škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

yakıt tüketimi hakkında

0 Üye ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fikret_55

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Aracım 1.4 tsi active . Yakıt tüketim değerlerini takip ederken birşey dikkatimi çekti.Uzun süre şehir içinde arabayı kullandıktan sonra başlangıçtan itibaren yakıt tüketim değeri 8.5 civarlarında geziyor.Uzun süreden kastım 1 aylık bir süre diyebiliriz.Bu zaman içerisinde toplamda 300-500 km arası bir yol katettiğimi düşünün. Şehir dışına çıktıktan sonra tekrardan şehir içi değerlerini takip ederken başlangıçtan itibaren yakıt tüketimi değerleri 7-7.5 lerde gezdiğini görüyorum.Şehir içinde bir hafta kadar aracı kullandıktan sonra bu değerin tekrar 8.5 lere çıktığını görüyorum. Başlangıçtan itibaren değerinin benim şehir dışı yol katetmemle nasıl bir ilgisi olabilir ki.Uzun süreli ortalamayı düşürür bu anlaşılır ama uzun yolculuktan tamamen bağımsız olarak yaptığım hesaplamanın değerlerindeki bu değişmenin sebebi nedir

Çevrimdışı bosphorus

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bende de aynı araç var, bende hemen hemen aynı değerleri görüyorum. Yoğun şehir içi dur kalklı kullanımda 8 litrenin altına düşmek çok zor. Şehir dışı kullanımda da düşük yakıcam diye özel bir çaba göstermiyorsanız yada ölçüm yaptığınız yol bol inişi bol bir yol değilse birazda basarsanız 6 litrenin altını görmek zor. Dolayısıyla ben aracımda yüklüyse fabrika verilerine 2 lt ekliyorum, yakıtıda hep 100 liralık alıyorum kafam rahat. 100 binlik araba alıp, 100 km de 1 lt tasarruf yapıcam diye göbek çatlatmaya gerek yok kanımca
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2017, 13:13:42 Gönderen: enoktakenokta »

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ben yakıt aldıktan sonraki değerler tablosunu talip ediyorum daha doğru oluyor.
Özellikle depoyu fullediğimde ekrandaki menzil km gerçekçi bir rakam.
Uzun dönem hesaplaması doğru çıkmıyor.

Çevrimdışı Fikret_55

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bosphorus;614131
Bende de aynı araç var, bende hemen hemen aynı değerleri görüyorum. Yoğun şehir içi dur kalklı kullanımda 8 litrenin altına düşmek çok zor. Şehir dışı kullanımda da düşük yakıcam diye özel bir çaba göstermiyorsanız yada ölçüm yaptığınız yol bol inişi bol bir yol değilse birazda basarsanız 6 litrenin altını görmek zor. Dolayısıyla ben aracımda yüklüyse fabrika verilerine 2 lt ekliyorum, yakıtıda hep 100 liralık alıyorum kafam rahat. 100 binlik araba alıp, 100 km de 1 lt tasarruf yapıcam diye göbek çatlatmaya gerek yok kanımca

Bir çok araç araştırıp test ettikten sonra bu araca karar kıldım.7 ay oldu alalı ve 7500 km deyim.Çok keyif veren bir araç yakıt hesabı yapmıyorum benim sorum daha başkaydı.

Çevrimdışı mojaverock

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Şehir dışına çıkmayla değilde , güzergahınızdaki bi rampa ya da dağlık yoldan kaynaklı olabilir mi ?

(Eviniz ya da iş yerinizden motor henüz soğukken çıkacağınız ufak rampalar bile çok etkili olur. )

Şöyle örnek veriyim: 30 km lik bir mesafeyi 4.5 Lt ortalama gösterecek şekilde gidiyorum. 30 km sonunda 500 - 700  metrelik dik bi rampa var orayı çıkıyorum ortalama 5.0 oluyor.

Çevrimdışı Fikret_55

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mojaverock;614156
Şehir dışına çıkmayla değilde , güzergahınızdaki bi rampa ya da dağlık yoldan kaynaklı olabilir mi ?

(Eviniz ya da iş yerinizden motor henüz soğukken çıkacağınız ufak rampalar bile çok etkili olur. )

Şöyle örnek veriyim: 30 km lik bir mesafeyi 4.5 Lt ortalama gösterecek şekilde gidiyorum. 30 km sonunda 500 - 700  metrelik dik bi rampa var orayı çıkıyorum ortalama 5.0 oluyor.

ş dışı seyahat öncesinde hangi güzergahları kullanıyorsam seyehat sonrası da aynı güzergahlardayım.

Çevrimdışı promethe

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yol bilgisayarında uzun sureli veri her 9999km  ya da  99saat 59 dk. da bir sıfırlar, belki bu km veya saat geçtiği için sizin değerleriniz eskisi gibi görünüyordur.
Ornegin benim aracım 18bine yaklaştı ve  4. Defa 99saati doldurdu. Her defasında sıfırdan bir ortalama alıp devam ediyor.

ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi