škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Klima Hk.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: remy;618941
Ben cam filmini hiç araştırmam direk gider ziebart da yaptırırım.. acaba air80 denilen daha mı iyi?
Ben Fabia ön cam için ziebart 230 tl fiyatla yaptırdım. Çokta memnunum..

Cam filmi karartmali mi sizin ki? Işık geçirgenliği nasil?. Yan camlarla ayni kalite ve ozellik kullanilmiyor o nedenle her cam filmine guvenemiyorum ben seyir caminda. Ziebart markasinin hangi modelini kullaniyorsunuz?

Ziebart in Air 80 ile ayni ozelliklerdeki Blue Thermal modelini Ziebart orjinal parça kullanan yetkili servisleri 600tl ye takiyor. 1 numara karartmali std cam filmlerini 300tl ye takiyorlar. Zirbart cok elit fiyatlar veriyor ama kalite degerleri olarak 3 asagi 5 yukari ihtiaclari goren diger marka modeller de iyi iş cikariyorlar. Llumar ve 3M daha makul fiyatlar ile 5-6 sene giden cam filmleri sunuyorlar ki araci zaten maximum 3-4 sene kullanip satan biri olarak bana yetiyor:))
« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2017, 15:27:10 Gönderen: enoktakenokta »

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün 350 km'lik uzun yol sürüşümde klimayı test etme imkanım oldu. Camlar filmsiz olmasına ve yolculuğum öğlen saatlerinde başlamasına rağmen performans gayet yeterliydi ve beni oldukça şaşırttı.

Özellikle araç içindeki havayı dolandır dediğinizde içerisi daha bir serin oluyor. En başta kesmez diye 20 derecede körüklediğim klima yol boyu 23 derecede sabitlenmiş şekilde içerisini gayet iyi serinletti.

Yolculuk 2 kişi ve bagaj doluyken yapılmasına rağmen performansta da bir düşüş fark etmedim.

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende haftasonu uzun yol yaptım klima gayet memnun edici seviyede, arabanın çekişinde düşüş hissetmedim ama motor sesinde çoğalma hissettim sanki :D

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smtcglr;619111
Bende haftasonu uzun yol yaptım klima gayet memnun edici seviyede, arabanın çekişinde düşüş hissetmedim ama motor sesinde çoğalma hissettim sanki :D

Motor sesi değil o ya bildiğin arabanın altında jet motoru çalışıyor klimanın kompresörü. Ama şirkette araçları da dinledim otopark gibi yerlerde veya dururken inanılmaz ses çıkarıyor hepsi, sadece dizel araçlarda yolda giderken gelmiyor cunku kendılerı zaten çok sesli.

Çevrimdışı Gökhan_55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ben başka araçlarada bindim bu sıcaklarda sanırım bütün klimalar aynı....

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benim bizim araçlardaki klimayla ilgili bir sorum olacak.

Şimdi, klima "auto" moddayken sadece dışarıdan hava mı alıyor? Yoksa, gerekirse dışarıdan alıp gerekirse içerideki havayı mı devir daim ediyor climatronic? Bir arkadaş önceki mesajlarda, ben climatronic sistemi kullanmıyorum, gereksiz fazla çalışıyor fan seviyesi, yakıt tüketimini artırıyor diye yazmıştı bu başlık altında.

Malûmi, içerideki havayı devir daim etme tuşuna basınca klima ekranındaki "auto" yazısı kayboluyor. eğer herhangi bir şey seçilmezse, bu durumda yine içerideki havayı devir daim edecek şekilde "auto"da mı çalışıyor climatronic? Eğer cam, fanlar ya da ayak kısmı seçilmezse sadece devir daim tuşuyla çalıştığında nasıl bir mantıkla çalışıyor climatronic? Benim tecrübem o şekilde de gayet güzel soğuttuğu yönünde. Herhalde içerideki havayı alıp "auto" modu devam ediyor o zaman da. Ancak auto tuşunun kaybolması da bu ihtimali azaltıyor.

