škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rolantide Dalgalanma

snopy · 15 · 9411

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı snopy

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,

Fabia mk1 1.4 16V aracımın rolanti sorunu var bu aralar çok yapmaya başladı. Birçok konu açılmış ama çözümü hakkında pek bir yorum yardım alamadım. Başına gelen ve düzeltebilen var mı acaba ?
Araç 128 binde lpg takılalı 10 bin km olmadı. Bobinler değişmişti gaz kelebeğini temizledim. Benzinde de aynı sorunu yapmaktadır. Fikirlerinizi görüşlerinizi alabilirmiyim ne yapabiliriz ?

Video : https://vimeo.com/199289784

Çevrimdışı Fabia919

• Skoda\'sına bağlı yaşayan.
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: snopy;604693
Merhabalar,

Fabia mk1 1.4 16V aracımın rolanti sorunu var bu aralar çok yapmaya başladı. Birçok konu açılmış ama çözümü hakkında pek bir yorum yardım alamadım. Başına gelen ve düzeltebilen var mı acaba ?
Araç 128 binde lpg takılalı 10 bin km olmadı. Bobinler değişmişti gaz kelebeğini temizledim. Benzinde de aynı sorunu yapmaktadır. Fikirlerinizi görüşlerinizi alabilirmiyim ne yapabiliriz ?

Boğaz kelebeği olabilir ya da ateşleme bobinlerinden birinde sorun olabilir benimde aynı sorunum vardı fakat bende tüp yoktu boğaz kelebeğini dğiştim VDO marka şuan oyle bir sorunum yok benim motor uyarı lambası yanıyor ve epc de yanıuyordu gaz kesikliği oluyor araçta

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
giderken titreme var mı?

kelebeği bir daha temizleyip adaptasyonunu yapın

Çevrimdışı snopy

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Fabia919;604795
Boğaz kelebeği olabilir ya da ateşleme bobinlerinden birinde sorun olabilir benimde aynı sorunum vardı fakat bende tüp yoktu boğaz kelebeğini dğiştim VDO marka şuan oyle bir sorunum yok benim motor uyarı lambası yanıyor ve epc de yanıuyordu gaz kesikliği oluyor araçta

Bobinleri yeni değiştirmiştim. Bobinden olsa sadece rolantide olmaz diye düşünüyorum. Tekrar temizleyip adaptasyon yaptıracağım. Kelebeği temizledikten sonra oldu bu olay.

Çevrimdışı çölkartalı2005

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
araç ısınana kadar yapıyor sonra yapmıyorsa sorun lpg regulatöründe..eger sürekli yapıyorsa ateşleme bobini

Çevrimdışı snopy

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: çölkartalı2005;604962
araç ısınana kadar yapıyor sonra yapmıyorsa sorun lpg regulatöründe..eger sürekli yapıyorsa ateşleme bobini

Isındıktan sonra yapıyor ama ateşleme bobin ve kablolarını değiştireli 4 ay anca olmuştur. Ben gaz kelebeğini söküp temizledim ondan sonra olmaya başladı. Sürekli olan birşey de değil ara ara yapıyor.

Çevrimdışı frhtky

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: snopy;604693
Merhabalar,

ben aracımı 20 gün önce aldım ve aldığımda kafama takılan tek şey bu rölanti sorunuydu, araba 800-900 devir arasında hırlıyor gibi gidip geliyordu. inanılmaz derecede rahatsız ediyordu ve araştırdığımda bu durumun mpi motorların kronik lpg sorunu olduğunu öğrendim. bir yakınımın tavsiyesiyle denizlide bir lpg ustasına gittim ve gerçekten adamın ustalığı beni tatmin etti.
 usta önce bilgisayara bağlayıp lpg sistemini kontrol etti ve 4 enjektörden 1 tanesinin arızalı olduğunu tespit etti ve onu değiştirdi. sonrasında ise bujileri yeni nesil iridyum kafalı bujilerle değiştirdi ve sorun ortadan kalktı. şimdi arabamda rölantideyken titreme de yok hırlama da yok çok şükür. hepsinin masrafı da 400 TL :(
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2017, 23:59:48 Gönderen: frhtky »

Çevrimdışı snopy

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: frhtky;605129
ben aracımı 20 gün önce aldım ve aldığımda kafama takılan tek şey bu rölanti sorunuydu, araba 800-900 devir arasında hırlıyor gibi gidip geliyordu. inanılmaz derecede rahatsız ediyordu ve araştırdığımda bu durumun mpi motorların kronik lpg sorunu olduğunu öğrendim. bir yakınımın tavsiyesiyle denizlide bir lpg ustasına gittim ve gerçekten adamın ustalığı beni tatmin etti.
 usta önce bilgisayara bağlayıp lpg sistemini kontrol etti ve 4 lpg enjektöründen 1 tanesinin arızalı olduğunu tespit etti ve onu değiştirdi. sonrasında ise bujileri yeni nesil iridyum kafalı bujilerle değiştirdi ve sorun ortadan kalktı. şimdi arabamda rölantideyken titreme de yok hırlama da yok çok şükür. hepsinin masrafı da 400 TL :(

Sorunun çözülmesine sevindim. Benimki sürekli yapmıyor sorunu yakıt ile alakalı olabilir mi acaba ? En son gaz aldıktan sonra yapmadı şuan da normal şekilde devam ediyorum.

