škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Roomster'e LPG takmak mantıklımı

MTDD · 14 · 7579

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MTDD

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar, 1.4 roomstere lpg taktırmayı düşünüyorum. Gerek yakıt ekonomisi gerekse güç kaybı bakımından ne gibi farklılıklar olur? Bilgisi olan arkadaşların birikimlerini bekliyorum...:confused:

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sadece hafta sonu kullanıyorsanız pek gerekmiyor ama senelik 20 bin oluyorsa bence taktırın çok fazla güç kaybı olmuyor en fazla 5 hp civarı

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Biz 1.8T de kullanıyoruz zamdan önce ş.içi 190 kr yakıyordu benzindede 330 dan aşağı inmiyordu.

Heleki bu zamnda sonra müthiş yakıyodur benzinde 370-380 gibi..

LPG taktırın ama yerli pek tavsiye etmem şahsen brc vs italyan düşünün landirenzo skoda fabrika çıkışlı takıyordu yanılmıyorsam

Çevrimdışı MTDD

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
KME taktırmayı düşünüyorum, bu marka yeni ama teknolojisinin çok iyi olduğu yönünde bilgi aldım. Bu marka konusunda bilginiz varmı?

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mehmet bey aynı ikilemi bende yaşamıştım..

Şurda tartışmıştık..

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=3467

Şu an en iyi sistem LPi Güç kaybı yok hatta fazla güç elde edilebiliyor..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bunun  için  neden  konu  açıyorsunuz  bilmiyorumda  

zamanında  dizeller  common rail  ve pompa meme gibi teknolojilerle  yaygınlaşmaya  başladıkça   milletin  ağzına  sakız  oldu   dizel  araç  alanlar  traktör motoru ekonmi  istiyosa  neden   lüks  alıyor  vs  gibi..

dizelcilerin  ve  benzincilerin  yüzüne  tokat gibi  çarpan  gerçek  ise  2005 li  yıllarda  sıralı  sistem  LPG   sistemleri  oldu :D

size garanti  ederim  alacağınız bedava gidiyormuş hissi  ve  benzin istasyonlarında  pompacıya  fulle  demenin zevki bu devirde başka oluyor.

güç  kaybı olayın  efsanesi   sistem  elektronik  olduğundan  müdahele  biraz daha bilgi  istiyor  öyle  eline  tornavida  alanın  ayar  yapabileceği  birşey değil  sıralı sistem LPG

dolayısı  ile  kafası  bu işlere  basan  biri  ince  ayarlarla benzinli halinden  daha  güçlü  bir araç  sunabilir size.

Ekonomiye gelince   LPG  rafineride yan  ürün olduğundan  dolayı   asla  benzin ile  arasındaki  makas  kapanmaz. çünkü  üretilmesi  için masraf  edilmez yan üründür.

tahminim  LPG nin  litresine göre % 30 - 50  civarı  kar  yaparsınız .
yaptığınız  km  fazla ise  1 yıl  bile  olmadan   LPG  kitini ve ruhasata  işletme  masrafını  amorti edersiniz.

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ha bu arada  kit  markasına  takılmayın  işini bilen  bir ustanın takacağı Atiker  aynı  ustanın hayatında  ilk kez takacağı  vialle LPi  den  daha  verimli  olacaktır.

Çevrimdışı MTDD

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selam Gökhan, nasılsın... Sanırım ben lpg taktıracağım arabaya... geçen hafta 1500 km yaptım benzinle ve beni bu yöne kanalize etti... Ki birde şimdi zam geldi.... Kimbilir ne kadar yakar...

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AhmetH;59528
bunun için neden konu açıyorsunuz bilmiyorumda

zamanında dizeller common rail ve pompa meme gibi teknolojilerle yaygınlaşmaya başladıkça milletin ağzına sakız oldu dizel araç alanlar traktör motoru ekonmi istiyosa neden lüks alıyor vs gibi..

dizelcilerin ve benzincilerin yüzüne tokat gibi çarpan gerçek ise 2005 li yıllarda sıralı sistem LPG sistemleri oldu :D

size garanti ederim alacağınız bedava gidiyormuş hissi ve benzin istasyonlarında pompacıya fulle demenin zevki bu devirde başka oluyor.

güç kaybı olayın efsanesi sistem elektronik olduğundan müdahele biraz daha bilgi istiyor öyle eline tornavida alanın ayar yapabileceği birşey değil sıralı sistem LPG

dolayısı ile kafası bu işlere basan biri ince ayarlarla benzinli halinden daha güçlü bir araç sunabilir size.