"Auto" yazısı devir daim tuşuna basınca kayboluyorsa demek ki "auto"dayken klima yeri geldiğinde dışarıdaki havayı yeri geldiğinde içerideki havayı alarak soğutması lazım climatronic. Ancak kafam karıştı.

Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir, biraz karışık oldu. Tecrübelerle bu konuya açıklık getirebilirsek, şu sıcak günlerde klimaları en efektif şekilide kullanabiliriz.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=12914]kavih[/MENTION] , hocam demek istediğiniz anladım ben. bildiğim kadarıyla araç içindeki havayı döndürürken auto mode devre dışı kalıyor ve fan ayarını kendimiz yapıyoruz.

diğer yandan climatronic için söylediğinizde haklısınız ancak bence havayı sürekli dışardan alıyor, otomatik olarak devirdaim moduna geçtiğini düşünmüyorum.

bu olayı volkswagen'in sitesindeki vw sözlük'ten araştırdım ve klima auto modundayken cam yıkama ve geri vitese geçince kendini otomatik olarak devirdaim moduna alır diyor.

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
eyvallah  [MENTION=15281]coxcomb[/MENTION] ben de sizin gibi düşünüyorum. ancak bu durumda da hâlâ çözemediğim durum şu: devir daimi açtığımızda "auto" modu da devreye girmiyorsa, klima ekranı boş bir şekilde nasıl bir mantıkla çalışıyor climatronic bunu merak ediyorum.

herhalde her yerden azar azar veriyor havayı. şöyle bir tecrübem oldu. mesela, devir daim modu açıkken bu şekilde ara ara sıcaklık farkından buğu yapabiliyorken "auto" moddayken bu olmuyor.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=12914]kavih[/MENTION],

Bugün trafikte şunu keşfettim, devirdaim modunda fan ayarını bir süre sonra kendisi düşürdü. Dedim acaba auto mode devre dışı kalmıyor mu?

Youtube'da klimanın çalışma prensibini izledim. Aracın ön radyatöründen gelen sıcak hava klima motorunda sıkıştırılarak soğutuluyor sonrasında klima gazının olduğu tüpten geçip ön konsolun altında kalan fan sisteminden içeriye üfleniyor. Devirdaim modunda sadece radyatörden gelen hava iptal edildiği için auto modu etkileyen bir durum da olmuyor gibi ama hala emin olamadım :D

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: coxcomb;619190
[MENTION=12914]kavih[/MENTION],

Bugün trafikte şunu keşfettim, devirdaim modunda fan ayarını bir süre sonra kendisi düşürdü. Dedim acaba auto mode devre dışı kalmıyor mu?

Youtube'da klimanın çalışma prensibini izledim. Aracın ön radyatöründen gelen sıcak hava klima motorunda sıkıştırılarak soğutuluyor sonrasında klima gazının olduğu tüpten geçip ön konsolun altında kalan fan sisteminden içeriye üfleniyor. Devirdaim modunda sadece radyatörden gelen hava iptal edildiği için auto modu etkileyen bir durum da olmuyor gibi ama hala emin olamadım :D

benim gözlemim de devir daim esnasında ekran boşken Auto modunda olduğu kadar iyi soğuttuğu yönünde.

amma bu durumda neden Auto yazısı kayboluyor? sorular, sorular...

Çevrimdışı remy

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jackalcarlos_18;618942
Cam filmi karartmali mi sizin ki? Işık geçirgenliği nasil?. Yan camlarla ayni kalite ve ozellik kullanilmiyor o nedenle her cam filmine guvenemiyorum ben seyir caminda. Ziebart markasinin hangi modelini kullaniyorsunuz?

