škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

SIVI LPG hakkındaki düşünceleriniz nedir?

ARP55 · 28 · 4221

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ARP55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba iyi pazarlar öncelikle..
bizim kullandığımız araçlara takılan ve yakıt tasarrufunu %55'e kadar düşüren sıvı LPG ler hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum...arabamı alalı henüz 4 ay oldu lpg taktırmayı hiç düşünmemiştim ama yakıt tasarrufunu duyunca da bi düşünmedim dil yani;) aranızda taktıran var mı?varsa;
*LPG hangi marka ve model takıldı,çalışma sistemi nasıl? *LPG de kaç km kullanıldı? *% kaç tasarruf sağlandı? *Yaşanan sorun varsa nedir ve nasıl çözüldü? vb. benzeri konuları bizlerle paylaşabilir mi?
(Bu arada en son çıkan ve en ucuzu olarak MARJET diye bir marka var motor garantisi ile birlikte 5-6 bin arası bir fiyat veriliyor..)

Çevrimdışı SKODAFABIA3

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Forumda bi leon vardı hocam vialle lpdi yapılmıştı ve cok memnun kalmis arkadas yazılanlara göre bi araştırın derim.Takipcisiyim bu konunun :)

Çevrimdışı Savas7090

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Vallahi tasarrufu çok fazla malum yakıt fiyatları da sürekli yükselişte düşünülebilir LPG. Taktıran varsa bilgi verse müthiş olur

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
SIVI LPG de KPSS sınavı gibi olmuş terim yanlış kullaniliyor ülkede ama 2014 yilindan beri yeni otogaz sistemi olarak yayginlasmaya başladi. TSİ motorlara uygulanabilirligi ve randimanli çalismasi konusunda suphelerim var cok fazla da örnek yok degerlendirebilecegimiz. Kullanan taktiran memnun olan varsa dinlemek isteriz tecrubelerini

Çevrimdışı Erdem T.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
100 km. hızı neredeyse hiç geçmediğim halde, yüzde 90'ı trafiksiz ve dur-kalksız kullanılan 600 kilometrede depo tamamen bitti. Kilometrede 38 kuruş gibi bir şey yakmış oldu yani. Şahsen ben düşünüyorum LPG taktırmayı ama Skoda'nın LPG anlaşması veya garantisi olmadığı için boya hariç arabanın her yeri garanti dışı kalacak LPG taktırınca. O yüzden kararsızım.

Ekleme: 5000 - 6000 TL mi? Hem de en ucuzu? Lpg fiyatları arttı mı ya o kadar? 3 yıl önce önceki aracıma 1500 liraya 1. sınıf Landirenzo taktırmıştım ve 3 yıl boyunca tek sorun çıkarmadı. Fiyatlar gerçekten bu kadar arttıysa LPG taktırmak da anlamsız. O parayı amorti edene kadar 5 yıl geçer.
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2016, 15:01:52 Gönderen: Erdem T. »

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Erdem T.;599727
100 km. hızı neredeyse hiç geçmediğim halde, yüzde 90'ı trafiksiz ve dur-kalksız kullanılan 600 kilometrede depo tamamen bitti. Kilometrede 38 kuruş gibi bir şey yakmış oldu yani. Şahsen ben düşünüyorum LPG taktırmayı ama Skoda'nın LPG anlaşması veya garantisi olmadığı için boya hariç arabanın her yeri garanti dışı kalacak LPG taktırınca. O yüzden kararsızım.

Kısa mesafe mi kullanıyorsun hocam?. 600km iyi gitmiş ben sana soyleyim sehir ici. Benim arabayi hanim kullaniyor okula gidip geliyor hergun 3km mesafe ve İstanbul trafiginde surekli dur kalkla gidiyor 3. Vitese atamadan okula variyor. Ayda 1 benzin fulluyorum ama 550km gidiyor cunku motor surekli soguk, isinmadan kontak kapaniyor. Yakit ortalamasi sehir ici o kullanirken 9-9.5lt ben haftasonu kendi islerim icin kullaninca 5-5.5lt arasi. Maalesef TSİ motorun kisa mesafe, yuksek rakim, soguk hava dezavantajlari var.

