škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia 3 vs Yeni Fiesta

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba,

Son zamanlarda bizim araçların segment rakipleri yenilendi biliyorsunuzdur. Ben de hepsini merak ettiğimden tek tek test etmek için form gönderdim. İlk dönüş yapan Ford oldu ve bugün bir test sürüşü yapma imkanı buldum. Bu konuda siiz de bilgilendirmek için bu konuyu açtım.

Öncelikle belirtmem gerekir ki Fabia 3 1.0 tsi, dsg, style paket liste fiyatı şu an 74.900 lira, Fiesta ise 1.0 ecoboost, 6 ileri otomatik, titanium paket ile 84.500 lira ve benim kullandığım test aracındaki opisyonlarla beraber 88 bin liralara geliyordu.

15 bin liraya yakın fiyat farkı karşılaştırmada önemli bir yer tutuyor tabii ki :)

kafa şişirmemek için madde madde basit olarak anlatmak istiyorum:

Konfor:

Fiesta bu konuda kesinlikle önde, test aracının üzerinde 17" jant olmasına rağmen kasislerde ve çukurlarda benim 15" jantlı fabiamdan daha konforluydu. Ayrıca ön konsolun alçak olmasından kaynaklı oturuş pozisyonunuz da daha kolay bulunuyor.

Malzeme kalitesi:

Fiestada ön kısımda yumuşak malzeme kullanılmış, kalan kısımlarda sert plastik var ancak bizim araçlardaki gibi tak tak ses çıkartmıyor. İçi dolu gibi plastiğin, ağır hissettiriyor. Bu sebeple daha kaliteli bir his veriyor.

Multimedya:

Fabia bu konuda bence önde, çünkü Fiesta daha büyük bir ekran sunmasına rağmen arayüz konusunda anlaşılması zor ve kötü gözüken bir ekran kullanmış. Hızı ve dokunmatiği eşdeğer. 2 bin lira opsiyonla Fiesta'da 10 hoparlörlü B&O ses sitemi alabiliyorsunuz.

Saklama Gözleri:

Bu konuda Fabia'nın eline su dökmek tabii ki çok zor :) Sadece araç genişliği bizimkilerden fazla olduğu için kol dayama daha büyük tutulabilmiş. İçinde derince bir gözü var. Geri kalan kısımlar iş görür ancak bizdeki gibi koltuk altı göz, koltuk yanı cep ve devasa kapı gözleri yok.

İç Hacim

Fabia bu konuda kesinlikte daha önde. Fiesta'da ön koltukta otururken çok fark etmesenizde arka koltuğa geçtiğimde kafam tavana çarpacak gibi oldu. ki ben 1.78 ile normal boyda biriyim. Arka tarafta çok rahat ettiğimi söyleyemem. Fabia bu konuda çok daha ferah.

Bagaj

Litre bazında bagajlar hemen hemen aynı. Fabia burun farkıyla önde. 292 litre bagaj hacmi bence yetersiz kalmış ama. Çünkü yeni İbiza'da 355 litrelik bir bagaj mevcut.

Yalıtım

Fabialara göre Fiesta'nın daha iyi bir yalıtımı var. Düşük hacimli motor yokuşlarda vites düşürdüğünde bile içeriye çok ses vermiyor. Yüksek hızlara çıkamadağım için rüzgar sesi konusunda bir şey diyemeyeceğim ancak tasarım bakımından daha yuvarlak hatlara sahip olduğu için Fiesta rüzgar sesini de bizim araçlardan daha yüksek hızlarda alacaktır.

Şanzıman

6 ileri otomatik şanzıman beni gerçekten şaşırttı. DSG kadar olamaz ancak çok yakın bir his yakalanmış ve sorunsuz olduğunu bilmek de insanı cezbediyor.

Yakıt

Aracın yakıtı bizimkilerden biraz daha fazla. Tahminimce 1 litre kadar fazla yakacaktır ancak bunun sebeplerinden biri de gaz tepkisinin çok iyi olması. DSG gaza bastığınızda yol almak için bazen biraz bekliyor, Fiesta ise dokunduğunuz anda uzuyor.

Performans

0-100 değeri 12,2 saniye. Fabia iyi tokatlar bunu :D

Sonuç:

Açıkçası aracı kullandıktan sonra biraz moralim bozuldu, çünkü konfor odaklı bir sürücü olduğum için Fiesta'nın konforu çok hoşuma gitti. Yine 10 bin lira fazla verir misiniz derseniz eğer, o arka koltuk değerlerine bakınca uzak durabilirim.

Bunlar dışında soru olursa cevaplayabilirim. Konuyu sadece bilgilendirme maksatlı açtım, reklam gibi algılanmasını istemem çünkü Ford ile hiçbir bağlantım yok. Olabildiğince objektif yorumlar yapmaya çalıştım.

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok güzel ve başarılı bir değerlendirme olmuş ellerine sağlık.

Şirket aracımız Ford Focus dizel otomati fiesta ile benzer artılara sahip. şahsen Ford'un arabaların çok beğeniyorum. oturaklı ve sağlam oluyorlar.

