škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kışlık Lastik Aldınız mı ? Marka Model tavsiye?

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ufaklik

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Nokian al hem sessizliği hemde çekişi gör diğerlerine dönüpte bakma bile

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ufaklik;597257
Nokian al hem sessizliği hemde çekişi gör diğerlerine dönüpte bakma bile

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aldım hocam aldım kargoda :D lastikleri taktırırken nitrojen de bastırıyımmı sizce ?

Çevrimdışı ARP55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kavih;597203
ilk bakışta fark edemeyebilirsiniz, çünki üzerinde çok küçük yazıyor Made in... diye. dikkatli bakmak gerekiyor. :)

aslında samsun'da yağan karı düşününce, kış lastiğine bile gerek yok aslında eğer çok tepe, ücra yerlere filan yolunuz düşmüyorsa.

Dediğiniz gibi biz görmeyelim diye baya küçük yazmışlar..ama made in finland yazısını gördüm..ama üretildiği  ülke olarak birşey fark edeceğini düşünmüyorum..evet aslında cok elzem ihtiyaç değil ama gezmeyi seviyorum garnizon dışında ceza yiyeceğime lastik aldım:gaz::ok:

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Nokian WR D4 için ebat tavsiyeniz nedir?. Nexen yazlık lastiklerimden çok memnun değilim ses yapıyor ve çok ince. Nokian 185/60 da var 185/65 de 15inc için. 195/65 çok mu büyük gelir bilemedim kasislerden çukurlardan geçerken daha konforlu olmaz mı bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim. Yakıt ekonomisi hepsinin ortalama C zaten de yol sesi ve cukurlardaki sarsıntısı önemli. Nokian genel olarak zaten güvenli bir lastik kötü yorum yapan ne burda ne Hepsiburada da ne de Ekşide görmedim duymadım

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jackalcarlos_18;597345
Nokian WR D4 için ebat tavsiyeniz nedir?. Nexen yazlık lastiklerimden çok memnun değilim ses yapıyor ve çok ince. Nokian 185/60 da var 185/65 de 15inc için. 195/65 çok mu büyük gelir bilemedim kasislerden çukurlardan geçerken daha konforlu olmaz mı bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim. Yakıt ekonomisi hepsinin ortalama C zaten de yol sesi ve cukurlardaki sarsıntısı önemli. Nokian genel olarak zaten güvenli bir lastik kötü yorum yapan ne burda ne Hepsiburada da ne de Ekşide görmedim duymadım

Lastik ebatınız ne ise ondan alın derim. 185 60 r15 olması lazım fabrika çıkış eğer aracınız 1.0 ambition ise.

Çevrimdışı civilkaya

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben önceki aracımda Nokian'ın 2013 yılında ürettiği modelini kullanmıştım. (WR G2 gibi hatırlıyorum yanlış olabilir) Gerek sessizlik gerek kar performansı olarak çok memnun kalmıştım. WR D4 daha da geliştirilmiştir diye düşünüyorum. Nokian'ı marka olarak tavsiye ederim.
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2016, 10:35:36 Gönderen: civilkaya »

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SinirliSürücü;597290
Aldım hocam aldım kargoda :D lastikleri taktırırken nitrojen de bastırıyımmı sizce ?

Nitrojenin açıklamasını okumuştum bir yerde. öncelikle nitrojen bildiğimiz azot imiş. yani soluduğumuz havanın zaten %70'ten fazlası nitrojen yani azottur. araç lastiklerine konulmasındaki temel amaç azotun atomlarının ya da moleküllerinin (kimyam hiç yok azot element mi bileşik mi bilemiyorum:) )
oksijen atomlarından daha büyük olması, bu sebeple de lastiğin sağından solundan kaçan havayı azaltıyor olması imiş. yani lastik havalarını daha geç arayla kontrol etmeye yarayan bir şey. ayrıca oksijen içermediği için sıcak soğuk farkında lastik havaları da değişkenlik göstermiyor. Ekstra para verilerek nitrojen bastırma işlemi yapılacaksa paranıza kıymayın. opet lerin birçoğunda bu hizmet var zaten.. lastiğin havasını %30 a indiriyor cihaz ardından nitrojenle dolduruyor ve bedava :)

Çevrimdışı bekomach

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Eray Güler;597363
Nitrojenin açıklamasını okumuştum bir yerde. öncelikle nitrojen bildiğimiz azot imiş. yani soluduğumuz havanın zaten %70'ten fazlası nitrojen yani azottur. araç lastiklerine konulmasındaki temel amaç azotun atomlarının ya da moleküllerinin (kimyam hiç yok azot element mi bileşik mi bilemiyorum:) )
oksijen atomlarından daha büyük olması, bu sebeple de lastiğin sağından solundan kaçan havayı azaltıyor olması imiş. yani lastik havalarını daha geç arayla kontrol etmeye yarayan bir şey. ayrıca oksijen içermediği için sıcak soğuk farkında lastik havaları da değişkenlik göstermiyor. Ekstra para verilerek nitrojen bastırma işlemi yapılacaksa paranıza kıymayın. opet lerin birçoğunda bu hizmet var zaten.. lastiğin havasını %30 a indiriyor cihaz ardından nitrojenle dolduruyor ve bedava :)

Aynen dediğiniz gibi havanın %78'i azotken oksijen basamaya lüzum yok :) şu opet olayını bilmiyordum gidip en kısa zamanda arabayı azotlayım :))

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Nokian WR D4 tavsiye ederim bugün taktırdım birde 0 a 0 olcak şekilde tam balans yaptırdım yeminle 0 ses yoldan. frene basınca zıng diye yere yapışıyor. sılonom sürüş denedim 100-110 ile hiç savrulmadı.

