škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Şehiriçi dizel yakıt ortalamalarımız nedir?

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Developer

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Kısa mesafelerde 7.7 civarında ortalama. Eğer biraz yol yaparsam kış ortalaması 6.7 üzerinde oluyor. Havalar sıcakken de 6,5 altına şehiriçi hiç düşmedi. Havalar güzelken sakin kullanım ile Ankara-Karabük 4.4, Karabük-Ankara 4.6 (klima kapalı).

Çevrimdışı ZIPKIN60

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2015 octavia style dsg dizel istanbulda 7litrenin 7.5 litrenin altini gormek nasip olmadi malum istanbul trafigi ve agrasif kullanim

Çevrimdışı ZIPKIN60

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1.6 dsg dizel octavia 2015 7.5 7 litrenin altini gormek kismet olmadi henuz istanbul trafiginde

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Bugün ort düşürmek için 72'ye sabitleyip dolaştım 7.1'e düştü. Orada 7.7-8 falan yazıp kafamı bozuyordu :D

72 ile sabit giderken 3'ün altına bile düşebiliyor ama gelgelelim gerçek şartlarda gözü hep 8'de.

Çevrimdışı drok

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sivas ta kış lastikleri ile ortalama -5 ile -20 arası sıcaklıkta 7.1 şehir içi.

Çevrimdışı H.YILDIZ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: baloglurecep;601681
Arkadaşlar aracımı geçen yıl aralık ayında aldım. Bir yıldan beri 40 litre ile ortalama 600 – 650 km yol yapıyorum. ( bu ay 480 km yaptım) gidilen mesafe aynı, kullanan kişi aynı. Ortalama değerler nedir? Genelde yakıt aldıktan sonra yol bilgisayarından baktığımda ortalama 6 litre gösteriyordu. ( bu ay 7,5 verdi) kısa mesafede kullanıyorum.
Saygıyla kalınız.

Konuyu açmış olmanıza sevindim.  Yaklaşık 3 haftadır aracımın çok yakmasından şikayetçiydim. Şikayetim : şehşr içi daha önceleri depoyu doldurup (175 tl) 550 -600 km civarı yapıyordum. İli defadır 100 tl lik aldım 250 km giderildi.  Bu olamaz dedim. Aracım 2015 dsg elegance. Etrafımdakilere  arkadaşlara sordum benzinli arabalar böyle yakıyor. Benimki dizel bu şekilde olmaması gerek diye düşündüm. Eğer aracımın ayarlarında bir sıkıntı varsa giderilsin düşüncesiyle   İzmit özdağlar  skoda yetkili servisine gittim. Aracınız da birşey yok dediler. Cihaz takıp kontrol etmişler.  Yetkili servis çalışanlarından çok memnun kaldım ancak... aracı alırken verilen istatistikleri incelediğimde en  az yakan araba skoda. Kullanıma baktığımda etrafımda skoda gibi bir tane araba var arkadaşımın 1.6 tdi golf o da henüz 5000 km de. Ancak bunun haricinde tüm arabalar daha az yakıyor. Kullanımdan hava şartlarından diyecek olan arkadaşlarıma cevabım şöyle olur. Aynı şartlar altında aynı mesafeyi kullanan arkadaşlarımla kıyasladığımda bu kanaate vardım.
Bu konuyla ilgili yardımcı olabileceğiniz açıklamalarınız bekliyorum.  

Bu arada aracımı ağustos ayında aldım. İkinci el olarak. Yani ilk kez kış ayında kullanıyorum.

Çevrimdışı baloglurecep

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: H.YILDIZ;602663
Konuyu açmış olmanıza sevindim.  Yaklaşık 3 haftadır aracımın çok yakmasından şikayetçiydim. Şikayetim : şehşr içi daha önceleri depoyu doldurup (175 tl) 550 -600 km civarı yapıyordum. İli defadır 100 tl lik aldım 250 km giderildi.  Bu olamaz dedim. Aracım 2015 dsg elegance. Etrafımdakilere  arkadaşlara sordum benzinli arabalar böyle yakıyor. Benimki dizel bu şekilde olmaması gerek diye düşündüm. Eğer aracımın ayarlarında bir sıkıntı varsa giderilsin düşüncesiyle   İzmit özdağlar  skoda yetkili servisine gittim. Aracınız da birşey yok dediler. Cihaz takıp kontrol etmişler.  Yetkili servis çalışanlarından çok memnun kaldım ancak... aracı alırken verilen istatistikleri incelediğimde en  az yakan araba skoda. Kullanıma baktığımda etrafımda skoda gibi bir tane araba var arkadaşımın 1.6 tdi golf o da henüz 5000 km de. Ancak bunun haricinde tüm arabalar daha az yakıyor. Kullanımdan hava şartlarından diyecek olan arkadaşlarıma cevabım şöyle olur. Aynı şartlar altında aynı mesafeyi kullanan arkadaşlarımla kıyasladığımda bu kanaate vardım.
Bu konuyla ilgili yardımcı olabileceğiniz açıklamalarınız bekliyorum.  

Bu arada aracımı ağustos ayında aldım. İkinci el olarak. Yani ilk kez kış ayında kullanıyorum.

