škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.4 tsi lpg de ne kadar yakar

fenomen · 39 · 21313

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
6.3 litre ecük fazla. Benim son tüm zamanlar ortalaması 5.2 veya 5.3 mü ne. Geçenlerde bi temizlediydim ama yine binlerce km olmuştur.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;63586
6.3 litre ecük fazla. Benim son tüm zamanlar ortalaması 5.2 veya 5.3 mü ne. Geçenlerde bi temizlediydim ama yine binlerce km olmuştur.

Sen Eryaman'da oturuyorsun, ben merkezde.:ok: Ailenin her işine koşturduğu için soğuk motor - kısa mesafe kombinasyonları da mevcut.(tüm kullanım böyle değil tabii) O yüzden şikayet etmiyorum açıkçası.:D
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;63585
Bizim aracın yol bilgisayarının kalıcı hafızasını aralık başında sıfırladım; tam 1 ay sonra kontrol ettim. Ankara içi yakıt tüketimimiz 6.3 litre. Yani kuruş hesabıyla 19 kuruş.

Fikir vermesi açısından çok temiz bir istatistiki çalışma.:hanz:
----------------
Burda tanıdığım bir öğretmen var,cordobası vardı mazot 28 kşr iken km de 14 krş yakıyor demişti ş.i/ş.d ortalaması.bende çok imrendim doğrusu.bu motorlar ortalama kaç bin km ömrü vardır?octi a4 ile kıyaslanırsa artısı eksisi nedir?
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2010, 21:01:34 Gönderen: fenomen »
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Doğru aslında o uzakta durmak en büyük etken atlamışım.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;63593
Alıntı yapılan: SEAHAWK;63585
Bizim aracın yol bilgisayarının kalıcı hafızasını aralık başında sıfırladım; tam 1 ay sonra kontrol ettim. Ankara içi yakıt tüketimimiz 6.3 litre. Yani kuruş hesabıyla 19 kuruş.

Fikir vermesi açısından çok temiz bir istatistiki çalışma.:hanz:[/QUOTE
----------------
Burda tanıdığım bir öğretmen var,cordobası vardı mazot 28 kşr iken km de 14 krş yakıyor demişti ş.i/ş.d ortalaması.bende çok imrendim doğrusu.bu motorlar ortalama kaç bin km ömrü vardır?

Hocam, bu işlerin çok belirli bir seviyesi yok aslında. 1-2 sene önce Hakan 80 kuruştan mı ne bahsediyordu.:hanz: Yani yakıt ücretinin değişkenliği, kullanım şartları vb. değişken. Benim verdiğim değerin asıl amacı da bizim ailenin aracının aylık ortalamasını tespit etmekti aslında. Bu araç şehir içinde 25 kuruş da yakar, 15 kuruş da. Ankara gibi yerde Eskişehir Yolu da şehir içi sayılıyor, Tunus Caddesi de.:kiki:

Ha; şehir dışı için size daha net değerler sunmak mümkün. En düşük tüketim ve en yüksek tüketim sınırlı çünkü.

Motor ömrüne gelince,

Bunun da kesin bir değeri yok. Kullanım şartları çok önemli.
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2010, 21:05:17 Gönderen: SEAHAWK »
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: SEAHAWK;63591
Sen Eryaman'da oturuyorsun, ben merkezde.:ok: Ailenin her işine koşturduğu için soğuk motor - kısa mesafe kombinasyonları da mevcut.(tüm kullanım böyle değil tabii) O yüzden şikayet etmiyorum açıkçası.:D

Geçenlerde bi Fabia TDI sahibi dedi ki, Shell'de çalışan bi arkadaşımın Cordoba TDI'ı ile sürekli karşılaştırıyoruz, Cordoba'nın ortalaması 0.2 0.3 gibi fazla çıkıyor...

Bu, farkı açıklıyor... Tabi farkın nedeni tartışışır... Lastik ölçüleri olabilir kanımca...

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;63634
Geçenlerde bi Fabia TDI sahibi dedi ki, Shell'de çalışan bi arkadaşımın Cordoba TDI'ı ile sürekli karşılaştırıyoruz, Cordoba'nın ortalaması 0.2 0.3 gibi fazla çıkıyor...

Bu, farkı açıklıyor... Tabi farkın nedeni tartışışır... Lastik ölçüleri olabilir kanımca...

Orda işin içinde başka bir değişken söz konusu olmalı; zira teknik verilerde yakıt tüketimleri tamamen aynı verilmiş.

Ama lastik ölçüleri ve diğer değerlere bakınca da bir ikilem söz konusu. Normalde benim uzun yolda Cordoba, şehir içinde Fabia daha az yakar diye bir tahminim vardı. Ama ikisinde de iki yönlü durum söz konusu. Teker çapları, taban genişlikleri, ağırlıklar ve ayrodinamikleri farklı. (birbirleriyle ters etki yapan noktalar var)

Hatta ölçüm yapılan araçların 75-80'lik olması gibi daha önemli bir nokta da var; onu unuttum.:D
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: SEAHAWK;63664
Orda işin içinde başka bir değişken söz konusu olmalı; zira teknik verilerde yakıt tüketimleri tamamen aynı verilmiş.

Ama lastik ölçüleri ve diğer değerlere bakınca da bir ikilem söz konusu. Normalde benim uzun yolda Cordoba, şehir içinde Fabia daha az yakar diye bir tahminim vardı. Ama ikisinde de iki yönlü durum söz konusu. Teker çapları, taban genişlikleri, ağırlıklar ve ayrodinamikleri farklı. (birbirleriyle ters etki yapan noktalar var)

Hatta ölçüm yapılan araçların 75-80'lik olması gibi daha önemli bir nokta da var; onu unuttum.:D

75-80'lik olayını sormadım. Ama katalog verilerinin aynı olması da enteresanmış... Peki lastik çapları farklı iken aktarma nasıl ayarlanıyor? Herhalde şanzıman oranları da aynıdır, son bir dişli mi var???

(Bu arada başlıkta hata var galiba :D :D :D)

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Şanzımanlarıda aynı. Son dişli hepsinde vardır, diferansiyel adı altında. Her ikiside GGV şanzımana sahip, tamamen aynı. Tek farkları teker boyları aktarımda.