Çevrimdışı Erdem T.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jackalcarlos_18;599728
Kısa mesafe mi kullanıyorsun hocam?. 600km iyi gitmiş ben sana soyleyim sehir ici. Benim arabayi hanim kullaniyor okula gidip geliyor hergun 3km mesafe ve İstanbul trafiginde surekli dur kalkla gidiyor 3. Vitese atamadan okula variyor. Ayda 1 benzin fulluyorum ama 550km gidiyor cunku motor surekli soguk, isinmadan kontak kapaniyor. Yakit ortalamasi sehir ici o kullanirken 9-9.5lt ben haftasonu kendi islerim icin kullaninca 5-5.5lt arasi. Maalesef TSİ motorun kisa mesafe, yuksek rakim, soguk hava dezavantajlari var.

Şöyle anlatayım hocam:
Sabah evden çıkıyotum. Hanımı işe bırakana kadar ilçe içerisinde (bozuk yol ve sıkışık trafik) 1 kilometre kadar gidiyorum. Daha sonra kendi işime gitmek üzere anayola çıkıyorum ve 15 kilometre hiç durmadan gidiyorum (90'ı aşmadım pek) Akşamları da bu güzergahın tersi olarak yol yapıyorum.
Bu hafta içi bir günüm. 5'le çarpalım.

Haftasonu ise 60 kilometre akıcı trafikte ailemizin yanına gidip geri dönüyoruz. Haftasonu gezmelerimiz de oluyot tabi.

Sonuç olarak aracın yüzde 90 kilometresi sıcak motorla yapılıyor.

Tüm detayları da yazmışım be :)

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Rakım'ın etkisi olabilir mi bilemedim simdi baktiginda cok da kotu bir surus yolagi degil bu gayet akici giden bir yolizin var. Rakım nedir?

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaslar tsi motorlarda lpg yi arastirmistim ben ileride taktirmam gerekirse diye... Bir lpg ustasiyla konustugumda tsi motorlarlarda enjektorun direkt pistona cakili oldugunu soylemisti o sebepten ayri bir yerden delerek lpg puskurtmesi yapildigini soylemisti. Aracin kendi enjektorleri de uclarinin kapanmamasi icin surekli oradan da az da olsa yakit puskurtulmesi gerektigini soylemisti. Yani atmosferik aracta 1 ayda 30 tl benzin koymaniz gerekiyorsa tsi motorlarda hafta bir 30 tl lik benzin koyman gerekli seklinde bir aciklamada bulunmustu. En yeni sistemler tsi larin kendi enjektorlerini kullanarak puskurtme yapabiliyormus ancak 6-7 bin tl lere mal oluyormus bu nedenle anlamsiz kaliyormus ve henuz rüştünü ispatlamis degiller imis. Ben anlatanin yalancisiyim ;)

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ARP55;599716
Arkadaşlar merhaba iyi pazarlar öncelikle..
bizim kullandığımız araçlara takılan ve yakıt tasarrufunu %55'e kadar düşüren .....

"Yakıt maliyetini %55'e kadar düşüren" desek daha doğru olacak.

Bence 5-6 bin TL lik kurulum maliyetlerini 2 aşamada değerlendirmek lazım.
1- Benim aylık tüketimim son zamlarla beraber 500 TL yi geçiyor. Yılda 6000 TL yapar. Yani sistem kendini normalde 2 yılda amorti ediyor gibi duruyor. Mesela kendi fabiamı 6 ay önce aldım ve dün 15.000 km bakımına girdim. Tüketimimin yarısı uzun yoldaydı. 2 senede kendini amorti edecek bir sisteme 6.000 bin TL vermeyi matematiksel olarak çok anlamsız bulmuyorum. Ama madalyonun diğer yüzüne bakarsak, bu kadar farkı verene kadar dizel otomatik araçta alınabilirdi. Üstelik lpg ile kapalı otoparka girememe ve bagaj küçülmesi sıkıntılarından da kurtulmuş oluruz.

2- Eğer her şeye rağmen bu sisteme geçecek olursak, aracın 2. el değeri de sıradan fabialardan en az 3.000 TL fazla olacaktır. Bunu da işin içine katarsanız amortisman süresi 1 yıla kadar düşecektir. Ama bu sistemlerin çok yaygınlaşmamış olması düşündürücü. Ben 2007 de ilk aracım olan Fiat Palio'yu aldığımda lpg taktırmıştım. Ama o kadar sıkıtı yaşadım ki, bir daha lpg ye geçmeyi pek düşünmüyorum. Tabi yeni sistemler neyi vaad ediyor onu da bilmiyorum.  