Ziebart in Air 80 ile ayni ozelliklerdeki Blue Thermal modelini Ziebart orjinal parça kullanan yetkili servisleri 600tl ye takiyor. 1 numara karartmali std cam filmlerini 300tl ye takiyorlar. Zirbart cok elit fiyatlar veriyor ama kalite degerleri olarak 3 asagi 5 yukari ihtiaclari goren diger marka modeller de iyi iş cikariyorlar. Llumar ve 3M daha makul fiyatlar ile 5-6 sene giden cam filmleri sunuyorlar ki araci zaten maximum 3-4 sene kullanip satan biri olarak bana yetiyor:))
Benim ön camda ki ziebart cam filmi normal film olarak geçiyor. 0,5 numara görüş için bir engel teskil etmiyor.. tam tersi çok daha konforlu sürüş sağlıyor.. extra bir filme gerek duymadim.. çok fazla araçta vakit geçirmiyorum

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: remy;619200
Benim ön camda ki ziebart cam filmi normal film olarak geçiyor. 0,5 numara görüş için bir engel teskil etmiyor.. tam tersi çok daha konforlu sürüş sağlıyor.. extra bir filme gerek duymadim.. çok fazla araçta vakit geçirmiyorum

Bugün Llumar Ahmet'e gittim ve Llumar Air 80 taktirdim. Calisanlar cok ilgili, cok efendi insanlar. Tabela yok, kapanir acilir kapili bir otopark girisinden girip alimunyum bir kapi ile karsilasiyorsunuz. 1 seferde 1 arac kapasitesi olan biryer, sade, tek amaca hizmet ediyor o da cam filmi ve kaput koruma filmi. 2 Suriyeli genc arkadas uygulamalari yapiyor, 4 yildir calisiyorlarmis orda. Ahmet bey belli noktalarda gelip inceleyip sonra baska islerini yapiyor ama kontrol onda. Bir uygunsuzluk veya problem goruyorsa mudahale ediyor. Arkadaslar gayet sakin ama seri bir bicimde cok guzel iscilikle yapiyorlar, ozenliler. Air 80 hafif acik mavi bir renge sahip boyle maldivlerdeki okyanus rengi gibi, benim arabanin rengiyle cok guzel uydu mesela. Kesinlikle bir kararti vs yok, gorusu zerre etkilemiyor, daha ilk dakika bile koca on camda 3-4 tane su tanecik birikintisi disinda en ufak bir harelenme yansima kabarcik vs gormedim, o da zamanla gecekmis 3-4 gune gunes yiyince geciyormus. Urunlerinin arkasindalar, sifir rulodan orjinal amerikan mali Llumar kullaniyorlar. Kredi karti ve banka karti kullaniyorlar ama KDV kesiyorlar, benim yanimda nakit yoktu 350TL, karttan cekin bilmiyordum dedim, ordaki bu muhasebe islerine bakan bayan yok ya olurmu hesap numaramizi al pazartesi EFT yaparsin dedi ve 5 kurus almadan beni yolladi, cok samimiler ve istedigin zaman gidip bir yeri begenmediysen 5 kurus vermeden duzelteceklerine tam guvenin oluyor ayrilirken. Cam filmine gelirsek 10 numara 5 yildiz. Eli cikar disari gunes altinda yaniyor koy icerden on cama gram gunes enerjisi yok ama full gunes isigi icerde. Ornekle, oglen 2 gunesi icerden aksam 7 gunesi gibi hissediliyor. Filmin ic kismi seramik kapliymis ondan kaynakliymis. Ben cok memnun kaldim, herkese de oneririm. Cay kahve muhabbet ve iyi hizmet almak istiyorsaniz Llumar Ahmet Acibademde bu isi hakkiyla yapiyor.

