škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fren Performansı Hakkında

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba,

Konu hakkında forumda araştırma yaptım aslında ancak diğer başlıklar yanıltıcı olabiliyor diye böyle genel bir başlık açmak istedim.

Daha önce forumda birkaç mesaj attım fakat ilk defa konu açıyorum o yüzden ufak bir kendimi tanıtma kısmı ekleyeyim:

15 gün önce 2. Elden 4900 km'de yarış mavisi, 1.2 tsi dsg style paket bir Fabia aldım. Aracı yeni yeni tanıyorum, gerek burdan sorduğum sorular gerekse daha önceden açılan konulardan birçok sorumun cevabını buldum.

Çok da uzatmadan asıl konuya gelmek istiyorum,

Sizde de frenleme esnasında araç duracakmış gibi hissettirip durmamazlık yapıyor mu? Öndeki araca yaklaştıkça frene daha fazla basıp en son sert bir duruş yapmam gerekiyor sürekli. Frene basmaya başladığım mesafeler de gayet makul, ki takip mesafeme de oldukça dikkat ederim. Sürekli bu şekilde olduğu için hep bir konfor kaybı oluyor aracın içinde.

Siz de bu durumdan şikayetçi misiniz?

Not: Lastikler Dunlop Sport.

Çevrimdışı Halilpdr

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Evet ben de de durum ayni. Zamanla ayak alisiyor ama.
Frenle benim cozemedigim bir diger nokta ise abs nin cok cabuk devreye girmesi bazen ans devreye girmese daha kisa mesafede duracakmisim gibi geloyor.

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Hacibumbada

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bahsettiğiniz en son sert fren olayı çok nadir bana da oldu ama "araç duracakmış gibi hissettirip durmamazlık yapıyor mu?" bu şekilde değil de tam tersi :) Ben şuna baglıyorum bu durumu araç özellikle düşük hızlarda sürati belli etmiyor sanırım fren mesafesini bazen kaçırıyoruz.

Frenlerden gayet memnunum bu arada, hatta fazlasıyla iyi bence.

Son olarak "Halilpdr" arkadaşın dediği abs sürekli devreye giriyora bişey eklemek isterim. Bir kaçı çok ciddi olmak üzere bir çok kez ani fren yapmak zorunda kaldım şu ana kadar hiç abs devreye girmedi. Lastikten kaynaklanıyor olabilir belki.

Not olarak ise, Ofiste balkondayken(3.kat) ışıklarda yaris mavisi bir fabia vardı, Maşallah parlıyordu :)

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bazan durmayacakmış gibi dediğiniz gibi hissettirse de son kertede ani frenlerde benim tecrübelerimde çok iyi durduğu yönünde fabia'nın.

Çevrimdışı tugkancelebi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Dediğiniz durum Benim başıma şöyle geldi bazen yavaş yavaş giderken birisine gövde gösteri yaparken ufak bir kapışma moduna geçince 80-90 oldu en fazla diyorum kadrana bir bakıyorum 130 [emoji23][emoji23]
O zaman durmayacakmış gibi oluyor ama efsane bir freni var güven veriyor
O değilde hiç abs devreye girmedi bende acaba Yok mu diyeceğim cinsten [emoji106][emoji28][emoji28]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: tugkancelebi;614199
Dediğiniz durum Benim başıma şöyle geldi bazen yavaş yavaş giderken birisine gövde gösteri yaparken ufak bir kapışma moduna geçince 80-90 oldu en fazla diyorum kadrana bir bakıyorum 130 [emoji23][emoji23]
O zaman durmayacakmış gibi oluyor ama efsane bir freni var güven veriyor
O değilde hiç abs devreye girmedi bende acaba Yok mu diyeceğim cinsten [emoji106][emoji28][emoji28]

Lastiğin nedir marka model ebat ?

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Peki şöyle bir durum olabilir mi:

Ben şu ana kadar hep manuel araçlar kullandım, duracağım zaman belli bir hızdan sonra debriyaja basıp arabayı çekişten aldığım için frenleme çok daha etkin oluyordu.

Şimdiki dsg sisteminde bildiğim kadarıyla aracın hızı 0'a düşene kadar çekiş devam ediyor. Sürekli ileriye doğru bir kuvvet uygulandığı için frenler bana zayıfmış gibi geliyor.

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fabia'nın frenlemesinde hiçbir sıkıntı olmadı bende.

Bundan önceki aracım, bir önceki kasa Kia Ceed'di. O aracın fren sistemi rezaletti. Hatta sırf frenlerinden dolayı aracı sattım.

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
fabia'da abs gerçekten ilginç amma. normalde abs diğer araçlarda normal kullanımda nadiren devreye girer, fabia'da çok sık ve kolay devreye giriyor. kış lastikleri takılıyken mesele yok, devreye girmiyor kolay kolay. ancak yaz lastikleri varken, fabrika çıkış kumho vardı, şuan continental premium contact 5 var, ikisinde de anında abs devreye girebiliyor.

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Kış lastiklerimle 1 kere bile girmedi abs. Yazları taktığım gün dışarı çıktım yokuş aşağı virajda hemen devreye girdi tar tar tar yapmaya başladı :D:D Napıcaz bilmiyorum da bu gidişle yaz-kış kış lastiğimi kullancaz :p:p:p:uve:

Birde sizler Lastiğe kaç PSI hava bastırıyorsunuz ? geçen yazları takarken adam 32 PSI basıyorum dedi bende tamam dedim sizlerde durum nasıl birde aracın neresinde yazıyor şu PSI tablosu ? kapı içlerine baktım yok bagajın içindemi nerede ben bulamadım ?
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2017, 16:08:43 Gönderen: enoktakenokta »

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yakıt kapağı içine bakın. Lastiğe ve yük durumuna göre hava değişebilir. Ben Yeti'ye 215/60 R16 lastiklere 34 psi basıyorum. Hava basınç kapağında genelde kPa ya da bar olarak belirtilir. Yani 2.3 bar = 2.3 * 14.5037738 = 33,36 psi'dır. Yani bendeki lastiklere yük durumuna göre 33 psi dan 43,5 psi a kadar hava basılabiliyor.

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SinirliSürücü;614256
Kış lastiklerimle 1 kere bile girmedi abs. Yazları taktığım gün dışarı çıktım yokuş aşağı virajda hemen devreye girdi tar tar tar yapmaya başladı :D:D Napıcaz bilmiyorum da bu gidişle yaz-kış kış lastiğimi kullancaz :p:p:p:uve:

Birde sizler Lastiğe kaç PSI hava bastırıyorsunuz ? geçen yazları takarken adam 32 PSI basıyorum dedi bende tamam dedim sizlerde durum nasıl birde aracın neresinde yazıyor şu PSI tablosu ? kapı içlerine baktım yok bagajın içindemi nerede ben bulamadım ?

yakıt deposunun kapağında yazıyor. farklı yüklere göre değerler var. yakıt tasarrufu olsun diye ben 32 psi civarında değil de 34-35 psi civarında basıyorum. zaten yakıt kapağında da eco değer olarak fabialara 2.4 bar değer vermiş.

abs konusunda evet kış lastiklerinde öyle... kış lastiğinin konforu da yumuşak hamur olduğu için bir başka. çıkardıktan sonra yazlara alışmam zaman aldı...

Çevrimdışı ilkerol

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Dsg bazen yarım debriyajdan çıkıp  çekiş bir anda ileri doğru fırlatırken o sırada fren yapınca durmayıp öndeki araca  çarpacak gibi oluyor. Genelde dur kalk trafikte yaşıyorum. Devamlı çekişin olduğu tork konvertörlü sanzimanlarda ilginçtir böyle bir şey yaşamamıştım. Kuru kavrama otomatik vitesin bir dezavantajı bu olsa gerek.

Çevrimdışı tugkancelebi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SinirliSürücü;614205
Lastiğin nedir marka model ebat ?

Kumho ecowing
185/60/15

Çevrimdışı ahmet4283

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=37060

Yukarıda linkini verdiğim konuda bu mesele tartışılmıştı. Fabia2  aracımda absnin erken devreye girmesi sorununu yaşadım. Öncelikle şunu söyleyim lastiklerin yumuşaklığı arttıkça sorun azalıyor. 195 55 15 Petlas yaz lastiklerinde korkuyordum en ufak frende abs açılıyor fren uzuyordu. Bu sorun acaba fren sistemindenmi diye fren hidroliği ve balatalar değişti hiçbir faydası olmadı. Sonra nokian 185 60 15 kış lastiğine geçtim ve abs sacmalaması bitti. İşin garibi Golf 4 aracımda aşırı kabak lastiklerimle abs birkaç kez devreye girdi ve mutlak kazayı önledi. Vag grubuysa ikiside vag aracı fakat fren sistemi arasında dağlar kadar fark var. Şuan ki aracım 2012 Opel Astra ve 5 yıllık fabrika lastiği olan continental ile abs calisiyormu diye baya zorlamam gerekti :)

Bir rivayete göre vagcom ile abs hassasiyeti ayarlanabiliyormuş. Bilgisi olan aydınlatsın.