škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid 1.4tdi da motor titreşiminin direksiyonda aşırı hissedilmesi

Matan · 20 · 4452

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Matan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Yaklaşık bir yıldır kulladığım aracımda 1400 ile 1600 devir aralığında, motorda yaşanan bütün titreşimler direksiyonda aşırı hissediliyor hatta ön göğüs titremeye başladı. Aracım Otomatik vites olduğundan genelde bu devir aralığında çok çalışıyor ve bu da trim seslerine neden olmaya başladı malesef.

Aslında durum, aracı ilk aldığımda bu kadar olmasada bir miktar vardı fakat ben yeni motordur düzelir diye düşünmüştüm (okuduğum internet yorumları ile) taki arkadaşımın 2014 model 1.6 tdi rapid ini kullanana kadar. Arkadaşımın aracını aynı yol güzergahında kullandım çok  az bir titreşim hissediliyor direksiyonda. Farkettim ki  11000 km de bendeki olayı kanıksamışım ve başka bir araca geçince de olayın vahim olduğunu gördüm.

Durum lastik balansı değil ondan eminim.

Aslında benim merak ettiğim 1.4 tdi motorlar 3 silindir olunca biraz değişik sesli ve titreşimli çalışıyor sanırım, bu durumu yaşayan arkadaşlar varmıdır yani genel bir sıkıntımıdır.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mehmet Bey foruma hoşgeldiniz! Forum adabı üzere tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız memnun oluruz.

Bu arada dediğiniz gibi 1.4 TDI'lar 3 silindir, sarsıntı ondan olabileceği gibi motor bağlantı kulaklarını da kontrol etmekte fayda olabilir.

Çevrimdışı nedemeklazım

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
1.4 TDI DSG aracım var. Aynı durum bende de var.
21500 KM'de araç. Yüksek devirlerde hissedilmiyor ama düşük devirlerde ben de titremeyi hissediyorum.

Bir ara servise götürmeyi düşündüm ancak Ankara'daki servisler rezalet durumda olduğundan (sağlam aracı 15.000 bakımında bozup geri verdiler) şimdilik bir işlem yapmıyorum. Ama bende de var aynı durum ve normal olup olmadığı konusunda emin değilim.

Çevrimdışı Matan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ayran_Buz;597768
Şuan kış lastiği mi var üzerinde?
Araçta kış lastiği var ama yaz lastiğindede durum aynıydı. Olay motor titreşimi, yüksek devirlerde ve hızlı giderken hissedilmiyor ama 10 veya 20 km hızlarda bile yani 1500 devir de  olduğunda bariz bir rezonans oluşuyor.
Yabancı forum sitelerinde gördüğüm kadarıyla bu durum rapidlerde olduğu gibi octavia'larda da varmış sanırım.

Alıntı yapılan: nedemeklazım;597773
1.4 TDI DSG aracım var. Aynı durum bende de var.
21500 KM'de araç. Yüksek devirlerde hissedilmiyor ama düşük devirlerde ben de titremeyi hissediyorum.

Bir ara servise götürmeyi düşündüm ancak Ankara'daki servisler rezalet durumda olduğundan (sağlam aracı 15.000 bakımında bozup geri verdiler) şimdilik bir işlem yapmıyorum. Ama bende de var aynı durum ve normal olup olmadığı konusunda emin değilim.
Ben normal olmadığı konusunda eminim, çünkü oda arkadaşmda aynı araba var, tek farkı 1.6 tdi motor  olması. Şunu net söyleyebilirimki aynı güzegahta kullandığım zaman 1.6 tdi motorlu rapidi; benim arabada direksiyonda titreşim alt devirlerde  10  birimse diğer arabada 3 birim.

Servis konusunu birebir katılıyorum çünkü bende Ankara'dayım ve malesef ben de mevcur servisle daha önce muhattap olduğumdan hiç güvenemiyorum. Zaten bu yüzden öncelikle buraya yazdım belki bir çözüm bulan olmuştur diye.

Çevrimdışı Rapid_Sedan

• Elektronik Mühendisi
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bende de 1.4 tdi dsg sedan var. Bahsettiğiniz türden "aşırı" titreşimler nazar değmesin şu an için bende yok. Aracım 25000 km yi geçti.
Yukarıda arkadaşın da dediği gibi benim de aklıma motor bağlantı kulakçıkları geldi. Kontrol etmekte fayda olabilir. Çünkü bir gün bir arkadaşın dizel focus aracına binmiştim ve biner binmez farkettim ki ön göğüs komple titriyor. Dedim ki motor bağlantı kulakçıklarını kontrol ettir, bu kadar titreme normal değil. Gerçekten de sorun orada çıktı ve titreşimi absorbe eden o parçalar yenilendi. Bu şekilde halloldu.
Servis konusuna gelince, Ankara daki servisler hakkında burada ve başka yerde olumsuz şeyler okuyunca Konya daki bayiye 15000 ilk bakımına götürmüştüm. Tavsiye ederim imkanı olanlara, işçiliklerini beğendim.

