škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni lastik hk.

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sensoy

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar, aracımda orijinal olarak 205 55 R16 ebatta lastikler var, konforu arttırmak adına 205 60 R16 ebat taktırmayı düşünüyorum.
Sizce bu ebat lastiklerin avantajı-dezavantajı ne olur, değiştirmeye değer mi, başka bir alternatif öneren var mı acaba ?

Çevrimdışı izmirli öğretmen

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Konfor artar diye düşünüyorum . yanak kalınlığı artacağı için balon yapma tehlikesi var

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
[MENTION=8818]sensoy[/MENTION]

Öncelikle, çap artacağı için, aracın gerçek hızı gösterge hızından fazla olur.

Öngördüğünüz değişimde, lastik çapı %3 den daha fazla artıyor. %1.5-2 üzerindeki değişimler, genelde, önerilmiyor.

İstanbul’ da ve şehir içi ağırlıklı olan kullanımda, en önemli parametre, bence, konfordur. Yanak kalınlığı arttığında, bunda belirgin artış olacaktır.

Lastik yanakları inceldiği ölçüde, sertlik ve yol tutuş artar. Ancak 55 ve 60 oranlı lastiklerin farkını, konfor parametresinde olduğu gibi, sürekli hissetmezsiniz. Aracı ne kadar limitlerinde kullanıyorsanız, aralarındaki fark o oranda belirginleşir.

Son olarak, kalın yanaklı lastiğin, kaldırım ve yol çukurlarından zarar görmesi, inceye nazaran daha zordur.  Bu da, konfor parametresinde olduğu gibi, etkilerinin günlük kullanımda devamlı hissedilebilineceği bir farktır, bana göre.

Çevrimdışı Erkki

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
205/55'ten 205/60'a geçtiğinizde konforda artış görebilirsiniz fakat 205 taban yol tutuşta aracı virajlarda yığılmaya itebilir. bu nedenle 215/60 öneririm ki bu ebat Yeti'nin katalog standardıdır.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8818]sensoy[/MENTION]

Aracınıza en uygun ölçü 215/55/16, %2 civarında bir farkla hem konfor hem performans bir arada belki biraz tüketim artabilir.

Çevrimdışı Erkki

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;629354
@sensoy

Aracınıza en uygun ölçü 215/55/16, %2 civarında bir farkla hem konfor hem performans bir arada belki biraz tüketim artabilir.

üstat Yeti'ye 215/65R16 nasıl olur fikrin varmı?

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Erkki;629374
üstat Yeti'ye 215/65R16 nasıl olur fikrin varmı?

Üstte yazmış olduğum ebat Dizeller için neredeyse sınır, yazmış olduğunuz ebat Benzinlilerin Dizelden daha büyük lastik çapına sahip olmasına rağmen onu bile kurtarmıyor o yüzden bence en ideali 215/55/16 yoksa diğer ölçü konfor olarak bayağı fark eder ama frenleme ve hızlanma performansı çok düşer hem şanzımanı yorar ve km sayacı bayağı sapma gösterir.