škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

DSG 2. Vites Sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba, birkaç gündür aracımda 2. viteste yığılma, kafa atma sorunları oluyor. Daha önce var mıydı hatırlamıyorum ama birden dikkat etmeye başladım bu duruma.

2. vitesteyken ayağımı gazdan çekince diğer viteslerdeki gibi süzülmek yerine en başta bir kafa atıp sonra süzülüyor. 3'ten 2'ye düşerken zaten öyle. Bazen de 2. vitesteyken sanki vites düşüyormuş gibi oluyor kasisten geçerken, ama ekranda hala 2. vites gösteriyor, o anda da yine ufak bir kafa atıyor.

kafa atmaktan kastım manuel viteslerde ayağınızı aniden debriyajdan çekince yaşanılan his oluyor.

sizde böyle bir şey var mı? mekatronikle alakalı bir sıkıntı yaşıyor olabilir miyim? Servis için 1500 km kaldı, o zaman bu sorunlardan bahsetsem sallamazlar gibime geliyor, gerçekten önemli bir sorunsa üzerinde durayım.

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kafa atma olayı bende de var ama araba soğukken yapıyor genelde, benimde bakıma 15 gün var bi test sürüşüne çıkacağım usta ile dsg şakır şukur çok ses yapıyor.
« Son Düzenleme: 20 Eylül 2017, 11:50:46 Gönderen: smtcglr »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=15281]coxcomb[/MENTION]
Ayağınızı gazdan hızlı çekince yığılması normal 2 nci vitesin tork değeri yüksek olduğu için oluyor sonradan süzülmesi ise debriyajı ayırdığı için boştaymış gibi ilerliyor zaten devir de rölanti devrine düşüyor ondan öyle süzülüyor yani normal bir durum, gazı biraz daha yavaş bırakınca aşırı yığılma olmaz.

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı bekomach

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bir de ikinci viteste iken tam turboya hava gittiğinde çekerseniz o garip atmaları yaşayabiliyorsunuz hatta turbo ters basınç sesi bile geliyor (egzoz taktırsak baya ses yapar heralde :)

Çevrimdışı yeren

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
dsgyi resetlemek belki çözüm olabilir. ben fikri ortaya atayım bu konuda daha bilgili biri belki yardımcı olur :)

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;624269

Ayağınızı gazdan hızlı çekince yığılması normal 2 nci vitesin tork değeri yüksek olduğu için oluyor sonradan süzülmesi ise debriyajı ayırdığı için boştaymış gibi ilerliyor zaten devir de rölanti devrine düşüyor ondan öyle süzülüyor yani normal bir durum, gazı biraz daha yavaş bırakınca aşırı yığılma olmaz.

hocam soylediginizi dusunerek bugun trafikte tekrar inceledim durumu. ayagimi gazdan cektigim andan bagimsiz bazen arka arkaya iki kere bile kafa atabiliyor arac. sanki mekatronik sikintisi olabilir gibi geldi bana ama biraz daha denemem lazim. bir de bu olay onceden yoktu diye hatirliyorum cunku takintiliyim boyle seylere hissederdim hemen.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracınız kaç km de?
Yakin zamanda serviste yazılım atıldı mı?
Reset lemeye deneyin.
Dsg kullan ile alakalı bazı maddeler, onlara adımlar ediyor musunuz?

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;624779
Aracınız kaç km de?
Yakin zamanda serviste yazılım atıldı mı?
Reset lemeye deneyin.
Dsg kullan ile alakalı bazı maddeler, onlara adımlar ediyor musunuz?

hocam aracim 13 bin km’de. acik soylemek gerekirse dsg’ye bebegim gibi bakiyorum, uygulanmasi gereken her seyi uyguluyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence fazla takıntı yapmayın aracınızda herhangi bir sorun yok benimde bazen bu tarz silkeleme yapıyor zaten ben bu arabayı anlamadım her gün farklı ruh hali var sanki, bir gün sorunsuz çalışıyor ertesi gün sanki çalışası yok gibi vites geçişleri saçmalamaya başlıyor ben alıştım artık her seferinde farklı heyecan yaşatıyor sizde kafaya takmayın nerede durak orada bırak gitsin boşuna kurcalatmayın arabayı.

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu D2 de kafa atma olayı bende de var. bu olay sadece dur kalk yoğun trafikte oluyor. onun dışında araba sorunsuz gittiğinde bişi olmuyor. istanbul trafiğindeki dur kalk biraz 1. vites istiyor gibi ama bizim araç 2. viteste gidiyor bu yuzden dur kalk 20mt aralıksız git gibi durumlarda bu kafa atma olayı oluyor. keyifsiz bir durum ama sanırım gaz kontrolünü ogrenme ile aşılabilir bu

bu arada aracım 1 aylık ve 3100km de

Çevrimdışı ecz.taha

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yoğun dur kalkta bu silkeleme olayının önüne geçmek için Manuele alıyorum vitesi.

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ecz.taha;624814
Yoğun dur kalkta bu silkeleme olayının önüne geçmek için Manuele alıyorum vitesi.

hmmm güzel fikir, ben de deneyecem bunu.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: irfun4ever;624805
bu D2 de kafa atma olayı bende de var. bu olay sadece dur kalk yoğun trafikte oluyor. onun dışında araba sorunsuz gittiğinde bişi olmuyor. istanbul trafiğindeki dur kalk biraz 1. vites istiyor gibi ama bizim araç 2. viteste gidiyor bu yuzden dur kalk 20mt aralıksız git gibi durumlarda bu kafa atma olayı oluyor. keyifsiz bir durum ama sanırım gaz kontrolünü ogrenme ile aşılabilir bu

bu arada aracım 1 aylık ve 3100km de

sadece trafikte değil kasislerden geçerken de oluyor. dediğiniz gibi olsaydı gazı bıraktığım anda kafa atardı araç ya da gaza ilk bastığım anda. ama bendeki durum ayağımı gazdan çekiyorum ufak bir süre sonra 1 ya da 2 kez kafa atıyor.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
DSG şanzıman düz yolda hareket ettikten bir süre sonra 2.vitese atacaktır. Kasis gibi yerlerde yavaşladığınızda da hızınız çok düşük olsa bile hareket halinde ve zorlanmadığı için 1.vitese düşmeyecek yarım debriyaj/kavrama ile gidecektir. Dolaysıyla kasis sonrası biraz gaz vermeniz 2.vitesteyken beklenenden fazla hızlanma yapabilir. Bu kavramanın birden bırakması sebebiyle de olabilir. Malum 1.vitese düşmede 2 deyken yarım debriyaj yaptığınız manuel şanzımanda debriyajı aniden bıraktığınızda da aynısı olacaktır. DSG biraz tv lerde uzak bağlantılarda nasıl ki ses geç gidip geç geliyorsa öyle düşünülüp tepki vermesine 1-2 saniye zaman vermek gerekiyor. Otomatiklerde bu tür bir tepki farkı var. Alışınca sorun yok.:gaz: