škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hız sabitleyici

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı namre3kutuk

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bilalduzenli;617435
Benim araçta adaptif hız sabitleyici var. Hız sabitlenmişken özellikle dik inişlerde, ivmelenme sürekli artıyorsa araç fren yaparak, vitesi düşük tutarak hızı sabit tutuyor.

Fren ışığı yanıyormu dikkat etmedim, ona da bakacağım. Siz de bu şekilde bir test edebilirsiniz.

Yanıyor.Hatta Autohold'da da yanıyor.

Çevrimdışı Mecheng89

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bizim araçlardaki hız sabitleyici en ilkel sistem. Bende daha önce A3 sedan vardı. Onun hız sabitleyicisini seviyordum. Mesela avrasya tünelinde hız limiti 70 ve eğimli yol olduğu için sürekli fren istiyor. A3 varken 70 sabitliyordum olay bitiyordu. Araç 70 için gerekli frenlemeyi yapıyor. Ama gel görki bizim araçlarda en ucuz sistem var. Can sıkıyor.
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2017, 06:08:49 Gönderen: Mecheng89 »

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2017'de üretilen ACC'li araçlarda Hız limitlemek için kolun alt kısmında bir düğme mevcut arkadaşlar, daha öncekilerde yoktu bu. Normal CC'lerde mevcuttu ancak önceki modellerde mevcut değildi.

Bu arada limitin üstüne çıksa çıksa 10 km çıkabilir nasıl bir eğim olabilir ki sonuçta, araç yokuşa bağlı ivmelenmeyi elbetteki yakıt tasarrufu yapmak için belli ölçülerde kullanacaktır.

Çevrimdışı Mecheng89

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rumiexile;617727
2017'de üretilen ACC'li araçlarda Hız limitlemek için kolun alt kısmında bir düğme mevcut arkadaşlar, daha öncekilerde yoktu bu. Normal CC'lerde mevcuttu ancak önceki modellerde mevcut değildi.

Bu arada limitin üstüne çıksa çıksa 10 km çıkabilir nasıl bir eğim olabilir ki sonuçta, araç yokuşa bağlı ivmelenmeyi elbetteki yakıt tasarrufu yapmak için belli ölçülerde kullanacaktır.

ACC lerde sıkıntı olmaz zaten hız gram şaşmaz 100kmh dedin ise 100kmh ile gider. CC lerde problem var bayırı gördümü dayanamıyor salıyor kendini aşağı gidiyo paşam :D

Çevrimdışı erzopelci

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Böylesine ucuz ve basit bir sistem yüzünden, neden her araca sabitlemediler diye düsünerek, ilk aldiğim heves yok icimde.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: erzopelci;617834
Böylesine ucuz ve basit bir sistem yüzünden, neden her araca sabitlemediler diye düsünerek, ilk aldiğim heves yok icimde.

Kusura bakmayın ama, hem sistemi bilmiyormuşsunuz ve yeni öğrendiniz, hem de hevesiniz kırılıyor ve sisteme lâf ediyorsunuz.
Almadan önce araştırsaydınız paşam...:dede:
Zaten iki sistem de ayrı, biri CC, diğeri de ACC diye geçiyor. Madem hoşunuza gitmeyecekti, neden ACC ile sipariş edip almadınız?
Diyeceksin ki şimdi "sanane".....doğru, banane.....

Neyse, zaman zaman sizin gibi insanlar foruma gelip, "şu ucuzmuş", "bu basitmiş" demesini bilirisiniz. Hiç biriniz objektif bir değerlendirme yapmaz mısınız? Hep ağlanırsınız, hep şikayet edersiniz....

Bana yanıt yazmadan önce, lütfen yazdıklarımı doğru değrlendirin. Bu yazıyı polemik için yazmadım, size garezim de yok. Ancak bir konuya girince, bu tarz gereksiz serzeniş yazıları okuduğumda canım fena sıkılıyor....:confused:
Esen kalın !! Sonraki arabanız ACC ile olur inşallah... :ok:
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2017, 09:32:34 Gönderen: Levcho »

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
cc sadece gaz vermeye dayalı olduğundan hızlanır. bu normal bi durum.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Passat da hiz sinirlayici var (acc degil) ve yokus ne kadar dik te olsa fren yapiyor.

