škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Canımı sıkan konular

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı namre3kutuk

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,

Dün nihayet aracımı gerçek manada kullanma imkanım oldu, ancak canımı sıkan bazı durumlar var.

1)   Bu araçla kendimi acemi sürücü gibi hissediyorum. Özellikle yokuş çıkmaya çekinir oldum. Sıkıntı olmasın diye manual olarak 1’e çekmeme rağmen bazen gaz yemiyor gibi yapıyor, gaza biraz daha basınca da istediğimden daha hızlı gidiyor. Hatta dün yokuş çıkarken stop edecek gibi oldu, refleks olarak sol ayağımla hızlı bir şekilde debriyaja basmaya çalıştım, tabi debriyaj pedalı olmadığı için boşluğa bastım :)
2)   Pendik – Eskihasar arası E5’ten gittim. 80’ı geçtikten sonra, özellikle de 100’ü geçince inanılmaz bir yol sesi geliyor. Sanki tırtıklı bir yüzey üzerinde gidiyormuşum ya da ekstradan ikinci bir motor sesi varmış gibi bir ses. Müsait olunca videoya alacağım, ancak onca yıldır araç kullanırım , ilk defa yol sesi bu kadar rahatsız etti. (Araç 19 jant, üstünde Pirelli lastikler var.)
3)   Car Play ile haritalara bağlandığımda harita mavi olarak geldi. Gündüz – gece modu gibi bir ayar olup olmadığına baktım ancak bulamadım. Kabloyu çıkartıp telefon üzerinden girdiğimde harita normal görünümde ancak kabloyu taktığımda maviye dönüyor. Ama esas sıkıntı, bir süre sonra haritada bir güncelleme olunca, (yön değişikliği vs.) karakterler birbirine giriyor. Bunun çözümü var mıdır?

Özellikle ilk 2 madde ile ilgili tavsiyelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: namre3kutuk;597721
Merhaba arkadaşlar,

...1)   .............. Sıkıntı olmasın diye manual olarak 1’e çekmeme rağmen bazen gaz yemiyor gibi yapıyor, gaza biraz daha basınca da istediğimden daha hızlı gidiyor. Hatta dün yokuş çıkarken stop edecek gibi oldu, refleks olarak sol ayağımla hızlı bir şekilde debriyaja basmaya çalıştım, tabi debriyaj pedalı olmadığı için boşluğa bastım :)
2)   Pendik – Eskihasar arası E5’ten gittim. 80’ı geçtikten sonra, özellikle de 100’ü geçince inanılmaz bir yol sesi geliyor. Sanki tırtıklı bir yüzey üzerinde gidiyormuşum ya da ekstradan ikinci bir motor sesi varmış gibi bir ses. Müsait olunca videoya alacağım, ancak onca yıldır araç kullanırım , ilk defa yol sesi bu kadar rahatsız etti. (Araç 19 jant, üstünde Pirelli lastikler var.)
3)   Car Play ile haritalara bağlandığımda harita mavi olarak geldi. Gündüz – gece modu gibi bir ayar olup olmadığına baktım ancak bulamadım. Kabloyu çıkartıp telefon üzerinden girdiğimde harita normal görünümde ancak kabloyu taktığımda maviye dönüyor. Ama esas sıkıntı, bir süre sonra haritada bir güncelleme olunca, (yön değişikliği vs.) karakterler birbirine giriyor. Bunun çözümü var mıdır?

1- manuele almanıza gerek yok, gaza fazla basıp, kick -down u devreye alarak istediğiniz gibi çıkarsınız, çünkü autodayken, gerekirse 2 ye alır şanzıman ve motor yüksek devir dönmez...

2- lastik sesi olabilir, lastiğiniz yazlık ise dikine desenli ve yağmur oluğu 3 ten fazla olursa ses daha az olur...yine de ses şikayeti olursa yalıtım yaptırmak son çare...
Kış lastiği ise idare edin bence, kış lastiği, ana görevini sağlıklı yapıyorsa ses de olur mecburen...

3- I don't know...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Sultan.Baybars

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,

Dün nihayet aracımı gerçek manada kullanma imkanım oldu, ancak canımı sıkan bazı durumlar var.

