škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni ÖTV düzenlemesi ile fiyatlarda artış ?

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı neehot

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Motor hacmi 1.6L altında olup net fiyatı 55 bin TL altında olan otomobiller için ÖTV oranı değişmedi, %45
Motor hacmi 1.6L altında olup net fiyatı 55 bin TL üstünde olan otomobiller için yeni ÖTV oranı %74 oldu.
Motor hacmi 1.6L-2.0L aralığında olup net fiyatı 160 bin TL altında olan otomobiller için ÖTV oranı değişmedi, %90
Motor hacmi 1.6 L–2.0L arasında olup net fiyatı 160 bin TL üstünde olan araçlar için yeni ÖTV oranı %120 oldu.
Motor hacmi 2.0L üstünde olup net fiyatı 200 bin TL altında olan otomobiller için ÖTV oranı değişmedi, %145
Motor hacmi 2.0 üstünde olup net fiyatı 200 bin TL üstünde olan otomobiller için yeni ÖTV oranı %168 oldu.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Net fiyat derken? ÖTV'siz KDV'siz hali mi yani? Yoksa bunların eklenmiş hali mi? Eğer ekli hali ise zaten bütün araçlar olur hemen hemen.

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: neehot;595077
Bu memlekette başkası için iyi niyetli birşeyler düşünmeyeceksin, başkasının sesi de olmayacaksın. Sırf kendini düşünüp nasıl hallederime bakacaksın. Ben yapabiliyorum o neden yapamasın yerine ben yapayım ama o yapmasın şeklinde düşünmek lazım. Millet ben neden alamıyorum diye düşünmüyor da alana ceza verilsin derdinde. Devlet haklı zaten üretmeden açığı nasıl kapatacak? Vergiyle. E mevcut vergiler yetmiyor, ozaman yeni kalemler bulalım. Neyse gerçi millet de yolunu buluyor. Kimisi yaşı geçmiş ebeveynine rapor alıp ötvsiz araç alıyor daha lüks sevenler şirketine alıyor ödeyeceği KDV'den yırttığı gibi masrafları da gider gösterip ekstra vergisini düşürüyor. Olan bu imkanlara sahip olamayan memur kesime oluyor.
İçimi kararttınız. Burası Türkiye hoşgörü memleketi. En yakın zamanda özünüze dönmeniz dileğiyle...

Çevrimdışı Nurullah55

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;595080
Mühim olan devletin gelirinin arttırılması, daha güçlü olması...
memurun, işçinin, işsizin lüks arabaya binememesi değil...
Herkes haline göre halay çeksin.

Ne yapsalar alkislarım modundan çıksanız artık. Krizden çıkmak icin vatandaşın cebindeki paraya göz dikmek yerine üretici bir ülke olsaydık ve elimizdeki kaynakları satmasaydıkda düzenleseydik keşke. Malesef özellestirme ücretleri bitti. Devletin kasasında görünen para malesef teminat altında. Yani kullanamiyoruz. Zor bir kış bizi bekliyor.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alkış tuttuğumu nereden çıkardın ki??

Yeni vergilendirme sisteminin, eskisine nispeten daha adilane maddeler içerdiğini düşünüyorum, siz düşünmüyor olabilirsiniz,

şu anki devlet yönetimine destek olmamak demek, her yaptıklarına ''yanlış'' demek değildir.
Destek olsaydım da her yaptıklarına ''doğru'' demezdim , dememek de lazım zaten...

Tanımadığınız insanlar hakkında yorum yaparken, az bilgiyle ön yargıda bulunmamanızı rica eder, iyi forumlar dilerim.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Nurullah55

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;595928
Alkış tuttuğumu nereden çıkardın ki??

Yeni vergilendirme sisteminin, eskisine nispeten daha adilane maddeler içerdiğini düşünüyorum, siz düşünmüyor olabilirsiniz,

şu anki devlet yönetimine destek olmamak demek, her yaptıklarına ''yanlış'' demek değildir.
Destek olsaydım da her yaptıklarına ''doğru'' demezdim , dememek de lazım zaten...

Tanımadığınız insanlar hakkında yorum yaparken, az bilgiyle ön yargıda bulunmamanızı rica eder, iyi forumlar dilerim.

Sen vatandaşsın devletten vergi artırımı değil indirimi beklemen lazım. Artırılmış vergiye alkış tutmak partizanlıktan öte gitmez. Kusura bakmayın. Toplum olarak artık bunlarıa aşabilmeliyiz. Her yapılan bir yerinden doğru mantığına gidiliyor. Ötv düşsün tamam düzenleme olsun 1.6 motor 50 bin tl altınada indorim yapsin ötv neden hep yukarı?

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bekleyeyim de boş boş beklemenin bana faydası ne?
Ayrıca sen öyle söyledin diye alkış tutuyorum anlamı da çıkmaz, partizanlık da...Bu olaya böyle baktığımdan dolayı, olumsuz düşünmek adına senin uydurduğun bir şey bu.
Dünya yüzünde parti kalmasa, yine de taraftarı olacağım bir parti değil zira, bakış açın ve ön yargın hâla yerinde duruyor maalesef.

