škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fren Performansı Hakkında

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tugkancelebi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Vagcom da öyle bir ayar var ama onun ile oynamak ne derece mantıklı orası tartışılır

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu durum arabalarınızda belki de varlığının farkında bile olmadığınız hba sistemi ile alakalıdır. Dgs de etkili olabilir ama bahsedilen durumu manuelde yaşıyorum. Nispeten konfor ve güvenliği sağlamaya yardımcı sistem bu şekilde çalışıyor "Hidrolik fren asistanı, fren pedalına basma hızı üzerinden sürücünün tam frenleme isteyip istemediğini algılar ve sürücü fren pedalına tam bastığı sürece fren basıncını otomatik şekilde ABS ayarına kadar arttırır. Sürücü tarafından fren basınç talebi azaldığında, sistem fren basıncını tekrar ön ayarlı değere geri düşürür." Benim gözlemlediğim ise şudur; Frene sert basmasanız dahi biraz sert ve ani pedal hareketi yaptığınız anda sistem sizin yerinize frene zaten sert basıyor. Ama yumuşak bastığınızda ise daha yavaş durdurup konfor sağlıyor. Siz duramayacağını anlayıp ayağınızı sağlam bastığınız anda aracı zaten yapıştırıyor. Yinede ani basmaktan ziyade sert basmak etkili oluyor ani frende, ama bu durumda benim yerime daha sert frene basıldığını hissediyorum. Çok efektif çalışmasa da bunlar benim gözlemlerim. Lütfen gözlemlerime göre hareket etmeyip kendiniz tecrübe ediniz. Sistemin avantaj ve dezavantajı var ama sistemin güncellenmesi gerekir. Belki sonraki nesillerde daha iyi oturacaktır.

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Beyler NEXEN lastik değil değil diyorduk ama idareten kullanıyorduk. Kullanmamak lazımmış çok az bir hızla araç durmadı kırmızı ışıklarda öndeki Ford Focusa arka tampondan vurdum. Allahtan 2 araçda yerinden oynadı ve çok hasar olmadı. NEXENLERi değiştirip nokian taksam yazın rezil olur yakıt tüketimi artar. Değiştirmezsemde sanırım ilerde çok daha büyük olaylara sebep vericek bu lastikler.

Kaza hasarı :

https://hizliresim.com/O0plJ5">https://i.hizliresim.com/O0plJ5.jpg">

Çevrimdışı ilkerol

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam çok geçmiş olsun. Ben de bir ara arkadan geciriyordum az kalsın. Bazen araç şahlanıyor durdurması zor oluyor. Araç otomatik mi bu arada? Bir de mesela michelin ayarı bir lastik olsa fren mesafesi ne olurdu sizce? Lastikten mi frenden mi yoksa dsg den mi anlatamadığım bir durum var araçta.

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ilkerol;615036
Hocam çok geçmiş olsun. Ben de bir ara arkadan geciriyordum az kalsın. Bazen araç şahlanıyor durdurması zor oluyor. Araç otomatik mi bu arada? Bir de mesela michelin ayarı bir lastik olsa fren mesafesi ne olurdu sizce? Lastikten mi frenden mi yoksa dsg den mi anlatamadığım bir durum var araçta.

araç manuel ve 2. vitesde durmadı. ABS çok devreye girdi ve durma mesafesi uzadı. Eminim nokian olsa zıng diye dururdu araç.

Çevrimdışı ahmet4283

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SinirliSürücü;615037
araç manuel ve 2. vitesde durmadı. ABS çok devreye girdi ve durma mesafesi uzadı. Eminim nokian olsa zıng diye dururdu araç.

Geçmiş olsun.

ABS nin gereksiz fren mesafesini uzatmasını azaltmak istiyorsanız nokian kış lastiği takın. Şimdi bazı arkadaşlar yazın kış lastigimi olur diyebilir ama lastik yumuşacık ve yere yapışıyor. Dezavantajı yakıt artar ve lastik yazın hırpalanır ama güvenli bir duruş mesafesi elde edilir. Ben fabia2 de sorunu bu şekilde çözmüştüm.

Çevrimdışı Halilpdr

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SinirliSürücü;615037
O zaman abs tam olarak nasil arttiriyor guvenligi ?

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı dr.hsyn

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Halilpdr;615044
O zaman abs tam olarak nasil arttiriyor guvenligi ?

Fren yaparken tekerlerin kilitlenmemesini sağlayarak, manevra yapmaya ve engelden kaçmaya izin veriyor

Çevrimdışı Halilpdr

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dr.hsyn;615045
Fren yaparken tekerlerin kilitlenmemesini sağlayarak, manevra yapmaya ve engelden kaçmaya izin veriyor

Onu biliyoruz da demek istedigim durma mesafesini uzatmasi daha riskli sanki. Abs yuzunden ucuz atlattigm kazalar olmustur. En azindan lastik biraz suruklendikten sonra falan girse devreye. İllaki bi mantigi vardir ama henuz cozemedim.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ABS'nin fren mesafesini artırdığı doğrudur. Fakat frenle kilitlenen bir tekerin de ne yöne gideceğinin garantisi yoktur! Kilitlenme durumunda devreye girerek hızlı bir şekilde fren hidroliğinin bir gevşeyip bir sıkarak tekerin kilitlenmemesini sağlıyor. Böylece kızaklanma nispeten önlenmiş oluyor. Mesafe uzasa da kızaklamaya göre daha kontrollü ve güvenli bir durma sağlanıyor. VAG-COM ile bir takım ayarlar yapılabiliyor, gecikmeli devreye girmesini görmedim.

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Beyler Yaz Lastiklerimide Nokain İline 185/65/15 almaya karar verdim. C-B değerlerini sunuyor alan kullanan yorum yapabilcek varmı ? kışlıklardan çok memnundum yazlık lastikleri nasıl acaba Nokianın ?

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SinirliSürücü;615209
Beyler Yaz Lastiklerimide Nokain İline 185/65/15 almaya karar verdim. C-B değerlerini sunuyor alan kullanan yorum yapabilcek varmı ? kışlıklardan çok memnundum yazlık lastikleri nasıl acaba Nokianın ?

desibel degeri kac acaba?

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: coxcomb;615220
desibel degeri kac acaba?

68-71 db arasında değişiyor 88H 84H oluşuna göre

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
valla deneyip goren var mi bilmiyorum ama 68 db olani sinifinda en iyi sonuclari veriyor. bu degerleri veren bikac lastik var zaten. siz kış lastiklerinden de memnunsunuz zaten iyi gibi duruyor burdan bakinca :)