1)   Bu araçla kendimi acemi sürücü gibi hissediyorum. Özellikle yokuş çıkmaya çekinir oldum. Sıkıntı olmasın diye manual olarak 1’e çekmeme rağmen bazen gaz yemiyor gibi yapıyor, gaza biraz daha basınca da istediğimden daha hızlı gidiyor. Hatta dün yokuş çıkarken stop edecek gibi oldu, refleks olarak sol ayağımla hızlı bir şekilde debriyaja basmaya çalıştım, tabi debriyaj pedalı olmadığı için boşluğa bastım :)

Hayırlı olsun güle güle kullanınız aracınızı Madde madde cevap veriyorum
1. benim ki manüel Active donanım (A) tuşu ile neredeyse sıfır geri kaçırma yaşıyorum DSG de WV cc 1.4 TSI da yaşadığını yaşadım araç karar veremiyor trafikte hemen 2 ye atıyor bende F1 vitesden düşüyordum ama buradaki en önemli nokta ne biliyormusunuz aracınıza orası şöyle burası böyle diyerek yaklaşmayın yoksa araç size onlarca sorun çıkarır az larç olun ve uyum sağlayın alışın yani tepkilerine araç sizi değil siz aracı sürün diye düşünüyorum . hala üstop eder gibi yokuşta yapıyorsa sorun olabilir servise gösterin ilginç bir sorun.
2.Bizim araçlar motor sesi veriyor kimse vermez demesin dizeller böyle  kullandığım araçları söylim siz gerisini getirin  Audi A4 WV cc WV Peugeot 308 . Renault laguna  ford focus  opel combo opel astra vs vs hepsi dizel hepsi motor sesi veriyor en az olanı Audi idi içeri gelen motor sesi onda çok farklı ildi kükreme gibi birşey alışınca hoşunuza gidiyor aracın tepkimelerini ona göre ayarlıyorsunuz kısacası araç ile konuşma kısmı diyorum ben bu duruma motorun sesine göre yol verme diyorum . Lastik sesi zemine göre değişiyor inanın bu asfaltın durumuna göre bazen öyle yolda gidiyorum ki seyir sesinden başka ses yok yani nin ni gibi geliyor uyutuyor insanı bunada alışcaksınız yollara göre ses yapar ve yapmaz
3. Car Play  hakkında fikrim yok

güle güle kullanın takıntılı olmayın yoksa araç dikkat çekici nazardan ters dönersiniz

Çevrimdışı Trakia

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Superb aracım yok ancak Pirelli lastik deneyimim mevcut.Yol sesini içeri veren bir lastik ve bir daha tövbe ettim almam.Ucuz diye almıştım Goodyear'dan sonra çok kötü gelmişti.Lastik o sorunu bir nebze de olsun düzeltecektir ancak Passat dahil tüm Volkswagen gruplarının genel problemi dış ortam sesini fazlasıyla içeri alıyorlar.

Mesela yanınızdan geçen araçların sesi fazlasıyla içeri geliyor.Tabi buna Pirelli lastiklerin performansı da eklenince sonuç fazla ses olarak ortaya çıkıyor.Lastik değiştirirseniz %30 iyileşme olacaktır seste.Diğer seslerin kesilmesi içinse kişisel tahminim kapı içi yalıtımı gerekiyor.

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
BU cüssede araçların bu kadar hafif olabilmesinin yan etkisi lastik sesi. yalıtımdan çalınmış.

Çevrimdışı namre3kutuk

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;597726
1- manuele almanıza gerek yok, gaza fazla basıp, kick -down u devreye alarak istediğiniz gibi çıkarsınız, çünkü autodayken, gerekirse 2 ye alır şanzıman ve motor yüksek devir dönmez...

2- lastik sesi olabilir, lastiğiniz yazlık ise dikine desenli ve yağmur oluğu 3 ten fazla olursa ses daha az olur...yine de ses şikayeti olursa yalıtım yaptırmak son çare...
Kış lastiği ise idare edin bence, kış lastiği, ana görevini sağlıklı yapıyorsa ses de olur mecburen...

3- I don't know...

Otopark çıkışı ya da bozuk yol gibi gaza çok basılmayacak yerlerde sıkıntı yaşıyorum, normal yolda problem yok.

Çevrimdışı Cncskn52

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,

1- Bence tamamen dsg karakteri kaynaklı bir durum devir düştüğü için titreme yapıyor ve gitmiyor gibi oluyor ancak gaza biraz daha basınca düzelir yürür gider.

2- Lastik sesi için size katılıyorum bizde de aynj jant ve lastikler var yol sesini alıyor ancak yol sesi dışında da başka bir sesi de almıyor biz katlanıyoruz eğer imkanınız varsa lastik değişimi ve yalıtım yaptırmak sorununuzu ciddi manada çözer.
 3- Car play için evet ara sıra maviye dönüyor niye döndüğüne hiç dikkat etmedim arabaya geçince bakar tekrar fikrimi belirtirim.

Son olarak bu sorunları kafanıza takmayın ve aracınızın keyfini çıkarın çok güzel bir araç aldınız.

Çevrimdışı egeyildirim

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
carplay in gece-gündüz modu var. gece modunda maviye geçiyor. farlarınız kapalıyken gündüze geçiyor olması lazım en azından bende böyle.
yol sesini 17'' cpc5 lerle bile alıyorum ben tabi aşırı değil, başka hiç bir ses duymadığım için onu duyuyor da olabilirim

Çevrimdışı namre3kutuk

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: egeyildirim;597742
carplay in gece-gündüz modu var. gece modunda maviye geçiyor. farlarınız kapalıyken gündüze geçiyor olması lazım en azından bende böyle.
yol sesini 17'' cpc5 lerle bile alıyorum ben tabi aşırı değil, başka hiç bir ses duymadığım için onu duyuyor da olabilirim

Sanırım bunun bir ayarı yok, yani farlar açıksa seve seve mavi oluyor.
Androidlerde de durum aynı mı acaba?

