škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Soguk Havada Araba Nasıl kullanılır

onur · 25 · 13369

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı onur

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar kolay gelsin soguk havada motor ısınmadan yüksek devirde kullanırsak motora zarar verirmi? Yoksa arabanın ısınmasını beklemek zorundamıyım? Bilgi verirseniz sevinirim...

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Verir. Beklemelisiniz. Ama durduğunuz yerde uzun süre değil, zorlamadan giderek.

Çevrimdışı mxengine

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
gaza üflerek basacaksın motor 90c ye gelene kadar cok sakin sürdünmü hiç bir problem olmaz cok soguk havalarda motoru açtınmı bi 10-20 sn rölantide bekleki yag biraz motora gitsin

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sabah arabayı çalıştırırım, 10 sn kadar bekler, hafif hafif gaz vererek kalkarım.Mümkün olduğu ölçüde şirketin şubesine bazen hiç gaz vermeden viteste iken inerim :)

Şu yağlanma olayına taktım kafayı.Araba uzun süre çalışmadığında, ilk kez çalışacakkken sanki pistonlar silindirlerin çeperlerine feci sürttüğünü hayal ederim hep :D İçim gider o yüzden :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kullanım kılavuzunda (benzinli)kontağı çevirip beklemeden ağır bir şekilde yolda küçük viteste düşük gazda hareket edilerek ve yolda ısınmasını sağlayarak kullanılması salık verilmiş.Ama bende Hakan'ın dediği gibi illaki bi 30 sn falan beklerim ama yola çıkar en az 3 km 3.vitesle giderim.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Bazı zekailer görüyorum bizim otoparkta yüzlerce araba var, çalıştırıyor, durduğu yerde gazlıyor :lol: :lol:

Çevrimdışı srcn09

• Turbocharged Direct Injec
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.passatturkiye.com
Motor tam ısınmadan dikkatli gidilmesini biliyorum peki kaç Km hızı geçmemek gerekir...Babama anlatamıyorum bu durumu diyorum biraz sakin git motor ısınsın tamam gidiyor ama tam 90 derece olmadan 100-120 km lere çıkı veriyor...diyor hep yavaş yavaş gidersek motormu ısınır az basıcan hemen ısınsın :D
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2009, 21:07:51 Gönderen: srcn09 »
2008 VOLKSWAGEN PASSAT 2.0 TDI CR 140HP 6-DSG COMFORTLİNE REFLEKS GÜMÜŞ

Çevrimdışı onur

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler anladım, o zaman sabahları ben 3000 devirden fazla çıkmayım, 3. vitesten yukarı çıkmayım ısınına kadar.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: srcn09;57587
Motor tam ısınmadan dikkatli gidilmesini biliyorum peki kaç Km hızı geçmemek gerekir...Babama anlatamıyorum bu durumu diyorum biraz sakin git motor ısınsın tamam gidiyor ama tam 90 derece olmadan 100-120 km lere çıkı veriyor...diyor hep yavaş yavaş gidersek motormu ısınır az basıcan hemen ısınsın :D
onlar 'biz eski tüfekleriz biz biliriz'havasındadırlar.halbu ki kullanım kılavuzunu okumak en iyisidir.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı by wodoo

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.wjktuning.com
Favoyu rahat bi 5-10dk 2000 devirde ısıtıp öyle çıkıyordum.. Şimdiki arabayı 1dk rolantide bekletiyorum o kadar..
Çok bildimlik yaparsan, çok düşmüşlük yaşarsan.. Yok derdimlik yaparsan, dert görünce saparsın..

Çevrimdışı srcn09

• Turbocharged Direct Injec
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.passatturkiye.com
Kitapçığın neresinde yazıyor tam olarak bilmiyorum ama yine bir bakarım kitapçığa yine de babamı hep uyarıyorum dikkat etmesi gerektiğini :)  yine de çok soğukken bi 30 saniye filan araçı çalıştırıp rölantide bekletiyor mesela o sırada camını vs siliyor babama da bulaştırdım hastalığı :D
2008 VOLKSWAGEN PASSAT 2.0 TDI CR 140HP 6-DSG COMFORTLİNE REFLEKS GÜMÜŞ

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Baba %100 haksız değil, bastığı zaman tamam daha çabuk ısınır soğukken geçen zaman düşer ama daha fazla aşınma olacağıda aşikar.

Soğuk motorda her zaman için temkinli davranmak lazım.

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: by wodoo;57610
Favoyu rahat bi 5-10dk 2000 devirde ısıtıp öyle çıkıyordum.. Şimdiki arabayı 1dk rolantide bekletiyorum o kadar..

Eee OPEL farkı :)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Çalıştırır giderim hemen, motor ısınana kadar sakın sakin sürerek, gerçi ısınınca da sakin sürerim  :D

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;57583
Kullanım kılavuzunda (benzinli)kontağı çevirip beklemeden ağır bir şekilde yolda küçük viteste düşük gazda hareket edilerek ve yolda ısınmasını sağlayarak kullanılması salık verilmiş.Ama bende Hakan'ın dediği gibi illaki bi 30 sn falan beklerim ama yola çıkar en az 3 km 3.vitesle giderim.

Alıntı yapılan: hakanerdogan;57578
Verir. Beklemelisiniz. Ama durduğunuz yerde uzun süre değil, zorlamadan giderek.
Tabi durdurğu yerde motoru çalıştırırken, vitesi boşa alıp debriyajı da bırakmayı ihmal etmeyin ki, motor gibi soğuk ve yağsız olan şanzıman da yağlanmaya başlasın.:wnk: