škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Banka şifren kaç?

0 Üye ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Banka banka şifren kaç?

Elektronik bankacılıkta tek kullanımlık şifre uygulaması başladı.

04/01/2010
        İnternetten yapılan bankacılık işlemlerinin daha güvenli hale gelmesi gerekçesiyle, 1 Ocak 2010'dan itibaren "tek kullanımlık şifre (TKŞ)" uygulaması başlatıldı. Bu tarihten sonra, internet bankacılığı aracılığıyla yapılan EFT, havale gibi işlemler, BDDK tarafından zorunlu hale getirilen uygulama ile gerçekleştirilecek. Tüketici sisteme her girdiğinde kendisine ulaştırılacak şifresini kullanmak durumunda kalacak.

Bankalar, kendi belirledikleri tarife ile tüketiciye bu şifreleri SMS yoluyla gönderecek. Bu yöntemi kullanmayı tercih etmeyen tüketiciler ise 20-25 TL karşılığında satın alacağı "şifrematik" cihazı ile kendi şiresini de üretebilecek. Çeşitli bankaların açıkladıkları tarifeleri ise şöyle:

Garanti Bankası, Akbank, İş Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank, Fortis ve Bank Asya tek kullanımlık şifreleri ücretsiz olarak gönderecek.

Yapı Kredi Bankası ise işlem başına 10 ile 20 kuruş arası değişen bir SMS bedeli alacak.

Bankcılıkla alakalı bir diğer değişim ise Uluslarası Banka Hesap Numarası Tebliği sonucunda yaşandı. Yine 1 Ocak 2010'dan itibaren geçerli olan bu uygulamaya göre, para transferi hizmetinin hızlı ve hatasız yapılabilmesi için uluslararası banka hesap numarası anlamına gelen "IBAN" kullanımı şart koşuldu. Bu numarayı almak için hesabınızın bulunduğu bankaya başvrumanız yeterli.
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cep telefonuna yüklenen küçük bir program sayesinde de şifre üretilebiliyor. İş bankasının programını yükledim 3 haftadır kullanıyorum... SMS bazen geç geliyor, şifrematiklerde paralı bildiğiniz gibi...

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Suleyman;60428
Cep telefonuna yüklenen küçük bir program sayesinde de şifre üretilebiliyor. İş bankasının programını yükledim 3 haftadır kullanıyorum... SMS bazen geç geliyor, şifrematiklerde paralı bildiğiniz gibi...

Garanti kullanıyorum şifrematik..Ama eskiden cep şirfematik programı vardı.UIQ symbian işletim sistemleri için.Apple vs. için  program üretselerde kullansak..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı s.alkan

• Servis Müdürü
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.sahkanotomotiv.com
en güzeli takoş gökan boşver şifrematikleri.takoş derken(tkş) yani
---------------1.4 TSI 180 HP-------------------------

Çevrimdışı seyyah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Garanti eskiden bazı işlemler için aynı işlemi yapıyordu ama ücretsizdi. Şimdi ücretli mi?

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: seyyah;60439
Garanti eskiden bazı işlemler için aynı işlemi yapıyordu ama ücretsizdi. Şimdi ücretli mi?

Ücret almıyormuş şifre işlemlerinden ama garanti wap mobil interneti kullananlar için havale ve diğer işlemler ücretsiz belirteyimde :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP