škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hangi marka lastik kullanıyoruz?

Ziyaretçi · 244 · 120601

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;71507
Dunlop muhtemelen dünya tarihinin en mal lastiğidir şu çağda. Yıllardır bu forumlarda gezerim, herkes mi şikayet eder arkadaş, Emirkaan gitti kaydı parçaladı arabası pert oldu, neredeyse her kullanan anlamsız kaymalardan şikayetçi...

Ve son bomba, kuzenim 0 km aldıkları Toyota Corolla ile İstanbulda bağlantı yolunda kayıp bariyere burundan girmiş, temiz kullanıcıdır. Lastikler mi? Tabi ki Dunlop :D :D

Arabayı bende denedim Dunlopları ile. 5 sene/50.000 km lik Contilerimden farkı yok :++: :++: :++: :++:

(Memnun olanları tenzih ederim ama memnun olanda arabayı sırf yürümemek için kullanıyordur :lol:)
emir seviniyordur lastiklerim dunlop die,bu sayede adam leon aldı.

mesajın bırı fazla oldu.herhaangı bırısı silinebilir mi?
« Son Düzenleme: 20 Mart 2010, 19:11:22 Gönderen: demir_01 »

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;84475
Ama hiç alamayabilirdide :p :D :)
allah göstermesin ama genede airbag die bişi var.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;84456
Peder bugün aradı ben arabayı waxlarken, "gel lan yanıma kayıp geberecen lastik alim sana" dedi, dedim ne alıcan, gut yiyir dedi (kesin tanıdığın biri kafaladı), gitmedim :++:

Şaka bi yana belki Hydra Grip olabilir. Ama henüz;

Devaaaam, 53.700 mü ne, 2005'in 47. haftası üretim.

Yaşasın EcoContact 3

Hahaha:++:

Yahu şu EcoContact 3'ün bizim ölçüye uygun olanı yok sanırım. (Gökhan Abi gelirtmişti) Ama gerçekten merak ettim; anlattıklarına göre tam istediğim özelliklere sahip.:) (ve de hiç takmayacağım havadan civadan dezavantajlara)

Bir de Premium Contact 1/2 olayı var tabii... Yalnız Gökhan Abi o konuda da Premium Contact 2'sinden memnun olmadığını belirtince iyice şaşırdım; açıkçası kafam karıştı...
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
(önceki mesajını yeni gördüm)

Valla Serkancığım, sürekli testlere bakıp bir şeyler düşünüp şekillendirmek güzel, güzelde öyle olmuyor vallahi. Yav kaç kişiden okudum, sayısı belli değil, eş-dost-akraba... Testi iyiyse bilemem yani, öyledir o zaman ne demeli Dunlop için. Tamam yani.

EcoContact 3 olayına gelince hala her Allah'ın günü binmekteyim. 54 bin km yi devirdim aracımla, bu lastiklerle ve hala Gazi Mahallesinde o dana bacağı doldurmaz çukurlara düşerim arada, sopaya kafana vurmuşlar efekti gelir konsoldan :hanz: Lastik bana mısın demiyor. 60.000 kadar inşaallah gidesim var dayanırsa. Hiç çıkarıp atasım yok böle memnun olduğum bi lastiği.

İşin özüne girersek EcoContact 3'ten sonra başka bir markaya atlamak bir yana, başka bir markanın ortalama lastiğini bile asla almam. Michelin Energy veya GY DuraGrip gibi aman aman yok o paraları veremem öle herkesin ayağındaki ayakkabıya. Pirelli Cinturato P6 alasım vardı bi aralar, belki onu düşünürüm Eco 3 haricinde, ama 65 yanak 86 H :hanz: 82 si ucuz onu alman :lol:

5 sene/60.000 km gidiyor desek EcoContact 3 için, (160-175 TL civarı fiyatları görüyorum, daha ucuza elbette vardır ama piyasası bu şekil, 160 baz alayım) yıllığı 128 TL, km başına ise yakıt tüketimine bir 1,6 kuruş ekliyor, işte bu olay 10 numara. Kilometre başına lastik kendini 1.6 kuruş yiyor (0.016 TL)

Unutmadan biraz yanak tombullaştırma ile (iyi açıdan bak, hızın artar, konfor artar :hanz:) bu senin ayağına olur. (4 mevsim değil yanlış yazmışlar)

http://www.lastix.com/pinfo.asp?pid=1620
« Son Düzenleme: 26 Mart 2010, 19:29:37 Gönderen: hakanerdogan »

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Continental ECO contact3 kesin tavsiyem..Ses mes sorun etmezseniz süper ötesi lastik.Çok fazla test etme şansım olduğu için bu kadar emin konuşuyorum..Mümkün olsa kendi aracımada alıcam bundan tereddütsüz.Ama maalesef 195 55 15 ölçüsü yok :(

Premium contact1 serisi Comboda kullanıyorum.Çok sıkı tutuyor yolu.Beğenm tam.Ama gel görki benim Conti premium contact 2'lerde ne bileyim memnun değilim gibi.Tırsıyorum kullanmaya bahar geldi takasım yok :( Belki benim orjinallerin kauçuğunda var sıkıntı.Bilemiyorum.Başka arabada denesem belki kesin sonuç çıkaracağım.Ama lastikçimle konuşup deneme amaçlı yeni üretim lastik takıp test edeceğim.Ona göre yeniden alabilirim..Yoksa açıkçası pek isteğim yok..

Tabi bu PC2 hakkındaki düşüncemi baz almayın, test yapın siz yinede..EC2 için ise %100 öneririm..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;86509
(önceki mesajını yeni gördüm)

Valla Serkancığım, sürekli testlere bakıp bir şeyler düşünüp şekillendirmek güzel, güzelde öyle olmuyor vallahi. Yav kaç kişiden okudum, sayısı belli değil, eş-dost-akraba... Testi iyiyse bilemem yani, öyledir o zaman ne demeli Dunlop için. Tamam yani.

Yok abi, Dunlop'u savunduğumdan değil hani. Hele genel anlamda marka olarak hiçbir şekilde savunmam; zira bilgim yok. Ama o belirttiğim modelin karşılaştırmada elde ettiği değerler çok başarılı. Tabii direkt o modelden bahsediyor olsak bile bahsettiğim eskime, aşınma vb. nedeniyle performansta gerileme gerçekleşiyor olabilir. Ama en azından istisna olabileceğini kabul etmekte fayda var.:ok: (gene de yeni lastik alırken düşünmemekte de fayda var sanırım:++: aldığım araçta üstünde varsa kullanırım işte:sopa:)

EcoContact 3 olayına gelince hala her Allah'ın günü binmekteyim. 54 bin km yi devirdim aracımla, bu lastiklerle ve hala Gazi Mahallesinde o dana bacağı doldurmaz çukurlara düşerim arada, sopaya kafana vurmuşlar efekti gelir konsoldan :hanz: Lastik bana mısın demiyor. 60.000 kadar inşaallah gidesim var dayanırsa. Hiç çıkarıp atasım yok böle memnun olduğum bi lastiği.

İşin özüne girersek EcoContact 3'ten sonra başka bir markaya atlamak bir yana, başka bir markanın ortalama lastiğini bile asla almam. Michelin Energy veya GY DuraGrip gibi aman aman yok o paraları veremem öle herkesin ayağındaki ayakkabıya. Pirelli Cinturato P6 alasım vardı bi aralar, belki onu düşünürüm Eco 3 haricinde, ama 65 yanak 86 H :hanz: 82 si ucuz onu alman :lol:

5 sene/60.000 km gidiyor desek EcoContact 3 için, (160-175 TL civarı fiyatları görüyorum, daha ucuza elbette vardır ama piyasası bu şekil, 160 baz alayım) yıllığı 128 TL, km başına ise yakıt tüketimine bir 1,6 kuruş ekliyor, işte bu olay 10 numara. Kilometre başına lastik kendini 1.6 kuruş yiyor (0.016 TL)

İşte en önemli noktalardan birisi... Ses falan hikaye; lastik, asıl işi olan tutunmayı hakkıyla yapmalı. Bir de senin övdüğün gibi dayanıklı olmalı işte. (yani ani hasarlara karşı... yoksa belirgin performans kaybı yaşatmıyorsa zamanla aşınmasını bile pek umursamam)

Bu arada neden Pirelli P6 ? P7'yi inceledin mi hiç ? Eğer incelemediysen diye söyleyeyim: Islak zemin kralı. Kuru zeminde ortalama bir lastik. Ama ıslak zeminde hakikaten kral. Elimdeki karşılaştırmada ıslak zeminle ilgili bütün testlerde hep ilk 3'te yer alıyor. Adamlar özel olarak ıslak zemin için geliştirmiş sanırım.

Yalnız karşılaştırmada açık ara en gürültülü lastik.:boks::hanz: Bir de yuvarlanma direnci yüksek imiş; 3.9 litre yerine 4 falan yaktırabilir belki.:D

Unutmadan biraz yanak tombullaştırma ile (iyi açıdan bak, hızın artar, konfor artar :hanz:) bu senin ayağına olur. (4 mevsim değil yanlış yazmışlar)

http://www.lastix.com/pinfo.asp?pid=1620  

:++:

Malesef Hakan; bizim orjinal lastik ölçüsü 195 60 15 değil, 195 55 15. 195 60 15 kullananlar var; ama onda bile sürtmeden bahsediliyor. Verdiğin 195 65 15'i takarsam çamurluğa sığmayabilir bile.:++:

Bir de açıkçası orjinal ölçüyü değiştirmek istemiyorum. 195 55 15 gerçekten dengeli bir ölçü. Tam sınırda, yeterli bir konfor sunuyor; ama yol tutuş anlamında da gayet başarılı. En azından ben bu şekilde şartlandığım için nasıl değiştirirsem değiştireyim bir yerden kaybetmişim gibi gelecek. :D

Taban küçültüp efendice bir ayarlama yapmak mümkün. (185 60 15 gibi) Ama bunu, mantıken uygun bulduğum kış lastiğinde bile uygulamayı düşünmüyorum. 195'lik taban genişliği azaldığında gene suçluluk hissedebilirim. He; bir de görünümü bayağı darbe yiyecek.:D

Alıntı yapılan: mygokhan;86517
Continental ECO contact3 kesin tavsiyem..Ses mes sorun etmezseniz süper ötesi lastik.Çok fazla test etme şansım olduğu için bu kadar emin konuşuyorum..Mümkün olsa kendi aracımada alıcam bundan tereddütsüz.Ama maalesef 195 55 15 ölçüsü yok :(

Premium contact1 serisi Comboda kullanıyorum.Çok sıkı tutuyor yolu.Beğenm tam.Ama gel görki benim Conti premium contact 2'lerde ne bileyim memnun değilim gibi.Tırsıyorum kullanmaya bahar geldi takasım yok :( Belki benim orjinallerin kauçuğunda var sıkıntı.Bilemiyorum.Başka arabada denesem belki kesin sonuç çıkaracağım.Ama lastikçimle konuşup deneme amaçlı yeni üretim lastik takıp test edeceğim.Ona göre yeniden alabilirim..Yoksa açıkçası pek isteğim yok..

Tabi bu PC2 hakkındaki düşüncemi baz almayın, test yapın siz yinede..EC2 için ise %100 öneririm..

Yok abi; ses falan sorun değil. Az önce de belirttim; bir lastik önce asıl işini yapmalı. O iş yere tutunmaktır. Tabii fiyatı alınabilir seviyede olmalı, fiziksel dayanıklılığı yüksek olmalı (çukur, kaldırım hasarına karşı). Konfor en düşük öneme sahip.:ok:

Bizim aracın lastik ölçüleri de 195 55 15 bu arada. Roomster, Fabia II ve Cordoba olarak aynı ölçüleri kullanıyoruz.:) Teknik anlamda güzel ölçü; ama lastik çeşitliliği çok az; fiyatlar çok yüksek.

Brigstone Turanza Er300 modeli 200 liranın üstünde.:boks: Conti PreCont2 onun hemen altında.

Açıkçası elimiz biraz daha rahatlamadan bu tip "premium" lastiklere uzanamayacağız sanırım. Zaten bu seneyi de Firestone ile idare edeceğiz; ama sonraki sene için aklımda Yokohama C-drive ile Nokian var. (model konusunda emin değilim) Bunlar görece düşük fiyatlı ama fiyatına göre daha başarılı lastikler olarak görünüyor.

Premium Contact 2 konusunda ise umarım sadece bir istisna ile karşı karşıyayızdır. Yaptığım araştırmalarda güvenimi kazanan bir lastikti. Ama lastik alacağımız dönemde gene de ilgileneceğim.:ok:

Pre Cont'un başarılı olmasına da sevindim; biraz daha eski olduğu için (yanılmıyorsam) fiyatı daha düşük olacaktır sanırım.:++: Düşünülebilir.:)

=======================================

Bu arada,

Benim de hiç yazlıkları takasım yok yahu.:++: Bizim kışlıklar vallahi mükemmel tutunuyor kuru zeminde.

=======================================

O kadar yazı yazdık; başlığa bir de katkımız olsun:

YAZLIK olarak fabrika çıkışı Firestone Firehawk 700 Fuelsaver kullanıyoruz. Gayet şikayetçiyim; özellikle frenleme ve sert kalkışlarda tutunma kayıpları var. Ama gene de biraz daha tecrübelenmiş halimle bu yaz döneminde tekrar bazı denemeler yapacağım. Kesin görüşümü önümüzdeki haftalarda sunarım.

