škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hız sabitleyici

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı erzopelci

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar birşey sormak istiyorum . skoda super be prestige paket 1.6  dsg

örnek olarak 100 km hıza arabayı sabitlediğimde yokuş aşağı olan yollarda araç başını alıp gidiyor .100 km hıza sabitlenmiş gibi duruyor ama sanki vites boştaymış gibi gidiyor.
Düz yolu bulduğunda ise tekrar 100 km hızda sabitleniyor. bence normal değil bu durum . 2003 model opel vecra c kasa arabam vardi sabitledeğimde olay bitiyordu. sizce benim yaşadiğim problem mi? yoksa normal olan bumu ?

Çevrimdışı Fikret_55

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
hafif bir fren yaptığını hissediyorum ama çok dik yokuşlarda alıp başını gidiyor

Çevrimdışı erzopelci

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Fikret_55;617254
hafif bir fren yaptığını hissediyorum ama çok dik yokuşlarda alıp başını gidiyor

bence normal değil bu durum . adı üzerinde yani . alıp başını gideceksen neden sabitledik.
Hızıda sınırlayamadım . ortalama 28 - 30 bin tl olan citroen de bile var o özellik .(c eliyse sahibiydim) .vallahi zaten artıları cok olan super b leri gördükçe okudukça gözümden düşüyor iyice .
« Son Düzenleme: 07 Haziran 2017, 10:34:41 Gönderen: erzopelci »

Çevrimdışı Leca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eğer aracınızda adaptif hız sabitleyici yoksa araç uzar gider :) Yokuşlar da kendisi sınırlama sabitleme vs yapmaz. Standard biz sabitleyici aracı istediğiniz hıza çıkartır ve o süratte devam ettirir. Yokuş çıkışlarında gaz verir ancak inişlerde fren yapmaz.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı erzopelci

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Leca;617257
Eğer aracınızda adaptif hız sabitleyici yoksa araç uzar gider :) Yokuşlar da kendisi sınırlama sabitleme vs yapmaz. Standard biz sabitleyici aracı istediğiniz hıza çıkartır ve o süratte devam ettirir. Yokuş çıkışlarında gaz verir ancak inişlerde fren yapmaz.

yeni öğrendim. sadece düz yoldami sabitleniyor o halde . ve bu gibi ektsra özellikler sonradan takılabiliyormu?

Çevrimdışı Leca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Adaptif biz sabitleyici sonradan takılabiliyor ancak çok pahalıya mal olur. Açıkçası değmez; ilk aracı alırken opsiyon eklemek daha mantıklı.

Çevrimdışı BLACKSAGAT

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
adaptif cruise control ne kadara takılıyor bilmiyorum ama ön tarafa radar takılıyormuş yani bu sıradan park sensörleri gibi sanılsada çok gelişmiş bir radar ve baya bir tuzluya gelmesinin sebebide budur tahminimce.

Çevrimdışı wertasd

• Sabreden Derviş
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
"Hız limitleyici" diye geçiyor aslında. VW grupta var. Bizde sadece hız sabitleyici var. Bu donanım ayrıca fren yapıyor.
Adaptif ise öndeki araçla aradaki mesafeyi gözeterek hızı ayarlıyor.

Çevrimdışı utkub

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bizim arabada ACC var ama pek kullanmayız sadece otobandan istanbul trafiğinde zor oluyor güvenmek İstanbulda yaşayalar için sonradan takılmasını tasiye etmem ama kulanıldıgı zaman çok işe yarıyor çok güzel bir ozellik

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Hız sabitleyici sistem sadece gaza hükmeder, aracın hızını hangi hıza sabitlerseniz o hızın altına düşmeyecek şekilde gaz verir. Ancak fren özelliği olmadığı için yokuş aşağı durumlarda aracın kendi ataleti ile hızlanması durumunda yavaşlatamaz. Yani tamamen normal bir durum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Fikret_55

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: schumici;617319
Hız sabitleyici sistem sadece gaza hükmeder, aracın hızını hangi hıza sabitlerseniz o hızın altına düşmeyecek şekilde gaz verir. Ancak fren özelliği olmadığı için yokuş aşağı durumlarda aracın kendi ataleti ile hızlanması durumunda yavaşlatamaz. Yani tamamen normal bir durum

yokuş inerken sabitlediğim hızı geçtiği doğru ama hafif bir fren de hissediyorum ben.Ya da bu bir fren değildir de gazı kesme olabilir ama eminim sanki aracı arkadan biri tutuyormuş gibi his oluyor.

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Alıntı yapılan: Fikret_55;617334
yokuş inerken sabitlediğim hızı geçtiği doğru ama hafif bir fren de hissediyorum ben.Ya da bu bir fren değildir de gazı kesme olabilir ama eminim sanki aracı arkadan biri tutuyormuş gibi his oluyor.

Gaz kesme işlemi o, cut-off sistemi devreye girip gazı kesiyor. O durumda anlık yakıt tüketimine bakarsanız 0,0 lt olarak göreceksinizdir

Çevrimdışı masah

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bence doğrusu bu, fren yapmasını istemezdim doğrusu.

Çevrimdışı Fabia II

• ST Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ara caddelerde 50 ye sabitliyorum. Bazen hafif yokuş aşağı yollarda kavşaklara filan yaklaştığında aracın hızlandığını hissediyorum ama hiç aklıma böyle bir ihtimal gelmezdi konuyu görünce bende anlamış oldum ki hızlanıyor araç demek ki hız sabitleyici hız sabitlemeyeceymiş :gaz: :D

Çevrimdışı bilalduzenli

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benim araçta adaptif hız sabitleyici var. Hız sabitlenmişken özellikle dik inişlerde, ivmelenme sürekli artıyorsa araç fren yaparak, vitesi düşük tutarak hızı sabit tutuyor.

Fren ışığı yanıyormu dikkat etmedim, ona da bakacağım. Siz de bu şekilde bir test edebilirsiniz.