škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hgs yerine OGS den gectim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaslar selam. Dun samsuna gelirken onumdeki tirlar kapattigindan hgs yerine ogs den gectim. Tabi otoban oldugundan donup geceyim demedim allah korusun kaza filan olur.

Cezasi nedir? :) telafisi var mi?

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bildiğim kadar bir şey olmuyor. Plakadan HGS/OGS var ve kredisi varsa ya da bir hafta içinde cihaz/kart alınıp kredi yüklenirse hesaptan düşüyor. Aksi halde kaçak geçiş sayılıyor. Takip etmekte fayda var!

Çevrimdışı Leca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracınıza ogs almanız gerekiyor 15 gün icinde. Aksi takdirde ceza yansitilir.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ogs cihazı almazsanız en uzun geçişin 10 katı ceza geliyor. Ogs alırsanız bakiyeden düşüyor. Ogs'nin okuma yüzdesi ve boş gişe sayısı daha başaralı. Ogs'yi alın, hgs'yi iptal edersiniz.

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar selam
Ceza gelmiş 2.50 tl yerine 30,25 TL ceza gelmiş.

kendilerine sordum ne olacak hgs den cekilebilir mi diye? HGS hesabınızda para bulundurun 1 ay içerisinde sistem HGS hesabınızdan çekecek ccezasız olarak.
Bir de şunu söylediler;

HGS aboneliğiniz var diyelim.

eğer OGS den girdiyseniz kazara çıkışı HGS den yapın sistem otomatik hgs den cekiyor.
Eger HGS den girdiniz ama çıkışta OGS den çıktınız bunu sistem tanıyor ve HGS den alıyor.

eğer OGS den girip OGS den cıkıyorsanız ve HGS abonesiyseniz ceza yiyorsunuz.

aldığım bilgiler bu şekilde :)

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: irfun4ever;624288
Arkadaşlar selam
Ceza gelmiş 2.50 tl yerine 30,25 TL ceza gelmiş.

kendilerine sordum ne olacak hgs den cekilebilir mi diye? HGS hesabınızda para bulundurun 1 ay içerisinde sistem HGS hesabınızdan çekecek ccezasız olarak.
Bir de şunu söylediler;

HGS aboneliğiniz var diyelim.

eğer OGS den girdiyseniz kazara çıkışı HGS den yapın sistem otomatik hgs den cekiyor.
Eger HGS den girdiniz ama çıkışta OGS den çıktınız bunu sistem tanıyor ve HGS den alıyor.

eğer OGS den girip OGS den cıkıyorsanız ve HGS abonesiyseniz ceza yiyorsunuz.

aldığım bilgiler bu şekilde :)

Sistem değişmiş demek ki. Çünkü ben geçen yıl görüştüğümde tam tersini söylemişlerdi. İki sistemin farklı olduğunu, ve kontrol mekanizmalarının ayrı olduğu belirtilmişti. O da şöyle;

OGS biliyorsunuz KGM tarafından kontrol ediliyor.
HGS ise PTT tarafından kontrol ediliyor.

Siz yine de güvenmeyin. Ne olur ne olmaz :D

Çevrimdışı dawn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
FSM Köprüsü'nde gişesiz geçişe başlandığında hangi şeritten gidilmesi gerektiğini anlayamamıştık. Hatta ilk geçişimizde gişe ile karşılaşmayınca köprünün artık ücretsiz olacağını sanmıştık ve devlet vatandaş için bir şeyler yaptı diye sevinmiştik; ta ki bir kaç hafta sonra HGS ekstresine baktığımızda alınan ücretleri görene kadar. Bu geçişlerin hepsinde "OGS gişesinden geçiş, ücret alındı" gibi bir not yazıyor. Tabi köprüde giriş-çıkış değil de sadece çıkış şeklinde olduğunden otoyolda durum nasıl olur bilemiyorum.

Benim bildiğim, otoyol giriş-çıkış'ları (OGS ve HGS) offline olarak KGM tarafından denetleniyor, veriler belirli aralıklarla ücret transferi ile ilgili kuruma aktarılıyor. (İlk kaçış geçişimizde KGM ile telefon görüşmemizde buna benzer şeyler söylemişlerdi) Örneğin HGS etiketi okumaması nedeniyle gişede "kaçış", "giriş yok" vs. gibi uyarılar verse de okuma hatası durumunda plaka bilgisi alınıyor ve işleme plaka üzerinden devam ediliyor. Zaten bakiyeden düşmesi 24 saati buluyor; çünkü sistemler ancak senkronize oluyor ve bu tip durumlar için fazladan işlem yapılıyor. Eskiden özellikle HGS'de çok fazla hatalı ücret olurdu; artık veriler daha titiz inceleniyor ve bu da bakiyeye çok geç yansımasına neden oluyor. İnternetten sürekli HGS hareketlerimi izlerim ve bir gün içinde 5-6 kere kullanırsam sistemde saçma sapan giriş-çıkış bilgileri görüyorum (Düzce Kaynaşlı'dan girmişim, sonra köprüden anadolu yakasına geçmişim, Çamlıca'dan girmeden Samandıra'dan çımışım vs.) ama 24 saat içinde her şey toparlanıyor ve doğru ücretler alınıyor.

Yine de neye abone iseniz ilgili gişeden geçmeye özen gösterin derim. Yarın bir gün "niye uğraşıyoruz bunları toparlamakla, yabıştıralım cezayı" diyebilirler :)

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Osman Gazi köprüsünden TEM'e bağlanırsanız farklı, İzmit yönünden gelirseniz farklı ücret ödeniyor. Yani sistem özel ile entegre de, kendi arasında OGS HGS entegrasyonu olmazsa çok ayıp olur! Serbest geçişin ne anlamı kalır?