Çevrimdışı Ömer Kuzubaşoğlu

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Günaydınlar, araçta fan açma gibi bir durum varmı? Müzik sesinden v.s. farkedilemeyebilir ancak fan açtığında da ekstra titreşim olmaktadır. Benim aracım 2 gündür serviste, devirdaim pompası değişecek. nedeni 1.4 tdi spacebacklerde kronik sorunmuş. Ve benim aracımda fan açıldığında sadece titreşim artıyordu.

Çevrimdışı ahmettt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bugun teslum aldım arabayı aynı sey benim de dikkatimi çekti. 1500 1600 devir civarı ses ve titresim var. 90 sabit hızda giderken de oluyor. Nedeni ne acaba

Çevrimdışı Matan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,

Geçen hafta başı Ankara And otomotive gittim; durumu izah ettim ama adamlar yoğunluktan doğru düzgün ilgilenmediler ve servis kaydı alın bakarız dediler. Ben de yıllık bakım vakti geldiğinden hem bakım hem de titreme sorunu için servis randevusu aldım.

Sorun aklıma takıldığından perşembe günü şansımı efe otomotivde denemek istedim. Öncelikle söylediklerine göre Türkiyenin en büyük skoda bayisi olacakmış, aralık sonu itibariyle araç satışı vardı fakat servis hizmeti henüz yoktu.

Efe skoda da baş teknisyen tesadüfen dışarıdaydı ve hemen sorunu anlattım, başta and otomotive yönlendirdi ama rica edince tecrübe etmek için arabayı kullandı. Usta titreme konusunu kabul etti ama durum normal dedi ve beni ikna edemeyince birlikte 3000 km test aracını da test ettik. Malesef usta  haklı çıktı test aracında da aynı seviyede titreme vardı 1500-1600 devir bandında. Bu arada Usta 4 silindirlede titreşimin olmadığınıda ekledi.

Aslında epey uzun yazdım, işin özü ise 1.4 tdi larda 3 silindir olmasından dolayı bariz bir rezonans yani titreşim var, bu durumu örneğin konya gibi düz şehirlerde kullananlar daha az hisseder ama benim gibi Ankaranın dik yokuşlarında kullananlar çok daha fazla hissedecektir.

Son olarak benim 1.4 tdi da titreşim yok sen evham yapıyorsun diyen arkadaşlarda eminim vardır, tavsiyem 1.6 tdi rapid kullanmaları arasındaki farkı bariz hissedeceklerini belirtmek isterim.

İnşallah bu titreşimler ileride tirim sesini iyice artırmaz...
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2016, 00:36:46 Gönderen: Matan »

Çevrimdışı ahmettt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Teknisyenle tecrube ettik biz de o da aynisini bana soyledi. 3 silindir 1.4 lerin hepsi boyle diyor. Aracin herseyine baktilar cihaza baglayip surduler vs. Sorun yok. Alisacaz mi buna simdi cok sinir bozucu gercekten. Tek cikar yol devirli kullanmak heralde.

Çevrimdışı Fatih1

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar;
Benim aracımda şu anda 4000 km de ve genelde yokuşlarda aynı sorunu yaşıyorum. Başta benim takıntım diye düşündüm ama özellikle yokuşta kalkarken alt devirlerde gittikçe arttı sanki titreşimler ve ön konsolda da ses çıkarmaya başladı maalesef. Sizlerin bu işe çözüm bulmak amacıyla izleyeceği bir yol var ise eğer paylaşırsanız çok sevinirim.

Çevrimdışı josephanzel

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Fatih1;599831
Merhabalar;
Benim aracımda şu anda 4000 km de ve genelde yokuşlarda aynı sorunu yaşıyorum. Başta benim takıntım diye düşündüm ama özellikle yokuşta kalkarken alt devirlerde gittikçe arttı sanki titreşimler ve ön konsolda da ses çıkarmaya başladı maalesef. Sizlerin bu işe çözüm bulmak amacıyla izleyeceği bir yol var ise eğer paylaşırsanız çok sevinirim.

Aracınız 1.2 TSI mı ?

Çevrimdışı Fatih1

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: josephanzel;599837
Aracınız 1.2 TSI mı ?

2016 1.4 tdi dsg üstadım

Çevrimdışı law23

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Neden sordunuz TSI mi diye, benim  araç TSI bu titreşimler bende de var yokuş çıkarken düşük devirde veya dur kalklarda düşük devirlerde ,zangır zangır titriyor bide homurtu ile cikiyor motor hacmi ve aracın gücüne bağlayanlar oldu, inşallah öyledir dsg den değildir.

GM Discovery II cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı drhskose

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
selamlar. bende de 1.4tdi dsg var 5000 km'de. Başlarda titreşimleri daha fazla hissediyordum şuan ya titreşimler kayboldu ya da ben alıştım :)  yaz lastiği varken de kış lastiği varken de titreşim oluyordu. özellikle 1.5 devir civarları