2 motorların C sınıfında fiyatları düşebilir.C sınıfı 2.0 motorlu araçlarında fiyatlarında düşme bekliyorum D sınıfında ise biraz zamlanabilir.

Aynı fikirdeyim, markadan çok segment olarak düzenleyecekler gibi görünüyor vergi oranlarını.
Ben bu yeni ÖTV düzenlemesini biraz şöyle anladım; devlet diyor ki motor hacmi düşük araç tercih ederek vergiden kaçınamazsın. Eğer sen üst sınıf bir araca binmek istiyorsan aldığın aracın motor hacmi düşük de olsa X kadar ÖTV'yi ödeyeceksin.
Bu noktada devletin hedeflediği sınıf önemli ve devletin hedefleyeceği sınıflar arasında Octavia, Yeti ve SuperB'nin bulunduğu sınıflar da olabilir. Diğer taraftan bu araçların motor hacminin küçük olması sebebiyle devlet zaten düşük MTV toplayabiliyor; ÖTV artışı yoluyla MTV'den elde edemediği vergi gelirini telafi etmek de isteyebilir.
Tabi bunların hepsi teori, ötesini bekleyip göreceğiz.
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2016, 02:26:18 Gönderen: FabiaElegance »

Çevrimdışı Swift

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Devletteyim, vergi işleriyle ilgim yok ama zihniyeti az çok biliyorsam olacak olan şu. Bugünki toplam hasılatın altına düşmeyecek şekilde bir düzenleme yapılır. "Düzenleme" yapılırken gelirleri artıracak ufak geçirmeler de ihmal edilmez. Sonuç olarak, göstermelik bir kaç ufak indirim dışında fazlasıyla zam gelecektir.

2016'daki kötü ekonomi yüzünden gelecek yıl vergi gelirleri zaten düşecek. Harıl harıl para aranırken kimse indirim beklemesin. Ben şahsen araç fiyatları bu seviyelerde kalsın razıyım.

Çevrimdışı Ozan SARAÇ

• RSS 99
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Swift;594914
Devletteyim, vergi işleriyle ilgim yok ama zihniyeti az çok biliyorsam olacak olan şu. Bugünki toplam hasılatın altına düşmeyecek şekilde bir düzenleme yapılır. "Düzenleme" yapılırken gelirleri artıracak ufak geçirmeler de ihmal edilmez. Sonuç olarak, göstermelik bir kaç ufak indirim dışında fazlasıyla zam gelecektir.

2016'daki kötü ekonomi yüzünden gelecek yıl vergi gelirleri zaten düşecek. Harıl harıl para aranırken kimse indirim beklemesin. Ben şahsen araç fiyatları bu seviyelerde kalsın razıyım.

Ben yazacaktım, siz güzel izah etmişsiniz; maalesef aynı fikirdeyim..

Çevrimdışı neehot

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bu kadar insanın cebindekine göz dikmek olmaz ya. Hadi yüksek hacime insanlar binmesin, üretmediğimiz yakıtı millet olarak daha az kullanalım gene de yüksek hacim alıyorsa o ihtiyaç fazlası olduğundan yüksek vergi ödesin ozaman diyebilirsin de bu ne şimdi? Hayır zaten saçma olan ötv iken bir de ÖTV'nin KDV'sini de alıyorsun. Araç internete bağlanabiliyor diye TRT payı da var mı acaba? Bu kadar çok cebe göz dikmek olmaz ya. Devlet nereden para bulacağını şaşırmış. Millet hiç alışveriş yapmazsa noolacak? Millet ne güzel 2 yılda 3yılda hadi bilemedin 5 yılda bir araç değiştiriyordu, sektörde bir hareket oluyordu. Şimdi adam jettasını satıp jetta mı alsın? Eskiye dönüş başlar. Ben ilk aracımı lüks olsun diye 13yıllık Volvo s80 almıştım. Gene lüks araç istiyorsam gidip 15yıllık Mercedes falan bakacağım herhalde. İşte bu mantık da 2.eli yükseltir. Sabah sabah dellendim[emoji51][emoji51][emoji16]

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: neehot;595052
............ Hadi yüksek hacime insanlar binmesin, üretmediğimiz yakıtı millet olarak daha az kullanalım gene de yüksek hacim alıyorsa o ihtiyaç fazlası olduğundan yüksek vergi ödesin ozaman diyebilirsin de bu ne şimdi?.....................
 Araç internete bağlanabiliyor diye TRT payı da var mı acaba? ......................
. Devlet nereden para bulacağını şaşırmış. Millet hiç alışveriş yapmazsa noolacak? Millet ne güzel 2 yılda 3yılda hadi bilemedin 5 yılda bir araç değiştiriyordu, sektörde bir hareket oluyordu. Şimdi adam jettasını satıp jetta mı alsın? Eskiye dönüş başlar. Ben ilk aracımı lüks olsun diye 13yıllık Volvo s80 almıştım. Gene lüks araç istiyorsam gidip 15yıllık Mercedes falan bakacağım herhalde. İşte bu mantık da 2.eli yükseltir. Sabah sabah dellendim[emoji51][emoji51][emoji16]

Amaç her ne kadar emisyonu düşük arabayı cazip tutmak olsa da asıl amaç tabii ki devlete gelir elde etmek, uygulama mantıklı, 1,6 fabia ile 1,6 BMW, merso gibi arabaların ötvsi de mtv si de aynı olmamalı...
teknoloji geliştikçe motor hacimleri küçülüyor ve güçleri artıyor,

eskiden adamlar 1,6 lt yi bile küçümserlerken şimdi 0,9- 1,0 lt gibi hacimlere 100BG üzerinde güç yüklüyorlar ve bu motorları A, B gibi segmentlere değil; C ve üzerindeki lüks segmente koyuyorlar.
TRT payı da, bandrolü de var zaten verginin içinde...arabada radyo olduğu için.

