škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.6tdi AE189 motor emisyon guncellemesi 23R6

Raci · 42 · 20996

0 Üye ve 16 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Raci

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,
Bu aralar 1.6 tdi rapidlere vw emisyon skandalina mevzu olan nox gazı duzenlemesi ile ilgili 23r6 kodlu motor yazilim güncellemesi yapilmakta, servise yolu düşen herkese bunu yapıyorlar eğer istemezseniz de feragatname imzalatiyorlar musteri kendi istemedi diye, imzalamayanlara motor ile ilgili sorunlarda katı kurallar uygulanacağı ve emisyon ile ilgili sorunlarda herkezin  kendi mesuliyeti olacağı söyleniyor,  yazılımdan sonra araçta performans biraz düşmüş gibi hissediliyor yada gercekten düşüyor, araclara hava emiş sensörü önüne bir aparat takılıyor bu aparat anladığım kadari ile hava emisini biraz azaltarak oksijen ve nox gazı ayarını yapıyor, bu ayarlamada az hava alan araç haliyle az yakit çekerek daha az enerji üretiyor bu sebepten performans düşüyor,  bazi iddialara göre 5 ila 10 hp kayıplardan soz ediliyor. Servislere sorsan sadece vw nin yaptığı sahte test modunu kaldıran yazilum deniliyor ama bence değil, öyle olsa hava emiş sensörü önüne neden parça takılıyor o zaman, sadece yazılım yapılır ve sahte test modu iptal edilirdi.

Çevrimdışı resolute

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Muhtemelen performans düşüyor.
Teknik ispatı için teste sokmak lazım aracı.

Yurt dışında araç sahipleri tazminat almıştı bunun için.

Çevrimdışı Tevfik Yüksel

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Yetkili servisi aradım ve sordum. Bana da aracın yakıt tüketimini ve performansını olumlu ya da olumsuz şekilde değiştirecek herhangi bir şey olmayacağı, sadece zehirli gaz salınımını azaltan bir işlem olduğu söylendi. Önümüzdeki pazartesi gidip yaptırmayı düşünüyorum. Aracı kullandıktan sonra kullanımda benim fark edebileceğim bir durum olursa yine yazacağım.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yakıt tüketimi ve performans etkilenmeden zehirli gaz salınımı nasıl düşürülebilir ki? Mantıklı gelmiyor. Bunu yapabilseler zaten başta yaparlardı.

Çevrimdışı resolute

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;621152
Yakıt tüketimi ve performans etkilenmeden zehirli gaz salınımı nasıl düşürülebilir ki? Mantıklı gelmiyor. Bunu yapabilseler zaten başta yaparlardı.
Çok doğru. ABD gibi bazı ülkeler bu çözümü kabul etmemiş diye okumuştum.

Çevrimdışı bluevelvet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bence de yakıt tüketimi ve performans olumsuz etkilenecektir.

Çevrimdışı bluevelvet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Beni de servis bugün aradı. Emisyon olayı için güncelleme var diye. Yaptırmak zorunlu mu diye sordum. Hayır dediler. Bakıma geldiğimde konuşuruz dedim.

Çevrimdışı Raci

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ben test ettim, yakıtta fazla bir değişim yok ama performans düşüklüğü var.

Çevrimdışı Tevfik Yüksel

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Dün aracıma emisyon güncellemesini yaptırdım. Aracın çalışma sesinde sanki çok ufak bir değişiklik oldu gibi. Sessizleşti biraz daha sanki. Ama çok çok az bir fark var. Yakıt ve performans konusunda henüz olumsuz birşey fark edemedim. Zaten normalde de aracı zorlayan biri değilim. Ancak güncellemeden sonra aracı ilk stop ettiğimde araç aşırı sarsıntılı bir şekilde stop etti. Sanki manuel şanzımanlı araçta ayağınızı debriyajdan hızlı çektiğinizde ki stop etmesi gibi. O kadar fazla zıplatmıyor ama anahtarı çevirdikten sonra motor bloku biraz daha fazla sallanıyor. Sonra ki stop etmelerde bu sarsıntı biraz daha azaldı.Bu konu ile ilgili servisi aradım tekrar. Bundan önceki yaptıkları güncellemelerde böyle bir şikayet olmadığını aracı takip etmemi problem devam ederse tekrar getirmemi istediler. Jetta forumunda bir arkadaş güncelleme sonrası oluşan problemlerin bir süre sonra kendiliğinden geçtiğini yazmış. Aracı takip edeceğim. Ayrıca bu işlem sonrası bir yıl içerisinde geçerli servis işçilik ücretinde 75 TL'lik indirim verildiği belirtildi. Yeni gelişmeler olduğunda tekrar yazacağım.