KIŞLIK olarak Marshal (yani Kumho) KW19 var. Kuru zeminde mükemmel bir tutuşu var; sırrını çözemedim.:++: (Fren, kalkış, yanal...) Karda buzda da sağlam çekişi ve duruşu var. Yalnız yanal tutunması pek başarılı değil. Ayrıca ıslak zeminde de çok başarılı olduğu söylenemez. Frenlemede pek bir sıkıntı hissetmesem de karda olduğu gibi bir yanal tutunma eksikliği var. Zaten tasarımı bile pek bir yanal tutunma iddiası sunmuyor.:hanz:

Ama bu duruma rağmen kuru zemindeki mükemmel yanal tutunmasının sırrını çözemedim hakikaten. Gerçekten yazın Firestone'dan alamadım kışın Marshal'dan aldığım kuru zemin performansını.:++:

1-2 haftaya değişecek kışlıklar yazlıklar ile... Kederliyim...:(
« Son Düzenleme: 26 Mart 2010, 21:05:23 Gönderen: SEAHAWK »
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçen gün başımızdan bi olay geçti ondan sonra söktük kışlıkları:D

Otobanda yardıray moduna girdi peder baktım 140 da sonra uğuldamaya başladı lastikler 160 a geldik aman allahım nasıl bir ses o lastik fırlayacak sandım tırstım zorla sakinleştirdim pederi:D Aradan 1 gün geçti michelinleri taktık gerçekten dünya varmış:D 180+ bassan gene ses yok normal yol sesi bile %80 gitti:ok:

Seneye kışlıklarda bakalım ne yapıcaz. .

Ben bu 195/65/15 yanağa bi türlü alışamadım acayip kalın geliyor gözüme janttanmıdır nedir :D

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;86558
14'' P7 var mı? :)

Hmmm, kem küm.:boks: Güzel soru; yokmuş.:++:
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;86553

...Zaten bu seneyi de Firestone ile idare edeceğiz; ama sonraki sene için aklımda Yokohama C-drive ile Nokian var. (model konusunda emin değilim) Bunlar görece düşük fiyatlı ama fiyatına göre daha başarılı lastikler olarak görünüyor...
O kadar yazı yazdık; başlığa bir de katkımız olsun:

YAZLIK olarak fabrika çıkışı Firestone Firehawk 700 Fuelsaver kullanıyoruz. Gayet şikayetçiyim; özellikle frenleme ve sert kalkışlarda tutunma kayıpları var. Ama gene de biraz daha tecrübelenmiş halimle bu yaz döneminde tekrar bazı denemeler yapacağım. Kesin görüşümü önümüzdeki haftalarda sunarım.

KIŞLIK olarak Marshal (yani Kumho) KW19 var. Kuru zeminde mükemmel bir tutuşu var; sırrını çözemedim.:++: (Fren, kalkış, yanal...) Karda buzda da sağlam çekişi ve duruşu var. Yalnız yanal tutunması pek başarılı değil. Ayrıca ıslak zeminde de çok başarılı olduğu söylenemez. Frenlemede pek bir sıkıntı hissetmesem de karda olduğu gibi bir yanal tutunma eksikliği var. Zaten tasarımı bile pek bir yanal tutunma iddiası sunmuyor.:hanz:

Ama bu duruma rağmen kuru zemindeki mükemmel yanal tutunmasının sırrını çözemedim hakikaten. Gerçekten yazın Firestone'dan alamadım kışın Marshal'dan aldığım kuru zemin performansını.:++:

1-2 haftaya değişecek kışlıklar yazlıklar ile... Kederliyim...:(

Serkan abi bizdede Firestone Firehawk var fabrika çıkışlı yaw bu nası bi lastiktir arabayı 2. viteste pati çektirtiyo.Kışlıklar ise bridgestone lm20 valla ses yapmasa yazında onu kullanacaz yol tutuş fevkalede:D

Çevrimdışı Falmor

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
195/55/15 Toyo Proxes T1R.
Muhteşem bi yol tutuşu var.Genelde önden kaymaya meğillidir benim araba bu lastikleri aldığımdan beri kaydıramadım daha.
Renault Clio 1.6 16V Dynamique 3K
Long Live Heavy Metal

Paint Guard

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: hakanerdogan;67219
Vay anasını, Nisan 2009'da 36.000 km de imişim, şimdi 50.000 km oldu, 9 ayda 14.000 km yol gitmişim.

İşte tam bu noktadayım 50.000 km olduk ama hala janttalar :rock1:

28 Ocak 2010 tarihinde 50.000 km imiş, şu an Nisan 2010 itibarı ile tam 55.000 km olduk. Hala janttalar.

Bu arada Nisan 2009-Nisan 2010 arası 19.000 km binmişim bir yılda. Vay anası binici olmuşum artıkın :D İlk zamanlarımda yılda max 10.000 falandı artık 20.000 e çıkmışız :D

Lastikler mi? Hala değişmeyi düşündürtmüyorlar bana kendilerini :)

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hakan bence o contiler ömrünün büyük bir kısmını istanbul yolunda sabit hız sürüşte geçirdiği için eskimiyorlar :)

hakanerdogan

• Ziyaretçi