Benzer sistemin Superb de olmamasi kotu olmus.

D sinifini gectim 2007 model Astra GTC de bile vardi bu ozellik

Çevrimdışı Ugur79

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bana 1 hafta once verilen yeni comfort paket teklifinde ozellik olarak " Hiz sabitleyici (Hiz sinirlama ozelligi ile)" yaziyor. Bu yokus asagi giderken de fren yaparak ayarlanmis hiza sabitlendigini mi gosterir?

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı sanalkuzu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Daha yokuş aşağı bir duruma denk gelmedim ama eski aracım Honda Civic'de hız sabitleyici devrede olduğunda yokuş aşağı giderken vites küçülterek hızı sabit tutmaya çalışıyordu araç. Araba'da "Grade Logic System" özelliği vardı.

Çevrimdışı dawn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bence "Hiz sabitleyici (Hiz sinirlama ozelligi ile)" ile kastedilen iki özelliği tek koldan yönetiyor olmak. Bizde ikisi de aynı koldan yönetiliyor ve bir biri arasında geçiş yapılıyor, aynı anda kullanılmıyor.

Çevrimdışı kızılsultan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: özdil;617837
cc sadece gaz vermeye dayalı olduğundan hızlanır. bu normal bi durum.

Ne yazık ki normal değil. Siz acc ye takılmışsınız. 2010 megane 3 ve 2015 Mondeo, 2011 dsg jetta ve superb de cc kullandım. Megane 3 ve mondeoda hızı 110 a ayarladıysanız iniş çıkış fark etmez 110 ile gidersiniz. Jetta ve superb de  vw gurubun başarısız cc den kaynaklanan bir durum hızınız yokuş aşağı artar. Megane 3 ve mondeoda ciddi yakıt tasarrufu sağlıyor. Hafta sonlar superbleı köye giderken cc açık olunca daha fazla yakıt sarfiyatı oluyor. Hız arttırmaya verilen tepki renault ve fordda daha başarılı. Simdi ne yapalım ve gurubun cc kötü diye tü ka ka mı yapalim ya da başarısız olduğu halde çok süper hepsinden iyi vw gurubu bir başka mı diyelim. Iyiye iyi kötüye kötü diyebilmek lazım.

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim bugüne kadar kullandığım hız sabitleyicili araçlar; Vectra  B cdx 2.5 v6 1996 model, Stilo multiwagon 2003, Vectra C 3.0 cdti cosmo a/s 2004, E39 M5 1999 model bunların hepsinde de sağlam yokuş varsa hızı sabit tutamadılar. misal İzmir Manisa arası Sabunceli inişlerinde hızım hep arttı. şu an kardeşimin leonunda da durum aynı. 90 a ayarladıysam yokuş hafifse 100e çıkıp yokuş bitince kendi 100e düşüyor. ama frenleme olmadı hiç birinde.

Çevrimdışı kızılsultan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: özdil;622312
Benim bugüne kadar kullandığım hız sabitleyicili araçlar; Vectra  B cdx 2.5 v6 1996 model, Stilo multiwagon 2003, Vectra C 3.0 cdti cosmo a/s 2004, E39 M5 1999 model bunların hepsinde de sağlam yokuş varsa hızı sabit tutamadılar. misal İzmir Manisa arası Sabunceli inişlerinde hızım hep arttı. şu an kardeşimin leonunda da durum aynı. 90 a ayarladıysam yokuş hafifse 100e çıkıp yokuş bitince kendi 100e düşüyor. ama frenleme olmadı hiç birinde.

Kullandığınız araçları üretim tarihlerine yakın kullanmadıysanız motor eskisi kadar kompresör yapamıyor olabilir. Bu arada yokuşun aşırı dik olmasına gerek yok hocam vw nin hızını koruyamaması için. Muhtemelen yazılımla ilgili bir olay tepkilerinde bir gecikme var. Onu giderseler ki uğraşacaklarını sanmıyorum hem yakıt tasarrufu konusunda hemde hızı korumada daha etkili olabilir.