Bu arada 2. Şirket aracına Renault Fluence. Birakin Focusu, Fabia bile bu aracı aklınıza gelebilecek her konuda tokatlar.

Büyük konuşmayayım ama hayatta almayacağım tek marka Renault

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2017, 19:28:40 Gönderen: enoktakenokta »

Çevrimdışı Gökhan_55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Fabia style 69 bin lira fiyatlara veriliyor. Kesinlikle fabiş mantıklı

Çevrimdışı Mehmedow

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
[MENTION=15143]Gökhan_55[/MENTION]
Sitede 75 demesine rağmen 69 a halen nasıl verilebiliyor sitede neden şişiriyorlar hocam ?

Çevrimdışı onuroktay

• FabiaLovers
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.onuroktay.com
Merhabalar,

Çok güzel ve içten bir değerlendirme olmuş. Böyle ruhları kaybetmemek ve Etrafımızdakilerle de Araclarımızı kıyaslamamız lazım.

Bilgileriniz için teşekkür ederim.

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu hafta arkadasa metalik gri renk style otomatigi 68500 e aldik.76 yerine 68500. Gayet mukemmel rakam. Eski ithalat (agustos filan) arac bulursaniz bu rqkamlara inebilirler

Çevrimdışı ilkerol

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Fiestayi ben de kullandım artı ve eksi yönleri yazayım ben de

+ Kalite hissiyatı bariz mesela kapı fitilleri çift taraflı davlumbazlar c sınıfı gibi keçe kaplı iç trim kısımlarını elle bastırınca ses gelmiyor .
+ Şanzıman  gerçekten başarılı aracın gidişi ve hızlanması bana daha akıcı geldi Fabia ya göre
+ Konfor ve ses izolasyonu çok daha iyi
+ Genel olarak oturaklı ve güven veren bir yapı var ibiza gibi basit durmuyor .

- aynalar çok küçük, tedirgin ediyor
- Cruise control ve park sensörü yok
- fiyatlar pahalı servis ücretleri de ucuz değil ( 660 lira )
- kol dayama Fabia nin kadar rahat değil .

Çevrimdışı Feridun

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aynen eski arac varsa fiyatlar dusuyor. Yaklasik3 hafta once 67100e aldim bende. Bu fiyatlar ile karsilastirinca fabia one cikiyor (:

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: onuroktay;626952
Merhabalar,

Çok güzel ve içten bir değerlendirme olmuş. Böyle ruhları kaybetmemek ve Etrafımızdakilerle de Araclarımızı kıyaslamamız lazım.

Bilgileriniz için teşekkür ederim.

rica ederim, yakında yeni ibiza ve yeni polo testlerine de çıkacağım. iki aracı da fabia ile kıyaslama niyetindeydim, iyi yorumunuz beni mutlu etti.

Çevrimdışı Gökhan_55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yeni polo comfortline 1.0 tsı dsg 84 bin civarı
Yeni polo highline xenon ve 17 jantla birlikte 95 bin fiyat verdiler

İbizada aynen polo olmuş tek fark poloda ön göğüs yumuşak ibizada fabia gibi sert fiyatıda 7 8 bin daha ucuz

Fabia keainlikle çok daha mantıklı hale geldi

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İbiza enine 9 cm genişledi. Aks mesafesi aradındaki fark da 7 cm arttı. Bagaj 355 litre. Abisi Leon ile arasında pek bir fark kalmadı.
Şu an Ibiza mantıklı bence :)

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ön konsol yumuşak ama diğer yerler sert evet ve fiesta da ses yapıyor merak etmeyin :D Bizim fabialar özellik ve performans olarak çoğu arabadan iyi.
Ufak tefek sıkıntıları var iç konsol cızırtısı gibi malesef.

Çevrimdışı sedatss

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Objektif ve güzel bir karşılaştırma olmuş. Teşekkür ederiz. Şu an fabiamı satacak olsam üzerine nakit ekleyip yeni fiesta yerine c segment temiz 2.el bir araç bakardım.

Çevrimdışı Gökhan_55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sedatss;626984
Objektif ve güzel bir karşılaştırma olmuş. Teşekkür ederiz. Şu an fabiamı satacak olsam üzerine nakit ekleyip yeni fiesta yerine c segment temiz 2.el bir araç bakardım.

Aynennn

Çevrimdışı bekomach

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Fabia'ya güzel bir lastik alırsanız bence konfor konusunda Fiesta'dan daha iyi olacaktır. Bizim genel müdürün yeni passatı var (comfortline), bir kaç defa şoförle bir yerlere gittik, kasislerden geçişte genel akıcılıkta neredeyse birebir aynı.

Ki biz çok araba değiştiren bir aileyiz, mesela Fabia'nın konforu annemin highline Golf'ü ile aynı sayılır, hatta düzgün asfaltta Fabia daha iyi akıyor.

O yüzden Fiesta'nın konfor konusunda Fabia'nın eline su dökebileceğini (iyi ve doğru basınçta bir lastikle) pek sanmıyorum. Ama merak ettim bir bakmakta fayda var :D