Çevrimdışı egeyildirim

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
ayarı vardır diye düşünüyorum. bi kurcalamak lazım bugün-yarın bakayım olmadı

Çevrimdışı hanikoduduko

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: namre3kutuk;597744
Sanırım bunun bir ayarı yok, yani farlar açıksa seve seve mavi oluyor.
Androidlerde de durum aynı mı acaba?

Anroidde de aynı. Yani farlar açıksa mavi, kapalıysa normal. Ben bir sıkıntı yaşamıyorum. Yani hava kararınca navigasyonun mavi olması daha iyi geliyor bana.

Yol sesi hepimizde var. Bendeki 18" ve Pirelli lastikler. Zamanla alıştım. Şimdi hissetmiyorum bile. Jant küçültürseniz hem konfordan, hem sesten, hem yakıttan bir miktar tasarruf olur ama sesi tamamen kesemezsiniz. Yol yalıtımı biraz zayıf.

Şanzıman konusunda şunu soracağım: ilk defa mı çift kavrama otomatik kullanıyorsunuz?

Çevrimdışı namre3kutuk

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hanikoduduko;597764
Anroidde de aynı. Yani farlar açıksa mavi, kapalıysa normal. Ben bir sıkıntı yaşamıyorum. Yani hava kararınca navigasyonun mavi olması daha iyi geliyor bana.

Yol sesi hepimizde var. Bendeki 18" ve Pirelli lastikler. Zamanla alıştım. Şimdi hissetmiyorum bile. Jant küçültürseniz hem konfordan, hem sesten, hem yakıttan bir miktar tasarruf olur ama sesi tamamen kesemezsiniz. Yol yalıtımı biraz zayıf.

Şanzıman konusunda şunu soracağım: ilk defa mı çift kavrama otomatik kullanıyorsunuz?

Aslında sıkıntı rengi değil, karakterlerin birbirine girmesi, okunmaz hale gelmesi.

Evet ilk defa çift kavrama kullanıyorum, hatta  2013 yılındaki 15 aylık Cee'd mecaramdan sonra hayatımda ilk kez otomatik vites kullanıyorum. Cee'd tork konvertörlü olduğu için bu kadar tedirgin hissettirmiyordu.

Çevrimdışı kaan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
car play tamamen farlarınızla alakalı, eğer farlarınız auto modda ise gündüz normal gece mavi oluyor. Farlarınız siz açarsanız yine mavi oluyor

Çevrimdışı namre3kutuk

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
iOS 10'da da aynı mı peki? Yurtdışı forumlarından birinde gece moduna geçmediği yazıyordu.

Çevrimdışı hanikoduduko

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: namre3kutuk;597766
Aslında sıkıntı rengi değil, karakterlerin birbirine girmesi, okunmaz hale gelmesi.

Evet ilk defa çift kavrama kullanıyorum, hatta  2013 yılındaki 15 aylık Cee'd mecaramdan sonra hayatımda ilk kez otomatik vites kullanıyorum. Cee'd tork konvertörlü olduğu için bu kadar tedirgin hissettirmiyordu.

Anroid kullanıyorum ve gece modunda karakterlerde bir sıkıntı yaşamıyorum.

Şanzıman konusuna gelecek olursak, kendimden örnek vereyim:  
2012'den beri çift kavrama kullanıyorum. 3.5 yıl EDC ve 1 yıldır DSG. İlk aldığımda ben de manuelden geçmiştim ve ilk ay sıkıntı yaşamıştım. Çift kavrama konusunda en ufak bir tecrübem ve bilgim yoktu. Hatta ikinci hafta dik yokuşta yoğun trafik dolayısıyla şanzıman ısındığı için yolda kaldım. Güç bela sağa çektim, bir süre bekleyip soğuyunca tekrar devam ettim. Sonra serviste usta ile nasıl kullanacağımı vs tek tek konuşup uyguladım. Alıştıktan sonra bir daha en ufak problem yaşamadım.
Kısacası siz de bir süre sonra alışacak ve çok rahat ayarlayacaksınız. Yokuşlarda da problem olmayacak. Endişeye mahal yok.

Naçizane şunları tavsiye ederim:
Yokuşta trafik varsa ve eğer otomatikte ayarlayamazsanız manuele alın ve birinci viteste devam edin, mümkünse ikiye geçmeyin. Kalkarken geri kaymaz korkmayın. Start stop aktif değilse, beklerken vitesi parka veya boşa alın. Durunca ayağınızı frenden çekmek isterseniz mutlaka el frenini çekili olsun.