Bir de bu konuyu siyasete çekmezsen sevinirim, buraya siyasi meseleleri konuşmaya gelmedik ve forum kuralları da bunu yasaklıyor, bununla ilgili uyarıların olduğu konuyu okumanı rica ederim, devamında forum yöneticisine başvurmak durumunda olacağımı şimdiden söyleyeyim.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
BU KADAR ZOR OLAYLAR GEÇİREN DEVLETİM YIKILMADIYSA HALA BİR DEVLETİM VARSA --->  ne isterse veririm. Aç değiliz açıkta değiliz vatansız değiliz. Devlet batsa arabayı görürdük o zaman... Devletimin ihtiyacı varsa alsın helali hoş olsun

Çevrimdışı Nurullah55

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FabiaYarışMavisi;595957
BU KADAR ZOR OLAYLAR GEÇİREN DEVLETİM YIKILMADIYSA HALA BİR DEVLETİM VARSA --->  ne isterse veririm. Aç değiliz açıkta değiliz vatansız değiliz. Devlet batsa arabayı görürdük o zaman... Devletimin ihtiyacı varsa alsın helali hoş olsun

Biz malımızı feda ederken diğerleri ihale üzerine ihale alarak 2 milyonluk işe 10 milyon veriliyor. Sonra vergi artır oh ne alaa.. Hepsi kayıtlarda var malesef bu işlerin içinde olan biliyor. Allah herşeyi görüyor . Diyecek bir şey yok. Ancak çekilecek büyük çilemiz var yakında. Bu çilenin sebebide bunca duruma ses etmemek olacak. Siyasete kaydı kusura bakmayın.  

Dahada cevaba gerek yok. Tartismak isteyen özelden yazabilir. Ötv zammına hayır diyerek nokta koyuyorum.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Enflasyon ve kur artışından dolayı araclara senede 6 kez zam geliyor.  Çok değil 2-3 yıla fabia bile 55 bin barajını geçecek.. Böyle saçma bir uygulama olamaz. Neresinden tutarsan tut çağ dışı. Lüks marka 1.6 motor koydu diye otvsi %74 olmaz. Lüks arabanın baz fiyatıda yüksek olduğu için fabianin verdigi vergi ile 520i nin vergisi bir degil. Oran ayni ama fiyat yuksekliginden daha fazla vergi veriyor. Devlet gelir sağlamak adına halkın cüzdanına göz dikemez. Halk zaten gerekli vergiyi fazlasıyla veriyor.

Çevrimdışı azureusecz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;595080
Mühim olan devletin gelirinin arttırılması, daha güçlü olması...

memurun, işçinin, işsizin lüks arabaya binememesi değil...

Herkes haline göre halay çeksin.

Lüks arabadan kastınız mesela benim babam Honda civic e biniyor 2006 model ve bizim için lüks. Ben kendi çapımda lüks arabaya biniyorum hatta meslektaşlarıma göre düşük bir arabaya biniyorum ancak bunu ödeyebiliyorum(tabikide çok şükür) ama devlet olarak gelir kapısını buradan sonsuza kadar açamazsınız bir yerde tıkanır. Üretelim kendi arabamızı octavia standartında koyalım çok yüksek olmayan verginizi şimdiki Octavia'nın yarı fiyatına satsan hatta 3/4 fiyatına satsan %100 kar edip kapış kapış satarsın. Hem de daha çok gelirin olur. Devletin geliri sizin bizim cebimizde kazandığımız üç beş kuruşun hortumla çekilmesiyle artmaz.
Başka bir öneri devlet araçlarının hepsini octavia yapsın ya da uygun fiyatlı az yakan bir araç yapsın gene ötv den daha çok para kazanır.

Teşekkürler

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Makam arabasi isine ben de katiliyorum. Burada bile beledeyenin altinda son model A8L.var. Buna ne gerek var acaba. Pbaraclaron kira bedeline, alim bedeline ne gerek var.

Koy bakalim.makam araclarina ekstra vergi, de ki su model 1.6lt disinda vergi %250. Gorelim bakalim neler oluyor.

Amanbu duzen cool.eskidennde boyleydi simdinde boyle ve degismez. Orta ve alt tabakanin bas ustune gec.

Çevrimdışı FabiaElegance

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FabiaElegance;594875
Konuyu umarım doğru yere açmışımdır; yanlış ise affola
Bilmiyorum haberiniz var mı; bir kaç gündür özellikle 1.6/2.0 ve/veya daha düşük hacimlerdeki motorlara sahip araçlarda ÖTV artırımı yapılması planlanıyor. Hedeflenen grup lüks araçlar deniyor; söz konusu artışın Skoda grubunu da vurması ihtimal dahilinde. (özellikle Octavia, SuperB ve Yeti)
Araç alacak arkadaşlara duyurulur

Haberin ayrıntısı için buyrun;

http://www.hurriyet.com.tr/maliyeye-otoda-dev-otv-yetkisi-40262081

Yeni fiyat listesi yayınlanmış; tüm Octavialar etkilenmiş görünüyor. 1.6 TDI DSG 102,250 - 1.0 TSI DSG 88,500 olmuş ; Allah sonumuzu hayır etsin!