škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Dizel motor

zaa65 · 16 · 3433

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zaa65

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar, 2017 model DSG 1.6 120 beygir dizel Superbaba aracım var, iş ile ev arası 5 km. uzaklıkta, aracı 5 dk çalıştırıp öyle hareket ediyorum, ancak iş yerine vardığımda motor daha ısınmamış halde, sizce aracımı motor sıcaklığı artana kadar çalıştırıp öyle mi hareket etmeliyim, motor ısınmadan hareket edersem uzun sürede zararı olur mu, değerli fikirlerinizi bekliyorum...

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
motoru ısıtmak için beklemeye gerek yok. yüksek devire çıkmadığınız için bir sorun olmaz. dsg zaten erkenden vitesleri değiştiriyordur.
« Son Düzenleme: 30 Ekim 2017, 12:14:57 Gönderen: özdil »

Çevrimdışı zaa65

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Fikret_55

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
5 dk çok fazla azami 1 dk bekleyip devam edin ama arkadaşların da dediği gibi devir çevirmeyin

Çevrimdışı onuroktay

• FabiaLovers
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.onuroktay.com
Ben 5 dk beklemiyorum açıkcası. 1.4. tdi 'm var benimde.

2 dk yakın bekledikten sonra 2 bin deviri geçmeden vites atıyorum.

Ama havalar eksiye kaydıkça özelliklede Eksi 10 derecenin altına indiğinde bu bekleme süresini yükselteceğim.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Keşke bu kadar mesafe için Dizel araç yerine Hibrit bir araç tercih etseydiniz bedava gidip gelirdiniz.

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim de işyerimiz eve 6km. Motor ısınmıyor. kışın en soğuk günlerinde işyerine geldiğimizde anca 90 derece oluyor. yağ sıcaklığı ise yaz günlerinde bile 90 dereceyi bulmuyor.
 Zaten bir daha sıfır araç alacak olursam hibrit olur. Bunu uzun süre kullanmayı düşünüyorum çünkü.

Çevrimdışı zaa65

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;627127
Keşke bu kadar mesafe için Dizel araç yerine Hibrit bir araç tercih etseydiniz bedava gidip gelirdiniz.

Aynen abicim, ama hayırlısı...

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araç durduğu yerde uzun süre ısıtmak yerine manuelde 1. ya da 2.nci viteste bir kaç dakika sürmek yeterli.

Çevrimdışı nuri şahbazlar

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ben yıllardır dizel motor araç kullanıcısıyım. Ayrıca Askeri gemide çalışıyorum ordanda biliyorum. Malesef dizel motorlar çok yüksek sıcaklıklarda çalışmasına rağmen hemen ısınmazlar. Arkadaşların dediği gibi en az 1 dk. bekledikten sonra çok yüksek devirlere çıkmadan yani aracınızı sıkıştırmadan yolunuza gidebilirsiniz. Kazasız belasız sürüşler.

Çevrimdışı Sultan.Baybars

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar ben marşa basıp hareket ediyorum , inşaALLAH sorun çıkmaz

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cogu zaman marsla hareket etmem arainda 1 sn bile fark olmaz ve hicbir aracimda sorun yasamadim tecrube ile sabittir. Motorda asinma ilk mars sirasinda yag pompasinin yagi motorun heryerine ulastirincaya kadar gerceklesir, sonrasinda yag hava sicakligina uygun ise (5-30, 5-40, 20-50) yuksek devir cevirmekle bile sorun yasamazsiniz.

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Biz de öyle yapıyoruz. bu sabah 6 km sonunda baktım motor suyu 89 derece. motor yağı -- şeklinde idi yani 50 derecenin altında. yolda 4 dereceyi gördü dış sıcaklık. buzlanma tehlikesi uyarısı çıktı. Araç leon fr 140bg.

Çevrimdışı zaa65

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Forever;627224
Cogu zaman marsla hareket etmem arainda 1 sn bile fark olmaz ve hicbir aracimda sorun yasamadim tecrube ile sabittir. Motorda asinma ilk mars sirasinda yag pompasinin yagi motorun heryerine ulastirincaya kadar gerceklesir, sonrasinda yag hava sicakligina uygun ise (5-30, 5-40, 20-50) yuksek devir cevirmekle bile sorun yasamazsiniz.

İlgi ve alakanıza teşekkür ederim, kitapçığı doğru düzgün okusam her şey var içinde aslında, en yakın zamanda kitapçığa göz atayım en iyisi...

Çevrimdışı UA34

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Zaman zaman ben de kısa mesafelerde kullanıyorum aracı. Faydalı bir bilgi olmuş. Kendi adıma teşekkür ederim.