škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Araç içi kamera kullanan var mı?

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Türkçe dil seçeneği olmasa bile Aykut Ezer arkadaşımız yardımcı oluyor elinden geldiğince. http://Www.arac-kamera.com sayfasına göz atmanızı tavsiye ederim.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;604918
Gearbest paketlerin üzerine olduğundan düşük fiyat yazıyor. Sıkıntı olmaz ;)
Bir şey olmaz demeyin hocam....
Ben bir yıl önce GB'den 85$ değerinde kamera satın aldım. Pakette ve içerikteki faturada 42$ yazılmış ancak cihaz yine gümrükte takıldı ve KDV ödedim, ayrıca da bir kaç gün takıldı gümrükte ve gecikti. Bu iş şans işi bence... :(

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;605000
Bir şey olmaz demeyin hocam....
Ben bir yıl önce GB'den 85$ değerinde kamera satın aldım. Pakette ve içerikteki faturada 42$ yazılmış ancak cihaz yine gümrükte takıldı ve KDV ödedim, ayrıca da bir kaç gün takıldı gümrükte ve gecikti. Bu iş şans işi bence... :(

Aynı durum benim başıma da geldi. 2-3 hafta önce 122$ a aliexpress'ten aldığım ayna tipi kameranın paket üzerindeki beyan etiketinde 37 € yazmışlar. Muhtemelen hem bu sınırları gözününde bulundurup tüketiciyi koruyorlar, hem de düşük fiyattan beyan edip kendi ülkelerinde düşük kârdan vergileniyorlar.

Aldığım cihaz; https://tr.aliexpress.com/item/New-3G-Android-5-0-GPS-Navi-Car-DVR-Camera-Dual-Lens-Bluetooth-FM-transmitter-WIFI/32697236571.html?spm=2114.13010608.0.0.Xk5plC 122$ dı şu an 123.88$ olmuş.

Konu açılınca yazmak istedim de çok deneme şansım olmadı. Olanlar şöyle; almadan önce de pilli cihaz tavsiye edilmiyordu. Bunda tablet gibi SIM kart desteği olduğundan mecburen pil var. Pil olunca da park esnasında bile kayıt yapabiliyor. Gerçi kondansatörlüleri de sürekli elektrik alacak şekilde monte edince aynı oluyor. Zaten çakmaklıkta sürekli akım var. Şu an deneme aşaması olduğundan çakmaklıktan kullanıyorum. Geri görüş ve kayıt kamerasının kablosunu geri vites lambasına bağlamadım. Sadece daha düşük (VGA) çözünürlüğü olan bu kamera ile de Full HD/HD kayıt yapan ön kamera gibi arkayı da çeksin diye emaneten arka cama vantuzladım. Dikkatimi çeken bir şey oldu; arka kameranın soketini cihaza takınca çalışıyor ve (ya sadece ön kamera, ya sadece arka kamera ya da biri büyük biri küçük olmak üzere PIP olarak iki görüntü de ayna ekranında görüntülenebiliyor,  ya da kayıt sürerken görüntü komple kapatılabiliyor) bir süre sonra cihaz kilitlenip ekranda belli belirsiz çizgiler gelip gitmeye başladı. Bu duruma arka kameranın sebep olabileceğini düşündüm. Cihazı daha önce almış olduğum çift usb li çakmaklık adaptörü ile kullanıyordum, onun beslemesi yetmiyor olabileceğini düşünüp, bu akşam cihazın kendi çakmaklıklı mini usb güç kablosunu taktım. Bundan sonra aynı sorunu almamayı umuyorum. Her ne kadar bir kaç ay önce 179$ lar seviyesinden bu fiyatlara düşse de fırlayan kurlar sebebyile epeyce bir paraya maliyeti oldu.

Üzerinde Android 5.0 olan cihaza google play'den başka yazılımlar da yüklemek mümkün. Darbe ya da sert hareketlerde G-Sensor özelliği de çalışıyor. O durumda son videoyu ayrı bir lock klasörüne kopyalayıp üzerine yazılmasını önlüyor. IMEI kaydı yapmadığım için üzerinde sim kart yok. Zaten ayarlarında bulut ortamına kayıt özelliği görünmüyor. Kendi telefonumdan hotspot yapıp internete girebiliyorum. 2-3 tane yüklü halde offline navigasyonu mevcut. Özelliklerinde yazan park monitör özelliğinin nasıl çalıştığını anlayamadım. Yani park konumunda güvenlik kameralarındaki gibi görüş alanında bir hareket varsa hareketin 10-15 saniye önünden ve 10-15 saniye sonrasına kadar olan zamanı kaydetsin isterim. Bu şekilde çok daha üzün süreli kayıt tutma özelliği olacak. Kutuda 32 gb hc class 10 mikro sd kart ile geldi. Park halinde hareket olsa da olmasa da her şeyi kaydettiğinden gün boyu sürüş halindeki kayıtlar silinebiliyor. Daha fazla kayıt tutması için ön kamerayı HD çözünürlüğe ayarladım. Bluetooth ile telefonu eşleştirerek kullanmak mümkün. Teldeki rehberi kendine çekiyor. Tabi konuşma öncesi radyonuzu/müziğinizi kısmanız gerekiyor. O yüzden bu özellikleri olan konsoldaki bir cihazı tercih ederdim. Aradım fakat hem çok yaygın değil hem de olanlar çok pahalı. MP3 leri atıp monot hoparlöründen dinlemek mükün. FM Trabsmitter ile radyo üzerinden dinleme imkanı da var fakat şehir içinde çok parazitli. Bu tür cihazlar yayın kirliliği olmayan köy ve yaylalarda belki işe yarayabilir. Şimdilik durum bu. ;)