Tekrar selamlar... Ben de aynı endişe içinde olduğum için konuyu açma gereksinimi duydum. Dizel araç alıp yüksek yakıt miktarı endişelendirdi. Aracı ben 2015 aralık ayında sıfır almıştım. Uzun süre Kasım - Aralık ayına kadar ortalama 6 litre ile kullandım. Şehir içi kullanım ortalaması. Genelde kısa mesafede kullanmaktayım. Agresif kullanmam. (Genelde eşim kullanır olabildiğince sakin kullanır) Hafta içi günlük 10 km yi geçmez. Hafta sonları biraz daha uzun mesafelerde kullanırız. Son ay 7,5 litreyi görünce endişelendim. %25 artış vardı. Hadi havalar soğuk %10 fark etse de bu kadar fark çok dedim. Servis bir şey yok her şey normal dedi. Yakıt aldığın yeri değiştir dedi. Yazılanları okuduğumda genelde kışın 7,5 -8 litre demişler. Bir kaç arkadaş 6,5 hiç görmedim yazmış. Eğer günlük kullanımda gidilen yol uzun km olursa (ortalama 25-30 km gidiş- 25-30 km dönüş) ortalama değer düşmekte. Bu ay farklı bir yakıt istasyonundan yakıt aldım. Ortalamaya bakacağım. Buradan tekrar yazarım.
Örneğin bir arkadaşta peugeot 2008 dizel otm. var. ortalama 5,5 litre diyor.

Çevrimdışı bluevelvet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benim ev - iş arası 5 km. Sürekli ev iş arası kullanımda kış ortalaması 9lt.
Böyle bir kullanım için ortalamaya bakmak yanıltıcı oluyor.
Dün sabah hava limanına gittim geldim 50km. Yol boştu. Ortalama 5.4lt.
Dizel araç için 20 25 km altında kullanımlarin bir avantajı yok. Araç isinmiyor ve çok yakıyor.

Çevrimdışı wertasd

• Sabreden Derviş
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ortalama hız 21km. Ortalama tüketim 8.1lt
Hafta içi babam sabahları annemi 5km.lik mesafeye götürüyor, mahalle arası diyebileceğim güzergah. Akşamları oğlumu okuldan alıyor, 800m.
Hafta sonu ben gezebildiğim kadar :)

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar benim fsi octi 7 km de bugün 6.6 lt yaktı.dizellerin bu kadar fazla yakmasının sebebi  havalara bağlanabilir mi?
Geçen hafta benzine gelen son zamla 5.27 tl/krş oldu.Burada ki yorumları okuyunca dizel iştahım kalmadı.Yakıt verileri araçlarda 4.5-5,5 lt gösterirken 2 kat olması şaşırtıcı.bİR HAFTA ÖNCE ANTALYA DAN 1.6 TDİ PASSAT trendlıne pkaet araç alacaktım cc olmadığı için vazgeçmiştim.Şimdi bu yorumları okuduğumda şaşırmış vaziyetteyim.reno mgan sport 1.5 dci 2015 arac sahibi olan bir arkadaşım c.tesi geldi bana 56 km de 4.6 lt yakmış markalar arasında bu kadar fark olur mu?
Dizele yönelmeyi düşünüyorum wag grubu araç modellerinden düşünüyordum ne yapacağımı bilemiyorum.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
1150 kg ağırlık ile eHdi makine kış şartlarında 8 litre yakabiliyorsa 7 litrelere üzülmeyin hacılar çok normal :)

Çevrimdışı baloglurecep

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;602730
arkadaşlar benim fsi octi 7 km de bugün 6.6 lt yaktı.dizellerin bu kadar fazla yakmasının sebebi  havalara bağlanabilir mi?
Geçen hafta benzine gelen son zamla 5.27 tl/krş oldu.Burada ki yorumları okuyunca dizel iştahım kalmadı.Yakıt verileri araçlarda 4.5-5,5 lt gösterirken 2 kat olması şaşırtıcı.bİR HAFTA ÖNCE ANTALYA DAN 1.6 TDİ PASSAT trendlıne pkaet araç alacaktım cc olmadığı için vazgeçmiştim.Şimdi bu yorumları okuduğumda şaşırmış vaziyetteyim.reno mgan sport 1.5 dci 2015 arac sahibi olan bir arkadaşım c.tesi geldi bana 56 km de 4.6 lt yakmış markalar arasında bu kadar fark olur mu?
Dizele yönelmeyi düşünüyorum wag grubu araç modellerinden düşünüyordum ne yapacağımı bilemiyorum.

Selamlar öncelikle gerçekçi olup çoğunluktaki kullanımımıza bakarak araba almak gerekiyor. Hep söylenir ya 20000 km den az ise dizele gerek yok diye doğrudur. Kullanacağınız menzile göre karar vermek gerek. Şu sıralar gözüm hep ortamalada :) Rabbim gönlünüze göre içinizin ısındığı severek bineceğiniz araçlar nasip etsin. Aslan besleyen etini düşünmez ne yapalım :)

Çevrimdışı baloglurecep

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar dün km olarak 10+10 km lik bir yol gidip geldim bu yol süresince aracın gösterdği ortalama 5.9 idi. Buradan şu sonuç çıkıyor ki kışın kısa mesafelerde araçlarımız en az yüzde otuz fazla yakıyor.