Çevrimdışı frhtky

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: snopy;605137
Sorunun çözülmesine sevindim. Benimki sürekli yapmıyor sorunu yakıt ile alakalı olabilir mi acaba ? En son gaz aldıktan sonra yapmadı şuan da normal şekilde devam ediyorum.

ben bu aracı alırken hiç aklımda yoktu aslında ama 5-10 km test edince bi ısındım ve satıcıyla aramızdaki kişi etkili oldu ve aracı aldım. fakat alırken pek fark etmediğim bu sorun da sonraları beni rahatsız etmeye başladı ve bayaa bi araştırdıktan sonra mpi motorların lpg ile pek uyumlu olmadığını ve sıklıkla bu tip sorunlar çıkardığını öğrendim (favori sorun da bu aslında, yani rölantide titreme ve hırlama olayı) :mad:
fakat bunun nasıl çözüleceğini araştırdığımda ise lpg ateşlemesinin benzinden farklı olması sebebiyle bujileri değiştirmenin sıkıntıyı çözebileceği sonucuna ulaştım. sağolsun ama ismini hatırlamadığım bir arkadaşın yine ismini hatırlamadığım bir forumda ( belki bu sitedir :D ) aynı sıkıntıyı bu şekilde çözdüğünü okudum ve oradan aklımda kaldı. ve tavsiye üzerine gittiğim usta da işi halletti sağolsun. (adam sırf denemek için 2011 dizel aracına lpg takmış fakat sıkıntı çıkarınca başkasına takmamış, ayrıca mercedesin gdi motoruna da lpg takan dünyada 2.kişi, yani adam bayaa bi vizyon sahibi :clap:
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2017, 15:20:09 Gönderen: frhtky »

Çevrimdışı snopy

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: frhtky;605165
ben bu aracı alırken hiç aklımda yoktu aslında ama 5-10 km test edince bi ısındım ve satıcıyla aramızdaki kişi etkili oldu ve aracı aldım. fakat alırken pek fark etmediğim bu sorun da sonraları beni rahatsız etmeye başladı ve bayaa bi araştırdıktan sonra mpi motorların lpg ile pek uyumlu olmadığını ve sıklıkla bu tip sorunlar çıkardığını öğrendim (favori sorun da bu aslında, yani rölantide titreme ve hırlama olayı) :mad:
fakat bunun nasıl çözüleceğini araştırdığımda ise lpg ateşlemesinin benzinden farklı olması sebebiyle bujileri değiştirmenin sıkıntıyı çözebileceği sonucuna ulaştım. sağolsun ama ismini hatırlamadığım bir arkadaşın yine ismini hatırlamadığım bir forumda ( belki bu sitedir :D ) aynı sıkıntıyı bu şekilde çözdüğünü okudum ve oradan aklımda kaldı. ve tavsiye üzerine gittiğim usta da işi halletti sağolsun. (adam sırf denemek için 2011 dizel aracına lpg takmış fakat sıkıntı çıkarınca başkasına takmamış, ayrıca mercedesin gdi motoruna da lpg takan dünyada 2.kişi, yani adam bayaa bi vizyon sahibi :clap:

Bujileri mi deneyelim hocam. Ne takmalıyız lpg için. Benim araç 1.4 16V aub kodlu motor.

Çevrimdışı frhtky

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: snopy;605183
Bujileri mi deneyelim hocam. Ne takmalıyız lpg için. Benim araç 1.4 16V aub kodlu motor.

bence yarın öbürgün motorun teklemesinden, inme riskinden daha iyidir, siz bilirsiniz tabi, düşünün derim :)

Çevrimdışı bipekkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: frhtky;605165
                                                 Sizin motor 1.4 MPI ise 50 kW = 68 PS = 67 hp(bg) olmalıdır.Ancak Nick'inizde yazan Fabia I 16 Valf 6Y tip; 1999–2007 yılları arasında üretilen 1.nesil motordur ve bu motorlar ve sonrası üretilenler MPI değildir. Tam tersine Fabia ve Octavia motorlarından MPI olanlar LPG ile Tam uyumludur. Sorun çıkartanlar 16 Valf olanlardır.  

PS ve HP farklı birimlerdir: 1 PS ≈ 0.7355 kW ≈ 0.98632 hp
http://www.dosyaupload.com/1YDu
Tüm Skoda Fabia motorları hk. geniş bilgi
https://en.wikipedia.org/wiki/%C5%A0koda_Fabia

Çevrimdışı snopy

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: frhtky;605221
bence yarın öbürgün motorun teklemesinden, inme riskinden daha iyidir, siz bilirsiniz tabi, düşünün derim :)

Ay başında bujileri değiştireyim. Fakat şuan benim araç herhangi bir dalgalanma falan yapmıyor. Yakıt ile ilgisi olabilir mi ?

Çevrimdışı asigolu

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
diğer sorumda da yazdım rolanti dalgalanmasında  boğaz kelebeği etkili olduğu kadar yakıtta etkili oluyor. benim araçta bir ara stop etme sorunu vardı boğaz kelebeği temizliği sonrası stop etme sorunu geçti yakın zamanda almış olduğum gaz'dan dolayı rolanti de dalgalanma oluyordu gazı daha kaliteli markadan aldıktan sonra o sorunda geçti.

Çevrimdışı snopy

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: asigolu;605286
diğer sorumda da yazdım rolanti dalgalanmasında  boğaz kelebeği etkili olduğu kadar yakıtta etkili oluyor. benim araçta bir ara stop etme sorunu vardı boğaz kelebeği temizliği sonrası stop etme sorunu geçti yakın zamanda almış olduğum gaz'dan dolayı rolanti de dalgalanma oluyordu gazı daha kaliteli markadan aldıktan sonra o sorunda geçti.

Şuan bende de sıkıntı yok çok şükür yakıttan olabileceğini düşünüyorum bende. Kelebek ayar istese sürekli yapar diye düşündüm.