Not: HGS etiketinizi cikariyorlar özenle, dikiz aynasinin yapistigi yerdeki siyah noktali yere yapistirmaniz icin size veriyorlar ama 2 gun sonra takin diyorlar. Cam filmi uzerine yapistirmayin asla. Uygulamayi yaparken Dikiz aynasini da cikariyorlar yerinden, o ara tak tuk dislerinden cikarken iciniz aciyor ama korkmayin bir zarar gelmiyor:), ayrica benden sonra uygulamayi yaptiklari Fluence aractan da anladigim kadariyla ne kadar itinali da yapilsa o ön yan camlarin filmleri takilirken kesinlikle o yuvalari esniyor hacilar mecbur esnetiyorlar bence ondan sallaniyor bizim bu camlar langur lungur.
« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2017, 23:55:06 Gönderen: jackalcarlos_18 »

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jackalcarlos_18;619418
Bugün Llumar Ahmet'e gittim ve Llumar Air 80 taktirdim. Calisanlar cok ilgili, cok efendi insanlar. Tabela yok, kapanir acilir kapili bir otopark girisinden girip alimunyum bir kapi ile karsilasiyorsunuz. 1 seferde 1 arac kapasitesi olan biryer, sade, tek amaca hizmet ediyor o da cam filmi ve kaput koruma filmi. 2 Suriyeli genc arkadas uygulamalari yapiyor, 4 yildir calisiyorlarmis orda. Ahmet bey belli noktalarda gelip inceleyip sonra baska islerini yapiyor ama kontrol onda. Bir uygunsuzluk veya problem goruyorsa mudahale ediyor. Arkadaslar gayet sakin ama seri bir bicimde cok guzel iscilikle yapiyorlar, ozenliler. Air 80 hafif acik mavi bir renge sahip boyle maldivlerdeki okyanus rengi gibi, benim arabanin rengiyle cok guzel uydu mesela. Kesinlikle bir kararti vs yok, gorusu zerre etkilemiyor, daha ilk dakika bile koca on camda 3-4 tane su tanecik birikintisi disinda en ufak bir harelenme yansima kabarcik vs gormedim, o da zamanla gecekmis 3-4 gune gunes yiyince geciyormus. Urunlerinin arkasindalar, sifir rulodan orjinal amerikan mali Llumar kullaniyorlar. Kredi karti ve banka karti kullaniyorlar ama KDV kesiyorlar, benim yanimda nakit yoktu 350TL, karttan cekin bilmiyordum dedim, ordaki bu muhasebe islerine bakan bayan yok ya olurmu hesap numaramizi al pazartesi EFT yaparsin dedi ve 5 kurus almadan beni yolladi, cok samimiler ve istedigin zaman gidip bir yeri begenmediysen 5 kurus vermeden duzelteceklerine tam guvenin oluyor ayrilirken. Cam filmine gelirsek 10 numara 5 yildiz. Eli cikar disari gunes altinda yaniyor koy icerden on cama gram gunes enerjisi yok ama full gunes isigi icerde. Ornekle, oglen 2 gunesi icerden aksam 7 gunesi gibi hissediliyor. Filmin ic kismi seramik kapliymis ondan kaynakliymis. Ben cok memnun kaldim, herkese de oneririm. Cay kahve muhabbet ve iyi hizmet almak istiyorsaniz Llumar Ahmet Acibademde bu isi hakkiyla yapiyor.

Not: HGS etiketinizi cikariyorlar özenle, dikiz aynasinin yapistigi yerdeki siyah noktali yere yapistirmaniz icin size veriyorlar ama 2 gun sonra takin diyorlar. Cam filmi uzerine yapistirmayin asla. Uygulamayi yaparken Dikiz aynasini da cikariyorlar yerinden, o ara tak tuk dislerinden cikarken iciniz aciyor ama korkmayin bir zarar gelmiyor:), ayrica benden sonra uygulamayi yaptiklari Fluence aractan da anladigim kadariyla ne kadar itinali da yapilsa o ön yan camlarin filmleri takilirken kesinlikle o yuvalari esniyor hacilar mecbur esnetiyorlar bence ondan sallaniyor bizim bu camlar langur lungur.