Çevrimdışı Tevfik Yüksel

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar aracımda ki sarsıntı geçmedi ve aracı servise götürdüm. Aracın volantının balansı bozulmuş ve değişmesi gerekiyor dediler. Genel merkezle yazışma yaptıklarını ne kadarını kendilerinin karşılayacaklarını sorduklarını söylediler. Bu arada aracın garantisi bitmiş durumda. Araya bayram tatili girdi ve bayram tatili sonrasında bugün dönüş yaptılar. Toplam masrafın yaklaşık 3300 TL gibi bir rakam olduğunu, masrafın % 90 lık kısmın Skoda tarafından karşılanacağı %10 luk kısmının tarafımdan karşılanacağı belirtildi. 75 TL'lik de indirimim vardı, bu hali ile bana düşen kısım 230 TL gibi bir rakam oldu. Servise yapılan güncellemenin bağlantısı olup olmadığını sordum. Doğal olarak yapılan güncellemenin  bağlantısının olmadığını söylediler. Ne kadar doğru bilemiyorum. Çünkü Vw forumunda kronik volant sorunu yaşayan da çok. Hem de km farketmeksizin. Kronik sorun da olabilir, güncellemeden de olabilir. Ancak ne olursa olsun 47 bin km de bir aracın böyle ağır bir sorun çıkarması hiç hoş değil. Güncellemeden hemen sonra böyle bir sorunun oluşması güncellemenin etkisi olduğunu düşündürüyor bana, ancak dediğim gibi vw forumunda yaptığım araştırmada bunun bir kronik sorun olduğu da kesin. Çok düşük km lerde bu sorunu yaşayan vw araçlar var. Güncelleme yaptıracak arkadaşlar artık bu duruma göre karar versinler.
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2017, 16:53:15 Gönderen: Tevfik Yüksel »

Çevrimdışı resolute

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Güncellemeyi yaptıranlar deneyimlerini paylaşabilirler mi?

Servisler güncelleme sonrası hiçbir şikayet almadıklarını iletiyorlar.

Stop ederken sarsıntı, performans düşüşü, yakıt tüketiminde artış olduğunu söyleyen araç sahipleri de mevcut.

Konunun referans teşkil edebilmesi adına tecrübelerimizi paylaşmamız iyi olacaktır.

Çevrimdışı Tevfik Yüksel

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ben yakıtla ilgili olumlu veya olumsuz birşey farkedemedim. Performansla ilgili emin olamadığım bir husus vardı. O da şu, gaza biraz fazla yüklendiğinizde aracın ileriye atılması biraz daha sert iken şimdi biraz daha sakinleşmiş gibi geldi ilk başlarda ama tam emin değilim. Çünkü aracı virajlı yokuş yukarı bir yolda test ettiğimde eskisine göre bir fark göremedim. Araç bu yolu tırmanmakta eski performansını gösterdi. Aracı servise verirken bu hususu da söyledim. Servisten aracın hem sürüş testinde hem de bilgisayarla kontrolünde bir sorun olmadığını söylediler. Aracı biraz sert kullanan arkadaşlar bunun farkını daha iyi göreceklerdir. Ben normalde de aracı zorlayan biri değilim. İnternette yaptığım araştırmada yazılım yüklü olan ve olmayan iki passatın testine denk geldim. Yazılım yüklü passatın performansında bir düşüklük olmadığı, yakıt tüketiminin etkilenmediği sonucu çıkmış. Ancak bu testin tarafsızlığı ve güvenilirliğinden ne kadar emin olabiliriz bilemiyorum. Vw'nin paçayı kurtarmak adına yapmış olduğu bir reklam da olabilir. En doğru sonucu galiba aracın dyno testlerinden alacağız. İmkanım olsaydı aracı güncelleme öncesi ve sonrası dyno testine sokup karşılaştırma yapmak isterdim.

Çevrimdışı resolute

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Servisin performansı ölçme yöntemi aracı sürmek. Teknik bir veri olmadan, sunmadan.

Araçta gaz tepkisinde azalma hissediliyor. Aynı tepkiyi almak için çok daha fazla gaza basmak gerekiyor.

Dyno testindeki değerler teknik bir veri sunacaktır. Bunun üzerinden gerçeği anlayabiliriz.

Çevrimdışı Tevfik Yüksel

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: resolute;623367
Servisin performansı ölçme yöntemi aracı sürmek. Teknik bir veri olmadan, sunmadan.

Araçta gaz tepkisinde azalma hissediliyor. Aynı tepkiyi almak için çok daha fazla gaza basmak gerekiyor.

Dyno testindeki değerler teknik bir veri sunacaktır. Bunun üzerinden gerçeği anlayabiliriz.
Evet eski performansı yakalamak için gaz pedalına biraz daha fazla basmak gerekiyor. Gaz pedalına yarıya kadar basınca gidiyor araç.

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı sedat önal

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Sn. [MENTION=9937]Tevfik Yüksel[/MENTION] beyin söylediği tüm sorunlar 05.09.2017 tarihli güncelleme sonrası aracımda da mevcuttur. Yarın sabah servise gideceğim. Umarım size söylediklerini tekrarlamazlar .