NOKİAN YAPMIŞ AGAA

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SinirliSürücü;597560
Nokian WR D4 tavsiye ederim bugün taktırdım birde 0 a 0 olcak şekilde tam balans yaptırdım yeminle 0 ses yoldan. frene basınca zıng diye yere yapışıyor. sılonom sürüş denedim 100-110 ile hiç savrulmadı.

NOKİAN YAPMIŞ AGAA

Nokia güzeldir ama bu güzelliği( WR 4D için söylüyorum.) iyi saklama koşullarında ve yaz kış değiştirme( jant üzerinde kalarak) koşulu ile bile 2 yıl sürüyor. Ses yapmıyor ama kılcal çatlamalar ve yol tutuşunda bariz düşüş gösteriyor. İki yıl sonra da  kuru havada bile frenlemede ABS devreye girmeye başlıyor.

Fiyatı ile karşılaştırıldığında  yeterli görülebilir.

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
yeterli tabiki 610 liraya 4 lastiği aldım ücretsiz kargo. 40 tl sökme + balans verdim 650 ye hallettim işi. 2-3 kış rahat idare eder beni zamanında değiştirirsem.

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fighterofdarknes;597575
DUNLOP ya da CONTINENTAL bunlardan şaşma

Neredeyse tüm marka lastikleri araçlarımda denemiş birisi olarak; Son yıllardaki lastikler ne marka olursa olsun  özelliklerini sertleşerek veya çabuk eriyerek kaybetmekte.  Bunun sebebi maalesef  toplumun ürünü çabucak tüketip yenisini almasını sağlamak.

Eskiden belli başlı ünlü  lastikler en az 4-5 sene  hatta daha fazla sürede hem efsafını korur hemde diş derinliklerini kolayca kaybetmezlerdi. Ancak günümüzde bu süre en fazla nadiren  3-4 yılı geçememekte. Daha lastikler rafta özelliğini kaybedip eskimekte.

Aynı sorun aküler için de geçerli. Velhasıl üreticiler bir an önce tüketip bitirmemiz için ürünleri neredeyse  sebze özelliklerinde üretmekteler.

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benim bu iste fikrim tam tersi yonunde aslinda.. lastik teknolojisi surekli degisiyor. Bunun sebebi ise gunluk kullanim araclarinin guclerinin eskiden uretilen araclara gore cok yuksek olmasi. Bu guc artisi lastik teknolojisini de buna uygun hale getirmeye zorluyor. Maksimum 50-70 beygirlik arabalar varken ne dogru durust patinaja kalkan araclar vardi. Ne de araca takili lastige acimasizca fren mesafesi normlari sunan kurumlar vardi. Yani isi ozetlemek gerekirse lastiginiz cok asindigi zaman nasil dikkatli hizlaniyor ve frene asilmiyoruz. Eskideki standart araclarin urettikleri gucler zaten zayif oldugundan belkide o lastikler daha yumusak ve yola optimum tutunma saglamasina gerek olmayan lastiklerdi belkide..Zaten binek otomobillerin yayginlasmasi dunyada son 50-60 yil, ulkemizde ise toplasan 30-35 yil oncesi gibi yakin bir zamana dayaniyor. Tersi ornek vermek gerekirse de su an dunya uzerindeki en hizli araclardan biri olan bugatti veyronun tanesi binlerce euro olan lastikleri o araca sadece 4 bin km dayaniyor. Hatta soyle bir durum bile var.. aracin maksimum hizinda durmadan seyahat ederseniz (400 kusur km hizla) lastikleriniz 15 dakika sonra isinmadan dolayi parcalanacaktir. Ancak bu durumu dert etmeye gerek yoktur zira o suratte 1 tam depo yakiti 12 dakika icerisinde sifira indirmis olacaksinizdir :)

Ekleme: bu arada tam tersini dusunmekle beraber sizin de haklilik payiniz olduguna eminim, hersey bizi bir tuketim toplumuna donusturmek icin yapiliyor. Elektronik cihazlar bile garanti suresi bittikten birkac ay sonra bozulacak sekilde ayarlaniyor. İphone lar yazilim guncelleyerek yavaslata yavaslata model yulseltmek zorunda biraktiriliyor. Elbetteki lastikte de durum budur. Ama benim de dikkat cekmeye calistigim nokta eski araclarda kullanilan lastikleri ayni sekilde uretip su anki arabalara taksalar her gun binlerce kaza olurdu.
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2016, 02:24:04 Gönderen: Eray Güler »

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Nokian 185/65 R15 88T WR D4
Nokian 185/60 R15 84T WR D4
Nokian 185/65 R15 88T WR D4
Nokian 185/65 R15 88H WR D4
Bir de bunların XL versiyonları mevcut. Çok fazla çeşit var ama benim 2 parametrem var;
1-2016 Fabia 1.2 TSI kullancısıyım, H 210km hız, T 190km hız ibareleriymiş, biz hangisini alırsak en ideali?.
2- Üzerindeki Nexen 185/60/15 performans olarak fena olmasa da yakıt tasarrufu yok (E sınıfı), bozuk yolda çok ses yapıyor ve çukur performansı kötü çünkü kesiti ince bir lastik.

Nokian lastiklerinin yukarda bahsi geçenler, C sınıf yakıt, A sınıfı su atma kapasitesi var. XL anladığım kadarıyla yük araçları için, 185/65 185/60 a göre daha yüksek bir lastik olduğu için daha yumuşak ve konforlu bir sürüş sunar diye düşünüyorum. Lastikten alacam ama hangisinden almam gerektiği konusunda emin olamadım yardımcı olabilirmisiniz?.