Doğru tercih olmuş. Zamanla alışıp unutacaksınız ön camda film olduğunu. Sonra filmsiz bir araca binince daha bi anlayacaksınız kıymetini. İyi günlerde kullanın.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13909]jackalcarlos_18[/MENTION] Hayırlı olsun. Fiyat biraz pahalı gibi geldi sadece ön cam için, ama faydası çok ön cam filminin. Ben ön cam hariç LLumar yaptırmıştım, ön cam da lazım. Ancak Ankara'da cam filmine takmış durumdalar. Her yerde ceza yazıyorlar. Ben yakalanmadım daha ama ön camdan dolayı da ceza yemeyelim dedim :)
Bu arada bizim Fabia'larda yan camlara film uygulanırken çıtaları filan çıkarmıyorlar, esnetme de yapmıyorlar. 1 cm pay bırakıp ince bir plastik ıspatula ile cam filmini camın olduğu kısıma sokuyorlar. Megane vs.'de o kısımlarda çıta var ve camın girdiği alan daha dar, o yüzden esnetiliyor olabilir. Mesela ben cam filmi yaptıtırken Hyundai i30 vardı, onun çıtaları filan söktüler. Biraz daha teferruatlı oldu Fabia'ya göre. Ses de bizim boşluğun daha fazla olmasından kaynaklı olabilir.
Bu arada ben camları da indiriyorum, ancak hiç ses gelmiyor.
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2017, 10:53:56 Gönderen: Bilgic »

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;619536
[MENTION=13909]jackalcarlos_18[/MENTION] Hayırlı olsun. Fiyat biraz pahalı gibi geldi sadece ön cam için, ama faydası çok ön cam filminin. Ben ön cam hariç LLumar yaptırmıştım, ön cam da lazım. Ancak Ankara'da cam filmine takmış durumdalar. Her yerde ceza yazıyorlar. Ben yakalanmadım daha ama ön camdan dolayı da ceza yemeyelim dedim :)
Bu arada bizim Fabia'larda yan camlara film uygulanırken çıtaları filan çıkarmıyorlar, esnetme de yapmıyorlar. 1 cm pay bırakıp ince bir plastik ıspatula ile cam filmini camın olduğu kısıma sokuyorlar. Megane vs.'de o kısımlarda çıta var ve camın girdiği alan daha dar, o yüzden esnetiliyor olabilir. Mesela ben cam filmi yaptıtırken Hyundai i30 vardı, onun çıtaları filan söktüler. Biraz daha teferruatlı oldu Fabia'ya göre. Ses de bizim boşluğun daha fazla olmasından kaynaklı olabilir.
Bu arada ben camları da indiriyorum, ancak hiç ses gelmiyor.

Hocam ön camdan ceza yemezsin çünkü karartmıyor sadece çok hafif bir okyanus mavisi rengi veriyor ama güneş altında böyle dikkatli bakarsan görürsün yoksa ne içerden elle ne de dışarıdan gözle anlık bakışlarla anlaman mümkün değil. Pahalılık konusunda haklısın ama muadilleri 3M 500, Ziebart 600tl istiyor aynı işlem için cunku bunlar şeffaf filmler karartmalılar kadar ucuz değil. İçlerinden silikon şerit geçiyor ve ışık geçirgenlikleri minimum %80. Yanlara film Uygulaması konusunda bilemedim yani ordayken gördüğüm kadarıyla hiç öyle yumuşak hassas davranılacak bir uygulama değil bayagı söküyorlardı esnetiyorlardı, dediğiniz doğru olabilir ama bizimkilerde o durum olmayabilir. Yine de böyle cam açıkken kapıyı kapattıgında camın içerde sallanıyor olduguna dair bir ses geliyor cok irrite edici bir ses olduğu için hoşuma gitmiyor böyle lada samara kapısı kapatıyormuşsun hissi veriyor.