Devlette bu kadar memur alınmış, işleri maaşlarının karşılığını vermek olduğuna göre bu şekilde gelirleri arttırmak durumundalar, bir hanede 3 tane araba olacaksa, bu gibi yükten kaçmaları da olamaz, eşeğe binen, yellenmesine katlanır.

Devletin başka gelir kaynağı olmadığına ve vatandaş da bu kadar lüks tüketimi sevdiğine göre uygulama doğrudur.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı neehot

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;595061
Amaç her ne kadar emisyonu düşük arabayı cazip tutmak olsa da asıl amaç tabii ki devlete gelir elde etmek, uygulama mantıklı, 1,6 fabia ile 1,6 BMW, merso gibi arabaların ötvsi de mtv si de aynı olmamalı...

teknoloji geliştikçe motor hacimleri küçülüyor ve güçleri artıyor,

eskiden adamlar 1,6 lt yi bile küçümserlerken şimdi 0,9- 1,0 lt gibi hacimlere 100BG üzerinde güç yüklüyorlar ve bu motorları A, B gibi segmentlere değil; C ve üzerindeki lüks segmente koyuyorlar.

TRT payı da, bandrolü de var zaten verginin içinde...arabada radyo olduğu için.

Devlette bu kadar memur alınmış, işleri maaşlarının karşılığını vermek olduğuna göre bu şekilde gelirleri arttırmak durumundalar, bir hanede 3 tane araba olacaksa, bu gibi yükten kaçmaları da olamaz, eşeğe binen, yellenmesine katlanır.

Devletin başka gelir kaynağı olmadığına ve vatandaş da bu kadar lüks tüketimi sevdiğine göre uygulama doğrudur.

Yani diyorsun ki bizim memlekette kalite lükstür, kaliteli birşey kullanacaksan vergisini vereceksin . Eyvallah. Dört teker neyime yetmiyor, ayağımı yerden kesiyor ya yeter. Haklısın. Eğer fiyata göre vergilendirme gelecekse belirledikleri fiyat altında kalmak için bazı araçlarda aksesuar eksiltme yöntemi uygulanacaktır. Mesela bixenon iptal veya koltuk ısıtma soğutma hayal.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: neehot;595064
Yani diyorsun ki bizim memlekette kalite lükstür, kaliteli birşey kullanacaksan vergisini vereceksin . Eyvallah. Dört teker neyime yetmiyor, ayağımı yerden kesiyor ya yeter. Haklısın. Eğer fiyata göre vergilendirme gelecekse belirledikleri fiyat altında kalmak için bazı araçlarda aksesuar eksiltme yöntemi uygulanacaktır. Mesela bixenon iptal veya koltuk ısıtma soğutma hayal.

Eksiltsinler, isteyen siparişle ve de extra ödeme yaparak ekletsin istediği donanımı...

Çevrimdışı neehot

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;595066
Eksiltsinler, isteyen siparişle ve de extra ödeme yaparak ekletsin istediği donanımı...

Neyse zaten ben yırttım bu artıştan. Bizim araçlarda(3) tüm özellikler mevcut ve yeni alındığı için daha 5sene değiştirmesek çok mühim değil. 5 sene sonra da kim öle kim kala. Para biriktirip daha iyi arabayı almayı düşünenler düşünsün. Ödesinler. Ha bu arada millet jip ayağına pikap alıyordu devlet buna da el atmış, yok öyle kaçmak vereceksin.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: neehot;595072
Neyse zaten ben yırttım bu artıştan. Bizim araçlarda(3) tüm özellikler mevcut ve yeni alındığı için daha 5sene değiştirmesek çok mühim değil. 5 sene sonra da kim öle kim kala. Para biriktirip daha iyi arabayı almayı düşünenler düşünsün. Ödesinler. Ha bu arada millet jip ayağına pikap alıyordu devlet buna da el atmış, yok öyle kaçmak vereceksin.

İyi ya işte, sen kurtarmışsın,hem de tüm özellikler de varmış... yeni alacaklar düşünsün bırak...
Konun da boşa gitti...

Çevrimdışı neehot

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bu memlekette başkası için iyi niyetli birşeyler düşünmeyeceksin, başkasının sesi de olmayacaksın. Sırf kendini düşünüp nasıl hallederime bakacaksın. Ben yapabiliyorum o neden yapamasın yerine ben yapayım ama o yapmasın şeklinde düşünmek lazım. Millet ben neden alamıyorum diye düşünmüyor da alana ceza verilsin derdinde. Devlet haklı zaten üretmeden açığı nasıl kapatacak? Vergiyle. E mevcut vergiler yetmiyor, ozaman yeni kalemler bulalım. Neyse gerçi millet de yolunu buluyor. Kimisi yaşı geçmiş ebeveynine rapor alıp ötvsiz araç alıyor daha lüks sevenler şirketine alıyor ödeyeceği KDV'den yırttığı gibi masrafları da gider gösterip ekstra vergisini düşürüyor. Olan bu imkanlara sahip olamayan memur kesime oluyor.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mühim olan devletin gelirinin arttırılması, daha güçlü olması...
memurun, işçinin, işsizin lüks arabaya binememesi değil...
Herkes haline göre halay çeksin.