Yani aşağı tükürsen sakal, yukarısı bıyık durumu...

Çevrimdışı Erdem T.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jackalcarlos_18;599731
Rakım'ın etkisi olabilir mi bilemedim simdi baktiginda cok da kotu bir surus yolagi degil bu gayet akici giden bir yolizin var. Rakım nedir?

0. :) Deniz kenarı hocam. Trabzon.

Alıntı yapılan: SAHLVCV;599767

1- Benim aylık tüketimim son zamlarla beraber 500 TL yi geçiyor. Yılda 6000 TL yapar. Yani sistem kendini normalde 2 yılda amorti ediyor gibi duruyor. Mesela kendi fabiamı 6 ay önce aldım ve dün 15.000 km bakımına girdim. Tüketimimin yarısı uzun yoldaydı. 2 senede kendini amorti edecek bir sisteme 6.000 bin TL vermeyi matematiksel olarak çok anlamsız bulmuyorum. Ama madalyonun diğer yüzüne bakarsak, bu kadar farkı verene kadar dizel otomatik araçta alınabilirdi. Üstelik lpg ile kapalı otoparka girememe ve bagaj küçülmesi sıkıntılarından da kurtulmuş oluruz.

2- Eğer her şeye rağmen bu sisteme geçecek olursak, aracın 2. el değeri de sıradan fabialardan en az 3.000 TL fazla olacaktır. Bunu da işin içine katarsanız amortisman süresi 1 yıla kadar düşecektir. Ama bu sistemlerin çok yaygınlaşmamış olması düşündürücü. Ben 2007 de ilk aracım olan Fiat Palio'yu aldığımda lpg taktırmıştım. Ama o kadar sıkıtı yaşadım ki, bir daha lpg ye geçmeyi pek düşünmüyorum. Tabi yeni sistemler neyi vaad ediyor onu da bilmiyorum.  

Hocam hesabı yanlış yapıyorsun. Sistemin kendini amorti etmesi için aylık karlarını toplaman gerek, toplam benzin ücretini değil.

Şöyle ki; eğer tüp taktırdıktan sonra 500 TL olan aylık yakıt giderin 400'e düşüyorsa senin aylık karın 100 TL oluyor. Yıllık 1200 TL. Tüp sistemi ise kendini 5 yılda amorti etmiş oluyor ve bu süreden sonra ucuz kullanmaya başlıyorsun.

Çevrimdışı Uzman24

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bir de lpg deposunun kaplayacağı yeri düşünmek lazım. Arabamızın zaten bagaj hacmi belli, ben bebek arabasını koyuyorum zaten yarısı doluyor:)Bir de tüp deposu olsa hiç bir şey sığmaz

Çevrimdışı Erdem T.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uzman24;599779
Bir de lpg deposunun kaplayacağı yeri düşünmek lazım. Arabamızın zaten bagaj hacmi belli, ben bebek arabasını koyuyorum zaten yarısı doluyor:)Bir de tüp deposu olsa hiç bir şey sığmaz

Benim bebek arabası heybetli biraz. Tek başına kaplıyor tüm bagajı. O yüzden bizim gibiler ancak stepnenin yerine taktırabilir tüpü. Stepne de evde duracak artık. Önceki aracımı da böyle kullandım 3 yıl.

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Erdem T.;599777
Hocam hesabı yanlış yapıyorsun. Sistemin kendini amorti etmesi için aylık karlarını toplaman gerek, toplam benzin ücretini değil.

Şöyle ki; eğer tüp taktırdıktan sonra 500 TL olan aylık yakıt giderin 400'e düşüyorsa senin aylık karın 100 TL oluyor. Yıllık 1200 TL. Tüp sistemi ise kendini 5 yılda amorti etmiş oluyor ve bu süreden sonra ucuz kullanmaya başlıyorsun.
ben yukarida verilen yuzde 55 tasarruf üzerinden girtim. rakami veren ben degilim.

ama ikinci el deger artisini da katarsan yine 5 yil olmaz. 3 yil gibi bir sürede çıkarırsın maliyeti.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ARP55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SAHLVCV;599767

Haklısınız..fakat benzin fiyatları her geçen gün arttıkça bu tarz alternatifleri düşünmek zorunda kalıyor insan...yanlış yazım için de özür dilerim :)