škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

ambition ve optimal ses sistemi farkı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı haykut

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba. Ambition donanımlı yeni aracımın ses sistemini optimal ile kıyaslama imkanım oldu. Bazı düşüncelerimin ardından sizlerin de bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım olacak.
    Ön Hoparlörlardan çıkan ses kalitesi her iki pakette de aynı. Ambition paketteki Swing teypte volume fazla açılınca bozulma olabiliyor. Optimaldeki bolero teypte böyle bir bozulma yok. Ayrıca malumunuz, Optimalde arkada bir takım hoperlör seti daha mevcut (bu kıyaslamayı arkayı iptal ederek yaptım).
    Şimdi gelelim yardım talebime. Arkaya bir takım orjinal çıkma hoparlör taktırmak istiyorum. Bunun için Ambitiondaki Swing teyp uygun mudur. Değilse ne yapmam gerekir. Ayrı bir amfi mi yoksa bolero teyp mi taktırmam gerekir ?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2016, 01:45:56 Gönderen: haykut »

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam ben Ender elektonikte bagaja subwoofur taktırarak sorunu çözdüm, kapıları açtırmak istedim. Montaj esnasında teklif ettiler, kapılara da takalım mı dediler? Ayrıca amfiye gerek yok dediler. Mevcut hoparlör in dandik olduğunu Alpine nin daha iyi hoparlörlerinin 400-500e takabileceklerini söylemişlerdi o zaman.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: haykut;597661
............. Arkaya bir takım orjinal çıkma hoparlör taktırmak istiyorum. Bunun için Ambitiondaki Swing teyp uygun mudur. Değilse ne yapmam gerekir. Ayrı bir amfi mi yoksa bolero teyp mi taktırmam gerekir ?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Swing teyp uygundur, çıkış gücü  olarak anfiye ihtiyaç yok.
Bolero ile ses gücü aynı, ''ses kalitesi'' biraz farklıdır.
Bolero ile çok bir fark hissetmezsiniz.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı haykut

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
teşekkür ederim. bugün servisi aradım ve orjinal hoparlör takıp takmadıklarını sordum. şöyle garip bir cevap aldım : "bu işlemi yapamıyoruz çünkü body computer denilen elektrik kontrol ünitesine zarar verebiliyor. tüm elektrik hattı buradan geçiyor ve bu ünitedeki yazılım bu müdahalelere izin vermiyor. bu ünitenin de değişmesi gerekir bu da çok pahalı bir işlem"
sizce ne denir buna ? doğru mudur bunlar ?

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tamamen yanlış bilgi...ses tesisatı ile body computeri dediği, -comfort ünitesidir herhalde-  ilgisi yok, ayrı devrelerdir.
sizin istediğiniz devre teybin arkasındaki hoparlör soketinden başlayıp,sağ ve sola ayrılıp, 2 arka kapı hoparlöründe bitiyor, başka bir yere bağlantısı yok.
Siz hoparlörleri alın, gerisini herhangi bir oto sesçi veya elektronikçi kolayca halleder.

Çevrimdışı atoprak

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İçimden bir ses arka kapılara hoparlör kablolarının bile çekilmiş olabileceğiniz söylüyor...

Hoparlör seçerken dikkat etmeniz gerken bir konu özellikle derin yapılı hoparlör almayın... standart yuvalara sorunsuz monraj için genellikle kapı içlerine daha sığ tipte hoparlörler takılır..böylece kapı içinde, kapının dışa saçına değme veya cama çarpma gibi sorunlar oluşmaz...

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Umudunuzu kırmak gibi olmasın ama büyük olasılıkla yok.Forumda arama yaparsanız bu konuda paylaşımlar mevcut...bir çok arkadaşımız arka kapılara hoparlör montajı için kablo tesisatı da çektirdi.
örneğin;
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=20252  

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=19837    gibi...

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: haykut;597877
teşekkür ederim. bugün servisi aradım ve orjinal hoparlör takıp takmadıklarını sordum. şöyle garip bir cevap aldım : "bu işlemi yapamıyoruz çünkü body computer denilen elektrik kontrol ünitesine zarar verebiliyor. tüm elektrik hattı buradan geçiyor ve bu ünitedeki yazılım bu müdahalelere izin vermiyor. bu ünitenin de değişmesi gerekir bu da çok pahalı bir işlem"
sizce ne denir buna ? doğru mudur bunlar ?

Servisler ses sistemlerinde anlamıyorlar, sanayide yaptırın ama serviste yaptırmayın derim.  
Bence Ender Elektronikte yaptırın, işçilikleri çok iyi, adamlar sadece vw grubuna çalışıyorlar, araçları iyi tanıyorlar, söküp takarken aracınıza zarar vermezler, belki biraz fazla ödersiniz ama memnun kalırsınız. Kapılarda kablo tesisatı yok, sıfırdan döşenecek.

Çevrimdışı atoprak

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Tesisat yoksa o zaman arkadaşların dediği gibi iyi bir yere gidin. Montaj ve işçiliği iyi olsun. Araçlar yeni, orası burası tıkırdamasın daha ilk zamanlarda

Çevrimdışı haykut

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
çok haklısınız. ender elektronikten cuma gününe randevu aldım. neticeleri yazarım inş. fakat bir de şöyle bir seçenek var. octavia'nın çıkma hoparlörünü alacağım yerde jetta'nın da orjinal çıkma hoparlörü var. acaba jetta'nınkiler daha iyi midir ve octavia'ya uyar mı ? zaten ses konusundaki düştüğüm boşluğun en büyük sebebi bir önceki aracımın golf olmasıydı :)
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2016, 20:31:42 Gönderen: haykut »

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: haykut;598003
çok haklısınız. ender elektronikten cuma gününe randevu aldım. neticeleri yazarım inş. fakat bir de şöyle bir seçenek var. octavia'nın çıkma hoparlörünü alacağım yerde jetta'nın da orjinal çıkma hoparlörü var. acaba jetta'nınkiler daha iyi midir ve octavia'ya uyar mı ? zaten ses konusundaki düştüğüm boşluğun en büyük sebebi bir önceki aracımın golf olmasıydı :)

Hocam bende sizinle aynı problemi yaşadım, önceki aracım Passattı nasıl bir boşluğa düştüğümü tahmin edersiniz :) Babama Jetta aldık daha bir ay olmadı, kıyaslama yaptım. Kesinlikle Jetta'nın hoparlörler daha kaliteli. Basları tok ve belirgin. Siz bir yaptırın bakalım bende düşünüyorum. Ender bana Alpine markasını tavsiye etti mevcut hoparlörlere göre daha iyi ses alacağını garanti gibi konuştu. Benim taktırdığım sub resimlerini koydum size fikir vermesi açısından, boyutlarına göre iyi bas veriyor. Lakin halen Passat seviyesinde ses alamıyorum.
https://hizliresim.com/aEL83d
https://hizliresim.com/NEp8Ak

Çevrimdışı haykut

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
evet bu başlıkta epey sonuca ulaştık bence. son olarak, acaba jettanın hoparlörleri octavia'ya uyar mi. bunu bilen varsa bu sorunu olanlara çok yardımcı olacaktır ???

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: haykut;598054
evet bu başlıkta epey sonuca ulaştık bence. son olarak, acaba jettanın hoparlörleri octavia'ya uyar mi. bunu bilen varsa bu sorunu olanlara çok yardımcı olacaktır ???

Bunu Ender bilir

Çevrimdışı haykut

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
ender'den kasıt ender elektronik ise sordum aynı olma ihtimali var ama net birşey diyemeyiz dediler.

Çevrimdışı haykut

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
soldaki octavia, sağdaki jetta hoparlörü. jetta çok ağır, octavia ise epey hafif.
ikisi de 4 ohm. boyutlar aynı gibi fakat jetta metal kısmından birkaç mm daha yüksek. gene de uyar mı bilmiyorum. ayrıca octavia'nın soket bölümünde 2 tırnak, jetta'da 4 tırnak var. sonuçları olumlu olursa, ses kalitesinden memnun olmayanlar için ucuz ve doğal bir çözüm olabilir bu.
çoklu resim yükle] çoklu resim yükle[/URL]