Ekonomiye gelince LPG rafineride yan ürün olduğundan dolayı asla benzin ile arasındaki makas kapanmaz. çünkü üretilmesi için masraf edilmez yan üründür.

tahminim LPG nin litresine göre % 30 - 50 civarı kar yaparsınız .
yaptığınız km fazla ise 1 yıl bile olmadan LPG kitini ve ruhasata işletme masrafını amorti edersiniz.

Bu konuda katılıyorum usta çok önemli ama elektronik olmasına rağmen bazı zamanlar ayar kaçıyor buda yeni çıkan katkılı gaz yüzünden her 10 binde lpg enjektörlerini söktürüyoruz çıkan manzaraya inanamazsınız enjektörler yağdan yüzüyor resmen bu katkı davasından dolayı buda çok yaktırıyor 2 hafta öncesine kadar araba 220 kr yakmaya başladı enjektörler temizlenip ince ayar yapılınca 180-190 kr arasında geziniyor şu aralar..

Ben tavsiye ederim tek kötü tarafı birde bagajda lastik taşımak gerekir ama dersen şehiriçinde gerekmez her yerde lastikçi var o zaman sorun olmaz:ok:

Ama dediğim gibi ben atikere güvenmiyorum şu anki milano sistemi takan ustada buydu atikerde regülatör sürekli patlıyordu V8 olan bile ama milanoda 4 silindirli takılı sorunsuz banamısın demiyor:ok:

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: MTDD;59530
Selam Gökhan, nasılsın... Sanırım ben lpg taktıracağım arabaya... geçen hafta 1500 km yaptım benzinle ve beni bu yöne kanalize etti... Ki birde şimdi zam geldi.... Kimbilir ne kadar yakar...

Aleyküm selam Mehmet bey.. Benzin zamlarından sonra pek iyi değiliz :D
Ben gezmiyorum diyorum ama şu kış mevsiminde iş çıkıyor kullanıyoruz arabayı..

Eğer çok geziyorsanız taktırın derim..Benim orjinallik takıntınız yok ise..:)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;59533
Aleyküm selam Mehmet bey.. Benzin zamlarından sonra pek iyi değiliz :D
Ben gezmiyorum diyorum ama şu kış mevsiminde iş çıkıyor kullanıyoruz arabayı..

Eğer çok geziyorsanız taktırın derim..Benim orjinallik takıntınız yok ise..:)

Orijinalliği  bir kalem  geçeceksin  abi :D

para  etmiyor orijinallik. elindekinin  kıymetini  başkası  bilmez  emin ol  o yüzden  eze  eze  kullanmaya bak tadını çıkar, aynı roomsteri başkası rezil  rüzva şekilde kullanmış olsa 2. elde  seninkiyle arasında  2000 lira  ya oynar  ya oynamaz ve emin ol LPG li  ise  öbürü  daha erken  elden çıkar  sen  saçını  başını  yolduğunla kalırsın.

En iyi mal  satılan  maldır :)

satmıyorsanda  kullandığın işe yarayan  maldır bence :)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AhmetH;59570
Orijinalliği  bir kalem  geçeceksin  abi :D

para  etmiyor orijinallik. elindekinin  kıymetini  başkası  bilmez  emin ol  o yüzden  eze  eze  kullanmaya bak tadını çıkar, aynı roomsteri başkası rezil  rüzva şekilde kullanmış olsa 2. elde  seninkiyle arasında  2000 lira  ya oynar  ya oynamaz ve emin ol LPG li  ise  öbürü  daha erken  elden çıkar  sen  saçını  başını  yolduğunla kalırsın.

En iyi mal  satılan  maldır :)

satmıyorsanda  kullandığın işe yarayan  maldır bence :)

Hiç bir zaman satmak için orjinal kalsın demedim..Koltuk kılıfı mesela hayatta kullanmam.Ben orjinal kumaşın tadını çıkartmak isterim.Ama farklı orjinalde olmayan parçalar, ekipmanlar o yüzden bana pek uğurlu gelmemiştir.

Kendim için orjinal kalsın isterim.Psikolojik olarak.Yoksa biliyorum satmaya kalksam ölü fiyatlara gider..Satarkende öyle yanında ekstraları vermeyeceğim artık..Bişey kazandırmıyor, satış sürecini kısaltıyor sadece..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP