škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Total - Benzin Tüketimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erdem T.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar. Aracımı alalı 10 ay oldu. Bir kez bile 50-100 liralık benzin almadım ve sürekli fulleterek kullandım. Ayda ortalama 3 depodan yaklaşık 30 depo fullettim sayılır. Bu sayede yakıt tüketimini çok daha rahat takip edebiliyorum.

Bugüne kadar yalnızca Opet ve Petrol Ofisi'nden benzin aldım ve aracı sürekli olarak aynı güzergahta ve aynı şartlarda kullandım. Bir depo ile her seferinde 550-600 km. yol yaptım maksimum.

Ancak son 3 fulletmemi Total benzin istasyonundan yaptım ve garip bir şekilde 100 km. fazla yol gidiyorum. Bir depo ile gittiğim yol 700 km.'yi buluyor.

Nedenini anlamadım. Güzergahım aynı, arabayı kullanışım aynı, hava şartları aynı. Total'in benzininin PO veya Opet'e göre çok daha kaliteli olduğunu sanmıyorum işin aslı; ama durum böyle.

Şu anki depo bittiğinde karşılaştırmak için Opet ya da PO'dan alacağım tekrar.

Deneyen olursa yazsın bakalım neler çıkacak.

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ilginç valla. sürekli şehir içi kullanım mı bu rakam? uzun yola bir depo ile 800-1000 km arası gidenleri duymuştum.

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Erdem T.;621989
Merhaba arkadaşlar. Aracımı alalı 10 ay oldu. Bir kez bile 50-100 liralık benzin almadım ve sürekli fulleterek kullandım. Ayda ortalama 3 depodan yaklaşık 30 depo fullettim sayılır. Bu sayede yakıt tüketimini çok daha rahat takip edebiliyorum.

Bugüne kadar yalnızca Opet ve Petrol Ofisi'nden benzin aldım ve aracı sürekli olarak aynı güzergahta ve aynı şartlarda kullandım. Bir depo ile her seferinde 550-600 km. yol yaptım maksimum.

Ancak son 3 fulletmemi Total benzin istasyonundan yaptım ve garip bir şekilde 100 km. fazla yol gidiyorum. Bir depo ile gittiğim yol 700 km.'yi buluyor.

Nedenini anlamadım. Güzergahım aynı, arabayı kullanışım aynı, hava şartları aynı. Total'in benzininin PO veya Opet'e göre çok daha kaliteli olduğunu sanmıyorum işin aslı; ama durum böyle.

Fikrim şu yönde;

Aracı Ekimde almışsın, yani bu ilk yazın. Kış lastiği kullandıysan çıkaralı 4 ay falan olmuştur, son iki fullemeni büyük ihtimal Agustos ve Temmuz aylerında yaptın ki bu da Okulların tatil oldugu, İnsanların şehri boşalttığı zamanlar. Trabzonda öyle çok klima ihtiyacın da olmadıysa bence bu 100km farkettirebilir. Total ile diğerlerinin KM hesabında bu kadar farkettirecegını düşünümüyorum. Bence araca alışman, hava sıcaklıkları, trafik ve lastik farklılıkları bu farkı yaratmıştır.

Çevrimdışı BAFRALI

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Erdem T.;621989

sizin haberiniz olmadan genleşme deposunu doldurduysalar bu sonucu elde edebilirsiniz
55 FB 375

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: BAFRALI;622010
sizin haberiniz olmadan genleşme deposunu doldurduysalar bu sonucu elde edebilirsiniz

O zaman fiyat da farkederdi ya sanirim

Çevrimdışı Leca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende shell de yaşadığım sorundan sonra sürekli opetten benzin alıyorum ancak opet için bir depo ile yapacağım yolun shell e oranla daha az olduğunu söyleyenler çikiyor. BU da beni düşündürüyor acaba, yoksa gerçekten de opetin yakıtını tercih etmekle hata mı yapıyorum.

Çevrimdışı eren1977

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yıllardır benzin olsun motorin olsun lpg olsun tüm araçlarımın yakıtını Shell'den alıyorum hiçbir şikayetim olmadığı için değiştirmeyi düşünmedim. Diğer taraftan Total'in excellium motorininin çok iyi olduğunu duydum ancak denemedim.

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Daha önce PO alıyordum, son 4 aydır Totalden alıyorum. KM yorumu yapmayayım arada jant ve mevsim değişti ama aracın çekişinin hissedilir olarak arttığını söyleyebilirim.

Çevrimdışı Octablue

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bende eskiden shell kullanan biri olarak Total den alığımda daha az yaktığımı söyleyebilirim , şuan imkanım oldukça Totaleden alıyorum mazotu :D

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ben de shell ya da bp'den alıyordum benzini. Total, bir ara kampanya yaptı BKM express ve karta. on on beş kere de Total'den almışlığım var.

tam da sizin yazdığınız durumu yaşadım. Shell ve BP'den aldığım benzin resmen eriyip bitiyor anında. Önce çok ihtimal vermedim, ancak iki üç kez farklı zamanlarda ve farklı kullanım şekillerinde deneyince aynı durumla karşılaştım. Özellikle şehir içi kullanımda Total'den aldığım benzinden çok amma çok memnun kaldım. Hem performans fena değildi hem de gerçekten daha fazla yol yaptım. İbre aşağı inmek konusunda direndi resmen.

Normalde OPET'ten almıyordum. Bir kerre mecburen aldım. Onda da arabaya verdiği performans konusunda Shell ve Total'den çok daha iyi geldi bana.

Shell ve BP'yi tamamen bırakıp Total ya da OPET'ten alacağım gibi görünüyor yakında. Amma bu aralar Doğuş kampanyası olduğu için BP'deyim.

Ben diyecektim siz demişsiniz, derler ya o hesap aynı şeyi Total için ben de fark ettim.

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

ben de aynı şeyi yaşadım. ayrıca, çok fazla almadığım için genelde yüzer liralık aldım Total'den. ona rağmen daha uzun gitti.

Çevrimdışı Erdem T.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jackalcarlos_18;622006
Fikrim şu yönde;

Aracı Ekimde almışsın, yani bu ilk yazın. Kış lastiği kullandıysan çıkaralı 4 ay falan olmuştur, son iki fullemeni büyük ihtimal Agustos ve Temmuz aylerında yaptın ki bu da Okulların tatil oldugu, İnsanların şehri boşalttığı zamanlar. Trabzonda öyle çok klima ihtiyacın da olmadıysa bence bu 100km farkettirebilir. Total ile diğerlerinin KM hesabında bu kadar farkettirecegını düşünümüyorum. Bence araca alışman, hava sıcaklıkları, trafik ve lastik farklılıkları bu farkı yaratmıştır.

Kış lastiği kullanmadım ve son 30 gün içinde 4 kez fullettim depoyu. Hava sıcaklıkları fazla değişkenlik göstermedi. Klima da neredeyse sürekli 22 derecede otomatik modda açık kullanıyorum hazirandan beri. Trafik ise kış ayına nazaran daha da kilit durumda. Hatta geçenlerde yalnızca 2 kilometrelik yolu 1 saat 55 dakikada gidebildim. O derece. Tüm bu hesapları ben de yaptım ama saydığımız hiçbir değişken olmadığı için anlam veremedim.

Yok hocam. Telefonumda bir program var, her yakıt alılımda km, katedilen yol, litre vs. bilgilerini giriyorum. Genleşme tankı doldurulmadı hiç, zaten her seferinde de doldurmamalarını söylüyorum.

Çevrimdışı ilkerol

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Demirören adını görünce uzak durmuştum ama denemek isterim. ben de nitro kullanıyorum ama malesef kağıt gibi resmen yanıyor gidiyor hiç menzil yok sadece puan için alıyorum zaten. Total i deneyip buraya yazacağım

Çevrimiçi rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok titiz bir çalışma yapmışsınız fakat; yanlış, kabaca, yoruma ve sanıya dayalı bir hesaplama ile bir sonuç alınamaz! Fulletmek ve depo nedir??? Yapılması gerken herbir istasyonun yakıtını denerken, ortalama tüketim değerlerini ve aracın ortalama hızını sıfırlayıp kaydetmek ve karşılaştırmakla ancak yakıtlar arasında sonuçlar yorumlanarak elle tutulur veriler elde edilebilir. Yine de bu sonuca aracın yükü, hava sıcaklığı, ortam basıncı bile etki etmektedir!

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;622090
Çok titiz bir çalışma yapmışsınız fakat; yanlış, kabaca, yoruma ve sanıya dayalı bir hesaplama ile bir sonuç alınamaz! Fulletmek ve depo nedir??? Yapılması gerken herbir istasyonun yakıtını denerken, ortalama tüketim değerlerini ve aracın ortalama hızını sıfırlayıp kaydetmek ve karşılaştırmakla ancak yakıtlar arasında sonuçlar yorumlanarak elle tutulur veriler elde edilebilir. Yine de bu sonuca aracın yükü, hava sıcaklığı, ortam basıncı bile etki etmektedir!

doğru söylüyorsunuz belki amma ille de bilimsel sonuç çıkarmaya bence gerek yok. birbirinden farklı ve habersiz kişiler benzer durumu hissetmişse, bütün bu parametrelerden bağımsız olarak böyle bir durum mümkün olabilir.

üstelik, ben bu durumun tamamen işlenmiş benzine yapılan yakıt katkılarından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. özellikle shell ve bp çok fazla katkı katıyor kendi "formülüne". daha fazla yanma oluyor, daha çok benzin harcanıyor. dolayısıyla da bununla alakalı olması muhtemel. farkeden fark da aşırı bir derecede olmuyor neticede.