škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Soğutma suyu az uyarısı

Celalsn · 20 · 35285

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Celalsn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaslar merhaba aracim 4500 km ye geldi gecen ay aracim basliktaki arizayi verdi cok onemsemedim ve stop edip sogutma suyu kapagini actim geri kapaninca duzeldi. 1 ay sonra bugun tekrar bu arizayi verdi ve yine aynisini yaptim duzeldi su seviyesine baktigimda nornaldi bende ikinci kez olunca servisin yolunu tuttum . Ve ordaki arkadas normal eksiltmesi 0 motor felan filan dedi antifiriz ilavesi yaptilar yaptiktan sonra evime geldigimde bakmak icin kapagi actigimda antifiriz biraz fiskirdi motor sicak diye sanirim. Daha once bu uyariyla karsilasan varmi havasi varsa bunu kapak acik vaziyette araci calistirarak yapabilirmiyim tavsiyeleriniz nelerdir.

Çevrimdışı elliyedi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Evet ben de 5500km de olmuştu. Biraz su ekledim. 24000km oldu sorun yok. Komus vardı bu mevzunun.

Çevrimdışı Hukuki

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Celalsn;605179
Arkadaslar merhaba aracim 4500 km ye geldi gecen ay aracim basliktaki arizayi verdi cok onemsemedim ve stop edip sogutma suyu kapagini actim geri kapaninca duzeldi. 1 ay sonra bugun tekrar bu arizayi verdi ve yine aynisini yaptim duzeldi su seviyesine baktigimda nornaldi bende ikinci kez olunca servisin yolunu tuttum . Ve ordaki arkadas normal eksiltmesi 0 motor felan filan dedi antifiriz ilavesi yaptilar yaptiktan sonra evime geldigimde bakmak icin kapagi actigimda antifiriz biraz fiskirdi motor sicak diye sanirim. Daha once bu uyariyla karsilasan varmi havasi varsa bunu kapak acik vaziyette araci calistirarak yapabilirmiyim tavsiyeleriniz nelerdir.

Motor sicakkaen asla motorsuyu kapağını acmayin eliniZ yuzunuz yanabilir acacaksaniz fani calistirip sogutmaya calisin. Volkswagen grubu motorsuyunu yeni araclarda min seviyesinde dolduruyor. Bu yuzden arac hata veriyor. Bagajda her ihtimale karşı pembe renk antifirizli motor suyu bulundurmakta yarar var.

Çevrimdışı Sultan.Baybars

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Evet benimde başıma geldi bende su ilave etmiştim bir daha vermedi aynı hatayı

Çevrimdışı bosphorus

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Motor soğutma suyuna ihtiyaç halinde takviye yaparken herhangi bir marka antifrizli su eklenebilirmi, yoksa soğutma suyu tankında yer alan aynı karışımdan (pembe renkli) mı eklemek gerekir.

Çevrimdışı Celalsn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Marka konusunda sorun olmaz sanirim tahminimce ztaen iki renk var mavi ve kirmizi ayni renk koymak daha iyi olur diye dusunuyorum

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kırmızı/pembe gördüğünüz antifirizler alüminyum alaşımlı motor blokları için geliştirilmiş. Mavi antifirizler ise demir döküm bloklarda kullanılmak için. Araçta fabrika ne koyduysa onu kullanmak en iyisi.

Çevrimdışı masah

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Aynı durum benimde başıma geldi. Uyarıyı görünce servise gittim,  depo kapağını açtı,  içeride oluşan basınç dengelenince seviye normale geldi. Sonra arada takip ettim seviyenin uyarı yakmasada düştüğünü gördüm.  Kendim 700ml civarı g12 idi sanırım soğutma sıvısı ilave ettim.  16000km civarındayım sorun yok sanırım.

Çevrimdışı Celalsn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar aracım 16 bin km ye geldi 15k da bakıma girdim herşey normaldi ve aracım bugün yeniden aynı arızayı verdi. kaputu açtığımda su haznede baya baya azalmıştı. Bende hemen evin yanındaki benzinlikten kırmızı antifiriz aldım ilave ettim yarım litre kadar. Araçta bi yerde kaçak var sanırım devirdaim pompasında daha önce garantiden pompa değişimi yapan oldu mu ?

Çevrimdışı Sultan.Baybars

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Celalsn;625461
arkadaşlar aracım 16 bin km ye geldi 15k da bakıma girdim herşey normaldi ve aracım bugün yeniden aynı arızayı verdi. kaputu açtığımda su haznede baya baya azalmıştı. Bende hemen evin yanındaki benzinlikten kırmızı antifiriz aldım ilave ettim yarım litre kadar. Araçta bi yerde kaçak var sanırım devirdaim pompasında daha önce garantiden pompa değişimi yapan oldu mu ?

Evet serviste değişim yapılıyor sizde zaman kaybetmeden başvuru yapın sorun büyük sorunlara neden olmasın

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Zaten her şey bu antifriz yüzünden oluyor, çok yoğun olduğu için devirdaimi bozuyor.  30 bin km de benimde değişti ve bu sefer antifrizi sulandırarak koyduk ustanın tavsiyesi ile.

Çevrimdışı Celalsn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;625496
Zaten her şey bu antifriz yüzünden oluyor, çok yoğun olduğu için devirdaimi bozuyor.  30 bin km de benimde değişti ve bu sefer antifrizi sulandırarak koyduk ustanın tavsiyesi ile.

Peki bu işlem antifirizin derecesini düşürüyormu? Acaba servis boyle bi islem yaparmi yapmazsa kendim sulandirmalimiyim?

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Celalsn;625520
Peki bu işlem antifirizin derecesini düşürüyormu? Acaba servis boyle bi islem yaparmi yapmazsa kendim sulandirmalimiyim?

İçindeki antifrizin derecesi zaten -50 göre ayarlanmıştır su ile karıştırarak derecesi düşüyor bizde minimum hele İzmir'de 0 dereceyi bile zor görüyoruz o yüzden - 10,-15 dereceye ayarlamak yeterli olur tabi yinede soğuk illerde biraz daha düşürmek gerekir. Bu işlemi zaten servisteki usta önerdi ve uyguladı devirdaim arızasının başlıca sebebi Antifriz olduğunu belirtti. Servis değişim yapıyor ama pahalıya benden 1,5 lt Antifriz için 50 tl aldılar, kendiniz yapabilirseniz sulandırın.

Çevrimdışı kolgezer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Celalsn;605646
Marka konusunda sorun olmaz sanirim tahminimce ztaen iki renk var mavi ve kirmizi ayni renk koymak daha iyi olur diye dusunuyorum

gerçi özdil bey de belirtmiş ama mutlaka aynı renk konulması gerekir.